| anonim_4396 a întrebat:

Cum va explicati faptul ca Biblia este cea mai vanduta si citita carte din lume? De ce?

24 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pentru ca a fost scrisa de Dumnezeu?

| mODIN a răspuns (pentru Inferno):

Nu,nu a fost.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Inferno):

Cum poate ceva ce nu exista sa scrie o carte?

NOname
| NOname a răspuns:

Din cauza propagandei şi îndoctrinării.

| mODIN a răspuns:

Pentru ca crestinismul s-a raspandit ca ciuma neagra.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E cea mai credibila

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca oamenii sunt curiosi sa vada de ce se spune ca aceasta carte e atat de importanta.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu stiu daca este asa citita, dar e prima carte coerenta care a aparut, daca citesti orice alta carte, ma refer la scriitori valorosi, consacrati (Shakespeare, Byron, Dostoievskii, Herman Hesse, ...si cine vrei tu), deci toti papagalii' astia fac referire la Biblie. De ce? Intreaba-te pe tine insuti! Si mai intreaba-te de ce lumea nu citeste mecanica cuantica, sau carti de genul 'cum sa scapi de varice sau altceva.
Apoi nu uita ca pui o intrebare despre Biblie, de ce nu intrebi de constitutia SUA, sau a Romaniei?

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Pentru ca e una dintre cele mai importante carti ale lumii.
Fie ca vreti sa acceptati asta, fie ca nu.

| Alphawolf a răspuns:

Toti au punctat pe langa, desi e destul de evident raspunsul la intrebare. Pentru ca ea ataca slabiciunile mai mult decat oricare carte, promite si acuza, plus ea sustine marile virtuti omenesti si iubirea aproapelui, adica binele visat de om, ceea ce sensibilizeaza... Ar mai fi din cauza propagandei si indoctrinarii.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Vanduta... eu am primit una gratis, prin hotelurile din afara exista puse prin sertare si lumea le ia cu ei, nu stiu daca e tocmai "vanduta".

Citita? Hai sa fim seriosi cu cititul asta. Sunt cativa pe aici care daca ar citi un sfert din cate pagini are biblia n-ar mai face atatea greseli gramaticale.

| cristi202 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Vezi, tu recunosti, sunt doar citiva pe aici care daca ar citi un sfert din cate pagini are biblia n-ar mai face atatea greseli gramaticale. Poate ca sunt doar citiva pentru ca ceilalti au citit din Biblie.happy
Eu am citit-o de vreo 10 ori, si mai stiu oameni, citeva sute, care o citesc zilnic. Asta doar in cazul meu.

| anonim_4396 explică (pentru AlexanderAdrian):

" eu am primit una gratis, prin hotelurile din afara exista puse prin sertare si lumea le ia cu ei"

Era o stire in ziar ca romanii pe afara fura pana si Biblia din camera de hotel.
rolling on the floor

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu fii nesimtit, de fapt maica-mea a primit una gratis de la martorii lui Iehova, si nu, nu era o biblie alta decat cea ortodoxa. N-am furat nici o biblie din vreun hotel daca asta vrei sa insinuezi.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru cristi202):

Mai era unu care citeste o carte de ani de zile. P-aia de Chiortarescu.

| anonim_4396 explică (pentru AlexanderAdrian):

"Lumea le ia cu ei" nu le fura, ok.
Am inteles.

Biblia martorilor lui Iehova este putin diferita.
Dar ca sa faci diferenta trebuie sa citesti ambele versiuni si nu cred ca este cazul tau.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Biblia, sau cel putin o parte din ea, a fost tiparita in peste 2300 de limbi, astfel incat poate fi citita de90% din populatia globului. Cu siguranta, tirajul mare de Biblii tiparite, si distribuite, fac posibil faptul, ca Biblia sa fie o carte unica, nu se compara cu o alta carte. In plus Biblia,, este inspirata de Dumnezeu"(2Timotei 3:16)In ce sens, ea ne spune; 2Petru 1:21. Este un dar de la Dumnezeu, de aceea trebuie citita, studiata si pretuita. Daca iti adancesti privirea in ea, dai dovada ca apreciezi acest dar, si ve-i intelege mai bine care este scopul lui Dumnezeu cu privire la omenire. Studierea ei, ne ajuta sa ne facem fiecare o autoanaliza foarte serioasa,, ne poate schimba viata. Chiar daca spunem ca-l iubim pe Dumnezeu, modul in care reactionam la ceea ce ne invata in realitate Biblia, va scoate la lumina adevaratele ganduri si intentii ale inimii. Dumnezeu vrea ca fiecare om sa auda despre cuvantul sau si vointa sa,(Matei 24:14 )si face posibil acest lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca mai toata lumea o cumpara
religiosi o cumpara, citesc 3 randuri si o tin tot timpu in mana si gata o stiu si bla bla
ateu o cumpara si citeste toata numai sa poata da peste bot religiosului care habar nu are o iota

| ksuper31 a răspuns:

Emerson are dreptate, dar mai este ceva acolo.Probabil ca 'ei' au promovat-o pentru a ne prostii, poate ca doar au schimbat chestii din ea si ne-au lasat sa decidem daca vrem sau nu sa o citim.Sunt multe teorii.
'Astia nu dau doi lei pe ce-au zis strabunii.'

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Pentru ca e veche si cea mai raspandita. uneori cu forta, alteori nu.
si mein kampf era cea mai citita carte din Germania, intr-un timp.

| cristi202 a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Biblia niciodata nu a fost raspindita cu forta. Nici in vremea Inchizitiei, care nu permitea citirea ei.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru cristi202):

Pai nu era cititita in mod direct de catre toti adeptii, dar cuvantul oricum ajungea la ei. majoritatea oricum nici nu stiau sa citeasca, dar efectul s-a vazut mai tarziu cand toti isi puteau achizitiona o biblie.
cartea in sine nu a fost bagata cu forta (lucru material costa bani) dar cuvantul da. la asta m-am referit.

| Calininio a răspuns:

A fost scrisă de Dumnezeu.
Dacă vrei răspunsul real.: propagandă.

| Zamolxe777 a răspuns:

Citita? Probabil, necitita!