| anonim_4396 a întrebat:

Discutăm de oameni de ştiinţă. Care au studiat giulgiul din torino şi au concluzionat că ştiinţa contemporană, care studiază chemosinteza din fundul Gropii Mariane şi bacteriile din meteoriţii marţieni, nu poate replica giulgiul. Asta e cutremurător. Eu nu încerc să vă convertesc la creştinism, treaba voastră, poimâine puteţi stinge lumina şi să vă uitaţi la un meci în reluare. Eu vă sugerez să citiţi cu atenţie. Pentru că e cutremurător ca nişte savanţi să spună că imaginea lui Iisus de pe giulgiu nu poate fi reprodusă decât prin electromagnetism! După asemenea afirmaţie, să mai susţii că giulgiul e un handmade antic, mi se pare iraţional. Iar voi nu aveţi voie să deveniţi iraţjonali...doar noi avem. Noi putem fi mistici. Voi nu. Voi trebuie să ascultaţi de dumnezeul vostru, care e laboratorul şi experimentul. Iar acu, dumnezeul vostru a muţit şi stă pe gânduri, siderat. Crăciun fericit,. Hristos se naşte şi pentru tine

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Maestre, Crăciun Fericit şi ţie şi pentru Sir Hârciog şi tuturor celor care l-au primit pe Iisus.
Despre giulgiu, în afara faptului că există o naţiune care respinge prin orice mijloace ideea existenţei Mântuitorului, Marin Preda a avut o viziune despre Dumnezeu care ar sta minunându-se de unele dintre ideile noastre, ale pământenilor, şi spunând : " Ştiinţa voastră este o nebunie..." şi " Cercetaţi, cercetaţi, cu cât veţi cunoaşte mai mult, cu atât veţi şti mai puţin. "

| harciog a răspuns (pentru Arthur):

Monseniore,Iisus a venit cu uratul? Inseamna ca dormeam.

| Arthur a răspuns (pentru harciog):

Sire, dacă există destul loc în suflet - probabil. Dacă domnia ta hiberna, nici o problemă, anotimpul e de vină.
Mai grav e cu somnul raţiunii.

| harciog a răspuns (pentru Arthur):

Era un somn de frumusete Monseniore si sint sigur ca a contribuit si colindul Lui, pentru ca mi s-a asternut linistea in suflet cu toate ca nu prea am aceleasi directii spre religie ca toata lumera de aici.Mi se pare ca Biserica noastra cam profita dupa ce L-a condamnat la rastignire si nu numai atit dar isi continuua ritualurile in vestminte scumpe, in desfriu si in lupte meschine pentru conducere.

13 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Poate fi reprodusa doar prin electromagnetism? Ah, clar, atunci Iisus era ceva extraterestru care avea skill-uri peste puterea de intelegere a lumii de acum 2000 de ani, si a folosit pentru giulgiu, electromagnetismul ce-l cunostea de cand a sosit de pe Nava-Tata.It was super effective!

| harciog a răspuns:

La toata lumea fericire dar descoper in ce spui un fel de taisul sabiei asupra unei anumite categorii de oameni si asta cind insusi Iisus a spus "sa nu ridici sabia".De ce faci diferentele astea intre "noi"si "voi"cind se cere dragoste si intelegere?

| AnghelB a răspuns:

As mai putea sa adaug citeva lucruri cutremuratoare care se intimpla in zilele noastre:
Lumina din ziua de Pasti de la Ierusalim, de 2000 de ani se intimpla.

Raul Iordanului care in ziua botezului Mantuitorului curge invers.

Nu mai zic de ceea ce se intimpla la liturghie in oricare dintre bisericile ortodoxe. (aici ii las pe atei sa sape pe google un pic).

Craciun fericit!

| Hirako a răspuns:

Cum sa va explic eu? Dumnezeu exista, dar religia e o aberatie.Preoti ipocriti care au voie " sa-l serveasca pe D-zeu " si biserici in care trebuie sa platesti.Refuz sa cred ca D-zeu are nevoie de banii mei si nu ii dau la nicio biserica.

Acum despre afirmatia ta... E total eronata! Au gasit cel putin 3 metode prin care sa reproduca giulgiul, folosind doar materiale cunoscute si in trecut.De asemenea, i-au facut testul care verifica cat de vechi e un obiect si dateaza 1200 dupa Cristos, deci Dumnezeul nostru nu a mutit.

Asta urasc eu la oamenii " credinciosi ".Nu va puteti sustine punctul de vedere.De ce sa va mai documentati cand va poate da D-zeu informatii in somn? NU are rostwinking

Branicule, tu crezi in crestinism? Daca da, spune-mi, de ce preotii nu fac minuni cand in biblie scrie ca " daca ati avea credinta cat un bob de mazare ati putea muta muntii " ( sau ceva de genul ^^ )? Pentru ca nu au credinta. Daca nu au credinta de ce ii lasa D-zeu sa "slujeasca" in biserica? Pentru ca religia ta nu are nicio legatura cu el.Nu sunt ateu, dar nu ascult nici de vreo religie idioata si aberanta. kthx.

PS : Tu ne-ai spus " Cristos se naste si pentru tine ", dar nu cumva stiinta e cea care a permis explatoarea probelor arheologice si descoperirea datarii craciunului?

| 220V a răspuns:

rolling on the floor inseamna ca nu sunt aceeasi oameni de stinta pe care i-am vazut eu ca au studiat giulgiul si din analiza cu carbon au afirmat ca de fapt ii din evul mediu si e hand made, si chiar au reprodus o chopie dupa asa ceva. Dupa studiul facut de ei, reiesea ca acea persoana trebuia sa fie plina de sange din cap pana in picioare, adica fiecare centimetru sa fie acoperit, ca negativul sa iasa perfect si alta chestie si mai interesanta ii ca giulgiului din torino nu i-se permite sa se studieze prea mult, oare ascunde biserica ceva!? Pana acum s-a studiat de 2-3 ori si foarte putin timp

Răspuns utilizator avertizat
| 220V a răspuns (pentru lolosaurus):

Da, asa e, pseudosavantii au facut descoperirea despre care vorbeste el, niste amarati de oameni ai bisericii, au platit o televiziune si UAU, au facut un documentar de **** pentru intarziatii mintali

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hirako? nu-mi ajung paginile TPU-ului sa scriu minunile preotilor facute in numele Domnului, cele scrise in analele manastirilor si bisericilor.dar am cateva personale, pe care ti le pot impartasi.in rest, dovezi pro si contra sunt destule.nu le pot sti pe toate asa cum nici tu nu poti garanta pe veridicitatea alor tale.deci craciun fericit si un an mai bun decat asta.in rest e doar flecareala.conteaza ajutorul ce-l dam intr-adevar altora care au nevoie.

| CokoStar a răspuns:

Să Paşti fericit rolling on the floor