Întrebare recomandată | SergiuOsan a întrebat:

Considerati ora de religie importanta?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Sunt de parere ca orice materie predata in scoli ar trebui sa fie bazata pe lumea reala din jurul nostru. Religia nu e o astfel de materie. Ea nu aduce decat niste basme nesustinute de absolut nicio dovada, si-i sperie pe copii cu povesti despre iad si suferinta eterna. Religia trebuie inlocuita cu istoria religiilor, unde elevii sa invete despre originea reala a acestora si sa-si faca singuri o parere despre credibilitatea lor.

107 răspunsuri:
| Ben00 a răspuns:

Da.

| DenissaRoxana a răspuns:

Imi este indiferenta...

| OneReason a răspuns:

Nu e importantă.
e chiar plictisitoare,,

| RadioactiveUranium a răspuns:

E o ora importanta...iti mai cresti media

| AlexandraPrincess a răspuns:

Asa si Asa laughing.
Eu sunt crestina si clasa noastra nu facem deloc avem un profesor... ca-i spunem ca facem saptamana viitoare si nu facem nici atunci. laughing

| franco2003 a răspuns:

0% inportanta pentru mine

| Katherine20 a răspuns:

Da,e importantă de ce? Nu te pregătește doar pentru viața de pe pământ te pregătește pentru veșnicie.Bine acuma asta depinde de caz la caz nu în toate școliile se predă la fel.La noi e frumos ne învață despre dragostea lui Dumnezeu/Isus, ne învață lucruri despre viață. Proful pe care-l avem acum e super am avut unul care am facut 2 ani cu el și era nașpa scriam în continuu și nu ne explica nimic straight face oh go on Dar sincer în unele școli religia ( ortodoxă ) e puțin cam aiurea...se învață doar tâmpenii despre moaște, cum sa te inchini la nu știu ce sfinți...ar trebui învățat despre viața cu Dumnezeu, doar lui trebuie să ne închinăm deci nu mă mir cu unora nu le place ora de religie, nici mie nu mi-ar placea dacă aș fi în locul lor straight face

| Sxx a răspuns:

Fiecare cu parerea lui. Eu cred ca e importanta dar nu in mare masura. In unele scoli exista aceasta ora pe saptamana dar din pacate nu prea este facuta, absentele profesorilor fiind tot mai dese...

| godge a răspuns:

Nu

| Sweety25 a răspuns:

Nu.

| Ghknn a răspuns:

No. E cea mai aiurea ora, din toate.

| MoZila15 a răspuns:

Nu

| Elenaeli22 a răspuns:

Fiecare materie e importanta in felul ei.Religia e si ea importanta findca invatam despre Dumnezu.

| MirelusRoxi a răspuns:

Nu prea :p

| allynaalllyna a răspuns:

Da...pentru ca aflu lucruri noi

| SergiuOsan explică (pentru allynaalllyna):

Si intr-o ora de olarit afli lucruri noi dar nu vad de ce ai frecventa-o

| YoVyLLy a răspuns:

Nu chiar. Religia nu este materie importanta ca matematica sau romana la care dai examen/bac.

| Anysya12 a răspuns:

Nu, adica, poate in scoala primara, cat copii sa aiba idee de ceva religie si de cateva notiuni de baza, dar se face chiar si la liceu, si in atata timp nu facem decat recapitulare la ce am facut deja de 2 ori.

| MaryOfHouseStark a răspuns:

Oarecum

| FoorRocknrool a răspuns:

Fiecare cu placerile lui cineva o considera importanta altcineva nu, dar e posibil sa-ti fie de folos cindva

| AdyBen a răspuns:

DA

| CamiiŢucăă a răspuns:

Orice materie este importantă indiferent de gradul de dificultate.

| yoko1394 a răspuns:

Este importanta

| SabrinaMariaSaraDaniela2002 a răspuns:

Da.Sa stii ca uneori nici mie nu imi place religia dar sa stii ca te invata multe lucruri importante.Te invata despre Dumnezeu si altii Sfintii.Am doi colegii in clasa care nu fac ora.Au dat o cerere la directoare si acum nu mai fac ora.Stau afara sau pe holuri. Daca vrei poti face si tu la fel!

| Wâhn a răspuns:

Nu.

| HeNs a răspuns:

Ora de religie e cea mai inportanta ca acolo invatam lucruri noi fel de fel.
La Religie invatam tot ce e bine sa facem in natura. Daca respecti persoanele din jur Dumnezeu te va rasplati. La Religie mai putem invata despre Dumnezeu.
Eu te-as Sfatui ca sa faci doar bine

| EllyElena9009 a răspuns:

Religia este necesară omului nu numai din punct de vedere metafizic, istoric şi psihologic, ci şi din punct de vedere moral. Faţă de Dumnezeu, ca şi faţă de părinţi, noi oamenii ne aflăm în situaţia de creaturi şi creaturile sunt dependente de Creator. Deci este importantă.

| DevilSpy a răspuns:

Nup

| TeodoraTeoBăă123456789 a răspuns:

Eu cred ca da.Fiindca vorbim despre cine ne-a facut pe noi si despre minunile facute de el si oricum, toate orele sunt importante

| mODIN a răspuns (pentru TeodoraTeoBăă123456789):

Parintii ne-au facut pe noi, nu Dumnezeu.

| iulyanyan a răspuns:

Chiar deloc