| hgfhfxhddf a întrebat:

Dc d-zeu nu ma lasa sa fac sex necasatorit?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Un personaj imaginar nu poate să te lase sau să nu te lase să faci ceva.
Dar, desigur, te pot influenţa superstiţiile şi prejudecăţile tale, credinţele iraţionale/religioase, proprii sau/şi cu care ai fost îndoctrinat.

28 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In Biblie nu scrie nicaieri ca n-ai voie sa faci sex inainte de casatorie, vezi http://ro.wikipedia.org/wiki/God_and_Sex:_What_the_Bible_Really_Says

| hgfhfxhddf explică (pentru doctorandus):

In manualu meu de religie de la scoala scrie

| doctorandus a răspuns (pentru hgfhfxhddf):

Manualul de religie nu e tot aia cu Biblia.

| IonutDX a răspuns (pentru hgfhfxhddf):

Biserica a schimbat textele care formeaza Biblia actuala de mai multe (de exemplu consiliul de la Niceea )ori pentru manipularea maselor.

Te casatoresti inseamna ca va trebui sa platesti bisericii pentru serviciul respectiv.

Informatiia respectiva face parte din manipularea bisericii!

biserica e o adunatura de escroci in sutana care creeaza iluzia unor oameni onesti!

| danay72 a răspuns:

Relatile sexuale in cadrul casatoriei

| anonimg a răspuns:

Pentru ca sa nu suferi fizic, psihic/emotional, si de asemenea nici partenera ta, nici viitoarea ta sotie, si nici copii tai.

| milan9 a răspuns:

Cineva spunea că sexualitatea este o glumă a lui Dumnezeu faţă de fiinţa umană. În orice caz este o vulnerabilitate care nu are doar scopul de procreere şi de refulare a tensiunilor în familie.
Mai are şi rolul de "verificare" (precum fructul din grădina raiului...).

Cum vine asta? Se pot vedea la tot pasul cazuri evidente ale eşecului acestei "verificări". Situaţii în care unii, bărbaţi spre exemplu, caută să vadă în semenele lor doar "obiecte" ale plăcerii şi abuzului, ale perversiunilor. Este situaţia în care ei au "vândut" imaginea şi demnitatea unei persoane pentru un viciu degradant.

Dacă oamenii ar privi doar ca suflete, doar prin natura lor spirituală (ca îngerii spre exemplu), realităţile intime ale vieţii biologice ar surprinde prin amploarea situaţiei jenante, a decăderii uneori, "modestia" în care de voie de nevoie a căzut omul ce nu a dorit să caute MODESTIA pe o altă cale mai demnă… sad

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Dacă oamenii ar privi doar ca suflete, doar prin natura lor spirituală (ca îngerii spre exemplu)..."

Ai uitat ca si Satana e tot inger? laughing Bine, in povestea voastra ca de aia vorbesti, nu?

| milan9 a răspuns:

"Sexul"_ a fost creat pentru un context anume. Unul singur, permanent, un angajament pe viaţă... Căsătoria. Nu,, iubirea"...

Nu manifestarea "afectivă" avea nevoie de sexualitate. Ci doar necesitatea biologica-organica a reproducerii, şi poate, natura noastră carnală (şi nu cea spirituală).

In cazul respectului deplin asumat, in casatorie, sexul poate fi uneori compatibil şi cu afectivitatea, dar este în esenţă CU TOTUL ALTCEVA decât,, afectivitatea"!
Asta se întâmplă în mod cu totul special in cazul barbatilor, la care cele doua aspecte (iubirea si sexualitatea) sunt două lucruri total diferite, avand puncte de legătură doar în cazul unei relatii în care respectul este deplin asumat- cazul celor căsătoriţi.

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Daca facem sex pentru a perpetua specia atunci suntem ilogici, pentru ca specia umana nu e pe cale de disparitie.

| Delmoniko a răspuns (pentru milan9):

Tu esti BOLNAV. De ce concluzionez eu asa? Pentru ca numai un om boland poate sa scrie asa ceva. Dzeu a inventat sexul, nu? Inainte de israeliti clar nu si-a tra-o nimeni pe lumea asta. Bai hominido, pana si oamenii din epoca de piatra tot asta faceau. Dar stai, tu nu crezi in epoca de piatra. Asta ar contravene teoriilor tale.
Sex cu limite? De ce crezi ca ii mai zice sex? Limitele sunt doar fantezia ta. Deci daca nu accepti existenta unui creator nu ai voie, nu poti face sex?
Ei bine eu pot. Fac la greu, asa de-al dracu, in ciuda creatorului. Si nici nu sunt casatorit. Iti dai seama ce ofticat este asta de sus? Cred ca turbeaza, innebuneste. Si mai sunt milioane de futangii ca mine. Fac sex pe unde apuca, prin metrou, prin toalete de baruri. Peste tot, niste dezaxati sexuali. Unora dintre noi le plac chiar si barbatii, ai grija, pe unde te prind ai pus-o. Ba nu, scuze eroare, ei tie! Pazeste-te de "afectivitatea" lor. Prefera crestinii!

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu_ a creat "sexualitatea", a fost ideea Lui, nu a ta sau a mea. DAR DUMNEZEU A CREAT SEXUL CU LIMITE! Şi când sexul se petrece în aceste limite, este bine. Când se petrece dincolo de aceste limite, este GROAZNIC, GROAZNC DE DISTRUGĂTOR. sad sad

Care este limita, sau contextul pentru care există relatiile intime? Pentru cei care accepta existenţa unui Creator (pentru minunea vietii pe care o traim) această limită este familia, căsătoria.

Sexualitatea înainte de alcătuirea familiei este o adevarata lovitura pentru viitoarea familie. Este vital să nu se atenteze la drepturile şi "liniştea" familiei de mai târziu.
Distracţia poate ca e un viciu dificil de controlat? Dar costul ei nu este nici mai mult nici mai puţin decât... liniştea unor familii... şi sacrificiile uriaşe care se vor raporta la ele. sad

Nu este la voia întâmplării faptul că pentru începerea vieţii intime, Divinitatea a lăsat căsătoria şi nu altceva. Motivul este justificat prin consecinţe şi nu prin capricii...
- La urma urmei, ce se va întâmpla într-o neprevăzută situaţie în care vă despărţiţi? Relaţiile intime creează "link-uri" nedorite, ce se vor resimţi cel mai bine mai târziu, în familie, ca în oglindă de către celălalt partener... toată viaţa! Acest lucru va fi o adevărată "fractură" mai târziu, iar în acest sens statistica divorţurilor nu minte...

Spre deosebire de alte experienţe devenite amintiri, experienţele păcatului (în special când e vorba de o relaţie a trecutului) nu se uită niciodată (...), şi cu cât lovesc mai mult în normele morale, cu atât vor avea un efect mai copleşitor asupra respectului reciproc şi asupra liniştii unei familii. sad

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Pentru ca relatiile sexuale inaintea casatoriei (fornicatie sau preacurvie ) pot aduce : boli venerice, sarcini nedorite care se solutioneaza cu avort sau cu copii nefericiti, tot timpul cu urmari neplacute. Patare a constiintei, destramarea unor familii. Iata doar cateva exemple Daca doresti citeste 1 Corinteni 6:9.

| Inferno a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

SI reactiile sexuale dupa casatorie nu pot aduce boli venerice?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Stii ca exista prezervativ, nu?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Inferno):

Cum sa nu, relatiile in afara casatorieisau,, adulterul, fac la fel ca si fornicatia. Dumnezeu le condamna.Dar fiecare om e libr sa faca ce vrea, Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa faca ceea ce vrea El, insa aduce pedeapsa pentru neascultare.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Da, pentru constiinta exista? Pentru o relatie buna in familiata sau a ei, ce exista? Pentru un caracter bun ce exista? La o seama,, tot ce zboara se mananca. Nu tin cont de nimeni si nimic. Dupa noi -potopul.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ce vrei sa spui?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Ca este important sa nu ne lasam indusi in eroare de placerile oferite de Satan in toate aspectele vietii, sa fim ascultatori de Dumnezeu care prin invataturile sale ne ocroteste de problemele si mojiciile cauzate de cel rau.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Daaa...Sa stii ca nu toti fac sex doar din placere.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Pentru ca, trebuie fi legat de femeia ta prin harul sfintei cununii, altfel vei pica in pacatul preacurviei.

| DarkAndDreary a răspuns:

Ai incercat si a venit un barbos din ceruri si te-a oprit?

Răspuns utilizator avertizat
| TheMiningSheep a răspuns:

Dar ti-a spus el ca nu te lasa, sau?
Esti major(poate), e viata ta, pe care daca ai primit-o, o meriti.Fa ce vrei cu ea.Nu are nimic ca faci sex inainte sau dupa casatorie atata timp cat nu afectezi in rau vietile altora.

| Mechanix a răspuns:

E invidios că tu ai ce **** și îți pune bețe-n roate.

| NameoftheCentury a răspuns:

Pentru ca scopul sexului ar trebui sa fie numai cel de procreare.

| Inferno a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Atunci de ce mai facem sex? Planeta e suprapopulata, relatiile sexuale nu mai au nici-un sens.

| IcyBlu a răspuns:

D-zeu te lasa. Cum sa nu te lase? Numai ca iti cere socoteala dupa. big grin