| AvalohAlyn a întrebat:

Daca unii sustin ca Biblia este o carte de aberatii atunci de ce este cartea cea mai citita din lume si cartea care a schimbat cele mai multe vieti in bine?

Răspuns Câştigător
| jrockfreak a răspuns:

Vai, vai, oameni inculți. "Ateu" sau nu, Isus a fost cel mai mare învățător al lumii (din categoria Budha, Ghandi și restul găștii, să nu mai spun de restul filozofilor care au scris tone de chestii despre Dumnezeu). Încă și profa noastră de română ne-a spus că pentru o cultură generală ca lumea, Noul Testament este obligatoriu, de asta e așa populară că este citită și de necreștini. De asemenea, învățături din Biblie se folosesc și în psihiatrie în tratarea pacienților. Din păcate lumea se mulțumește cu imaginea prostă a Bisericii creată de preoți corupți și în loc să se mai documenteze nițel, își dau aiurea cu părerea.

11 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Dacă un milion de oameni ascultă manele şi 100 000 Mozart, înseamnă că manelele sunt mai bune?! Ăsta e cel mai retardat argument de pe faţa Pământului. Cantitatea nu e egală cu calitatea. Iar aia cu "vieţi schimbate în bine" e un ipse dixit grosolan. Ştii că ai un burden of proof cu el, nu?

| Inferno a răspuns:

Trebuie sa fii batut in cap rau de tot ca sa crezi ca o carte se judeca dupa numarul cititorilor.
Pe zi ce trece ne dovedesti ca pentru tine timpul pare sa fi ramas blocat in perioada copilariei.

Cel mult poti spune ca e important numarul cititorilor care APRECIAZA acea carte. Ca asa de citit, o citeste si un critic literar, iar dupa o scoate "imbecilitatea anului". De citit o citeste si un adevrsar (in cazul poeziilor, lucrarilor stiintifice, etc), iar dupa vine cu o antiteza in care iti desfiinteaza total ideile (in cazul lucrarilor stiintifice)
Deci poate ai vrut sa spui ca sunt importanti cititorii care apreciaza scrierea respectiva.

Si chiar si asa:

Marea majoritate a oamenilor e formata din inculti si analfabeti si doar o mica parte din oameni cultivati.
Asa ca daca Biblia se bucura de un numar mare de lectori ce o agreaza, acest lucru nu este prea relevant.

| OOOLEOOO a răspuns:

Pentru ca nici specia umana nu este una atat de inteligenta precum se lauda.

| danay72 a răspuns:

Bun argumentul tau, asa e.
Biblia a fost tipărită integral sau parţial în peste 2 500 de limbi şi poate fi citită de peste 95% dintre locuitorii pământului. În fiecare săptămână sunt distribuite în medie peste un milion de exemplare! Biblia a fost tipărită integral sau parţial în aproximativ 5 miliarde de exemplare. Cu siguranţă, nicio altă carte nu se compară cu Biblia în această privinţă.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

Horoscopul e citit de si mai multi oameni, poate si Kamasutra, sau macar privita, daca are imagini.

| Liviu a răspuns:

Cartea cea mai citita din lume? Fiecare om de pe pamantu asta, o citeste o data in viata de curiozitate(sau de 2 ori ca sa se convinga ca e o prostie cu P mare)Schimbat vieti in bine? Bine punctat, de acord. Unii dupa ce au citit biblia si-au dat seama ca nu exista asa ceva, si au renuntat la inchinat, la tatal nostru, la icoane si asa mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai stii tu Kama sutra cati au citit-o ai ramane mut. si la cate vieti a schimbat si aia, vai de mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ps: ca sa stii si tu. 40% din atei mai ales in America au devenit atei, dupa ce au citit bilbia. la cate aberatii si basme sunt in cartea aia ramai prost. citeste.o si dupa intreaba-te ce si cum.

| Sl1pKnoT a răspuns:

Defineste bine