| CreepyDarkness a întrebat:

Daca oameni sunt ce-a mai evoluata si mai suprema specie de pe pamant inseamna ca noi l-am creat pe D-zeu si pe Isus? Adica daca nu eram noi ce-a mai evoluata speci si de ex erau caini noi nu aveam nici un D-zeu ci aveau ei iar noi muream si nu mai stiam nimic de noi dar caini mergeau in cer s-au iad?

8 răspunsuri:
| Zenicide a răspuns:

Evolutia inseamna adaptare. Nu suntem "mai evoluati" ca alte animale, si evolutia nu s-a oprit, e corect insa sa zici ca suntem cea mai desteapta specie de pe pamant, dar nu suntem nici cei mai puternici, nici cei mai rapizi, doar cei mai destepti.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cea mai suprema e pleonasm, nu suntem evoluati ca nu ne-a mai crescut si altceva in plus, ai gresit categoria, spune-mi ce i-ai creat TU lui Dumnezeu? Esti pe aratura...din fericire pentru altii, dar eu nu gandesc asa profund ca tine OMULE.

| M25M a răspuns:

Oamenilor li s-a dezvoltat creierul avand alte facultati mintale fata de animale. Cei dintai oameni nestiind ce se ascunde in spatele fenomenelor naturale au atribuit alti factori acestora, creati de mintea lor(zeitatile).

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Ai avut ocazia sa analizezi care sunt dovezile ce ar sprijini teoria evolutiei?
Intreb aceasta deoarece multi si-au insusit aceasta parere nu in urma unei analiza, ci deoarece e o idee la moda si multi intelectuali cred in ea.
Dupa ce-mi raspunzi (desigur daca vrei) putem discuta si despre intrebarea ta.

| CreepyDarkness explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

State-am la ora de Geografie si profesoare ne spunea ca: "noi suntem ce-a mai evoluata specie(animal) de pe pamant"Iar eu m-am gandit la ce am scris mai sus.Prima data oameni au crezut in Dumnezeu apoi in Zei iar in prezent in Dumnezeu si Isus ce-a mai mare populatie a pamantului.Sunt un om cu frica de Dumnezeu dar cred ca cel rau ne mai intuneca mintile.Cunosc foarte bine teoria religioasa.Frecventam mai des mersul la biserica dar acum o fac mai rar.Cum se spune "Statul intr-o masina nu te face sofer asa cum mersul la biserica nu te face crestin"

| CryChristiAN a răspuns:

''aca oameni sunt ce-a mai evoluata''.Ce vrei tu sa spui prin ''evoluata''? Stii ce este aceea evolutie, sau te ghidezi din povestile altora?
E omul cea mai suprema specie dupa acest Pamant? Mda... aici ai dreptate, dar sa stii ca in mici detalii, omul le este inferior ( uneori) multor animale.
''nseamna ca noi l-am creat pe D-zeu si pe Isus''. Total gresit. Esti in contradictie atat cu scrierile profetice, cat si cu dogmele crestine.
Si apropo, vezi ca aproape ai ''omorat'' limba romana. Be my guesthappy.
Sanatate si o zi buna!

| Snowal15lea a răspuns:

Pai sa zicem ca oamenii sunt dezvoltati mintal insa inca au unele gene animale si in plus sunt cele mai dezvoltate fiinte de pe pamant, nu din univers. Oricum parca uneori oamenii sunt mai prosti decat animalele. Macar animalele nu avorteaza, nu fumeaza, nu beau alcool, nu injura ca proastele, sunt mai loiale, iubesc neconditionat si nu sunt avare dupa banii dupa care se omoara oamenii deparca ar fi stapanul lumii daca are un milion in buzunar.

| kiv1990 a răspuns:

Da