| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

Daca in cele 10 porunci scrie "sa nu ucizi", e pacat sa omori in razboi? Adica ma refer la soldatii care se omoara intre ei pentru a apara tara. De ce e considerat Stefan cel Mare, sfant? Acesta a aparat Moldova desi a omorat mii de oameni... Tin sa cred ca e contradictie, pana si preafericitul Daniel ii binecuvanteaza pe militari IN RAZBOI desi Dumnezeu iubeste pacea CRED, sau se lupta si el cu Diavolul!

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu exista crestini doar cu numele atat

| xerxes1 a răspuns:

Nu cred ca era nevoie de sfatul unor ratati de acum cateva mii de ani in privinta evitarii varsarii de sange,
Dar unii au nevoie sa vada negru pe alb ca sa stie cum sa-si organizeze viata.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Uneori trebuie sa iei masuri drastice oamenii aia care participa la razboi li s-au spus sa omoara oameni,nu mai tii cont de religie de nimic,faci ceea ce trebuie pentru tine pentru binele tarii tale si pentru binele oamenilor din ea si pentru cei la care ti foarte mult.
In viata trebuie sa faci sacrificii, din pacate sunt si o sa mai fie razboaie, trebuie sa ne aparam si noi, sa ne aparam drepturile.
Nu trebuie sa tinem mereu cont de religie sau de ce ne spun altii, in viata trebuie sa iei propriile tale decizii fara sa fie influentate de ceva sau cineva, nu trebuie sa faci un anumit lucru impus de altul daca esti sigur ca ceea ce a zis nu e bine.
Daca altii ataca trebuie sa ne aparam.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca evreii ar fi respectat religia pe care au inventat-o n-ar fi existat si n-ar exista razboaie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Războaiele existau deja înaintea lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu iubeste pacea, dar nu cred ca agreaza iudele sau tradatorii si lasii care sa dau in laturi de a-si apara familia sau tara. Deci, de dragul pacii cu orice pret nu-ti poti lasa familia casapite si neamul si credinta desfiintate.
Foarte bine ca Biserica ii binecuvanteaza pe soldatii care apara tara! Sfantul Stefan si-a aparat tara si credinta de cotropitori si in acest fel a salvat si Apusul de invazia otomanilor.
Nu degeaba a fost distins ca "Atlet al Crestinatatii" de Papa de la Roma!
Exista si alti sfinti care au fost soldati: Sfantul Dimitrie izvoratorul de mir, Sfantul Mercurie, Sfantul Mare Mucenic Gheorghe si altii.
Despre Domnul Dumnezeu, psamul 135 spune ca: "A batut imparati mari si a omorat imparati tari". Asta nu-L face mai putin sfant!
Una e sa ucizi intr-un razboi de aparare si alta e sa comiti o crima abominabila, asa cum de pilda a comis Cain fata de dreptul Abel!
Dumnezeu este singurul Judecator impartial!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Dumnezeu cunoaste circumstantele fiecarui fapt si nu cred ca pune semnul de egalitate intre o crima abominabila si o ucidere in scop de aparare.
Si daca tot scrii despre o "asa-zisa Mantuire", ce-ti pasa tie ca agresorii si-au irosit sansa la mantuire, atacand in scop de jaf si crima? Asta e problema lor, si-au asumat soarta! Ai ajuns tu, necredincios, sa plangi de mila paganilor invadatori? Vai, nu li s-a dat sansa la mantuirea in care tu nu crezi! happy

Răspuns utilizator avertizat
| Miga a răspuns:

Isus a spus ca semnul de identificare a adevaratilor crestini este iubirea fata de semeni. Daca participam la razboi sau ii binecuvintam pe cei care se duc la razboi, dovedim ca nu avem iubire fata de alti oamni, respectiv nu indeplinim porunca lui Isus si nu ne dovedim a fi crestini adevarati.Deci adevaratii crestini nu trebuie sa participe la razboi.