| Elvina a întrebat:

Dragii mei, puteti sa imi spuneti unde a fost Dumnezeu in timp ce acele femei sufereau, erau batute, inspaimantate si legea nu era cu ele?

http://casajurnalistului.ro/cu-jumatate-de-inima/

Răspuns Câştigător
| FABULOSUL6000 a răspuns:

Dumnezeu a fost acolo unde e mereu! In imaginatia cre(S)tinilor.Realitatea este ca sunt extrem de multe astfel de cazuri si nici dumnezeu sau orice alt,, sfant'' nu o sa faca nimic! Trebuie sa facem noi ceva, nu sa asteptam minuni ca s-ar putea ca femeile alea sa moara si minunea aia sa nu mai ajunga.Prea multa ignoranta in jur.Vecinii daca aud se duc frumos la tv si fac pe prostii in loc sa dea un amarat de telefon.Degeaba multi au o varsta fiindca nu fac absolut nimic in asemenea cazuri.E trist dar nu am evoluat suficient si unii inca mai au conceptia ca,, femeia apartine sotului ei si merita ce ii face,,.Sa speram ca generatiile viitoare se vor coace mai mult la minte dar la cum merg lucrurile la noii....nu o sa se intample prea curand! Trist, dar adevarat! Mai usor cu sperantele si mai mult cu faptele, asta ne trebuie noua!

55 răspunsuri:
| CommonSense a răspuns:

Pai sa stii... El lucreaza in cai misterioasa, lasa liber arbitru la om, libertate, nu se amesteca... Insa EL este cel ce opereza oamenii in spitale, sa stii, face voluntariat. Nenorocitii aia de doctori il deranjeaza si uneori pierde pacientii. Nesimtiti doctorii astia, si nesimtite femeile astea batute, nu le-o fi rusine in fata Domnului?

lol, jk.

| Delmoniko a răspuns:

'mniezau e proxenet ma! laughing

| Sl1pKnoT a răspuns:

Dumnezeu exista in imaginatia bolnava a crestiniilor.

| Elvina explică (pentru Delmoniko):

Cam asa ceva. Si nu doar el, si unul din profetii lui, cum a fost Abraham.

| Wehrmacht a răspuns:

Sfintea America sa aiba succes la bombardat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu acuzam pe Dumnezeu de toate nelegiurile noastre.

| Elvina explică (pentru anonim_4396):

Ale altora poate. Nu toti ne incadram la categoria "soti care isi omoara sotiile."

| HowdidIgethere a răspuns:

In inimile acelor barbati, nu era, pentru ca nu l-au primit.
La fel cum nu este nici in inima ta.

| Elvina explică (pentru HowdidIgethere):

Eu l-am cautat si nu l-am gasit.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Si femeile? Ele oare nu se rugau sa nu mai fie batute? Pentru ele unde era?

| suffarstar a răspuns:

Pretutindeni.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

La un spriț cu Sf Duh si Sf Petru.

| milan9 a răspuns:

Unde este Dumnezeu? Tocmai acolo, in victimele abuzului... Rastignit pe cruce intotdeauna pentru libertatea pe care a incredintat-o omului...

"Atunci drepţii Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând şi Te-am hrănit? Sau însetat şi Ţi-am dat să bei?" (Matei 25, 37)
"Sau când Te-am văzut străin şi Te-am primit, sau gol şi Te-am îmbrăcat?" (Matei 25, 38)
"Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniţă şi am venit la Tine?" (Matei 25, 39)
"Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, prea mici, Mie Mi-aţi făcut." (Matei 25, 40)

| HowdidIgethere a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Crezi ca toti oamenii se roaga cand au necazuri?

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Elvina):

Elvinho,

Una este sa nu il gasesti si alta sa lupti impotriva Lui si a bisericii.
Te-ai intrebat vreodata cum ai ajuns in zona ateismului militant? Eu in gimnaziu aveam doar colegi atei, insa unul singur hulea, si acela pentru distractie. In liceu nu l-am mai avut nici pe ala.

| anonimg a răspuns:

Unde a fost Dumnezeu?!
Pai femeia aceea cand s-a casatorit, ea nu a stiut pe cine ia? Daca dormi cu fiarele salbatice in casa te astepti sa nu sara la tine? Mai mult ca sigur ca acelei femei i-a placut barbatii violenti si gelosi; altfel nu-mi explic de ce s-a maritat cu el.

Daca as putea, as scrie pe cer ca sa vada toata femeile: Mai bine ramaneti singure toata viata decat sa va casatoriti cu barbati needucati.

Eu spun: asa sa pateasca toate femeile care le place sa fie mintite cum ca viitorul sot si-ar schimba comportamentul dupa casatorie! E curata nebunie credulitatea asta.
Priviti la un copac mare, puternic si -mai mult sau mai putin- indoit; daca un copac ca acesta va putea fi indreptat, atunci se va indrepta si un om in caracter dupa casatorie. Asa ceva nu o sa vedeti in veci -cat va tine cerul si pamantul!
Mai fetelor, voi umblati cu toti nebunii dupa strada? Cu unul ca acesta vreti sa va faceti o familie? Voi nu va ganditi ca copii nascuti dintr-o astfel de familie vor ajunge mai rai decat parintii lor? Voi sunteti o povara pentru voi, pentru vecini si neamuri, si pentru societate.
Repede se da vina pe Dumnezeu. Daca femeia aceea asculta de Dumnezeu, casa ei ar fi devenit ceea ce Dumnezeu doreste sa fie in toate familiie: un colt de cer. Dar cine nu asculta de El, casa acelui om va ajunge un iad. Si nu ca vrea Dumnezeu aceasta, dar omul alege lucrul acesta atunci cand Il da pe Dumnezeu la o parte din viata.

Si cum spunea articolul. nu se bea cafea dimineata. Dimineata trebuie sa mancam bine. Cafeaua duce la osteoporoza.
Si cine-L da pe Dumnezeu la o parte, va ajunge mai tarziu ca Sodoma si Gomora. Adevarata educatie este frica de El. Cautati-o daca vreti sa fiti fericiti.

| Elvina explică (pentru milan9):

Tu crezi ca daca imi dai niste citate din Biblie se rezolva ceva? Femeile alea au fost batute si lui Dumnezeu nu i-a pasat.

| Elvina explică (pentru HowdidIgethere):

Unii se roaga toata viata si nu primesc nimic din ce cer.

| Elvina explică (pentru HowdidIgethere):

Ti se pare ca lupta contra lui Dumnezeu - unui zeu imaginar? Chiar deloc. Imi exprim opinia, atata tot. Stiu cum am ajuns in zona ateismului - am citit Biblia, putina istorie si m-am uitat in jurul meu. Asa mi-am dat seama ca nu exista Dumnezeu.Eu sunt onconjurata numai de persoane obsedate de biserica si sunt satula.

| Elvina explică (pentru anonimg):

Cum poti sa afirmi asa ceva? Tu chiar nu iti dai seama ca tipul ala a stiut sa o manipuleze, ca la orice pedofil mai intai totul e bine si apoi isi arata adevarata fata? Femeia aia nu a stiut pe cine ia. Te-ai gandit asa? Ma cam indoiesc. Vad ca esti tare misogin. Eu iti zic ca sunt n persoane care se roaga la Dumnezeu si degeaba, el nu face nimic. Si persoane care merg la biserica si fac tot ce zice acolo si au parte de rele incredibile. Daca asculti de Dzeu nu inseamna ca ai casa un rai - nicidecum. Fiecare bea ce vrea si face ce vrea, dar nu da tu vina pe sarmanele femei care nu au stiut ce le rezerva soarta, mai misoginule! Cum sa spui ca frica inseamna iubire? Tu chiar nu gandesti? Sunt emotii contrare!

| Elvina explică (pentru suffarstar):

Cu siguranta asa e. Asa cum a fost si in timpul Nazismului.

| fllu07 a răspuns:

Noi am mai discutat pe tema asta.
daca oamenii azi sufera nu ii din cauza ca Dumnezeu nu exista. ii din cauza ca i-au respins conducerea si acum... sufera consecintele. vestea buna este ca nu peste mult va interveni si va rezolva situatia, in bine. dar pana atunci va trebui sa suportam abuzurile de orice fel, din orice domeniu.
iti fac un exemplu: daca vezi pe strada oameni netunsi, cu parul si barba mare, nearanjati, spui ca nu exista frizeri si barbieri. nu. nu ii logica concluzia asta. ei exista dar oamenii nearanjati si cu parul mare nu merg le ei. tot asa daca vezi azi copii maltratati, sotii abuzate, razboaie foamete, ura, etc... spui ca nu exista Dumnezeu? nu ii logica conculuzia. El exista, dar oamenii nu ii cauta indrumarea.

(acum probabil imi vei spune ca tu l-ai cautat, dar nu l-ai gasit. poate nu l-ai cautat unde trebuie, sau poate nu ai perseverat suficient. sau poate s-a lasat gasit, dar forma in care ai ajuns la sfaturile lui ai refuzat-o)

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Elvina):

Iti exprimi opinia?

Se pare ca esti exasperata, ca si individul de mai jos:
https://www.youtube.com/watch?v=N6SG7qd90TM

| Elvina explică (pentru fllu07):

Stiu ca ne-am mai ciondanit. Si eu iti contraargumentez ca oamenii care o duc rau, nu o duc pentru ca nu se roaga lui Dzeu, altele sunt motivele. Nu uita ca cei care nu se roaga sunt cei careu au succes in viata, cel mai bun exemplu fiind vedetele si politicienii. Eu l-am cautat si nu l-am gasit. Unde sa-l mai caut daca nu exista?

| Elvina explică (pentru HowdidIgethere):

Asta e jignire pe fata. Chiar nu reactionez asa. Doar scriu. Nu ma cunosti.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Elvina):

Stiu si eu? Si el spune : it makes no sense; si " buy me some ear plugs".
Un registru des apelat pe-aici.

| Elvina explică (pentru HowdidIgethere):

Nu stii pentru ca nu ma cunosti. Daca m-ai cunoaste cu adevarat ti-ai da seama ca lucrurile nu stau chiar asa cum le crezi tu.

| CommonSense a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu merita acuzatii atunci nu merita nici laude pentru performantele oamenilor (ex. medicii).

| suffarstar a răspuns (pentru Elvina):

Desigur. Doar unde ai vrea sa fie? Stand pe un norisor la o cafea cu baietii grei?

Primul adevăr spune că viaţa aduce cu sine suferinţă. Al doilea că suferinţa are o cauză, că nu este un rezultat accidental. Al treilea Adevăr afirmă că putem descoperi cauza şi putem rupe lanţul cauzal pentru a preveni suferinţa. Îndepărtezi cauza, şi astfel îndepărtezi efectul. Al patrulea şi cel mai important Adevăr spune că trebuie să exersăm pentru a atinge adevarul explicat de cel de-al treilea Adevăr.

citat din Buddha

| Elvina explică (pentru suffarstar):

STiam ce a zis Buddha, doar ca nu e asa simplu> identifici cauza si elimini efectul suferintei si gata toate sunt bune. E mai complex de atat in practica.