| KhludCiprian a întrebat:

De ce in special oamenii religiosi nu accepta evolutia, big bang-ul, sau mai nou incalzirea globala?

Acceptati incalzirea globala? Uraganele vin de la Dumnezeu tot mai puternice, ca e sfarsitul lumii, sau e pur si simplu stiinta?

De exemplu se pare ca sunt 97% din oamenii de stiinta o accepta:
https://www.youtube.com/watch?v=cjuGCJJUGsg

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca acceptand acele teorii, dispare autoritatea bibliei, iar cum biblia e cuvantul lui dumnezeu... Catolicii si-au dat seama ca avand legile de acum nu mai pot face ce au facut "primii crestini" cu acele multe documente stiintifice, in jur de 900.000 parca, din biblioteca din Alexandria, asa ca isi adapteaza credinta, dar iese o harcea parcea laughing, cred in big-bang si evolutie, dar si in Iisus, la cum vad eu povestea, cele doua parti se exclud reciproc, nu-i bai, teismul oricum n-a fost logic vreodata. laughing

18 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Evolutia si Big Bang-ul e clar de ce nu le accepta, dar cu incalzirea globala e putin mai complicat. Se pare ca acesti creationisti nu vor sa accepte faptul ca oamenii pot influenta negativ planeta in vreun fel. Vor sa creada ca doar d-zeu e cel care controleaza clima si absolut toate procesele care se desfasoare pe Pamant. Ei nu pot accepta ideea ca omul, creatia deosebita si mult iubita a lui d-zeu, care a primit acest pamant pentru a se folosi de el, il poate distruge.

In SUA problema e si de alta natura. Acolo banul e problema aproape tot timpul. O mare parte a populatiei e indoctrinata religios de cand se stie, si sentimentul anti-stiinta exista acolo de foarte mult timp. Oamenii de stiinta au fost mereu vazuti ca niste atei pacatosi care nu vor sa accepte "cuvantul domnului" si care sunt niste inamici ai poporului american. Sunt interese mari la mijloc cand vine vorba de problema incalzirii globale. Sunt foarte multi indivizi bogati cu afaceri care depind de poluare. Ei stiu bine ca daca ideea incalzirii globale provocate de om va fi acceptata, ei isi vor pierde afacerile, si vor da faliment. Aici e vorba inclusiv de politicieni bogati, mai ales din partidul Republican. Acest partid, dupa cum stim, este si unul foarte conservator si religios. Ei isi folosesc banii si influenta pentru a ataca oamenii de stiinta prin diferite metode, si a ataca ideea unei incalziri globale. E in interesul lor. Si bineinteles, sunt destui religiosi spalati pe creier care sa-i creada.

| iurii75 a răspuns:

La revelatia [apocalipsa] 11:18 spune ca Dumnezeu îi ‘va distruge pe cei ce distrug pământul', deci nici o problema cu acceptarea incalzirii globale. Daca Dumnezeu a prezis dezastrele nu inseamna ca el le provoaca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incalzirea globala este un fenomen meteorologic si trebuie luat(acceptat) ca atare!

| RaduMD a răspuns:

Pentru credinciosi, adevarurile stiintifice sunt relative, intrucat vin de la oameni. Dovada este ca se schimba. Adevarul stiintific de ieri nu mai e adevarul stiintific de azi. Iar maine, cu siguranta, vom vorbi de alt adevar stiintific si savantii ne vor explica cum ca teorii ca evolutia, big-bangul sau incalzirea globala sunt la fel de gresite pe cat erau teoriile pamantului plat ori a generatiei spontanee la vremea lor.
Dimpotriva, adevarurile de credinta care vin de la Dumnezeu, adica adevarurile dogmatice, sunt de neschimbat, fiindca autorul lor este neschimbator.
Consecinta este ca orice teorie stiintifica este falsa daca contravine unei dogme. Faptul ca toti oamenii provin dintr-un singur cuplu este un adevar dogmatic, adica ne-a fost descoperit de Dumnezeu. Prin urmare, daca teoria evolutiei poate fi rectificata astfel incat sa nu nege acest principiu, ea devine acceptabila.

In ceea ce priveste big bang-ul, nu contine nimic impotriva credintei. Dovada este ca autorul acestei teorii a fost un preot. Inca o contributie a Bisericii la stiinta, pe langa heliocentrism, genetica etc.

Incalzirea globala nu contravine niciunei dogme. Ca si uraganele. Dimpotriva, acestea sunt foarte conforme Bibliei, din care intelegem ca sfarsitul lumii va veni, mai degraba, prin incalzire.
Pe de alta parte, eu, personal, nu constat nicio incalzire. Nu imi amintesc ca, vreodata, sa fi stat cu centrala pornita in plina luna mai, precum anul acesta. Daca cineva intreaba "unde este Dumnezeu, ca nu il vad", atunci raspund: "unde este incalzirea globala, ca nu o vad!"

| angus35 a răspuns:

Daca tu crezi ca incalzirea globala e adevarata problema a omenirii mai gandeste-te.Asta e adevarata problema a omenirii:
http://www.youtube.com/watch?v=p-ZETt77tuQ

| Neymar3000 a răspuns:

De ce te framanta asa tare ce cred altii?

| KhludCiprian explică (pentru Neymar3000):

Asta e raspunsul tau?

Pentru ca incalzirea globala (intre altele) daca nu se actioneaza, inclusiv eu am sa am de suferit!

Tie nu iti pasa ce cred altii? De ce iti pasa sa comentezi aici altfel?

| Holiday a răspuns (pentru Neymar3000):

Pentru ca prostia altora influenteaza negativ si viata noastra. Pentru ca ceea ce fac altii e in concordanta cu ceea ce cred, si de multe ori fac numai tampenii. Nu crezi ca are motive suficiente sa-l intereseze ce cred altii?

| Inferno a răspuns (pentru Neymar3000):

Genul acesta de gandire ne-a tinut si ne va tine in loc pentru mult timp. Anumit oameni pur si simplu nu realizeaza ca daca isi arunca gunoiul in fata curtii, infecteaza in cele din urma tot cartierul.

| Neymar3000 a răspuns (pentru Inferno):

A gandi este una, a pune in practica este alta.

| Neymar3000 a răspuns (pentru Holiday):

Atunci cand se spune ca prostul moare de grija altuia, nu mai este adevarat?

| KhludCiprian explică (pentru Neymar3000):

Nu ne pasa de pozitia ta dogmatica, de perspectiva ta filosofica, este totusi important ca oamenii din jurul nostru sa fie educati. Si bineinteles, daca apare un pericol, sa facem ceva.

Nu sa dam vina pe un zeu, pe alt zeu ce se opune, pe idolatrie, pe faptul ca nu se pastreaza traditia sau ca nu s-a citit cartea sfanta corect!

Deci asta, nu e de prosti, dar daca vezi cineva ce face pe prostul si e grijuliu imi pare ca tu esti ala!

| Holiday a răspuns (pentru Neymar3000):

"Atunci cand se spune ca prostul moare de grija altuia, nu mai este adevarat?"

Citez din raspunsul meu: "Pentru ca prostia altora influenteaza negativ si viata noastra. "
Dupa cum vezi nu ceea ce crezi tu ma intereseaza, ci influenta negativa pe care o are ceea ce gandesti asupra societatii si implicit a mea.

| Neymar3000 a răspuns (pentru Holiday):

Grija altuia poate fi justificata si cu citate aberante.
Da-i inainte daca nu ai altceva mai util de facut.