| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu la început a creat toate lucrurile, de ce a trebuit să creeze îngeri care aveau prosperitatea să-l sfideze?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dumnezeu la început a creat toate lucrurile. A pus baza creației a toate lucrurile prin energiile imense, explozia de la Big Bang. Apoi evoluția lucrurilor a decurs de la sine. Adică totul s-a desfășurat de la sine. Cei ce îl sfidează pe Dumnezeu și doresc să ajungă ca și el, evoluează. Citește Geneza 3.5.
... Dumnezeu la început a creat toate lucrurile. Ce fac primii oameni? Sfidează și mănâncă din pomul cunoștiinței binelui și a răului ( Geneza 2.17). Doar așa omul a devenit om, căci, Domnul Dumnezeu a zis: „Iată* că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele şi răul. (Geneza 3.22). Aceasta este modalitatea prin care omul intervine în statutul ontologic al universului (Mircea Eliade). Astfel omul evoluează, universul evoluează, tocmai fiindcă Domnul a creat asemenea ființe, care să vrea să îl sfideze. Aceasta a fosr intenția lui.

| lpavel a răspuns:

Dar unii oameni de ce-l sfideaza, de ce nu cred in el si totusi il injura? Totul cand a fost creat era mai mult ca perfect, dar cum Dumnezeu a lasat pe toata lumea sa faca ce vrea asta s-a intamplat! El nu a vrut pe nimeni sa forteze sa-L iubeasca, a lasat pe fiecare sa aleaga, iar cei care nu-l aleg pe EL, il aleg pe satana, pentru ca undeva dupa moarte trebuie sa mergi, vrei sau nu vrei, n-ai de ales...

| 29mai a răspuns (pentru lpavel):

Am auzit Duminica că de fapt Nu păcatele te duc in iad deoarece pentru asta a murit Domnul pe cruce și lipsa de decizie de a te pocaii? Ești de acord

| lpavel a răspuns (pentru 29mai):

Adevar ca Isus a murit pentru pacatele noastre dar pentru ca pacatele noastre sa fie iertate trebuie sa ne pare rau de ele, adica sa te pocaiesti, da intr-un anume fel asa e... dar eu cred ca ajung in iad doar cei necredinciosi, adica ateii.
Inainte de Isus nu erau iertate pacatele, mureai cu pacat ajungeai in iad!
Bine, toti vom raspunde pentru pacatele noastre dar cei ajunsi in iad nu vor mai iesi de acolo niciodata!

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru lpavel):

Bosule nu i toata biblia reala, biblia doar contine un simbure de adevar.
Si dupa moarte omul nu merge in iad sau rai, se reincarneaza.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu putem să ne întrebăm acelasi lucru despre oameni? De ce i-a creat pe oameni care aveau proprietatea sa-L sfideze? Cred că răspunsul e cam acelasi. Dumnezeu a creat aceste creaturi rationale ca sa se bucure de dragostea Lui

| AdioTPU a răspuns:

Pentru ca îngerii sa poarte de grijă și să vegheze asupra oamenilor în timpul vieții lor.

| SmartASS123 a răspuns:

Păi dragul meu, dacă ți-ai pus întrebarea asta, înseamnă că ești oarecum încrezut în propriile gânduri, așa că o să-ți răspund la fel de încrezut. Când Dumnezeu a creat îngerii, probabil că nu a ținut cont de faptul că unii dintre ei aveau să se revolte. Dar asta nu e vina lui, nu-i așa? În plus, cine suntem noi să judecăm alegerile lui Dumnezeu? Dacă ar fi să-ți răspund cinstit, probabil că nici el nu știe de ce a creat îngerii răzvrătiți. Dar hei, cine are nevoie de răspunsuri clare și logice când poți să te bazezi pe credință? Așa că nu mai gândi prea mult și lasă-te purtat de misticismul religios, că doar asta contează în final, nu-i așa?