| RAY a întrebat:

Credeti ca va veti mai intalni cu cei dragi decedati vreodata?

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Sint concinsa ca da.

| LoveSleep a răspuns:

Daca exista viata de apoi, probabil vom fi la un nivel in care relatiile umane n-o sa mai insemne nimic.

| minrest a răspuns:

A zburat puiul cu ata, RAY. Nu ne mai intalnim cu cei dragi in nici o eventualitate. Daca exista Dumnezeu, pastreaza ceva din noi intr-o stare de fericire artificiala, intr-o existenta in care ceea ce facem nu mai produce urmari, adica o existenta diminuata, iar acea parte a psihicului nostru nu va mai fi interesata de acea parte a psihicului lor. Zau, nici nu stiu de ce mai dau unii mai mare importanta lumii de dincolo decat lumii noastre. Asta e ''lumea schimbarii'', cum ii spun evreii, ceva facut aici poate avea efecte bune sau rele pentru zeci de generatii la rand. Asta e lumea care conteaza. Iar daca nu exista Dumnezeu, evident, nu mai are cine sa se intalneasca cu nimeni.

| Theo94 a răspuns:

Probabil ca nu.
Tu?

| RAY explică (pentru Theo94):

Nu are cum sa existe ceva dupa ce neuroni mor,conexiunile neuronilor dar constinta, o data ce ti au murit neuroni numai poti existenta, desigur ca imi doresc sa imi reintalnesc parinti dar sunt realist nu idealist, important este sa ii iubesti cat sunt in viata, asa imi spuneau si ei

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Evident. Chiar si Dumnezeu nu ar avea cum sa iti pastreze psihicul, dupa moartea neuronilor. Tot ce ar putea face, ar fi sa creeze o copie, convinsa ca este originalul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. În viața de apoi, în Împărăția lui Dumnezeu.

| EestiSodalane a răspuns:

Am nădejdea că da.

| T0Teu a răspuns:

Doar daca au ajuns in rai

| Effy35 a răspuns:

Eu cred în reîncarnare.

Și nu, nu cred că îi voi întâlni pe cei dragi în viața următoare, pentru că nu-mi voi aminti nimic despre ei, deoarece sistemul meu biologic din trecut, în care am stocat amintiri, a murit.

| Xena20 a răspuns:

Normal. Ne vom întâlni cu ei când vom ajunge și noi pe lumea cealaltă. Se poate și comunica cu cei dragi trecuți dincolo, dar asta se întâmplă mai rar.