Întrebare recomandată | SergiuOsan a întrebat:

Considerati ora de religie importanta?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Sunt de parere ca orice materie predata in scoli ar trebui sa fie bazata pe lumea reala din jurul nostru. Religia nu e o astfel de materie. Ea nu aduce decat niste basme nesustinute de absolut nicio dovada, si-i sperie pe copii cu povesti despre iad si suferinta eterna. Religia trebuie inlocuita cu istoria religiilor, unde elevii sa invete despre originea reala a acestora si sa-si faca singuri o parere despre credibilitatea lor.

107 răspunsuri:
| ema123456789 a răspuns:

Da
nu vreau sa comentez religile dar la orele de religie ortodoxa de cele mai multe ori se invata nu-mai prosti despre cum sa pupi icoanele si multe alte lucruri "sfinte", dar la orele de religie penticostala/baptista se invata despre cum poti sa il cunosti pe Dumnezeu si despre diferenta dintre religi de (ex diferenta dintre budism si ateism)
ti-am spus asta din propriam experienta happy

| SergiuOsan explică (pentru ema123456789):

Nu pentru asta sunt bisericile?

| Absint22 a răspuns:

Orice religie este nociva

| FloreaCrissNikoll43 a răspuns:

Evident! Prin ora de religie inveti despre Dumnezeu, sfinti, minuni etc. Inveti ce sa faci ca sa poti ajunge in rai.Dar de ce ai intrebat asta? happy