| PorumbRodica1965 a întrebat:

Cum comentati, dupa ce cititi Isaia 44:9-18? Isaia 1:2-4,14?

Răspuns Câştigător
| iurii75 a răspuns:

Idol - reprezentare vizibilă a unor persoane sau lucruri folosite ca obiect de închinare. Chivotului nu i se aducea închinare. Nici imaginile din turnul de veghe nu sînt sărutate, nu se închină nimeni în fața lor și nu aprind lumînări, nu sînt purtate prin ocoale ca să prospere orătăniile.

15 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Şi cine decide ce e idol şi ce e Dumnezeu? Poate hinduşii cred despre God creştin că e idol. Să pretinzi că ce crezi tu e real e o idioţenie care ţine de locul şi timpul în care te naşti. E şi mai grav când toată credinţa ta are fundament în nişte manuscrise scrise în majoritate pe la finalul Epocii Bronzului.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Gizăz):

Grav, grav, pentru multi ce vad avertismentul, tot ceea ce este scris se implineste. Nu te obliga nimeni sa crezi, daca tu nu poti sa vezi ce este in jurul tau, in lume, nu-ti pui intrebarea,, de ce stirile de fiecare zi " sunt doar negativiste?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gizăz):

Tu, ăl deştept...

| Dorugar a răspuns:

Ca sa putem sa comentam corect, mai intai trebuie inteles fapul ca acele versete din Isaia nu au nicio legatura cu crestinismul pentru ca ele fac parte din VT adica din religia mozaica, si se refera la Dumnezeul religiei lor, care este un Dumnezeu care nu are fii si niciun fiu, unul care nu ofera/promite oamenilor nici Rai si nici Iad si nici "viata vesnica" ...asa cum promite crestinilor "Dumnezeul veacului acesta" numit si Lucifer! (adica "dumnezeul" Noului Testament care are un fiu si minte promitand oamenilor Rai si viata vesnica, asa cum sta bine unui Tata al Minciunii!

| KhludCiprian a răspuns:

Cred ca arata in cel mai bun ce ipocrit e Iehova.

Nu Iehova a facut Chivotul Legii exact ca un idol? Dar templul facut la fel exact ca un idol?

N-a cioplit cu degetul sau tablele legii? Si le-a pus in Sfanta Sfintelor?

Da, al doilea Isaia a fost iconoclast, dar mai toti autorii din Biblie au fost ambivalienti (inclusiv Isus legat de idolii de la el din templu).

Multumesc, nu vreau funda, dar raspunsul e clar cel mai complet, desi nu e neaparat lingusitorwinking

| PorumbRodica1965 explică (pentru KhludCiprian):

Baiete ai mari probleme, cauta sa te tratezi, spiritual ca de restul...

| KhludCiprian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Doamna Rodica, ati citit exegeza?

Am nereprezentat-o?

Sau cumva ce nu se aliniaza cu Turnul de Veghere e totuna cu minciuna?

Vorbiti cu orice academician sau preot (ortodox) si daca vedeti alte argumente si le gresesc, va rog sa ma corectati!

Pana atunci, de ce atata zel cu icoanele... crestinii ortodocsi nu-s axati pe icoane, sau clar mai putin decat martorii sunt pe literatura.

Cititi si altceva decat literatura si invatati sa ascultati. Da, stiu, "apostati", dar macar reprezentati ce ei zic, nu ce parere preconceputa aveti deja!

| PorumbRodica1965 explică (pentru KhludCiprian):

Baiete, stii ca hula impotriva lui Iehova este un pacat grav care nu se iarta? Esti plin de prejudecati, nu stii ce vrei. Spicuiesti de toate de peste tot, nu ai punctul tau de vedere. Daca Iehova a poruncit sa fie facut Chivotul, iar tablele Legii sa fie asezate in el, si sa fie turnat pe el heruvimi, nu a spus sa se inchine la ei si nici la chivot. Stii ce reprezenta sfanta sfintelor?

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu vad rostul la faptul ca postati intrebari de genu pe site-ul asta, mai mult va alegeti cu scandal...mai bine lasati asta, sfatul meu, nu e netul locul pentru asta

| anonim_4396 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Frate pe bune? habar nu ai ce vorbesti...nu te mai da mare cu comentarii de genu ca esti la fel de varza ca un taran, chiar daca ai un limbaj de lasa impresia ca ai fi specialist in domeniu laughing numa gura e de tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

9. Toti facatorii de idoli nu sunt nimic si cele mai alese lucrari ale lor nu slujesc la nimic. Martorii lor nu vad nimic si, spre rusinea lor, nici nu inteleg nimic.
10. Cine a facut un dumnezeu si a turnat un idol fara sa traga un folos din aceasta?
11. Iata toti cinstitorii lor se rusineaza; mestesugarii nu sunt decat oameni! Sa se adune toti si sa se apropie! Ei tremura laolalta si simt mare rusine!
12. Fierarul ascute o dalta si da chip lucrului sau cu carbuni aprinsi. Alcatuieste idolul cu lovituri de ciocan si-i da chip cu puterea bratului sau. Lui ii este foame si, sleit de puteri, el rabda de sete si este tare obosit.
13. Lemnarul intinde sfoara, face un semn cu plumbul. El lucreaza cu sculele lui si masoara cu compasul. El face lucrul lui dupa chipul unui om, dupa frumoasa infatisare a unui pamantean, ca sa fie asezat intr-o casa.
14. El si-a taiat un cedru, sau a luat chiparos sau stejar, pe care si-i alesese dintre copacii padurii, sau a plantat un cedru pe care ploaia l-a facut sa creasca.
15. Omul se slujeste de ei pentru aprins focul si ii ia sa se incalzeasca. El ii arde ca sa coaca painea, ba mai mult, tot din el face si un dumnezeu si se inchina la el, face un idol pe care il cinsteste.
16. El a ars jumatate din lemne, a fript pe jeratic carne pe care o mananca si se satura. Se mai incalzeste si zice: "Mi-e cald! Simt vapaia lui!"
17. Si cu ce a ramas, el face un dumnezeu, un idol pe care il cinsteste si caruia i se inchina si caruia se roaga zicand: "Izbaveste-ma, ca tu esti dumnezeul meu!"
18. Ei nu-si dau seama si nici nu pricep ca ochii lor sunt inchisi si nu pot sa vada si inima lor este impietrita si nu pot sa inteleaga. Isaia 44:9-18

Aceste citate din Biblie, indeamna din punctul me ude vedere, inchinarea la un singur Dumnezeu, deoarece El este singurul desavarsit, restul apartinand creatiei sale. Desigur aceste versete nu se refera numai la "ce este cioplit" ci la toate inchinarile aduse creatiei, nu creatorului. De asemeena aceste versete pot indemna ca cei care se inchina la acesti idoli, sunt orbiti, si nu pot vedea lumina adevarata a harului divin.

2. Asculta, cerule, si ia aminte, pamantule, ca Domnul graieste: Hranit-am feciori si i-am crescut, dar ei s-au razvratit impotriva Mea.
3. Boul isi cunoaste stapanul si asinul ieslea domnului sau, dar Israel nu Ma cunoaste; poporul Meu nu Ma pricepe.
4. Vai tie neam pacatos, popor impovarat de nedreptate, soi rau, fii ai pieirii! Ei au parasit pe Domnul, tagaduit-au pe Sfantul lui Israel, intorsu-I-au spatele.
14. Urasc lunile noi si sarbatorile voastre sunt pentru Mine o povara. Ajunge! Isaia 1:2-4,14

Constat ca aceste citate din Biblie au ca scop atacarea unor principii crestin-ortodoxe, chiar si catolice. Cred ca interpretarea poate diferentia. Asteapta un raspuns de la un crestin ortodox sau catolic, deoarece nu sunt in masura sa imi dau prea mult cu parere, eu nefiind crestin. Desigur si aceste citate ne indeamna sa "ne cunoastem stapanul". Cat despre chestia cu sarbatori cred ca se refera la sarbatori pagane, traspuse dupa solidificarea crestinismului, in acesta, pentru a il transpune cu o usurinta mai mare peste paganism, si pentru a culege in acest mod cat mai multi adepti.

| KhludCiprian a răspuns (pentru anonim_4396):

Moδn a răspuns: "Asteapta un raspuns de la un crestin ortodox sau catolic, deoarece nu sunt in masura sa imi dau prea mult cu parere, eu nefiind crestin. "
Iti spun ambele raspunsuri:
- este raspunsul exegetic (vezi, acela critic la adresa Rodicai): anume ca fiecare autor avea o perspectiva. "Al doilea Isaia" e o sursa evreiasca ce e una dintre sursele numite "apocaliptice" ce a fost contopita in "cartea Isaia". Profetii apocaliptici (precum Daniel) credeau ca a te pune in ordine cu viata fata de Dumnezeu e singura solutie de a reface ordine in univers.

Al doilea Isaia e in fapt singurul autor din toata Biblia ce are o atitudine iconoclasta din toata Biblia, in rest sunt cazuri in care Biblia e pro-idoli, atat timp cat sunt dedicati lui Iehova

2. raspunsul ortodox e in principiu legat de doua parti:
- Biblia e parte din traditie, idem si imaginile (vezi, nu-s numite idoli) si atat timp cat aceste imagini pastreaza un stil definit (stilul bizantin) ele nu-s idoli deoarece sunt intelese ca nu-s idoli. E similar cum Martorii (ce Rodica este) accepta poze in revistele lor de genul Turnul de Veghe si nu le considera idoli
- al doilea motiv e legat de faptul ca teologii au dezbatut problema asta de vreo 100 de ani si au ajuns la concluzia ca icoanele sunt acceptate. Mai ales ca 18 din 20 de secole oamenii nu stiau sa citeasca, respectiv exista explicatia teologica a ultimului consiliu ecumenic ce a zis: (parafrazat) "hey, pana si Isus = Dumnezeu era daca vrei un idol, de ce ne oprim in astfel de imagini ce doar ne ajuta ca si model sa il cunoastem pe Dumnezeu".

Da, bineinteles ca e un atac la adresa ortodocsilor fara sa inteleaga teologia din spate, si daca cumva te apuci sa le critici greselile martorilor (subliniez critic, nu instig) de genul ca ei au profetit ca in 1975 e sfarsitul lumii (intre altele) ai sa vezi o multime de atacuri la persoana.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Toate religiile au minusuri acum. Acea profetie gresit interpretata nu a fost unica, drept dovada Biblia este o carte care se poate interpreta in foarte multe moduri, poti deduce extrem de multe lucruri, si nu poti sa le deduci pe toate bine, oricum in cazul Bibliei cuvantul "bine" prezinta o relativitate evidenta. De aceea nici nu prea ma bag in adevarata semnificatie a Bibliei, sunt prea multe ramuri, care cum cu semnificatia ei, fiecare criticate de fratii crestini(aici ma refer la ramurile crestinismului care sunt cam cateva mii). Multe pareri contradictorii, multe critici peste tot. Prefer sa nu apartin acestei sfere, si incerc sa nu imi fac o opinie cu un contur prea gros. Aici mi-am dat un pic cu opinia. In opinia mea, din punct de vedere crestin, avand in vedere aici si alte citate din Biblie, la icoane, cu chipi de sfinti, poate si cu Isus(acesta este prezentat de unii ca o parte a treimii Dumnezeiesti, de altii ca nu este o parte a divinitatii, ci dau rolul de divinitate unei singure entitati), cu Maria, fiind extrem de multe indemnuri in Biblie sa te inchini doar la enitatea numita Dumnezeu, o entitate care nu poate fii reprezentata de o icoana, deci nu poti sa te inchini la Dumnezeu prin intermediul unei icoane cu Pavel de exemplu. Cat despre ce ziceam de Isus nici nu mai stim daca crestinismul este religie monoteista, ori politeista, pentru ca unii cu acea intreire, eu inteleg 3 entitati, adica mai multi Dumnezei, insa folosesc o exprimare aiurea, spunand ca e de fapt un singur Dumnezeu dar sunt 3 entitati in acesta, adica stii cum ai lipii o bucata de hartie, u una din lemn si cu una din metal, acum unii zic ca e un singur obiect altii zic ca sunt mai multe. Mie mi se pare crestinismul ca o invalmaseala, de idei, opinii, dogme...Nu cred ca vom scoate, daca intr-adevar Biblia este cartea sfanta, vreodata interpretarea 100% corecta, si sensul exact al acestei carti in aceasta viata, in sens care poate fii pus de comun acord cu toate cele vreo 40000 de ramuri. Toate aceste lucruri ne duc spre scepticism, indoieli, in ceea ce priveste crestinismul in general.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

DA, AI COMENTAT BINE. Acum gandeste -te si asteapta raspunsul din partea formelor religioase, si sa vezi cati sunt de acord cu aceste adevaruri? Cati spun ca sunt crestini, si respinginvataturile Bibliei >.

| PorumbRodica1965 explică (pentru KhludCiprian):

Tu nu doar esti un necrestin, tu nu stii ce esti. Dar pe scurt esti de-o rautate crasa, daca-ti permiti sa aduci hula pe Numele lui Iehova, stii de cine apartii si cine se bucura de serviciul tau?

| iurii75 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Idol - reprezentare vizibilă a unor persoane sau lucruri folosite ca obiect de închinare. Chivotului nu i se aducea închinare. Nici imaginile din turnul de veghe nu sînt sărutate, nu se închină nimeni în fața lor și nu aprind lumînări, nu sînt purtate prin ocoale ca să prospere orătăniile.