NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Guvernul României alocă 10 milioane de lei pentru BOR:
http://youtu.be/ve7njd0666k
Cum vi se par declaraţiile şi atitudinea preotului Valentin Fotescu şi ale vicepreşedintelui Asociaţiei Secular-Umaniste din România, Toma Pătraşcu? Eu una, demult nu am văzut atâta aroganţă, imbecilitate şi nesimţire...ca la "părinţii" şi "preasfinţiţii" autohtoni.

159 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns (pentru DarthNiger):

Dumnezeu nu are nicio legatura cu abuzurile care le fac (unii) preoti.Lui Dumnezeu nu-i trebuie,, palate'' unde i se pot aduce rugaciuni.Si nu cred sa fie de acord cu asta.Te poti ruga linistit in intimitatea caminului tau, intr-o manastire, sau intr-o biserica.

| CristiB93 a răspuns (pentru NOname):

Nu am zis ca vreau si mai multe biserici, eu doar incercam sa iti arat ca nu biserica are toata vina. Eu stiu ca to o urasti deci e si normal sa-i gasesti ei toata vina, apoi eu nu cred ca ca in 2017 o sa fie 617 biserici in contructie, asta este exagerare.

| Șdeorna_Vlăduț_1998 a răspuns:

E prea veche frate.

NOname
| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

Aşa e, Angycut. Opulenţa e de prisos (la fel şi bisericile, dacă ne gândim mai bine).

NOname
| NOname explică (pentru CristiB93):

Este prea puţin relevant ce crezi şi ce crezi că ştii, chryystyyann.
Tu spuneai că biserica este nevinovată, e un fact. Arată-mi în schimb unde am afirmat că este exclusiv vina bisericii - a ei şi doar a ei - sau scuteşte-mă de bullshiturile tale!

NOname
| NOname explică (pentru Șdeorna_Vlăduț_1998):

Şi ce, părerile şi reacţiile participanţilor la dialog nu ar fi similare dacă s-ar fi întâmplat ieri? Despre ele vorbim (sau cel puţin intenţionam).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

Nu vina unei entitati inexistente, ci vina oameniilor care o "slujesc"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Dar,stai,ca din cate am inteles, in catedrala asta, se inchina numai popii de-inalta functie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca distrugerea economiei dintr-o tara e ceva maret, atunci chiar nu ai spirit vizionar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Tine de oamenii, si anume tine popii si alti "ierharhi"

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Adică de jeguri şi jucăriile lor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Ultima oara cand am intrat intr-o biserica a fost vara trecuta cand am insotit un amic italian (ateu happy )intr-o vizita de 3 zile la manastirile din Bucovina.
Daca antiteistii vremii ar fi impiedicat construirea acelor manastiri era bine?
"alocarea unor sume imense de bani"
Daca le compari cu salariul tau pot sa para imense dar comparate cu banii dati de pomana firmei Bechtel par mai degrabă mărunțiș si oricum nu acoperă nici măcar 5% din cheltuieli.
Patriarhia s-a împrumutat 200 de milioane de euro ca sa facă fata situației.
Oricum când catedrala va fi gata o sa-l invit pe amicul meu sa mergem s-o vizitam.
Si pentru cultura ta generala nu sunt adeptul unei religii in mod special.Consider ca toate religiile incearca sa ne prezinte acelasi adevar din unghiuri diferite.Ma simt ortodox in aceeași măsura ca hindus, musulman, buddhist sau altceva.Cand vreau sa asist la o slujba religioasa merg la catolici de obicei din comoditate dar am intrat si in temple hinduse de exemplu si am simtit aceeași energie.

| usuk a răspuns:

Ce pot spune? Nimic Nou*

eu unul sunt totusi curios in cazul in care [prin absurd, evident] micul mare mantuitor gizaz ar aparea si ar vedea mica Mare catedrala, ce ar spune el atunci?
[ce sa-i faci; daca toti romanii ar citi biblia macar 1 data (integral) atunci numarul' de crestini ar scadea la jumatate, insa, asta nu se intampla; romanii nu citesc nimic si nu fac nimic]
*extra argument(lol)
http://www.prosti.ro/perle-bacalaureat-3-0.htm

NOname
| NOname explică (pentru usuk):

Şi eu sunt de părere că dacă Dumnezeul biblic ar exista (varianta non-psihopată) nu ar fi deloc fericit să vadă în ce s-a transformat "cuvântul şi creaţia lui" şi în ce hal profită de oameni "slujitorii lui" cu "cuvântul lui" în mână.
Cred că i-ar face una cu pământul, începând cu bisericile. Dacă ar exista...

| Delmoniko a răspuns:

Sa moara popii, sa le secularizeze averile si sa-i trimita la dracu. Nici ala nu cred ca-i primeste in iad. Ar fura tot.

NOname
| NOname explică (pentru Delmoniko):

Ar da dracu' de dracu'... : ))

| CristiB93 a răspuns (pentru NOname):

Tu nu ai afirmat direct ca este vina bisericii, dar prin cuvintele tale si prin toate actiunile in ce priveste BOR se vede ura ta pentru biserica si ca ea este unica vinovata.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Te inteleg, dar pe mine ma scoate din sarite faptul ca cer ca nesimtitii bani pentru biserici cand tara arde si oameni mor de foame si frig IN FIECARE ZI.

Cand vad cat de spalati pe creier sunt crestinii si cum nu spun nimic si nu li se pare nimic ciudat ca se baga atataia bani intr-o cladire in loc sa se ajute cei care au nevoie, ma apuca nebunia si imi doresc sa vina cu adevarat apocalipsa sa se termine odata cu lumea asta imbecila si plina de rahat.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Fac ceva pe functia lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Un mort este o sursa de venit. Vrei sa le iei painea de la gura?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Exact asa din nefericire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Da,fac avere pe spatele altora

| SatanistAteu1666 a răspuns (pentru Kalla):

Ce dumnezeu? esti chiar batuta in cap si nu observi ce am ajuns? am ajuns sa construim mai multe biserici decat spitale, scoli.Prosti suntem, bolnavi la fel suntem(chiar arata la televizor ca oamenii bolnavi nu aveau ude sa se mai duca)
suntem in criza si ne trebuie biserici inalte pe care sa dam OGRAMADA de bani in loc sa ajutam copii care sunt saraci? sau oamenii care chiar au nevoie de spital si invatatura? cat despre biserica pot spune ca nu este DELOC folositoare.este un loc de indoctrinare si minciuni dar si canibalism si alte chestii sangeroase pentru a opri pofta iehovei...foarte folositor.cat despre stefan cel mare(asta m-a socat) nu am cuvinte la cate manastirii construia, in loc sa ajute niste copii sau sa construiasca scolii. Vrei sa stii de ce suntem asa de saraci? Din cauza ca suntem un popor de fanatici religiosi care in loc sa aleaga scoala sau macar spitalul alegem sa fim indoctrinati. Oamenii mor iar toata averea se duce pe biserici.

| DarthNiger a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Am zis eu ceva de palate? Cred ca nu ai citit bine comentu meu.Am zis ca Dumnezeu ii vede pe toti cei care gresesc si bisericile de astazi sunt niste ''banci''.

| DarthNiger a răspuns (pentru NOname):

Nu ti-am raspuns?happy mai uitate odata la coment si apoi poti sa imi raspunzi sau inca nu ai inteles despre ce am vorbit?

| DarthNiger a răspuns (pentru Lizzu):

Ai dreptate mare.

| DarthNiger a răspuns:

Bai fratilor acest mesaj este pentru toti ATEII! Daca nu va convine de Dumnezeu cel Adevarat! Exclam asta...atunci nu mai scoateti ochii crestinilor si nu il mai subestimati pe Dumnezeu si apropo terminati-va si lasa-ti crestini si nu ii mai pangariti voi cu porcariile voastre vedeti-va de viata si dumnezeii vostrii.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru DarthNiger):

Usurel...iar te abati de subiect! REPET. Dumnezeu nu are legatura cu abuzurile care le fac unii preoti! Re(citeste) intrebarea.
Nu trebuie sa fii ateu ca sa nu-ti sara in ochi unele nereguli (si DA, sunt crestin)
Orice crestin plateste taxe si la biserica.Incepand cu cultul(un fel impozit) si termind cu taxa de inmormantare.Sunt bani care ajung in buzunarele bisericii.Mai sunt donatiile pe care le fac unii crestini.Ca nu mai vorbim de taxele care se cer la intrarea in unele manastiri.
Numarul de biserici este tit mai mare, asta in deprimentul scolilor sau a spitalelor
Ca si crestin sunt constienta de utilitatea bisericilor dar ce prea mult strica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Preotul de la noi din oras nici macar nu-l cunosc.
Cand vine cu botezul nu-i deschid pentru ca nu-l suport.
Te-am contrazis ca sa vad cum reactionezi, deoarece erai foarte pornita impotriva BOR-ului.
Iti aperi ideile ca o leoaica puii. happy

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Nu e vorba doar de faptul că eu am dreptate, ci şi de nedreptatea care li se face altora, ceea ce nu suport.