| anonim_4396 a întrebat:

Daca Dumnezeu iti da o viata plina doar de suferinta si ghinion de ce este pacat sa te sinucizi?
Tortura zilnic pe Pamant sau pentru eternitate in Iad tot la fel mi se pare

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

"Nu norul este vesnic.
Ci soarele-i acel,
Ce-nvinge si ramane
Stapin in urma el."
E o cintare la anumite biserici.
Nu norul suferintei e vesnic, el trece, mai devreme sau mai tirziu. Daca tu te-ai nascut pe furtuna, si inca nu ai vazut soarele, nu inseamna ca el nu exista. Nu ar fi trist ca sa termini totul tocmai cu cinci minute inainte ca soarele sa se arate printre nori?

| doctorandus a răspuns:

Parerea mea e sa mergi la control la psihiatrie. Este spre binele tau.

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu e un personaj imaginar de poveste primitiva, fantezista, puerila si absurda, deci nu face nimic pentru om, nici bun, nici rau, dar e util pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori.

| CostinAlamariu a răspuns:

Viața pare grea și plină de suferință fiindca asa alegem sa o vedem. Până și stoicii au răspuns deja la problemele astea, să nu mai zic creștinismul.

Cu riscul de a suna superficial, sfatul meu e să vezi partea plină a paharului. Si să fii recunoscator pentru putinele lucruri bune pe care le ai.

| romeo78 a răspuns:

Pentru că viața e un dar, iar greutățile, necazurile sunt încercări prin care ne dovedim nouă, în primul rând, că știm să luptăm, nu ne lăsăm doborâți atât de ușor.
Sinuciderea există doar în regnul uman. În regnul animalelor nu există sinucidere. Animalele luptă pentru viața lor, până la ultima suflare. Caută să supraviețuiască ceas de ceas.
Dar, omul, a uitat să lupte.
Omul a devenit comod, mai ales în ultimii 75 de ani și la cel mai mic obstacol, eșec, refuz în dragoste se sinucide.
Dar, ce e culmea, sinuciderea e mai mare în rândul celor care au, nu în rândul săracilor, care nu au timp să se gândească la ceva, ei zilnic trebuind să "lupte" pentru hrana zilnică!
Sinuciderea, eu o consider, un act de lașitate!

| vasile2222 a răspuns (pentru romeo78):

Exista sinucideri si in regnul animal.
Nu judeca oamenii - fiecare din noi am venit aici sa experimentam diverse chestii. Noi alegem ce si cum. Nu esti cu nimic superior unui om care s-a sinucis/ care nu lupta(ca tine) in viata. Fiecare cu viata lui. Numai religia ne invata sa ne comparam, sa judecam etc.
Si pana la urma, orice moarte e de fapt o sinucidere.

| romeo78 a răspuns (pentru vasile2222):

Serios Vasile? Sinucidere în regnul animal? Ce iarbă ai fumat?
Iar, religia te învață să lupți, nu să abandonezi lupta! Religia nu te învață să te compari cu nimeni!
Iar, cel care trăiește e superior celui care se sinucide!
Există o singură categorie de oameni care nu sunt numiți sinucigași, chiar dacă își iau viața! Ghici!

| IubescRomânia a răspuns:

Nu este așa! Viața pe pământ este scurtă în comparație cu eternitatea din iad.
Iisus a spus că, dacă vom crede în El, vom suferi pe pământ dar vom avea o eternitate de fericire în Rai. Dacă pe pământ nu poți suporta o flacără timp de o secundă, cum vei suporta să arzi veșnic în iad?
Nu Dumnezeu este vinovat pentru toate astea, ci satana!