| unprietenaproape a întrebat:

De ce unii se nasc regi iar altii cersetori? credeti ca fiecare isi merita soarta? e drept dumnezeu cu asta? intotdeauna m am intrebat pe ce criterii ii alege. vad in jurul meu tot felul de oameni, unii bogati si rai, altii extrem de buni iar saracii sunt la fel.

23 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Jupiter Ascending -uite o idee cam ce face si cine este dzeul tau.Deci cind va veni judecata de apoi, de fapt vin aia sa recolteze, dar se pare ca exact cam asa spune si religia -vine dzeu sa recolteze cea semanat. Unii se nasc regi pentru ca au furat, iar alti cersetori pentru ca asta au fost si parinti lor si nu vad cum s-ar putea naste altfel.Omenii poate odata cindva au fost egali, dar la un moment dat unu care impartea recolta, ori ce adunau ei isi oprea pentru el ramasitile, bineinteles cu acordul celorlanti si uite asa azi putin miine putin ajuse rege si cind deja ai acumulat ceva avere poti sa faci ce doresti si fara acordul celorlanti.Normal ca Dzeu de oameni de genul asta are nevoie, nu te gindi ca la el acolo lucrurile stau altfel.Cine e sef aici e sef si acolo, pentru ca e logic unu cersetor ce stie sa faca? Mai nimic, ca urmare nu vad ce post i-ar putea da dzeu, ce ar sti el sa faca.Nu baga Dzeu in seama amaritii asta fi sigura.Am observat marele savant metanie ti-a dat cu busuioc si gata deja iai si bagat-o ca iti accepti soarta.Pe ce baza iti accepti soarta? Doar ca vine unu si spune ca -nepatrunse sint caile domnului? In baza asta deja esti convinsa? Dar uitasem ca crestin la crestin trage.Vad ca de intrebat te intrebi, insa aprobi doar raspunsurile pur si simplu seci, fara absolut nici o explicatie.Treb sa stii ca tu traiesti intr-o lume materiala, aici pe Pamintul asta, deci ai nevoie de ceva material sa traiesti bine sa fii multumita etc.Cind vei merge in lumea domnului care stiu si eu o fi altfel, spirituala sau cine mai stie atunci vei face ce se face in acea lume.concluzia este ca tu aici trebuie sa traiesti cit mai bine, o minte sanatoasa se tine intr-un corp sanatos, corp care are nevoie de materie, minte care de asemenea are nevoie de materie si energie.Cind cineva iti face un cadou, choar si o floare mintea ta este fericita, te smti bine corect? Ei uite vezi ca tot ceva material te face fericit.Nu cuvinte seci, dure, fara absolut nici o baza, fara absolut nici o explicatie.Las ca o sa traiesti bine in alta lume.Serios? Ei uite ca eu vreau sa traiesc bine in lumea asta in care ma nascui.Caile domnului sint necunocute adica? Pai si ce tu traiesti cu necunoscut? Tu vrei sa traiesti fara sa stii ce vei minca miine, fara, macar sa ai o baza, sa ai ceva cit de cit sigur? Pai asa las ca dzeu stie simi da cind o fi la anul si la multi ani nu te mai vezi tu calda niciodata.In sf daca spui ca deja iti accepti soarta si foarte sigur asta e nu mai poti spune nimic.Macar si sa vorbesti, sa spui ca nu accepti asta, desi nu vei reusi mare lucru si tot e ceva, macar asa in mintea ta stii ca viata asta nu e dreapta.In sf asa ca o chestie trebuie sa stii ca nu conteaza sa fii foarte destept,ori prost sa devii ceva,conteaza sa fii la locul potrivit si timpul potrivit. Daca de ex Einstein s-ar fi nascut in Israel te asigur ca nu ar mai fi fost cineva, ar fi ramas un anonim, necunocut, probabil cine stie ce cruci batea, matanii cu o echipa de fotbal in familia lui si etc.De asemenea daca nu ar fi fost razboul al doilea Hitler cine stie ce ar fi devenit, poate ar fi devenit un familist, o familie acolo la casa lui bla bla, deci nu ar mai fi iesit rautatea din el pentru ca nu ar fi avut ocazia.Ca urmare unia daca au putut fura fara sa fie prinsi sau pedepsiti au ajuns regi, altii cinstiti cersetori.bafta si tie in directia pe care ai luat-o.

| unprietenaproape explică (pentru relian):

M-a invatat sa imi accept soarta in sensul ca, nu trebuie sa ma intreb mereu de ce meritam sa ma nasc in asemnenea circumstante si de ce a trebuit sa sufar atat. iar tu imi spui ca nu trebuie sa ma resemnez, desi am facut o de mult timp. m a ajutat sfatul tau, multumesc

| relian a răspuns (pentru unprietenaproape):

Gresit,nu te-a invatat nimic, doar ti-a dat un sfat sa nu iti pui intrebari, asta e cu totul altceva.Tu normal trebuie sa te intrebi si odata ce gasesti un raspuns normal ca teb resemenzi pentru ca probabil stii ca asta e nu poti schimba tu mersul lucrurilor.dar de la a nu te intreba asa cum esti sfatuita, pentru ca asta inseamna caile ascunse ale domnului, sa nu te intrebi nimic si faptul ca tu ai pus intrebari e o mare diferenta.Normal ca te resemenzi cind stii ca nu o sa fii ceva mai sus pentru ca nu ai posibilitatea asta, important este ca ai fost constienta de lucru asta si ca stii cum merg lucrurile in viata asta.Nu mai pleca urechile si ce mai ai la alde oameni de genul asta,ei nu iti ofera absolut nimic, nici macar o explicatie, ba mai mult incearca sa te bage in ceata, sa te faca sa nu iti mai pui intrebari.Tu nu esti un robot, o masina.Ce cauta un om atit de "INVATAT ca metanie pe aici? odata ce esti pe TPU este clar cit cunosti si cit te duce mintea.Omenii intra pe aici sa afle una alta daca pot si au de la cine. Iara cei care stiu ceea ce noi cautam te asigur ca nu stau pe TPU. Tipii astia gen metanie, inferno si etc stii ce fac? Nu stii dar eu stiu.Se uita pe aici ca nu au alta activitate,exact ca si mine,eu de aia intru pe aici sa vad ce se mai intreaba lumea si mai intru poate ca printre rinduri mai pot afla cate ceva, deci acesti indivizi stau vad ce intrebi, merg pe net cauta raspunsuri date de alti, deati atentie raspunsurile altora, vin aici si ti le trintesc in fata.Cu alte cuvinte te iau de prost, de idiot, de parca noi nu am fi capabili sa citim de pe net.Problema e ca oricine gaseste o definitie o formula, insa nu toti o si inteleg.Si te mai asigur ca mai toti de pe aici nu inteleg acele formule, definitii exact asa cum ar trebuie.O definitie este de fapt p demonstratie dar comprimata a unui fenomen, al unui lucru, sa nu stea ala sa scrie romane.Insa acea definitie se refera de cele mai multe ori la un nivel apropiat de nivelul celui care a emis acea definitie, deci marea masa a oamenilor nu inteleg.De aia la scoala,definitiile,ecuatiile, formulele, teoremele sint explicate pe larg, demonstrate, aia se face la scoala se cauta explicarea acelei definitii oro formule astfel ca tot elevul sa o poata intelege.Nu se intimpla asa,adica ca toti sa inteleaga pentru ca acei profesori pusi acolo nu-s buni pedagogi, adica nu stiu a explica pentru toti, ca toti sa priceapa, pentru ca nu-s capabili de asa ceva, ori nu ii intereseaza.Lumea uita un lucru foarte important si anume ca nu toti oameni retin, proceseaza si etc la fel, deci unia mai rapid alti mai lent, ca urmare este nevoie de o explicatie gen cum ii spun eu de GRADINITA.La toti pe aici le-am spus asta sa explice astfel incit sa inteleaga toti, sa explice folosind cuvintele lor, sa faca analogii cu ceva din viata fiecaruia.Asa ceva nu este deloc greu, trebyuie doar ca tu sa intelegi acel fenomen ca sa il poti explica si altuia.Si de ce spun ca ii cunosc pe acesti oameni gen metatnie? Pt ca am vorbit cu ei, am vorbit cu ei altundeva dcit aici pe TPU, am vobit cu ei pe mess in direct si acolo am vazut ce ot, cit stiu.Acolo pe mess am vazut ca nu mai stiau sa spuna nimic, cautay pe net, deci durau zeci de minute pina sa imi spuna ceva.Iam si intrebat de ce nu raspunzi? Spune pentru ca sint pe alt site cauta sa vad ce ai intrebat.Adica el cauta pe net sa imi dea mie raspuns si venea tot cu defintiii si chestii de genul asta.individul cu care am discutat nu este metanie este un altu tot de pe aici, dar si acest metanie are exact acelasi stil.Ma pricep la oameni si stiu cit si cum gindesc doar daca scriu 2-3 fraze.Scuze ca am scris asa mult dar asa sta situatia. Uite cauta de curiozitate pune o intrebare pe care tu o stii din izica ceva si o sa vezi ce raspuns iti dau ei, definitii, formule atit, nimic simplu explicata de ei, folosind cuvintele lor.Eu de asta intrasem pe aici sa ma lamuresc nu sa mi se arunce in fata definitii pe care le pot lua si eu din carti sau de pe net, Am carti de toate genurile.In plus de asta o sa obesrvi ca oamenii de genul metanie cind vad ca nu iti pot explica ceva arunca tot felul de filosofii, de texte, citate din filosofi de parca tu ai fi intrebat asa ceva.Nu ii inteleg pe oamenii astia, cum pot sa faca asa ceva doar ei stiu. Poate sufera de ceva grandomanie, de boala atotstiutorului, ori probabil altundeva nu-i baga nimeni in seama si au gasit aici un refugiu, un loc unde sa arate ce 'destepti sint ei.Ok te las dar sfatul meu este sa te intrebi atunci cind ceva nu-ti da pace.Numai bine.

| sublime89 a răspuns:

Da, e foarte "drept" d-zeu. Unii isi permit tot ce-si doresc si sunt sanatosi, iar altii se nasc handicapati si lipsiti de orice oportunitati. Tu crezi ca daca te-ai fi nascut intr-o coliba din Swaziland ai mai fi avut acum acces la internet sa pui intrebarea asta? Si crede-ma ca accesul la internet ar fi fost ultima ta problema.

| AirănMeidăn a răspuns:

ce-i cu toate intrebarile astea asa deep

| LePotato a răspuns:

"De ce unii se nasc regi iar altii cersetori? credeti ca fiecare isi merita soarta? e drept dumnezeu cu asta?" N-are nici o legatura Dumnezeu cu asta, deoarece nu tine de el, deoarece nu exista(cel mai probabil; iar daca exista, nu este asa cum spun religiile)Cat despre acei oameni fie ei regi fie cersetori, asta e viata, random events, random sh it.(Asta nu inseamna ca e si corect, dar ce poti face?).

| Dorugar a răspuns:

Sa crezi ca Dumnezeu ii alege pe uni regii si pe altii ii lasa sa moara de foame, este o mare prostie care este rodul indoctrinarii intru prostie impus de scoala si societatile retrograde conduse de politicieni prosti si impotenti intelectual, in tarile normale nu li se baga in cap tinerilor asemenea prostii gigantice ci sunt educati in spiritul muncii si al seriozitatii pentru ca Statul NORMAL poate asigura tuturor oamenilor conditii de viata ca in RAI aici pe pamant si in lumea aceasta absolut tuturor membrilor societatii cu conditia ca tinerii sa fie bine pregatit pentru viata si provocarile ei, fapt care nu se petrece in tarile religioase cu oameni prosti care astepta viata dupa moarte si bogatii in inexistenta in timp ce clerul si politicieni nici mucii nu si dau pentru viata aialalta si bogatiile de pe lumea aialalta, toti vor bogatii pe lumea asta pentru ca stiu prea bine ca nu exista alta viata. Asa ca nu Dumnezeu te face bogat sau sarac ...ci societatea in care traiesti si in care unii prin politica devin Dumnezei si prostii raman muritori de foame.
Concluzia este sa-ti scoti minciuna cu existenta unui Mos Cocos cu puteri supranaturale ca viata inseamna REALITATE si nu povesti fantastice cu personaje din desenele animate

| Jardelin a răspuns:

Nu exista soartă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Regii fara sclavi sunt ca vopseaua fara suport, e valabil si invers.Cum ar putea cineva sa se bucure de bogatii daca n-ar avea un reper.
Nu cred in soarta sau destin, ci doar in ochii inchisi ce eviti sa-i belesti cand talpa se apropie de rahatul cu mot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul isi face viata cum vrea, cum si-o gandeste. Nu o face Dumnezeu! N-are cum ca o divinitate sa-ti faca o viata, ar fi nedreapta! Daca sti cum sa gandesti si ceeace sa faci... o sa fi si tu bogat la un moment dat!
Nu critic pe nimeni ca, crede in D-zeu! Si eu eram obsedata de credint!
Este vina parintilor ca nu si-au educat copiii! Sunt iresponsabili.
Concluzia mea despre D-zeu:

Dumnezeu=0
Pana in Septembie 2014 era obsedata de credinta. Nu stiu ce era in capul meu! Faceam de cel putin 3 ori inconjurul la o ditamai matania spunand Tatal Nostru!
Dupa parerea mea, nu exista D-zeu.
Nimeni nu stie aparitia omului. Asa cum universul a fost creeat dintr-o explozie... asa puteam fi si noi creati. Cum apar viermii pe mancare din senin, asa am aparut si noi. Nu trebuie sa credem in alti zei, dar Dumnezeu este un ZEU. Dumnezeu, D-zeu, DOMNUL+ZEU!
Acceptam toate relele primite, gandindu-ma ca este pedeapsa mea primita de la, asa zisul, D-zeu. Legile lui sunt, scuzati-mi vocabularul, de CACAT. Daca un bou de parinte greseste, asta nu inseamna ca pacatele trebuie sa pice pe copii. De CACAT! Nu a existat, nu exista, nu o sa existe.

Eu cred ca credinta a fost facuta pentru a face oamenii sa fie mai buni si pentru a le fi frica de o divinitate. Cum oamenii erau mai puin dezvoltati decat noi, nu stiau ei ce inseamna ala Tsunami, flux, reflux... etc. Toate minunile de acum 2000 de ani au fost demonstrate. Oamenii nu aveau atata cultura incat sa stie ce sunt. Asa s-au creat divinitatiile. Nu exista RAI sau IAD. Raiul este pe Pamant. Esti in viata, ti-o faci asa cum vrei si visezi s-o ai, iar cand mori si intri in Pamant... intri in Iad. Sufletele oamenilor nu merg in Rai sau Iad! ele stau printre noi.

Daca chiar exista Dumnezeu... imi demonstra si mie si lui X si lui Y asa cum le-a demonstrat lui W si Z. La cat m-am rugat lui si Sfintilor lui de CACAT... ma putea ajuta si pe mine. De fapt, m-am rugat pentru mama, tata si in special pentru fratele meu bolnav pe care nu l-a ajutat. Daca ar exista, de ce Dracu face diferente intre oameni? Parintii mei au suferit mult! De ce Dracu si-ar bate joc de ei? Sa-si bata joc de el, ca parintii mei nu au gresit cu nimic ca sa plateasca atatea pacate de **** care nu exista. Sa nu mai spun ca au pierdut un biet sufletel care nu gresise cu nimic ca sa fie luat de langa ei. Si daca ar exista D-zeu. m-as caca in legile lui tampite. Daca ar fi fost el in locul persoanelor care sufera extrem de mult? Daca el ar gresii si copilul lui ar suferii foarte mult pentru ceva ce n-a facut! Rusiiiineee! Nu exista! N-are rost sa va bateti capul cu religia si D-zeu asa cum am facut eu, stand ca o proasta sa ma rog la cai verzi pe pereti! Nu exista!

| unprietenaproape explică (pentru anonim_4396):

Nimic nu se intampla fara rost. noi nu putem sa intelegem. suntem in viata si existam datorita lui, altfel nu am exista. l-a luat pentru ca ii apartinea. si exista pentru ca facut asta - poate sa va incerce credinta sau ati gresit sau nu e vina lui. nu stim. cert e un lucru ca nu sunteti singurii, toti oamenii sufera
noi suntem alcatuiti din doua lucruri. trup si suflet. primul va putrezi pentru ca e tarana, ne folosim de el ca sa traim pe pamant, iar cel de al doilea, merge la ceruri.
iubeste l pe dumnezeul tau si nu fii suparata pe el din cauza asta
cine esti tu il judeci? esti atat de mica pe pamantul asta
nu e rau, sunt convinsa ca fratiorul tau e la el si e fericit

| RespiraSiInspira a răspuns (pentru anonim_4396):

La cum vorbesti, nu te-as ajuta nici eu, nu mai zic de Dumnezeu laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atragem in viata noastra ceea ce gandim.
Ai folosit des cuvantul "Cacat " in raspunsul tau.
Incearca sa folosesti cuvinte cu vibratie mai inalta ca iubire, multumire, frumusete, bucurie, etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RespiraSiInspira):

Uite ca fara ajutor imi merge mai bine! Cand credeam, aveam numai probleme, de cand nu prea mai cred imi merge mult mai bine.
Acum, pentru mine, ca sa fii credincios trebuie sa respecti cele 10 porunci. Daca le respecti pe acelea... n-ai treaba cu nimic. Bineinteles ca pacate faci in fiecare secunda. Nici n-au auzit unii oameni ce pacate poti sa faci. cand le-am spus se uitau ca la poarta noua! Si se mai numesc si credinciosi si nepacatosi si nici macar nu respecte cele 10 porunci si mai fac si atatea pacate, dar ei tot nevinovati se cred.
Chiar n-am nevoie de ajutorul lui D-zeu!
Am reusit multe si fara ajutorul lui. Daca chiar voia sa ma ajute... o ajuta pe mama. Dar nuuu... El - Batman, Batman!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa crezi in D-zeu, raspunsul este:"nepatrunse sunt caile Domului"
Daca incepi sa-ti pui astfel de intrebari, nu mai are rost sa te consideri o credincoasa.Credinta inseamna acceptare, fara indoeli.

| unprietenaproape explică (pentru anonim_4396):

Bine. m ai facut sa imi accept soarta. nu glumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! Recunosc. Am folosit cuvantul "Cacat", aici, cand am scris, dar in viata de zi cu zi nu folosesc. Primul cuvant pe care-l spun dimineata cand ma trezesc este "MULTUMESC!", apoi "CE DIMINEATA FRUMOASA!". Ma bucur de fiecare secunda traita. Cand supar pe cineva din cea mai mica greseala ma simt extraordinar de groaznic si o saptamana ma gandesc la ceea ce am facut si regret amarnic. Sunt bucuroasa cand vad in jurul meu numai persoane bune si care nu fac nici un rau. Icerc sa ma plac asa cum sunt, chiar daca eu stiu ca sunt mai uratica de fel si chiar daca toata lumea ma face balena sau casa poporului, eu imi spun ca nu este adevarat si ca sunt slaba si imi place cum arat. Ti se pare normal ca la 1, 65m si 50kg sa urle lumea la tine ca este balena? Mie nu! Dar chiar nu-mi pasa ce crede lumea! Nu ma mai afecteaza asa rau si nici nu vreau sa mai pun la suflet!winking Cuvintele care le spun dimineata le-am citit intr-o carte. Am citit doar un volum dupa care am vazut un documentar. Chiar functioneaza! happy

| RespiraSiInspira a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur pentru tine big grin tu trebuie sa simti ceea ce este bine sa faci si felul in care comunici cu Dumnezeu.Si...in legatura cu greutatea.Nu esti deloc grasa laughing insa probabil esti putin mai "plinuta" la fata si asta atrage comentariile rautacioase.Trebuie sa recunosc ca aia cu CASA POPORULUI m-a faut sa vars sucul pe mine laughing

| AgentBomboana007 a răspuns (pentru RespiraSiInspira):

Eh... soarta si destinul! Se mai intampla! happy

| BogdantheDreamer a răspuns:

Se numeste diversitate. Gandeste-te cum ar fi, toti pomii sa dea acelasi rod, toate florile sa aiba acelasi miros. Omul ca pomul, isi are rodul dupa samanta sa.

| Virgillius a răspuns:

Bre frate, sunt ateu. Dar am o intrebare pentru tine: Ai vazut pe strada oameni cu par mare? Daca ar fi sa ne luam dupa ce algoritmul al tau de sus, asta ar insemna ca nu exista frizeri. Daca toti isi merita soarta, inseamna ca te iei dupa un concept Calvinist. Pe jumatate ai dreptate, deoarece unii oameni nu sunt sprijiniti de soarta asa de multi ca alti. Dar asta ar trebui sa ii ambitioneze pe cei mai putini sprijiniti sa "Isi faca" norocul singuri.

| unprietenaproape explică (pentru Virgillius):

Ih, tu nu te ai intreba sau nu ai vrea sa stii de ce te ai nascut bolnav spre exemplu in timp ce altii is regi. oare merti sau? ii iubeste mai mult pe aia in timp ce tu,. suferi
zii doamne miluieste ma si spune mi ce simti