| Allrc24 a întrebat:

Dragi atei daca tot nu credeti in Dumnezeu dc intrati aici sa face caterinca ieftina de intrebarile serioase? poate unii chiar sunt interesati.
Nu va opreste nimeni sa va exprimati opinia. Cel mai de bun simta ateu mi se pare raymusic.

26 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Ți-ai răspuns singur. Ateii care fac caterincă intră aici ca să facă caterincă.

| Allrc24 explică (pentru FucktheSystem):

Pai se vede "cultura lor superioara" da pe afara.ne-o impartasesc si noua. nu vb de tine

| FucktheSystem a răspuns (pentru Allrc24):

Sinceră să fiu unele întrebări chiar merită să se facă mișto de ele, sunt prea stupide, prea la limita penibilului. Dacă ai observat la întrebările ălea nu fac mișto numai ateii dar și creștinii. Acum că ateii văd mai multe întrebări ca fiind stupide e altă problemă. Unii poate le văd stupide pentru că nu le înțeleg, că am văzut destui ateii proști, alții le văd stupide pentru că sunt sub limita lor de inteligență și alții pur și simplu nu dau doi bani pe categoria asta și cataloghează orice întrebare ca stupidă.

| Allrc24 explică:

Bun simt* pardon

| Dumnezău a răspuns:

Pentru ca religia voastra, si multi dintre cei ce o urmeaza, merita luata la misto, la cate fabulatii contine, si la cat de habarnisti sunt multi ortodocsi.Si nu generaliza, ca nu toti ateii fac caterinca, unii o dau in treburi serioase, de fiecare data cand raspund.

| ramona30 a răspuns:

Asa este Allrc24, ateii pe TPU, cam persifleaza religia. Sunt doua mari motive pentru care procedeaza asa:
1) Religia este/ a fost extrem de periculoasa si nociva cand a avut putere. Uita-te in istorie daca nu ma crezi. Si in prezent reprezinta un pericol, atat pentru societate cat si pentru individ.
2) Ateii nu au alte mijloace de a-si sustine convingere. Biserica este o institutie puternica, foarte banoasa cu multa influenta politica si sociala. Isi face propaganda cand vrea, dicteaza programa scolara, face ce vrea ea. Ateii nu au astfel de mijloace. Pai avem probleme fizice daca indraznim sa ne sustinem ideile in public. Pe internet e mai putin periculos. E singurul loc unde avem curajul sa ne sustinem ideile. Unde altundeva sa ne ducem? ca noi nu avem aproape 20 de mii de biserici sau locuri de intalnire. Si nici organizatii. Lasati-ne ca macar pe internet sa ne exprimam ideile. Poate sunt oameni care prind curaj si procedeaza la fel.

| Allrc24 explică (pentru ramona30):

Asa este sunt perfect de acord cu tine. dar nu sunt de acord cu caterinca ieftina. de exemplu daca intreaba cineva ce trebuie sa faca inainte de spovedanie sa nu bolborosesti idiotenii de genul:" ce vrea muschiul tau"

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

Eu vad numai intrebari imbecile pe TPU. Si raspunsurile sunt si mai imbecile. Ce intrebari serioase?
intrebarile si raspunsurile (majoritatea) sunt puse din plictiseala.
Din 20 de intrebari gasesc una cat de cat acceptabila. Gandirea este extrem de infantila la majoritatea utilizatorilor. Prostie cat cuprinde. Si bineinteles ignoranta. Toate astea fac din TPU, cel putin la categoria religie, un loc amuzant si comic. Si cred ca asta este singurul motiv ce ma face sa intru aici.

| Vladuthz a răspuns:

Presupun ca nu esti roman, nu?

| anyia a răspuns:

Daca eu as posta acum ceva gen "Crestinilor, nu fiti fraieri... Nu mergeti la biserica, stati acasa si mancati cozonac si oua rosii pentru ca dumnezeu nu exista!", as fi raportata de cati....peste 20 de membrii, okay? Si la urma urmei, de ce? Imi exprim opinia, suntem la categoria religie, nu crestinism/ortodoxism, deci? Problema e ca ateii nu fac decat sa demonstreze intr-un mod ironic("caterinca ieftina") cat de mare e prostia unora care nici macar nu stiu sa scrie corect gramatical(si nu dam nume ca-s prea multi), insa se considera atotstiutori si intelepti. Pe bune, daca toti astia de se numesc crestini ar fi cu adevarat crestini si si-ar vedea de treaba lor, nu ar avea nimeni nimic cu eiwinking

| ramona30 a răspuns (pentru anyia):

Subscriu si eu la mesajul tau.

| anyia a răspuns (pentru ramona30):

Apreciezlaughing
Asta e... noi, oamenii rationali, preferam sa ne aratam superioritatea, amuzandu-ne. Ca unii se simt vinovati si incearca sa intoarca in favoarea lor lucrurile, asta nu mai e problema mea si nici a celor care sunt de acord cu mine. Eu una stau linistita, stiind ca am aspiratii ceva mai mari decat a merge la biserica si a fi un crestin model. Nu trebuie decat sa lucrez putin mai mult decat o fac pentru a-mi atinge idealurile. Cei care vor sa faca parte din turma, "doamne ajuta"! La urma urmei, de ce mi-ar pasa? Putem doar sa ne amuzam de cat cretinismm exista in cap'sorul unora.

| 4b a răspuns:

Asta-i valabil pentru cei care mai au ceva bun simt, da se pare ca nu mai e la moda asa cevawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate. l-ai numit pe cel mai fraier, dar uitat sa-i intrebi daca prostia doare, fiindca ei au fugit din intelepciunea adevarata, catre stiinta.

| DragosConstantin a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii ce-mi place la tine te crezi crestin, dar cu toate astea nu te opreste nimic sa-l faci "cel mai fraier" pe ray, deci ma intreb, daca nu esti tu cumva crestin doar cu numele.

| unbaiatanonim a răspuns (pentru DragosConstantin):

Am auzit ca mai mult de 80% din populatia romaniei e crestina. Dupa parerea mea doar 5-10% din populatia crestina chiar are frica de dumnezeu (60 de ani+), restul sunt doar cu numele, adica cred in dumnezeu dar nu ii respecta poruncile, nu se roaga, etc. Si totusi se numesc crestini deoarece cred in dumnezeu, atat. Daca esti atent o sa vezi ca majoritatea celor care sunt crestini pe aici cand un ateu spune ceva, mai ca ar sari sa il bata daca ar putea, pe cand un ateu, este de obicei pasnic.

| SUCIUL a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa soro, arata-le tu dragoste crestineasca, mama lor de pagani!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu au ce face..astept raspunsul lui @Luciferul pentru ca el sigur stie mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că, dacă, Dumnezeu nu ar exista, ateii nu, ar avea pe ce să-şi fundamenteze necredinţa...

| ateuNEGATIV a răspuns:

Sal, eu unu intru aici ca sa exprim pe net ca real nu am unde, rar gasesc persoane atee in viata mea mam intarnit cu 3, 4 persoane in rest crestinii daca pe net nu ne putem exprima atunci unde?
traim in democratie iar democratia are ca baza libertatea de exprimarea asa ca eu imi exprim parerea atat nu incerc sa conving pe nimeni de nimic
ateismul nu-i o doctrina, dogma, religie nici nu as avea cum sa fac pe cineva sa creada a fi ateu inseamna sa nu fi sigur de nimic 100 la suta
acum ca uni fac misto sunt persoane care nu prea au educatie, frustrate ca pierd la cs nu cred ca sunt ateii nu oricine care se da e ateu asa cum nici oricine nu e crestin, budist

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Care intrebari serioase? toate sunt stupide.

| JohnTheLittle a răspuns:

Dragi crestini, daca tot credeti in Dumnezeu, de ce intrati aici sa ne bagati pe gat credinta voastra? Allrc24, nu te mai plange ca facem caterinca. Voi ne bateti la cap cu religia voastra, ne-o bagati pe gat, aduceti argumente de doi bani si va asteptati ca in schimb noi sa tacem?

| Allrc24 explică (pentru JohnTheLittle):

Am spus eu sa taceti fiecare are dreptul la opinie. dar sa aduci raspunsuri de genul "ca asa vrea muschiul meu" mi se pare un gest de cocalar prost care nu are altceva bun de facut in viata decat sa faca caterinca. daca spun si eu chestii de genul:"mergeti la zoo sa va vedeti rudele neevoluate monkey " e frumos nu?

| SUCIUL a răspuns:

Pentru ca noi ateii nu suportam agramatii. Si cum de obicei acestia sunt crestini, na, e o doar o coincidenta. Acum intelegi "dc"?