| ateuNEGATIV a întrebat:

Dau fundita cine ma lamureste

observ ca de dumnezeul din vechiul testament numai i sunt ascultate ideile diabolice
acum e la moda sa credem in Iisus pai cine a creat omul isus sau dumnezeu?
de ce sa nu resptectam vechiul testament cand chiar isus spune eu am venit sa implinesc voia tatalui meu nu sa dezbin vechea lege

in biblie nu scrie sa uitam de vechiul testament

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde scrie sa uitam vechiul testament? Dumnezeu ne-a creat categoric..Isus este fiul sau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeul Vechiului Testament nu este una cu cel al Noului Testament...Vechiul Testament este alterat si gresit. Dumnezeul Noului Testament este cel promovat de Iisus, este Dumnezeul adevarat, Dumnezeul iubirii, iertarii, pacii si bunatatii nu cel al maleficului al urii si uciderii cu pietre despre care vorbesti tu asa ca lasa Vechiul Testament si culca-te

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De aceea noi folosim doar Torah.
כי לא תשתחוה לאל אחר כי יהוה קנא שמו אל קנא הוא
Clar alb pe negru de 6000 de ani, sa nu nu te inchini la alt zeu/zei.
Crestini cred ca vechiul testament e mai mult pentru evrei, si noul testament li se cuvine lor, de aceea ei nu mai stiu exact cui sa se roage, deoarece in Torah e legea.

| Sh_Atat_mihail_1995 a răspuns:

Numai prostii ai in cap

| TimTime a răspuns:

Respecta ambele si vei ajunge departe!happy

| CarmilMatia a răspuns:

Mai! Tatal, Fiul si Duhul Sfant una sunt! Este acelasi dumnezeu Sfanta Treime! Dumnezeu Tatal l-a trimis pe Isus pe pamant sa ne scape de pacatul stramosesc si sa ne invete sa facem numai binele pe acest pamant!