| anonim_4396 a întrebat:

Dragii mei atei, acest preot vi se pare hot(ia bani din donatii si nici nu i ajung)sau criminal? http://www.gandul.info/......o-10339412

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Ca o paranteza, doctorita de familie ma trateaza la fel si cind ma duc cu vreo ciocolata/floare, si cind ma duc cu saru'mina. De sarbatori sa vezi cum merg babele cu sacose pline... e alegerea fiecaruia. Buba e cind medicul/preotul conditioneaza actul pentru care e platit de primirea unor cadouri/atentii.

10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Cinste pentru acest OM. Ca e preot, e partea a doua. Faza e ca FOARTE MULTI preoti sint ultimii nemernici. Nu mai insistati cu rahaturi de-astea gen "cazuri izolate" ca nu sint izolate, ci cu mult mai frecvente decit ar fi normal. Nimeni nu poate pretinde ca TOTI preotii sau medicii sa fie lapte si miere, insa nici in halul in care s-a ajuns. Lumea va continua sa se departeze de aceasta instutite mafioata care in majoritatea cazurilor dezvaluite de presa nu face NIMIC.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Exact.Total de acord.Majoritatea protilor sunt hoti si nemernici si pot gasi linkuri sa o dovedeasca, insa nu toti.Nu e bine sa i bagam pe toti in aceeasi oala.Ti se pare nemernic sau violator preotul din linkul de sus?

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti dai seama ca intrebarea asta e retorica, nu? Nu discutam de gasitul de linkuri, e suficient ca fiecare sa se raporteze la cazurile cunoscute direct si la cele auzite prin viu grai de la cunoscuti. Stim ca mass media denatureaza cam orice poveste, insa ce vine "la prima mina" e foarte aproape de realitate. Si mai e marea problema care se intimpla si in politica/administratie - de ce nu ajunge un OM ca asta patriarh/prim ministru?

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Ca nu fura, de asta nu ajunge patriarh/priministru. Daca ar fura credeti ca ar mai avea nevoie de donatii? Conosc preoti care stau linga biserica si vin cu masina, iar daca nu le dai 200-300 lei cand vin sa stropeasca rpin casa nici nu te baga in seama.Insa la fel de bine cunosc si un preot care ori iti stropeste pe gratis ori cere 5-10 lei.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da, si de ce ramin nenorocitii in functie? Fiindca lumea nu le da cate una peste ochi si nici macar nu ii toarna la presa, frumos, cu dovezi. Pirghii exista, insa majoritatea sint prea indobitociti sa le foloseasca. De exemplu aveam un postas care nu isi facea treaba. Am facut 3 reclamatii care s-au confirmat la Bucuresti direct. Fara panarama, fara sa imi bat capul la diriginta oficiului de care apartin, a venit organu' de control la mine, am discutat frumos, a fost schimbat postasul. Plus ca i-a smotruit bine pe aia de la oficiu, ca ma stiu toate tipele de la ghiseu dupa nume acuma. Asta fara sa am nici o pila, fara spagi si fara sa fiu nimeni. Un simplu cetatean care si-a folosit pirghiile la indemina pentru a schimba o situatie.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Asta e Romania, insa parghile si drepturile noastre nu sunt mereu respectate atunci cand ar trebui.De ce? sunt prea putini oameni ca dumneavoastra care sa isi ceara drepturile si chiar sa crea sa rezolve ceva.De exemplu, cum deschizi televizorul ala spaga spaga spaga.Am intrebat-o pe doamna de civica(sunt a 7a)de ce la televizor, ne arata ca strebuie sa platim sau sa dam cafea macinata doctorilor ca sa primim un tratament decent, de ce sa platesc in plus cand e dreptul meu sa merg la spital.Raspunsul a fost :ca nimeni nu ia masuri.EU am intrebat de ce nu ia nimeni masuri? doamna a zis:pentru ca in Romania e ceva normal, iar daca te trezesti sa iti ceri drepturile te dau afara din spital. Orice meserie existenta fie ca e de doctor sau preot din Romania, orice institutie, trateaza spaga si nepasarea ca o normalitate.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamna e o idioata si din cauza ei si a celor ca ea se propaga situatia asta. INTOTDEAUNA exista cineva care ia masuri, totul e sa nu fii molusca si sa taci, iar cind faci reclamatii, cel mai bine e sa sari peste nivelurile de jos. Normalul colectiv e suma normalitatilor individuale.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Ca o paranteza, doctorita de familie ma trateaza la fel si cind ma duc cu vreo ciocolata/floare, si cind ma duc cu saru'mina. De sarbatori sa vezi cum merg babele cu sacose pline... e alegerea fiecaruia. Buba e cind medicul/preotul conditioneaza actul pentru care e platit de primirea unor cadouri/atentii.

| danay72 a răspuns:

Biblia spune,, gratis ati primit, gratis dati,, Matei10:8.Deci, oricum e gresit ca nu e preot benevol, iar hotia este un pacat mare in fata lui Dumnezeu.

| danay72 a răspuns:

Scuze,nu am inteles bine intrebarea.E de apreciat cand cineva face bine celor din jur.

| AFR81 a răspuns:

Lumea s-a departat de Biserica in ultimul timp. Asta si din cauza mediatizarii insistent a unor cazuri izolate. Nu mai intram in detalii. Ideea e ca fiecare padure are uscaturi. Cinste pentru acest preot, ca el sunt multi.