| PorumbRodica1965 a întrebat:

Cum va explicati faptul ca unii (putini) asa zisi crestini, ce intra pe site, vorbesc, contrazic mesajul biblic, dar ei nu-si prezinta religia de care apartin cu mandrie si cu argumente biblice, care sa arate ca sustin un adevar? Nu vorbesc despre scopul lui Dumnezeu cu privire la om si pamant. Nu dovedesc, ca forma lor de inchinare, este cea aprobata de Dumnezeu.

Răspuns Câştigător
| AnnaaaMaria a răspuns:

Înseamnă că nu sunt cu adevărat creștini. Un creștin adevărat nu contrazice mesajul biblic în niciun fel

40 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Vad ca ai luat de coada cotoiul mort si il arunci in ograda Crestinilor. Chiar tu ce adevar sustii, deoarece vad ca ai pretentii, sa scoata altii din foc castanele incinse Mai bine la culcare zici Tatal Nostru si te insemni cu Sf Cruce, apoi sa nu uiti sa multumesti.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Urzi23):

A fi crestin nu inseamna sa arunci cu mizeriile cu care arunci tu in oricine nu iti impartaseste credinta. A fi crestin inseamna sa te comporti ca atare. La cate insulte pe cm patrat de ecran observ la tine, poti sa spui Tatal nostru de cate ori vrei, cred ca nu te mai salveaza nimeni. Crezi ca agresivitatea si mizeriile cu care arunci in ceilalti aici pe site o sa convinga pe cineva de orice?

| Urzi23 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Bre Adriane cred ca era frumos, daca dadeai si niste exemple de "mizerii " pe centimetru la patrat, vezi ca este unitate de arie si este foarte mititica si eu nu scriu cu litere de ordinul micronilor, sa incapa ce spui tu Eu zic sa nu mai crezi in oracole si sa te faci om de treaba.

| danut a răspuns:

"Nu vorbesc despre scopul lui Dumnezeu cu privire la om si pamant. "
Si care este acest SCOP?

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Resabilirea perfectiunii umane, inlaturarea raului, (care inseamna: guvernarea umana ineficienta, religia falsa, comertul ilicit, razboiul, suferinta, boala si moartea ); Guvernarea umana va fi inlocuita cu,, Guvernarea lui Dumnezeu, prin intermediul Regatului condus de Regele de drept,, Isus Cristos " (Daniel 2:44; Matei 24:14: Apocalipsa 21:3, 4; Va fi un singur popor, o singura forma de inchinare, un singur Dumnezeu! Doar pentru cine doreste sa fie supus al Regatului, Nimeni nu este obligat, mesajul si informatia, invitatia de-a fi supus al Regatului ceresc, o primeste fiecare om (Matei 24: 14; 2Corinteni 4:3-5. )

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ai uitat ceva din insiruirea ta:
APOCALIPSA 21 1. Apoi, am vãzut un cer nou si un pãmânt nou; pentru cã cerul dintâi si pãmântul dintâi pieriserã, si marea nu mai era.
2. Si eu am vãzut coborându-se din cer de la Dumnezeu, cetatea sfântã, noul Ierusalim, gãtitã ca o mireasã împodobitã pentru bãrbatul ei.
Aici este ceva care "deranjaza" enorm pe unii: UN CER NOU si UN NOU PAMANT. IAR DOMN este Isus Hristos, DUMNEZEUL.

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Insiruirea mea are sens. Cerul nou este o conducere mondiala noua (DAniel 2:44 ); iar Pamantul nou, este o noua societate de oameni care vor iesi din,, marele necaz" si vor fi supusi guvernarii Regatului condus de Isus Cristos Regele de drept.

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Unde ai citit tu asa ceva? Si eu pot visa nenumarate lucruri. Biblia este clara, toate lucrurile sunt literare cu exceptia viziunilor si parabolelor (povestirilor).

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Daca vrei citeste :Matei 24:7-21; 2Petru 2:4; 2Petru 3:8-16:Apocalipsa 7:9, 13,14,: Apocalipsa 21:1-5; 22:10. Poate ve-i gasi timpul necesar ca sa meditezi intr-un mod placut.

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Le-am citit si care ar fi "mesajul" pe care vrei tu sa-l inteleg?

| doctorandus a răspuns:

Parca mandria era pacat capital, conform mesajului biblic.

| sublime89 a răspuns:

Sunt crestini care e clar ca nu sunt informati despre religia lor. Sunt crestini, dar nu isi dau seama de ce.

| PorumbRodica1965 explică (pentru sublime89):

Corect! Atunci de cine apartin (Matei 7:21; Ioan8:44-47. )? Dumnezeu care ne-a creat doreste sa fie cunoscut de catre oameni de orce fel, insa ei il resping. Nu?

| sublime89 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Un d-zeu atotputernic ar putea fi totusi putin mai convingator, in asa fel incat sa-l cunoasca mai multi oameni.

| PorumbRodica1965 explică (pentru sublime89):

Ce bun lucru ai face tu daca, din timpul tau pretios, ti-ai sacrifica macar o ora pe saptamana ca sa studiezi Biblia gratuit la domiciliu cu Martorii lui Iehova, ai avea multe lucruri de descoperit. Doar un pic de efort necesita si multa seriozitate si sinceritate.(Ioan 17:3)

| sublime89 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Am biblie, si pot sa citesc si singur, nu am nevoie de martori de-ai lui Iehova. Si am citit din ea, dar ratiunea nu m-a lasat sa cred acele povesti, iar cand vine vorba de mentalitatea celor care au scris-o, pot sa spun ca e mi-e imposibil s-o admir. Vremurile s-au schimbat, oamenii si-au schimbat si ei modul de gandire. Lucrurile astea sunt inevitabile. Nimic nu dureaza la nesfarsit.

| PorumbRodica1965 explică (pentru sublime89):

Biblia trebuie s-o citesti ca s-o intelegi. Dar de ce crezi ca ai,, rasturna guvernul " daca ai studia cu Martorii? Ca doar nu-ti dau in cap, nu-ti fac nici un rau, doar poti sa-ti gasesti prieteni adevarati, si sa gasesti cunostinta lui Dumnezeu. Consideri ca vremurile s-au schimbat in bine? A evoluat stiinta si tehnica dar in mare parte in defavoarea omului. Ai spus bine:,, nimic nu dureaza la nesfarsit, " da, din ceea ce face omul. Dar Dumnezeu care ne-a creat si caruia ii datoram viata noastra, este vesnic. Si pentru ca ne-a creat din iubire, vrea ca si noi sa traim vesnic. Nu modul de viata care-l au oamenii azi, a fost in scopul lui Dumnezeu > (Geneza 1:28) Si sa retii ceva : - intelepciunea umana este data de rusine in fata intelepciunii lui Dumnezeu ". Ce a realizat omul fara Dumnezeu? Ce a facut omul cu pamantul? Cu ce surse au devenit bogatii,,, oameni mari cica " (?)Incotro se indreapta?

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Un "studiu" oferit de o grupare nu este altceva decât un curs de "initiere" in secta respectiva, de manipulare prin nuante si sensuri alterate, de orientare si formare însuşi a modului de a privi lucrurile într-un anumit fel, dorit de ei, viciat...
Si..., o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie.
Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Scriptura susţine fix gruparea lor.
De aceea există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| sublime89 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Uite, exista o mare diferenta intre modul tau de a aborda lucrurile, si modul meu. Eu nu am nevoie de martori pentru ca eu nu gasesc nimic interesant la ceea ce au ei de spus. Eu nu pot fi convins cu vorbe goale, ci doar cu dovezi. Am vazut destui oameni batand campii, convinsi ca ceea ce spun e adevarul suprem, iar cand a venit clipa in care teoriile lor urmau sa fie dovedite, nu s-a intamplat nimic. Stii si tu ce previziuni au facut martorii, si pana acum niciuna nu s-a indeplinit. Deci cu tot respectul, dar nu am niciun motiv sa cred ca voi stiti despre ce vorbiti.
Stiinta si tehnica a evoluat in mare parte in favoarea omului, si dovada e si ca aceasta conversatie e posibila. Sa nu mai spunem ca ne-a dublat speranta de viata, si ne-a usurat viata extrem de mult. Ne-a dat acces la informatie, si ne-a facut sa putem comunica unii cu altii instantaneu la distante de mii de kilometri. Daca ar fi vazut asta cei care au scris biblia, ar fi spus ca sigur e un miracol de la D-zeu. Probabil de virusul Ebola care face ravagii zilele astea in Africa de Vest. Are o rata a mortalitatii de 90%, iar singura cale de a evita moartea e tratamentul. Daca n-ar fi stiinta, am fi victime sigure in fata tuturor virusilor si bolilor, si nici n-am avea habar ce ne-a lovit. Daca ar fi sa ne bazam doar pe religie, aceste boli ar omori foarte multi oameni. Cu rugaciunile nu faci virusul sa dispara. Iar apoi mai este intrebarea impsoibila pentru crestini: De ce a creat un D-zeu bun si iubitor virusii? Virusi care sa omoare milioane de oameni, inclusiv copii complet nevinovati, si de multe ori in chinuri.
Zici ca d-zeu este vesnic, si bineinteles ca n-o sa-ti cer dovezi pentru asta, pentru ca nu ai, dar te intreb doar atat: care va fi rolul lui d-zeu dupa sfarsitul lumii pe care a creat-o? Ce va face d-zeu o eternitate de acum incolo daca Universul si tot ce exista acum, vor inceta sa mai existe?

| PorumbRodica1965 explică (pentru sublime89):

Nu gasesc nepotrivit sa vezi lucrurile asa cum zici tu, dar stii de ce? Daca ai privii realitatea,, fara sa te amagesti singur, poate ar fi mai usor de comunicat, pentru ca oamenii diferiti pot comunica, chiar din curiozitate, nu neaparat trebuie sa fie toti doctori docenti (Ca Lenuta Ceau ), nu toti oamenii au avut posibilitatea scolarizarii sau capacitatea asimilarii unor invataturii care duc nicaieri o perioada de timp. Dar cei care au o dispozitie ferma de-a comunica chiar si cu Martorii lui Iehova, ca doar nu sunt leprosi, nu-ti cer nimic, ci doar iti ofera din cunostinta lor biblica, din iubirea lor, din timpul lor, pentru folosul tau, si tu ce faci? Dai cu piatra! Ai consemnat un adevar referitor la stiinta si tehnica, au evoluat, si ne folosim de multe lucruri, dupa capacitatea actuala a omului imperfect, dar te-ai gandit cumva, de ce omul cu atata stiinta si tehnica nu poate rezolva problemele sociale / De ce nu are stapanire asupra mortii? O poate opri? Poate omul elimina ura? Calomnia, minciuna, coruptia, infractiunile, imoralitatea, asuprirea, infidelitatea,... au fost create de Dumnezeu? Este El vinovat pentru atrocitatile pamantului? Dar acestor rautatii in curand Dumnezeu le va pune capat si de asemenea si celor care le cauzeaza. O lume lipsita de pietate va fi distrusa in curand, iar oamenii care infaptuiesc vointa lui Dumnezeu vor supravietui unui,, mare necaz" care sta in fata noastra. Dumnezeu a facut Pamantul cu tot ceea ce este necesar pentru viata perfecta, omul l-a distrus, insa Dumnezeu va curata pamantul si-l va transforma in Paradis, si oamenii ce-l vor locui vor fi dusi la perfectiune si va fi o mare bucurie peste tot pamantul, pentru eternitate. Dumnezeu a facut pamantul si omul cu capacitati de regenerare, astfel incat in conditii normale sa traiasca vesnic. Deci retine : Dumnezeu este vesnic, pamantul si omul au fost creati din iubirea lui Dumnezeu, iar iubirea nu se termina niciodata, doar ura si rautatea vor fi eliminate impreuna cu sursa lor.

| sublime89 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu cred ca martorii ar putea face vreodata ceva in folosul meu. Minciuna nu e niciodata in folosul nimanui, chiar daca e una care sa te faca sa te simti bine.
Faci o mare greseala cand astepti ca stiinta si tehnica sa rezolve dintr-o data toate problemele lumii. Probleme pe care oamenii religiosi au fost incapabili sa le rezolve mii de ani. Voi sustineti ca d-zeul vostru a creat aceasta lume asa cum e. Atunci convingeti-l tot voi s-o schimbe in bine, si sa-i rezolve toate problemele. Nu asteptati ca stiinta sa faca tot, ca apoi sa va puteti folosi de ea pentru a o lovi. Cu totii stim ca stiinta nu e tocmai printre favoritele crestinilor. Daca vrei ca stiinta sa aiba rezultate, trebuie sa ai rabdare, si sa tii minte ca tot timpul a fost nevoie de timp ca sa se ajunga la mari descoperiri. De exemplu, stiinta a eradicat total variola, o boala care a omorat milioane de oameni. Dar asta s-a intamplat doar in 1977. A fost nevoie de timp. Cand ar fi disparut variola daca ne-am fi rugat doar sa dispara? http://ro.wikipedia.org/wiki/Variol%C4%83
Cum am mai zis, voi martorii sunteti foarte buni la a prezice acest "sfarsit" al lumii, dar nu aveti nicio dovada ca se va intampla asa cum spuneti. Mai mult, toate predictiile asemanatoare pe care le-ati facut, si nu doar voi, nu s-au indeplinit. Asta e o dovada ca ceea ce credeti este fals. E ca si cum eu as astepta ca Praslea cel Voinic sa-si faca aparitia intr-o zi. Nu cred ca predictia mea ar avea mari sanse sa se indeplineasca, dar bineinteles, voi continua sa cred ca intr-o alta zi, candva, el chiar va aparea. Cei care nu ma vor crede, nu vor putea spune ca ma insel, pentru ca nimeni nu se poate duce in viitor, si sa vina inapoi sa ne spuna ca acea aparitie nu va avea loc niciodata. Asa sunteti si voi cu "paradisul" pe care-l asteptati pe pamant.

| PorumbRodica1965 explică (pentru sublime89):

Da. Noi asa suntem, credem in promisiunile celui care ne-a creat, si-n care ne-am pus increderea. Dar tu spui :,, voi martorii preziceti ". dar oare noi prezicem. Daca ai putin timp si daca doresti sa citesti din Biblie in 2Timotei 3:1-5, preziceri cum spui tu, noi le spunem profetii, pentru ca vin de la Dumnezeu, prin profeti, sunt exacte, si daca citesti, mediteaza putin, oare nu traim noi aceste ultime zile, ale unui sistem? Nu se vede implinirea profetiilor facute, pentru cine nu vrea sa vada. Dar cine nu vrea, nu vrea sa primeasca mesajul transmis de catre Martorii lui Iehova este problema lui, noi nu obligam pe nimeni nici sa poarte dialog cu noi, nici sa creada, fiecare are libertate de exprimare. Dumnezeu cunoaste timpurile si le stapaneste, omul nu este stapan pe ziua de maine. Insa din tot ceea ce a promis Dumnezeu pana in zilele noastre a implinit, si de acum incolo, credem ca va implinii.

| sublime89 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Eu stiu ca va bazati predictiile pe biblie, dar cu toate astea, pana acum niciuna nu s-a indeplinit. Asta nu e un semn rau doar pentru voi, ci si pentru cei care au scris biblia. Ei au fost cei care au facut predictii false, iar voi le-ati calcat pe urme.
De cand a aparut crestinismul, si chiar si dinainte, oamenii au tot crezut ca vine sfarsitul. Isus si adeptii lui credeau ca sfarsitul va veni in timpul vietii lor. Apoi pe parcursul Evului Mediu s-au facut nenumarate astfel de predictii, care bineinteles ca nu s-au indeplinit. In anul 1000 s-a crezut ca va veni, apoi in secolul 14 in timpul ciumei bubonice. Tot timpul cand era un razboi mai mare, sau o epidemie mai mare, oamenii erau convinsi ca sfarsitul lumii e aproape. Toate "semnele" erau acolo, si cu toate astea nu s-a intamplat nimic. In 1783, cand o eruptie a unui vulcan din Islanda a dus la moartea a mii de oameni in intreg vestul Europei, din nou au fost convinsi crestinii ca urmeaza sfarsitul. Facem un salt in timp, si intram in secolul 19 cand au aparut multe secte protestante in SUA, care faceau predictii exacte ale sfarsitului, si spuneau si ziua si chiar si ora la care va avea loc. Cand am trecut in anul 2000 au fost astfel de predictii din nou, sau in 2011-2012. Aproape sigur acestea vor continua, in ciuda faptului ca omenirea nu a dus-o niciodata mai bine decat acum. "Semnele" le vede doar cine vrea neaparat sa le vada. Ele nu sunt acolo, si nu va fi niciun sfarsit in viitorul apropiat. Daca vrei sa vezi "semne", atunci uita-te in trecut, la razboaiele mondiale, sau marile epidemii si catastrofe prin care a trecut omenirea. Alea da semne. Atunci, crestinii chiar erau indreptatiti sa creada ca sfarsitul e aproape. Dar nu s-a intamplat nimic. Daca atunci nu s-a intamplat nimic, cand toate "semnele" erau acolo, cel putin din perspectiva crestina, atunci e imposibil ca acum sa vina sfarsitul lumii invocat de voi, cand nu e prezent niciun astfel de "semn".

| PorumbRodica1965 explică (pentru sublime89):

Nu ai citit ce ti-am recomandat referitor la semne (2Timotei 3:1-5; Matei 24:1-14; ) Dar stii cumva cand au inceput implinirea semnelor prezise de Isus referitoare la,, zilele din urma ale acestui sistem? Tie ti se pare ca traim o viata normala cu bune si rele, si mergem inainte? Dar oare asa sa fie? Pana cand crezi ca v-a permite Dumnezeu raul si suferinta?

| sublime89 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Niciun semn nu s-a implinit. Asta vreti doar voi sa vedeti. Tu vorbesti acum de viata grea si suferinte? Daca ai fi trait cu 50 de ani in urma ce ai fi spus oare? Dar cu 100? Dar cu 1000? Tin sa te anunt ca astea nu sunt deloc vremuri grele, dar daca nu cunoastem istorie, e foarte usor sa credem ca sunt. E ciudat ca tu vorbesti in numele lui d-zeu, si crezi ca stii ce simte el. Tu nu esti in masura sa-ti dai cu parerea despre asa ceva. Daca d-zeu exista, si el a creat lumea, atunci ar trebui sa stie la ce sa se astepte, daca intelegi ce vreau sa spun. Ar trebuie sa stie, pentru ca el a creat-o asa, si cu buna stiinta si intentie.

| PorumbRodica1965 explică (pentru sublime89):

happyNu mi-ai raspuns la ceea ce te-am intrebat, cred ca ti-e somnic. Mai vorbim daca vrei dar fara aroganta,. Noapte buna.

| sublime89 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ma tem ca tie ti-e somnic daca nu reusesti sa-ti dai seama ca ti-am raspuns.

| Alcyon a răspuns:

Acesta nu e un site exclusiv pentru crestini. Cam 60% din useri sunt atei. Restul sunt oameni cu convingeri si religii diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu cauti o Biblie veche fara modificari sa vezi ca nu seamana deloc cu a voastra?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Cat de veche vrei sa fie? O editie Grigore Pisculescu este buna?

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Am cam 7 editii in biblioteca plus doua de-ale voastre una in italiana si una in lb romana.
Exista foarte mari diferente intre a voastra si celelalte.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

"Exista foarte mari diferente intre a voastra si celelalte."
ALE NOASTRE, CARE?

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

O sa intelegi ce am spus cand vei fi pregatit sa intelegi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca bineinteles porumbit-o credinta ta e calea adevarul si viata, iar ortodoxia mea este calea cea adivarata.Din punctul meu de vedere santem doar oameni in drumul catre desavarsire.Ca daca amandoi mancam cate o piersica si tu spui; binecavanteaza Doamne fructul asta, iar eu spun Multumesc Doamne care ai umplut pamantul cu bunatati pentru noi cred ca amandoi am primit ce ni s-a dat, cu multumire, asa cum este scris.cat despre inchinare,cred ca orice crestin din orice cult ar trebui sa stie cui sa-i acorde, inchinarea, cui cinstirea, si cui, adorarea.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Da cam asa ar trebui, numai ca vezi tu cum este cu credinta, multele religii nu iau in serios credinta in adevaratul Dumnezeu, se bazeaza pe traditii si obiceiuri. Nu iau in serios avertismentele din partea lui Dumnezeu, desii vad cu ochii implinirea evenimentelor profetite in urma cu 2000 de ani, referitoare la sfarsitul acestui sistem (politica, religie falsa, comert )(Matei 24 :3-14 )

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu au avut timp si nici interes,in a cunoaste.iar planurile diabolice,sant pe termen luuuung si in mod subtil, imbracate in bune intentii, iar cei nestiutori le iau ca atare, ca pe ceva normal, obisnuit.care din tineri isi face probleme in privinta cipurilor? a globalizarii? a noii ordini mondiale? vezi tu? ei sant impotriva oricarei autoritati si ordini, si totusi notiunea de noua ordine mondiala nu-i afecteaza cu nimic.nu-i ingrijoreaza.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Nu pentru ca sunt in ceata. Cel care-i manevreaza ii tine linistiti, in sa. Nu au grijii. Nu stiu de unde vin si incotro se indreapta, cred ca totul este asa cum trebuie sa fie. Asa erau oamenii in vremea lui Noe, spunea Isus. In deosebi apatici. Oameni lipsiti de pietate vor fi distrusi intr-un mare necaz, cum nu a mai fost si nici nu va mai fi. Dumnezeu nu minte, tot ceea ce zice duce la bun sfarsit.

| digital7shady a răspuns:

Pai toti teistii isi "protejeaza" religia de teama schimbarii(conformismul). Daca intr-o comunitate de oameni, peste 85% sunt atei, si teistii vor deveni atei la randul lor. Documenteaza-te despre conformism, noile cercetari stiintifice au clarificat multe aspecte ale vietii noastre de zi cu zi. Deci, ca raspuns, asa zisii crestini nu apara vreun zeu sau mesajul lui, ci isi apara siguranta si normalitatea vietii, pentru ca se tem de schimbare.

| PorumbRodica1965 explică (pentru digital7shady):

Da se tem de schimbare! Consideri ca viata de acum este o normalitate si traiesc oamenii in siguranta? Uita -te la stiri, sa vezi cum sunt oamenii amarati manipulati de cei cu bani, de exemplu de catre cei, ce, intr-o camera, intr-un studio de televiziune incita masele la manie unii impotriva altora pentru ai sustine pe ei, scaunele si calomniile lor banoase, minciunile impotriva semenilor, creaza ura, dispret, revolta. Oamenii acestia se numesc crestini? Unde este Dumnezeu care ne-a invitat la iubire si la lucruri excelente, pentru ei? Unde este siguranta lor? Au reusit sa-i scoata in strada, pot sa-si scoata ochii ca ei vor suferi, ura este starnita.Dar ce crezi, a confirmat stiinta, ca oamenii din zilele din urma ale acestui sistem se vor uraa de moarte? Au aratat prin tehnica vreo posibilitate prin care oamenii de orce fel fara deosebire de nationalitate, ca pot fi in relatii excelente, ca pot comunica cu admiratie si profund respect unii fata de altii fara sa-si caute propriile interese?

| DeusCorrupti a răspuns:

Nimeni nu e crestin pe acest site, sunt atei in devenire.