| bleakk a întrebat:

Eu cred ca pana la urma tot ce se petrece in aceasta categorie are ca scop INFLUENTAREA. Daca un om are propriile convingeri/pareri/opini si ajunge sa dea un ochi in aceasta categorie si vede atatea pareri impartite sigur acestea vor avea un efect rau sau bun asupra lui. Nu este asa?

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Oamenii inteligenti au in principal convingeri imuabile legate numai de adevarurile universal valabile, cum ar fi faptul ca Soarele exista, spre exemplu.
E drept ca si ei dezvolta credinte fata de alte lucruri mai putin sigure, insa acestea raman la stadiul de credinte, nu de adevar universal valabil.

| doctorandus a răspuns:

Scoala vrea sa te influenteze sa-ti asimilezi cunoasterea, biserica vrea sa te influenteze sa fii credincios (si anume de credinta lor si nu a altora), vanzatorul vrea sa te influenteze sa cumperi de la el. Practic tot ce fac oamenii are de-a face cu influentarea. Daca vrei sa scapi de influentare te duci pe Bucegi, fara nicio carte si mananci iarba.

| Holiday a răspuns:

"...tot ce se petrece in aceasta categorie are ca scop INFLUENTAREA."

Sigur, poti spune si asa, ateii incearca sa-i influenteze pe credinciosi sa gandeasca. Si in general nu din bunatate, dar prostia are influente nefaste in societate in general. Cred ca nu mai e nevoie sa face facem comparatii intre tarile predominant religioase si celelalte pentru a-ti da seama de asta...

| Alphawolf a răspuns:

Neclaritatile trebuie discutate, convingerea trebuie sustinuta, comparata si consimtita, adevarul trebuie aflat, minciuna trebuie eliminata, plictiseala trebuie alungata...

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nici pomeneala, e vorba de cei care nu suporta ca altii sa aiba alt punct de vedere decat ei. Sunt oameni care se cred miezul din dodoasca, detinatorii adevarului absolut samd si se simt nevoiti, sau "obligati intru domnul, doamne ajuta sa dau de pamant cu ateiiiii" desigur sa dea de pamant cu ateii si cu oricine care e impotriva lor. Plus ateii care se simt nevoiti sa-i insulte pe crestini in fel si chip pentru credinta lor. Logic nu toti crestinii si nu toti ateii fac asta. Doar majoritatea celor de pe aici.

Daca ei se simt bine, de ce sa nu ii lasam sa se simta bine?

Cineva cu credinta solida si bun simt nu se va lasa influentat, fie ca este ateu sau credincios. Si ar trebui toata lumea sa-si mai vada de treaba ei. Ne place teribil sa ne uitam in curtea altuia si sa-l obligam sa-si tunda gazonul fix cum ni-l tundem noi.

| NGheorghe a răspuns:

Eu as mai preciza ca unii se chiar distreaza non-stop din contraziceri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici este rubrica unde ateii incearca sa se autoconvinga ca nu exista Dumnezeu.
Daca erau convinsi isi vedeau de treaba lor fara sa polueze aceasta rubrica.

| Delmoniko a răspuns:

Sper sa se mai trezeasca unii copilasi. E clar ca sunt pierduti si au nevoie de indrumare. Asfixierea asta, sau mai bine zis intoxicarea asta, cu religie, crestinism si alte tampenii esoteric-spiritual nu face decat sa le stirbeasca increderea in sine, mandria, vointa.

| bleakk explică (pentru Delmoniko):

Nu există decât 3 categorii de oameni: unii care Îi slujesc lui Dumnezeu fiindcă L-au găsit, alţii care-L caută întrucât nu L-au găsit; în sfârşit aceia care-şi târăsc zilele fără să-L fi căutat şi deci fără să-L fi găsit. Primii sunt înţelepţi şi fericiţi; cei de la mijloc sunt întelepţi dar nefericiţi, ultimii sunt nebuni şi nefericiţi!

| Alphawolf a răspuns (pentru bleakk):

rolling on the floor Am ras cu pofta! laughing Vise placute(in continuare) rolling on the floor

| Delmoniko a răspuns (pentru bleakk):

Bravo, bai moaca. Ai impartit lumea. Tu si alde Hitler, Stalin si inca cativa despoti. Crestinismul presupune divizare, discriminare, diseminare? Sunt nebun, dar fericit nevoie mare. In fiecare dimineata imi dau seama ca sunt norocos pentru ca nu sunt atat de ignorant incat sa nu-mi vad lungul nasului.

| Muntgvb a răspuns:

Daca omul e întărit in convingerile lui, atunci nu.

| Mechanix a răspuns:

Depinde, unii nu-s în stare să aibă propriile opinii, așa că le copiază de la alții, iar alții știu să judece și să își formeze o opinie pe baza raționamentelor.