| anonim_4396 a întrebat:

Ma simt foarte bine in biserica, plus ca, in cotra spuselor unor oameni chiar am vazut si cazuri de preoti buni ca acesta http://www.gandul.info/......412.Merita sa devi preot? Adica nu esti mai aproape de Dumnezeu doar daca esti preot,insa pur si simplu ma simt bine in mediul ala,e o meserie ca toate celelalte,si imi place sa ajut, deci as putea din acei bani, ca acest preot sa ajut oameni.Ce indatorii are si ce ii este interzis unui preot sa faca?

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Mosule, de-acuma tu chiar faci spam cu articolul ala.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Si omul de stiinta posta un articol de 15 mii de ori :}}

| sublime89 a răspuns:

Doar pentru ca te simti bine in biserica, nu inseamna ca d-zeu exista, si ca preotii nu castiga bani mintind si pacalind lumea.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Nu imi amintesc sa fi dat bani la intrare in biserica,iar preotii,ca orice om cu servici, primesc bani munciti.Iar daca tu zici ca stau si dau din gura pot sa zici la fel si de cantareti, insa, ei multumesc masele, asta e unul din scopurile lor.Eu merg de placere,sunt multumit,e platit de stat,nu de mine direct, ci din banii statului, bani din care, daca nu mi-ar conveni sa ti se ia tie perfuzie din banii latiti din taxele mele, nu inseamna ca se si intampla.

| Lawliet14 a răspuns:

Sorine, ma bucur ca intelegi tainele acestei vieti. Pai cred ca ar trebui sa-si faca corect meseria si sa respecte canoanele bisericesti. Unii nu le respecta si e gresit. Poate ca sunt fortati de mai sus, habar n-am. Si eu vreau sa ajut, fiecare dorim sa ajutam in felul nostru. Care dintre noi dorim sa o facem. La un moment dat poate ca o sa ajut si asa ca acest preot. In stilul lui. Suntem prea egoisti intr-o viata trecatoare si exista atatia saraci sau copii abandonati. In cazul acestui preot, pai el ajuta si copiii sarmani si are inclusiv o viata normala asa ca ceilalti. Ca sa devii preot, trebuie sa-ti gasesti nevasta. In rest, despre indatoriri si canoane, pai intreaba pe forumul CrestinOrtodox. Sunt curios ce parere au ateii despre astfel de persoane precum acest preot tanar si curajos, Manuel Radu. Oare cati copii incap in casele unor bogati care au N servitori?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Si un drogat se simte bine cand baga in vena. asta nu inseamna ca e sanatos sa o si faca. si popalailor le place sa bage la burdihan la fiecare petrecere dar asta nu inseamna ca e sanatos. si un preot gay se simte bine cand violeaza un copil baiat.

| anonim_4396 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Preotul din linkul de mai sus vi se pare,cam cum vi se par si toti preotii tuturor cultelor,o jigodie,desi nu conteaza ca e preot,e doar un om cu o meserie,care alege sa ajute copii, iar daca imi dati exemplSi domnule, cam ce pot sa patesc daca e asa nesanatos? Probabil ca eu am o alta perceptie fata de treaba asta, poate cum vecinul e musulman, iar dumneavoastra ateu, pot fi si eu ortodox.Se poate? Spuneti de ce e nesanatos?

| Pinocchio a răspuns:

Eu am cunoscut anul trecut un preot romano-catolica din Iasi, este si decan, scriitor, un om deosebit etc.
Acum are 56 de ani, deja ca de mult ar vrea sa isi schimba viata, dar cred ca nu mai poate.
De fapt cred ca a regretat ca a ales acel pas de a deveni preot, din mai multe motive.
Numai ca, daca a ales, dupa ani de zile e foarte greu, daca nu e imposibil sa-si schimba viata, chiar daca ar dori. Pentru ca a pierde aproape totul ce pana atunci a realizat si efectiv ar trebui sa fuga departe unde nu il cunoaste nimeni.