| godless1859 a întrebat:

Daca Dumnezeu stia dinainte cati oameni vor sfarsi in iad, de ce creeaza el acest loc?

Răspuns Câştigător
| iurii75 a răspuns:

Va distruge Dumnezeu pământul prin foc?
Susţine 2 Petru 3:7, 10 (BC) această idee? „Iar cerurile şi pământul de acum sunt păzite şi păstrate, prin Cuvântul său, pentru focul din ziua de judecată şi de pierzare [distrugere, NW] a oamenilor nelegiuiţi. Ziua Domnului însă va veni ca un hoţ; în ziua aceea, cerurile vor trece cu un zgomot şuierător, iar elementele aprinse de mare căldură se vor topi şi pământul, cu toate lucrările de pe el, vor fi arse [vor fi descoperite, NW]." (Notă: Codex Sinaiticus şi Manuscrisul Vatican 1209, ambele datând din secolul al IV-lea e.n., spun: „vor fi descoperite". Alte manuscrise de mai târziu, Codex Alexandrinus (sec. al V-lea) şi ediţia Clementina (sec. al XVI-lea) a Vulgatei, redau prin „vor fi arse".)
Indică oare Apocalipsa (Revelaţia) 21:1 (BC) că planeta noastră va fi distrusă? „Apoi am văzut un cer nou şi un pământ nou, pentru că cerul dintâi şi pământul dintâi trecuseră; şi marea nu mai este."
Pentru a fi exactă, explicaţia acestor versete trebuie să fie în armonie cu contextul şi cu restul Bibliei
Dacă aceste versete (2 Petru 3:7, 10 şi Revelaţia 21:1) ar vrea să spună că planeta noastră, pământul literal, ar fi mistuită de foc, atunci şi cerurile literale (stelele şi alte corpuri cereşti) ar fi şi ele distruse de foc. Această interpretare literală este însă în contradicţie cu garanţia dată în unele versete, precum cele din Matei 6:10, Psalmii 37:29; 104:5 şi Proverbele 2:21, 22. În plus, ce efect ar putea avea focul asupra soarelui şi asupra stelelor, care sunt deja incandescente? Astfel, în versetele citate mai sus, termenul „pământ" trebuie să aibă altă semnificaţie.
În Geneza 11:1, 1 Regi 2:1, 2, 1 Cronici 16:31, Psalmul 96:1 etc., termenul „pământ" este folosit în sens figurat, cu referire la omenire, la societatea umană. Nu s-ar putea să fie aceeaşi situaţie şi în 2 Petru 3:7, 10 şi Revelaţia 21:1?
Să reţinem că în context, mai exact în 2 Petru 3:5, 6 (şi 2:5, 9), se face o paralelă cu Potopul din zilele lui Noe, care a provocat distrugerea unei societăţi umane rele, în timp ce Noe şi familia sa, precum şi globul pământesc, au fost cruţaţi. În mod similar, în 2 Petru 3:7 se spune că vor fi distruşi ‘oamenii lipsiţi de pietate’. Ideea că termenul „pământ" se referă aici la societatea umană rea este în deplin acord cu restul Bibliei, după cum reiese din versetele citate mai sus

53 răspunsuri:
| lBroken69 a răspuns:

Pentru ca asa a vrut, si vrea El.

| godless1859 explică (pentru lBroken69):

Si inca vrea? big grin

| AnniaAKN a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=TVJzVnyDZ_M
Pe mine acest filmulet m-a lămurit, in caz că nu l-ai văzut.
Eu nu am crezut si nu o să cred in existența unui Rai sau Iad, astea ar fi sinonime cu binele si răul.

| godless1859 explică (pentru AnniaAKN):

Foarte frumos raspuns big grin

| AnniaAKN a răspuns (pentru godless1859):

Mă bucur! happy

| sublime89 a răspuns:

Pentru propria lui distractie. Si vezi ca daca ai ceva impotriva, o sa ajungi si tu acolo.

| godless1859 explică (pentru sublime89):

Am multe impotriva laughing)..sunt sigur ca o sa ajung acolo.

| sublime89 a răspuns (pentru godless1859):

Ne vedem in iad, atunci laughing

| godless1859 explică (pentru sublime89):

Normal big grin. discutam la o cafea.

| iurii75 a răspuns:

Iadul nu este un loc unde sunt chinuiți cei răi după moarte, această credință vine din religiile antice.
Cuvântul „iad" se găseşte în multe traduceri ale Bibliei. Unele traduceri spun „mormânt", „locuinţa morţilor" etc. Alte Biblii transliterează pur şi simplu cuvintele din limbile originale care sunt redate adesea prin „iad", adică le transcriu folosind alfabetul nostru, fără să le traducă. Care sunt aceste cuvinte? Ebraicul sheóhl şi echivalentul său grecesc háides, care nu se referă la un singur mormânt, ci la mormântul comun al omenirii. Mai este şi termenul grecesc géenna, care este folosit ca simbol al distrugerii eterne. Cu toate acestea, atât în creştinătate, cât şi în multe religii necreştine se învaţă că iadul este un loc unde se află demoni şi unde cei răi, după ce mor, sunt pedepsiţi (după opinia unora, chiar torturaţi).
Spune Biblia că morţii suferă?
Ecl. 9:5, 10: „Cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic... Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune". (Dacă nu sunt conştienţi de nimic, în mod sigur nu suferă.) (*„Şeol", BG; „Locuinţa Morţilor", BC, BO; „mormânt", SS 1874; „iad", Carol II, BS.)
Ps. 146:4: „Spiritul lui iese, el se întoarce în pământ şi în aceeaşi zi îi pier şi gândurile*". (*„Punerile lor la cale", BG; „planurile", BC, SS 1874 [146:3]; „gândurile", BO [145:4], Carol II, BS.)

| milan9 a răspuns:

Veşnicia este o REALITATE pentru TOATE SUFLETELE! thinking
Fie ca sunt de fericire sau nefericire, locurile in care vor fi asezate sufletele sunt VEŞNICE:

Ioan 5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre ÎNVIEREA VIEŢII şi cei ce au făcut cele rele spre ÎNVIEREA osândirii."
Ecclesiast 3, 11: „Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El a pus in inima lor şi vesnicia, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

Ioan 5, 26: „Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are VIAŢĂ VEŞNICĂ şi la judecată nu va veni (se deduce că "ceilaţi" vor veni, nu sunt morţi...). "

II Corinteni 5, 1: "Căci ştim că, dacă acest cort, locuinţa noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, VEŞNICĂ, în ceruri."

Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri VEŞNICE, spre judecata zilei celei mari.

Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui VEŞNIC.

Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în VEŞNICIE.

Marcu 3, 29: Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda VEŞNICĂ.

Matei 18, 8: Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteşte, taie-l şi aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel VEŞNIC.

Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Matei 25, 46: Şi vor merge aceştia la osândă VEŞNICĂ, iar drepţii la VIAŢĂ VEŞNICĂ.

II Tes 1, 9 Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veşnică de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui,

Daniel 12, 2: Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la VIAŢĂ VEŞNICĂ, iar alţii spre ocară şi ruşine VEŞNICĂ.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

NU EL A CREAT ACEST LOC! thinking
Un literat spunea odata... "Dacă Dumnezeu ar distruge infernul, oamenii ar crea altul pentru a-l sfida" si avea dreptate. sad
Spune-mi te rog, spatiul miscarii sataniste este creat de Dumnezeu sau de libertatea "centrifuga" a oamenilor? sad

Sfântul Isaac Sirul afirma de asemenea ca "este greșit sa gândim ca păcătoşii din iad sunt lipsiți se dragostea lui Dumnezeu." Dumnezeu da dragostea tuturor insa puterea dragostei actioneaza in doua feluri: acealasi "foc", iubirea lui Dumnezeu, ce arde in inimile credinciosilor, se preschimba in cazul celor INDEPARTATI de Dumnezeu (din Sheol, din Infern) in focul mustrarii de constiinta.

Iadul in aceasta perspectiva este inteles ca prezenta a lui Dumnezeu experiata de o persoana care, prin libera alegere, respinge dragostea Sa. Este torturat de dragostea lui Dumnezeu, de faptul de a fi in prezenta eterna a lui Dumnezeu dar fara a fi in comuniune cu El.

E vorba mai mult de neputinta sufletelor de a-si indrepta dorinta spre comuniunea cu Dumnezeu ca bun spiritual, ramanand intr-un continuu regret ca nu se mai pot bucura de placerile materiale sau ale orgoliului cu care s-au obisnuit in mod exclusiv. In acest sens, Sfantul Ioan Damaschinul afirma: "Spunem ca chinul acela nu e nimic altceva decat focul poftei nesatisfacute", altfel spus cand spune ca focul iadului consta in poftele care nu-si gasesc materia pentru a se satisface.

| TSO7 a răspuns (pentru iurii75):

Perfect răspuns, m-ai salvat, eram pregătit să explic dar mai pe scurt.

| Alcyon a răspuns:

Ca sa te bage pe tine in el laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Daca Dumnezeu stia dinainte cati oameni vor sfarsi in iad, de ce creeaza el acest loc?"
Faza e ca nu Dumnezeu e responsabil pentru faptul ca oamenii ajung in iad, ci oamenii prin proprile lor alegeri.
In caz ca nu ai citit Biblia este relatat faptul ca iadul a fost creat in mod special pentru entitatile spirituale demonice.

| Dorugar a răspuns:

Total gresit! Niciunde in Biblie Dumnezeu nu vorbeste de existenta iadului sau a raiului si nici a vietii de dupa moarte. Aceste teme sunt inventate de sarlatanii care au inventat religia crestina care nu porneste de la Dumnezeu. Asa ca minciuna religioasa din biserici si din mintea oamenilor naivi care cred, se stinge odata cu viata ignorantului, fara rai, fara iad si fara viata vesnica! In Biblia adevarata exista doar Paradisul care este o gradina pe pamant din care au fost alungate personajele mitologice Adam si Eva, adica un fel de Greuceanu si Ileana Cosanzeana

| rileyisai a răspuns:

Salut! Satana a fost un inger creat de Dumnezeu.El era foarte bun la suflet.Dar era foarte gelos pe Dumnezeu pentru ca El avea toata puterea.Asa ca si-a "amenajat" un loc sub Rai si l-a numit Iad.A devenit foarte puternic si la fiecare greseala a omului il ademenea in Iad. Dumnezeu l-a inteles, pentru ca El e ingaduitor.Si asa s-a format Iadul.Acum Dumnezeu lupta din rasputeri sa aduca mai multe persoane pe calea cea buna :*.

| eHACIIU a răspuns:

Salut, Dumnezeu nu a creeat iadul, nici nu exista, nici raiul. Adica, cum ar putea un Dumnezeu atat de iubitor sa chinuie oamenii in iad? Poate ca unii cred ca El este rau, sau ca nu ii pasa de noi dar nu e adevarat. Tot raul care se intampla in zilele astea ( accidente, boli, moarte ) sunt deoarece nu Dumnezeu conduce lumea in acest moment, ci Satan, biblia spune : ''Intreaga lume zace in puterea celui rau''. Insa asta nu va dura pentru totdeauna, daca esti curios si vrei sa aflii mai multe intra pe jw.org.

| Dorugar a răspuns (pentru iurii75):

Raspuns partial corect din prisma religiei mozaice, cu observatia ca Sheolul NU este nici Iad si nici Rai ci este un loc in cer unde stau umbrele celor morti, dar raspunsul este total gresit in contextul minci...pardon al religiei crestine, religie care nu a pornit de la Dumnezeu ci de la niste criminali in serie.

| Dorugar a răspuns (pentru rileyisai):

Tu iti dai seama ca vorbesti de Lucifer? Pai pe cine slavesti tu in noaptea de inviere daca nu pe Lucifer? Dar dupa Craciun cand se merge cu Steaua, ce stea este aceea daca nu Luceafarul adica in latina Lucifer? In concluzie tu constientizezi oare ca Satana este chiar Dumnezeul religiai crestine?

| MgdDroopy a răspuns (pentru Dorugar):

Daca îi pui același nume, nu înseamnă că este acelasi lucru.
Si pot incepe abera si eu că Iadul este pe Saturn pentru că seamănă denumirea cu satana. Si uite așa am gasit locul cu pricina

| rileyisai a răspuns (pentru Dorugar):

AHmm...tu ai citit ce am scris eu. Daca da mai citeste de 10 ori pana retii.EU nu am scris ca Satana ( Lucifer ) e Dumnezeu.Satana a fost creat de Dumnezeu, dar Lucifer a vrut toata puterea asa ca a format Iadul si a ademenit mai multi ingeri.Chiar la biserica se discut lucrurile astea dar se vede ca nu prea ai fost acolo.Si in plus ce ai zis tu nu are logica :*.

| Holiday a răspuns:

Un personaj inexistent, Dumnezeu, poate crea orice loc la fel de inexistent, fara sa fie nevoie de vreo justificare logica. Povestile nu trebuie sa fie logice sau adevarate.

| Dorugar a răspuns (pentru rileyisai):

Mai bine citeste tu ce am scris eu si vei v eu nu am spus ca Satana este Dumnezeu ci este "dumnezeul" crestinilor pentru ca religia lor nu a pornit de la Dumnezeu ci de la niste apostoli ai Satanei

| Dorugar a răspuns (pentru MgdDroopy):

Ai foarte mare dreptate cu afirmatia ta, Daca ii pui numele de Dumnezeu Satanei, el tot nu va fi Dumnezeu ci tot Satana, doar ca fenta asta nu prea o stiu credinciosii care nu au citit /studiat Biblia

| iurii75 a răspuns (pentru Dorugar):

Nu este un loc în cer sau altundeva.
Paradisul întradevăr a fost pe pămînt (edenul), și tot aici va fi restabilit. Dumnezeu își îndeplinește scopul cu carea creat pămîntul.

| Dorugar a răspuns (pentru iurii75):

Noi aici nu vorbeam de Paradis ci despre Rai si Iad.
2 Paradisul este si acum pe pamant, eu cunosc doua localitati in Elvetia care poarta numele de Paradis si una dintre ele chiar arata ca un adevarat Paradis pe pamant.
3 Dumnezeu nu a creat absolut nimic, si de asta poti sa-ti dai seama daca citesti Biblia in care poti vedea ca el a aparut in scena acum cca 5000 de ani, adica cu cca 4, 5 miliarde de ani dupe ce pamatul a fost deja creat.
In plus de asta combinatiile elementelor din tabelul lui Mendelev si obsdervatiile stintifice din Chimimie Fizica, Biologie si Astrofizica ne dovedesc clar ca nu era nevoie de niciun Dumnnezeu care sa creeze viata si Universul, cu atat mai putin de Dumnezeul inventat de crestinii care au furat scripturile si miturile religiei mozaice...tocmai din cauza ca ei nu aveau un Dumnnezeu al lor!

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Da, paradisul va fi tot pe pamant dar nu pe asta ci pe altul, asta e sortit FOCULUI, nu vesnic cum cred uni ci pana va fi distrus iar Dumnezeu va face altul asa cum SCRIE IN Biblia pe care o tot cititi dar din care luati doar ce va convine.

| danut a răspuns:

Daca erai atent aflai ca deja esti in iad, toti suntem insa nu a luat foc inca deoarece Dumnezeu inca nu ingaduie acest lucru pana nu isi va lua cu EL oamenii Sai. P.S. Sufletul nu are cum sa fie nemuritor mai milan ca asa scrie in crezul ortodox sau tu nu esti ortodox? laughing

| godless1859 explică (pentru iurii75):

Foarte bine explicat felicitari!