NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Guvernul României alocă 10 milioane de lei pentru BOR:
http://youtu.be/ve7njd0666k
Cum vi se par declaraţiile şi atitudinea preotului Valentin Fotescu şi ale vicepreşedintelui Asociaţiei Secular-Umaniste din România, Toma Pătraşcu? Eu una, demult nu am văzut atâta aroganţă, imbecilitate şi nesimţire...ca la "părinţii" şi "preasfinţiţii" autohtoni.

159 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau, nu-mi deschide linkul.
dar oricum, mai putin ma intereseaza declaratiile unui om (si nu i-as baga pe toti in aceeasi oala) cat ma intereseaza despre decizia guvernului legata de acordarea acelor bani. Guvernul este administratorul banilor publici, nu BOR-ul.
Poate reusesc sa vad video-ul mai tarziu. Voi reveni apoi daca este cazul.

| Kalla a răspuns:

Pentru cateva mere stricate su ar trebui sa arunci tot cosul.

NOname
| NOname explică (pentru Kalla):

Despre ce coş vorbeşti, cel plin de putreziciuni?
Catedrale de sute milioane de euro le trebuie pe timp de criză!
Dacă nu ar cerşi banii pe prostii, nici nu li s-ar da.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E cam veche treaba, ca e din 2012, anul asta au cam respins la buget finantarea cultelor bisericesti, poate le mai vine minte la cap.

| Kalla a răspuns (pentru NOname):

La biserica dai bani daca vrei ok? Nu esti obligat sa cumperilanari iar intrarea este gratis.Plus ca biserica mai ales cea catolica au adus mai multe beneficii decat orice organizatie.Nu stiu daca stii medicins sans frontier sau armata salvarii sau toate bisericile catolice care lupta impotriva saraciei sau a mafiei care ucide zeci de persoane. Dumnezeu ofera un umar unde sa plangi si alinare.Nimeni mu ajuta mai mult ca atat.

| Narcis2007 a răspuns:

Fiecare isi urmareste propriul interes, probail ei nu vad asta ca ceva daunator si oricum chiar daca s-ar destepta nu cred ca si-ar taia singuri creanga de sub picioare

NOname
| NOname explică (pentru Kalla):

Să spui unui non-religios căruia i se iau banii pentru cultele religioase din taxele plătite de el "La biserica dai bani daca vrei ok?" este culmea neruşinării şi imbecilităţii.

Acum nu mai poţi să pretinzi că nu ştii cum fură hoţii, Kalla, căci ţi-am arătat personal cum stau lucrurile în România la acest capitol.
Poftim din nou, dacă ai uitat:
https://www.facebook.com/OFCR.Romania

NOname
| NOname explică (pentru suntserios):

"Când Biserica nu-şi face singură parte, aleşii au grijă de bunăstarea ei. Cârpit cu noi taxe şi impozite, bugetul României pe 2014 prevede creşteri de salarii pentru preoţi şi fonduri pentru construcţii şi reparaţii de biserici":
http://youtu.be/x3wwTzfs4y0

"Politicienii au mărit salariile popilor, dar copiilor nu au vrut să le mărească alocațiile nici măcar cu 2 lei: http://fb.com/754490407898648

Nu numai că biserica nu plătește taxe, dar se pompează într-o frenezie în construcția de biserici, deși tot politicienii spun că am rămas iar fără bani la buget și n-avem încotro, trebuie să impozităm (până și) stâlpii, în timp ce BOR distruge parcurile pentru copii ca să mai facă niște biserici: http://fb.com/755198574494498

Știrea: "Când Biserica nu-și face singură parte, aleșii au grijă de bunăstarea ei. Cârpit cu noi taxe şi impozite, bugetul României pe 2014 prevede creșteri de salarii pentru preoţi şi fonduri pentru construcții şi reparații de biserici."

Opriți finanţarea cultelor religioase: în ultimele zile mă ciupesc când distribui articolele - am impresia că visez, dar din păcate nu sunt coșmaruri, sunt realități cât se poate de cotidiene. Sfidare după sfidare, asta primim și de la popi și de la politicieni."

| Kalla a răspuns (pentru NOname):

De merele astea stricate iti vorbeam.Biseica de azi e cea mai proasta afacere.Da nu inseamna ca Dumnezeu sau ingerii sunt rai.Si sunt multi crestini buni.

NOname
| NOname explică (pentru Kalla):

Am zis ceva de dumnezei sau creştini?
Dacă vrei să fii irelevantă şi doar să mă faci să-mi pierd timpul cu tine, mută-te la altă întrebare, te rog.

| Kalla a răspuns (pentru NOname):

Auzi,am generalizat din cauza ca multi atei pun intrebari ca tine cu intelesul ascuns ca vina e a lui Dumnezeu.

| 0101131234 a răspuns (pentru Kalla):

"Biseica de azi e cea mai proasta afacere."
Din contră. Biserica din ziua de azi e cea mai bună afacere.Profită de pe urma unor oameni care probabil nu au ce pune pe masă încasând sume imense din care, membrii acesteia îşi cumpără lucururi de lux(vile, maşini, aur, etc...)

| Lizzu a răspuns:

laughing DECI PENIBIL!

Acum o baga pe asta cu " nu este spatiu suficient de mare sa primeasca pe credinciosi" - le pasa lor!
sau ca marimea catedralei e direct proportionala cu numarul credinciosilor din tara, pardon?

CA 90% sunt declarati crestin-ortodocsi, asa si? daca era 100% inseamna ca faceau catedrala mai mare de atat?

Nici sa vorbeasca nu stiu...
Merita trasi in teapa.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Kalla):

Dumnezeu e ateu! Sa nu uiti astahee hee

NOname
| NOname explică (pentru suntserios):

"Dezvoltarea României prin post și rugăciune.

Bugetul României pe 2014 prevede depășiri de plan la construirea și pictarea de biserici noi, și la angajarea de mai mulți preoți în sistemul profitabil bisericesc.

Peste două zile, pe 14 noiembrie, proiectul de buget pentru 2014 ajunge în Parlament. Știți, bugetul ăla pentru care nu sunt bani, pentru care Guvernul Ponta a inventat noi taxe și impozite, ca să-l „cârpească" … ăla. Ca orice proiect de buget care se respectă trebuie să conțină și cel puțin o componentă strategică de dezvoltare a țărișoarei, că nu putem să băltim așa la infinit în marasmul ăsta economic. E, proiectul ăsta de buget conține, printre altele, și prevederi dintr-un document care se cheamă „Document sinteză privind prioritățile strategice pe termen mediu ale Secretariatului General al Guvernului pentru anul 2013 și perspectiva 2014-2016".

Dacă nu aveți răbdare să parcurgeți toată strategia asta a Guvernului Ponta pentru dezvoltarea României în următorul cincinal dat gata în patru ani aveți câteva capturi interesante mai jos:

http://www.dollo.ro/2013/11/dezvoltarea-romaniei-rugaciune/

E vorba despre alocările bugetare pentru sprijinirea cultelor, cu precădere a celui majoritar ortodox. Adică a acelui unic domeniu din România care înflorește de la un an la altul, fără sincope, de 22 de ani încoace. Așadar, Guvernul Ponta, ca și celelalte dinaintea lui, fără excepție, a descoperit că este mai rentabil să fii alături de premianți și să-i sprijini (chiar dacă nu au nevoie), decât să tot suferi pe lângă repetenții clasei. Cât să mai sprijini un sistem de educație care scoate anual producții cu mai mult de 50% rebuturi? Cât să mai pompezi bani într-un sistem de sănătate bolnav, în care nici medicii, nici pacienții nu se simt bine?

E mai bine să te asociezi cu succesul (în afaceri) decât să-ți legi numele de niște cauze pierdute. Uite, de exemplu, Guvernul Boc își poate trece în palmares faptul că datorită climatului economic protectiv și stimulativ, a ajutoarelor de stat acordate și scutirilor de impozite păstrate, BOR a avut în 2011 profit mai mare decât McDonalds și băieții deștepți din energie. Este o performanță economică ce merită încurajată și susținută în continuare. Doar toată lumea ne spune, atunci când vine vorba despre strategia lipsă de dezvoltare a României: găsiți-vă un domeniu la care vă pricepeți și dezvoltați-l.

Desigur, se mai găsesc și voci stinghere care protestează constant la adresa acestor tendințe guvernamentale, invidioase pe succesele incontestabile ale clerului atât în rândul populației, cât mai ales în inimile credincioase ale guvernanților. Noroc că nu le bagă nimeni în seamă. Bunăoară, conform unor calcule făcute de Asociația Secular Umanistă din România (ASUR), pentru anii viitori guvernul preconizează:

- anual numărul preoților plătiți de Stat să se mărească cu câte 1.000 de persoane
- să se finalizeze construcția a aproape 250 de noi biserici pe an
- să se repare peste 400 de biserici pe an
- să se finalizeze pictura la peste 200 de biserici pe an..."

http://www.dollo.ro/2013/11/dezvoltarea-romaniei-rugaciune/

NOname
| NOname explică (pentru Lizzu):

Apropo de "90% sunt declaraţi creştin-ortodocşi":
http://youtu.be/5II9m-Dlv_A

Merită, Liz, merită...

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

"Fabrica de bani: Biserica Ortodoxă Română - averea și afacerile.

Foarte interesant reportajul. Durează puțin peste o oră. Continuarea aici: http://youtu.be/sjRX70d-vks?t=14m10s

Trei miliarde de euro: la această sumă se ridică averea Bisericii Ortodoxe Române.

Cel mai mare cult din România deţine peste 70.000 de hectare de pădure şi teren arabil, zeci de hoteluri, restaurante şi ferme. Realizatorii acestui film au obţinut aceste informaţii din surse, dată fiind lipsa de transparenţă a Bisericii Ortodoxe cu privire la bunurile pe care le deţine.

Răspunsul la întrebarea „ce se întâmplă cu banii strânşi din serviciile religioase, vânzarea de obiecte de cult, donaţiile şi subvenţiile de la stat?" nu a fost încă elucidat.

Acest film documentar, intitulat „Cât de mare este averea Bisericii" şi difuzat în emisiunea Cu Ochii'n 4, la TVR, încearcă să risipească misterul din jurul averii impresionante a BOR.

Biserica Ortodoxă Română cuprinde 6 Mitropolii, alcătuite din Arhiepiscopii şi Episcopii, cu un total de 11.146 parohii, deservite de 14.035 preoţi şi diaconi, în 15.116 lăcaşuri de cult. Pentru românii ortodocşi din străinătate, există 3 Mitropolii şi 2 Episcopii (în Europa) şi o Arhiepiscopie (pe continentul american).

BOR are, de asemenea, 631 mănăstiri şi schituri, cu peste 8.059 călugăriţe şi călugări. În cadrul BOR există, de asemenea, 279 de aşezăminte sociale, 275 de muzee şi colecţii muzeale, precum şi 42 de centre de conservare şi depozitare a obiectelor cultural-religioase ale moştenirii naţionale.

Numai în Protoieria III din Capitală există 59 de parohii şi o mănăstire, majoritatea fiind construite în secolele XVI -- XVII şi menţionate în lista monumentelor istorice. Toate aceste clădiri sunt, evident, plasate pe terenuri care se întind în total pe sute de mii de hectare, dacă socotim şi pădurile care aparțin Bisericii. Unele dintre ele sunt închiriate unor firme renumite, altele sunt doar exploatate în folosul Bisericii.

De asemenea, pe lângă fiecare biserică, există, de obicei, şi o casă parohială, ceea ce înseamnă că numărul clădirilor bisericii este cu mult mai mare de 27.000. Dacă estimăm valoarea medie a fiecărui imobil la numai 100.000, înseamnă că bunurile imobile ale Patriarhiei se ridică la minimum 1 miliard de euro."

http://www.filmedocumentare.com/averea-bisericii-ortodoxe-romane/

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Kalla):

Un ateu nu are cum sa puna o intrebare cu intelesul ascus ca-i vina lui D-zeu daca ateul NU crede in existenta lui D-zeu. E greu cu logica, nu?

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

"Guvernul este administratorul banilor publici, nu BOR-ul." - Adevarat, dar incearca sa aprofundezi putin. Ce reprezinta guvernul, ce inseamna pentru el imaginea pe care o face populatiei, ce si cat la suta din populatie reprezinta BOR-ul. Incearca sa faci o legatura intre guvern, biserica si populatie. Guvernul nu e chiar de capul lui(desi asa pare), el trebuie sa raspunda pentru hotararile si activitatile lui. Biserica, fiind sustinuta de 90% din populatie, este o putere in stat, cuvantul ei conteaza. Guvernul, oferind bani bisericii, castiga simpatizanti, adica putere, voturi.

| Kalla a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Tacicopile a de omie deori m vazut ateii de pe TPU cum spuneau "vai Dumnezeul crestinilor e chiar un tiran!".
Mai de multau pus o intrebare cu un tabelsi un ateu spunea nu-i asa ca e rau zeul crestin?
Tu nu stii ct de incapabili sunt ateii. Uita-te mai sus unde cinveva ateu mi-a raspuns ca Dumnezeu nu-i ajuta pe aia din Africa cand nici nu credeain El.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se cheltuiesc aiurea miliarde de la buget, 10 milioane reprezinta maruntis.
Asa-i ca este grandioasa?
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=wcV6BzFXkPw

| Hombre a răspuns:

Cica necesitate practica, ca nu are loc in altar boşogii ierarhilor din sfantul sinod. Si daca peste ani boşogii ierarhilor se inmultesc ne tragem o magaoaie mai mare?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Kalla):

Nu sunt copil, am 30 de ani. In al doilea rand ai probleme absolut grave de logica.

Crestinii il au pe Dumnezeu. Este absolut logic ca atunci cand un ateu li se adreseaza sa foloseasca acelasi termen - Dumnezeu, chiar daca nu cred in existenta lui. E mai la indemana, cam cum ai vrea sa apara un astfel de enunt? Ce nume ai vrea sa foloseasca ateii? "Inexistentul"?

Si eu sunt ateu si te asigur ca nu sunt nici mai putin nici mai mult capabil decat un crestin. Din fericire pentru mine am pretentia ca nu ma comport ca membrul unei turme care urmeaza o idee ca un orb fara o busola in desert. Insa fiecare e liber sa creada ce vrea, sa se aruce ca oile de pe buza prapastiei, sa se roage la Dumnezeu in loc sa se ajute singuri samd.

Ateul care ti-a spus povestea cu cei din africa are alte probleme de logica, ce sa-i faci, problemele de logica nu fac diferenta intre atei si crestini. Triburile din africa nu credeau fiindca nu stiau de dumnezeu, deci e ilogic sa gandesti ca, din punctul lor de vedere ar putea fi ajutati de ceva despre care ei n-au habar.

Iar realitatea imi spune ca fie lui dumnezeu, daca exista, nu-i pasa si lasa totul in voia sortii, ca parca aveam liber arbitru dat tot de dumnezeu, ori ii pasa in mod selectiv doar de cei care cred si se roaga lui. Altfel de ce nu-i ajuta pe cei suferinzi? De ce nu-i ajuta pe cei aflati in coma, pe milioanele care mor de tot felul de boli in fiecare an desi se roaga cu cerul si pamantul la el? Ce dumnezeu mai e si asta?

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Mie silă de prostia şi nesimţirea celor ca tine, Daniel(escu)1492.

Ce ar fi ca acel "mărunţiş" să nu fie risipit pe tâmpeniile megalomanilor, ci investit acolo unde e nevoie de el?
- http://i.imgur.com/6Pc4082.png
- http://i.imgur.com/gzk7oXq.png
- http://i.imgur.com/xyO98vN.png
- http://i.imgur.com/drQbdY9.png
- http://i.imgur.com/3NprBwc.png

NOname
| NOname explică (pentru Hombre):

"Boşogii ierarhilor" se tot înmulţesc, Hombre. Nu mai e niciun "dacă".
(Vezi link-urile de mai sus.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Sufletele mici s-au opus intotdeauna realizarilor marete care erau peste puterea lor de intelegere.
Imi este mila de tine, sincer.
Poti sa jignesti cat vrei, nu ma deranjeaza.
Atat poti acum.
Bafta!

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Sufletele mari ar trebui să facă realizări măreţe ce ţin de oameni, nu de pereţii reci de beton!

| Lizzu a răspuns (pentru NOname):

laughing zici ca e ala cu Gaita.

Nu prea e de ras, daar... asta e.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Multa mila va mai este happy mai bine sa va fie mila de voi insiva.
INVATA CA OAMENII SUNT EGALI, NIMENI MAI SUS SAU MAI JOS.
Nu exista suflete mici sau mari.

De ce cei care se opun au suflete mici si ii faci inferiori? -deschide ochii pentru ca -sa fii de acord cu alocarea unor sume imense de bani pentru o biserica amarata inseamna sa fii orb si nepasator ca acei bani, in loc sa fie folositi pentru oamenii care chiar au nevoie, pentru spitale, sanatate, sunt bagati intr-o biserica.

Nu te intrebi de ce? intreaba-te macar o data in viata.
Cand vei gasi raspunsul nu vei mai fi adept.

NOname
| NOname explică (pentru Lizzu):

Iar de acest banc ce zici?
https://www.facebook.com/....../photo.php