| DomineRex a întrebat:

Dumnezeu a creat oameni homosexuali, iar apoi le spune ca daca vor mai fi homosexuali ii va trimite in "fundul iadului". Avand in vedere ca homosexualitatea este ceva genetic, de ce este considerata un pacat, doar Dumnezeu i-a creat astfel.
Sunt si animale homosexuale: http://imfree.ro/blog/animale-gay/

NU SUNT HOMOSEXUAL in caz ca vor fi intrebari...

130 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Daca Dumnezeu ar fi creat homosexuali tu si eu si toata omenire mai eram acum?

| DomineRex explică (pentru PreaSfintitu):

Ea spune ca daca l-ar fi primit pe Isus ca mantuitor personal atunci el ar fi trebui sa se schimbe cu totul, iar acest pacat sa dispara.Dar ea nu gandeste ca ceea ce spune nu are sens, deoarece te nasti homosexual nu e o alegere, inclinatiile raman, dar daca ar fi crestin adevarat nu ar face sex cu un alt barbat, atunci e pacat, iar de dragul lui Isus ramai virgin.

| Esperança a răspuns (pentru DomineRex):

Trebuie sa se implineasca Scriptura unde zice ca vor veni multi invatatori falsi, dar noi nu trebuie sa ne lasam dusi de val si sa ascultam orice invatatura. Cuvantul lui Dumnezeu este Da si Amin! Este scris" "Să nu te culci cu un bărbat cum se culcă cineva cu o femeie. Este o urâciune." "De aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va lipi de nevasta sa şi se vor face un singur trup" (Gen. 1:27-28, 2:24)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DomineRex):

Cum siai petrecut revelionul?

| DomineRex explică (pentru Raniia):

Bine aici este o contradictie, mai ales ca tu ei creatia din geneza la propiu si nu la figurat, dar faptul ca sunt oameni care se nasc homosexuali este dovedit si sunt foarte multe marturii ale homosexualilor pe care le poti auzii.Eu ti-am zis ca sunt si animale homosexuale, alea ce motiv au sa fie homosexuale? Se nasc oameni homosexuali si asta este o realitate, fie ca iti place fie ca nu, dar trebuie sa ii accepti si sa nu ii omori cu pietre asa cum spune vechiul testament.

| Esperança a răspuns (pentru PreaSfintitu):

Faptele noastre bune sunt ca o carpa manjita inaintea lui Dumnezeu!
Un crestin adevarat face voia Lui Dumnezeu. Care este Voia lui? Voia Lui este sfintirea noastra. Ce inseamna asta? Inseamna sa respectam Cuvantul Sau si sa il punem in aplicare in viata noastra!
E o vorba" Spune-mi nu ce stii din Biblie, ci ce faci dupa Biblie ca sa iti spun cine esti"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Imi pare rau pentru ei dar eu nu cred in dumnezeu pana nu comunica cu mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

De ce nu te pocaiesti tu

| EmaS a răspuns (pentru Raniia):

Ai perfecta dreptate! Dumnezeu a facut parte barbateasca si parte femeiasca si a spus:cresteti inmultiti-va si umpleti pamantul!

| DomineRex explică (pentru anonim_4396):

Omle tu si Ema ati umplut aceasta dicutie cu baliverne ce nu au legatura cu acest subiect, data viitoare vorbiti in privat.

| Esperança a răspuns (pentru DomineRex):

Vad ca incepi sa devii nesimtit, iar eu cand vad ca omul este asa ma indepartez! O seara buna! (ignora raspunsurile mele oricum n-au sens pentru tine regret enorm ca mi-am pierdut timpul aici si te-am bagat in seama. Ai face bine sa nu-mi mai dai replay MERSI!)

| Raniia a răspuns (pentru EmaS):

Dumnezeu ne-a pus in fata binele si rau, dar se pare Ema ca multa lume accepta raul si nu binele.Nici o logica umana nu poate contesta dreptatea lui Dumnezeu.Fi binecuvintata!

| Raniia a răspuns (pentru anonim_4396):

In fiecare zi incerc sa ma pocaiesc tot mai mult sa vin cu o inima curata inaintea lui Dumnezeu

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

El ne vorbeste chiar si prin evenimente nefericite.Ne arata cat de trecatori suntem si ca ziua de maine nu ne apartine.Toate sunt ca un semnal de alarma!

| EmaS a răspuns (pentru Raniia):

Din pacate oamenii aleg raul.Fii binecuvantata si tu de Domnul!

| Raniia a răspuns (pentru DomineRex):

Dumnezeu este viata,de la El se nasc izvoarele vietii,. Cuvintul lui Dumnezeu spune:,, Iau azi cerul si pamintul martori impotriva voastra ca ti-am pus inainte viata si moartea, binecuvintarea siblestemul. Alege viata ca sa traiesti tu si saminta ta''

| DomineRex explică (pentru Esperança):

Eu ti-am zis vreo contradictie cu scriptura? ti-am zis ca era un crestin adevarat Henri Nouwen, care si-a dat seama ca este homosexual cand a vazut un tablou al lui Rembrand cu niste barbati.Acum el nu a intretinut relatii sexuale de dragul lui Isus, pentru ca stia ca sexul este sacru, dar ceea ce vreau eu sa iti spun este ca homosexualitatea nu este o alegere, asa te nasti si nimic nu te mai poate schimba, doar te poti impotrivii acestei inclinatii. Uita-te la clipul acesta, vorbeste Ravi Zacharias un crestin adevarat(da stiu ce este un crestin adevarat, nu mai fa tu presupuneri despre mine daca nu ma cunosti) http://www.youtube.com/watch?v=CIw6ngIqaD0&feature=youtu.be&t=5m40s

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Mie sa-mi vb direct

| DomineRex explică (pentru Esperança):

Voi crestinii sunteti culmea, uite imi arati unde anume am fost nesimtit? daca imi arati eu promit ca am plecat de aici pentru totdeauna(oricum o am s-o fac, nu mai am timp pentru siteuri ca TPU^^).

| seagate a răspuns:

Homosexualitatea este efectul secundar al ateismului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Maine de dimineata ai biserica

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,este botez.O sa fie frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DomineRex):

Esti prea nervos man

| Esperança a răspuns (pentru DomineRex):

Nu sunt culmea voi sunteti culmea ca peste tot veniti cu afirmatii de genul.vai crestinii raman virgini de dragul lui Isus.pai chiar El a lasat lucrul asta dar sa fie facut cu un singur barbat sau o singura femeie.Nu sa te culci cu unu si cu altu cand ai tu chef ca vrei sa vezi cum e! Multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat pe cineva care ma iubeste si ma respecta.Care nu a fost si nu e curvar! Iar cat despre homosexualii tai las-o balta. Vad ca esti tare credul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Te pregatesti?

| seagate a răspuns:

Esti gay, am inteles.Nu spun la nimeni.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am pregatit.

| Allrc24 a răspuns (pentru anonim_4396):

Porunca lui Dumnezeu domnule ateu: "Creşteţi şi vă înmulţiţi "
cat de ipocri t sa fii sa zici ca noi suntem ipocRiti. srcie negru pe alb. homosexualitatea nu e normala.e pervertirae comportamentului sexual normal.

| DomineRex explică (pentru Esperança):

Ei bine eu nu vad nimic rau in asta, sa ramana cineva virgin datorita principilor lui, daca tie ti se pare anormal si o ei ca o jignire asta este problema ta.Eu sincer il admir pe acel om Henri Nouwen ca in ciuda faptului ca s-a nascut homosexual, a resit sa se pastreze "curat" din punct de vedere crestin si nu a pacatuit.Acum de ce spui ca te-am jignit prin acest lucru? eu admir intodeauna oamenii care sunt dispusi sa faca sacrificii datoria credintei si principiilor de viata, daca tie ti se pare o rusine acest lucru, nu mai am nimic de spus...

| DomineRex explică (pentru Allrc24):

Ma nu intelegi ca unii oameni se nasca asa? voi spuneti ca este pacat, dar daca unii oameni s-au nascut asa ce vrei sa faci, sa ii omori? am facut niste comentarii referiotare la un crestin intelectual care a descoperit ca este homosexual citeste si o sa vezi parerea mea...