NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Guvernul României alocă 10 milioane de lei pentru BOR:
http://youtu.be/ve7njd0666k
Cum vi se par declaraţiile şi atitudinea preotului Valentin Fotescu şi ale vicepreşedintelui Asociaţiei Secular-Umaniste din România, Toma Pătraşcu? Eu una, demult nu am văzut atâta aroganţă, imbecilitate şi nesimţire...ca la "părinţii" şi "preasfinţiţii" autohtoni.

159 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

Nu pot raspunde direct la intrebare,si trebuie sa ma,,agat ''' de un raspuns.

Incep cu doua citate care mi se par potrivite.
,, Ce ii trebuie chelulului tichie de margaritar''
,, Tara arde, iar baba se pieaptana''
Guvernul, e ca o,, mama'' care imparte banii copiilor lor ( ministerele)Iar cine este mai tare in gura primeste mai multi bani.Nu dupa necesitatile tari. Oricata nevoie ar avea tara asta de catredrala, sau de biserici, altele sunt urgetele.
Probabil, BOR-ul a cerut a cerut acei bani bazandu-se pe faptul ca tara asta e majolitar crestina.

| Lizzu a răspuns (pentru NOname):

Nu stiu ce pot sa mai zic, NOname...
Chiar nu stiu.
Oamenii vor continua sa creada. Si sa fie fraieriti. Storsi de ultimii bani.
Si totul in numele religiei. Si in numele lupilor in piele de popa.
Numai daca ar putea vedea dincolo de aparente.
E inutil.

NOname
| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

Raţionamentele BOR-ului (dacă există aşa ceva) îşi pierd orice relevanţă, când ne uităm în jur...la zeci de mii de alte necesităţi (cu adevărat importante şi urgente).
https://www.facebook.com/....../photo.php

Vorba ta, ţara arde, iar baba se piaptănă...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

...putere, voturi si bani (pe cai convenabile lor, contracte ulterioare, comisioane etc). Da, stiu ce vorbesc, dar asta inseamna ca trebuie luate masuri in ceea ce priveste guvernul. Daca divert-uiesc atentia catre alta institutie decat cea care ia aceasta hotarare ii fac de fapt un bine.

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

La mulţi ani, România! :)

NOname
| NOname explică (pentru Lizzu):

Un cârnaţ (dezdrăcit)? http://i.imgur.com/6sqSqyI.jpg

https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

"Dragi conducători ai României, Opriți finanţarea cultelor religioase de la bugetul de stat și impozitați biserica! Donați la biserică cât vreți voi, dar nu din banii noștri!"

https://www.facebook.com/....../photo.php

| Lizzu a răspuns (pentru NOname):

happy acum trebuie sa "sfintim" si ce mancam... ca ce ne iese pe gura e deja sfintit.

Nu mai suport atata penibilitate si absurditate, NOname.
Stropeste-ma cu "apa sfanta" sa iasa deavolu' din mine ca il apuca dracii cand vede crucea si pe popa.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Guvernul incearca sa satisfaca cerinta, el nu poate fi indiferent la dorintele si necesitatile majoritatii. Mentalitatea populatiei dicteaza, iar mentalitatea este majoritar religioasa. A zice ca doar guvernantii sunt vinovati, e ca si cum ai zice ca doar ei populeaza Romania. Biserica ataca, cere, profitand de puterea ei. Daca guvernul se pune rau cu biserica, e ca si cum s-ar pune rau cu toti crestinii religiosi.

NOname
| NOname explică (pentru Lizzu):

Eşti o drăcoasă simpatică. :))

Erai mâhnit şi tare descurajată cu o postare mai sus...
Eu zic că dracul nu e chiar aşa de negru. :)

Încrederea oamenilor în biserică este în continuă scădere, deci e de bine. Sunt şanse ca în câţiva ani situaţia să se amelioreze, căci şi politicienii sunt cum bate vântul, asemenea unor paraziţi care sug de unde au mai mult (de câştigat).

https://www.facebook.com/....../photo.php

| sublime89 a răspuns:

Ce-mi "place" cum de la revolutie incoace toate partidele politice romanesti, indiferent daca a fost vorba de cele asa zise "de stanga" cum e PSD-ul, sau cele de "dreapta" cum e PD-L-ul, au avut exact aceeasi politica in ceea ce priveste religia si BOR. Se vede clar ca interesul a fost pe primul loc in cazul ambelor partide. As indrazni sa spun ca PSD are o politica chiar mai conservatoare decat PDL. Se observa in Europa o tendinta interesanta. Tarile occidentale, membre UE, deci fostele tari capitaliste si de "dreapta" din perioada razboiului rece, acum sunt mult mai liberale si mai la "stanga" decat fostele tari comuniste din Europa de Est. Un exemplu clar se vede in Rusia, Ucraina sau Belarus, unde fortele politice aliate Rusiei, deci pro-comuniste care ar trebui sa fie de "stanga", sunt de fapt cele mai nationaliste, xenofobe si homofobe partide, deci foarte conservatoare si favorabile valorilor bisericii ortodoxe. Iar partidele pro-UE sau anti-Rusia, adica cele care ar trebui sa fie mai de "dreapta", sunt mult mai liberale si cu viziuni progresiste, uneori anti-biserica. Din pacate in Romania nu prea se observa o prea mare diferenta intre fortele de dreapta si cele de stanga, pentru ca la noi conservatorismul e absolut necesar pentru orice partid daca vrea sa primeasca voturi. Omul de rand priveste cu ochi asa de buni BOR incat nimeni nu indrazneste sa zica ceva impotriva ei, mai ales daca vrea sa fie ales intr-o functie. Ca de obicei solutia trebuie sa fie educatie treptata a poporului. Trebuie facuti pasi mici dar siguri in aceasta directie. Asa de mici incat sa nici nu-si dea seama oamenii ce se intampla. E clar ca schimbarea nu poate fi brusca, pentru ca atunci ii intorci mai mult impotriva ta. Indoctrinarea e uriasa.

Trebuie sa bagam stiinta adevarata in scoli, pana nu e prea tarziu. Si trebuie sa luam masuri treptate impotriva religiei in scoli. Intrebarea e: cine va introduce aceste modificari? Cine va fi politicianul care va avea primul puterea, hotararea si curajul sa riste in asa fel incat sa faca ce-i spune constiinta, si ceea ce este corect? Acel politician va fi unul ales de crestini, probabil chiar in urma unei campanii mincinoase, dar care va trebui sa ia niste decizii impotriva alegatorilor lui si a BOR.

NOname
| NOname explică (pentru sublime89):

Da, o bună temă de casă...

| Lizzu a răspuns (pentru NOname):

happy

| DarthNiger a răspuns (pentru NOname):

Auzi kalla are dreptate, bisericile nu sunt primarii pentru a da 10000 de euro numai ca sa intrii acolo sau sa cumperi ceva, biserica sfanta a fost talharita de toti ''preotii'' care umbla dupa banii oamenilor, Dumnezeu este sus si ii vede pe toti happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

A dar eu nu am zis asta. nu apar biserica, ma intelegi gresit. nu o frecventez, mai ales ca sunt departe tare (nici macar in Europa) asta inseamna ca nici de taxe nu am cum sa ma plang, pentru ca nu mi se aplica mie. am fost odata suparata pe chestia asta, am rezolvat problema.
Dar este adevarat ca guvernul ar putea imparti banii, o parte catre biserica (sa le inchida gura atat popilor cat si populatiei) si restul catre educatie (populatia nu se educa cu piatra in cap), pentru ca problema respectiva sa nu fie una permanenta sau de lunga durata? Dar, de ce sa-si taie singuri craca?!
Ma rog, avem approach-uri un pic diferite fata de aceeasi problema. Cred ca putem trai linistiti cu asta. Eu una pot si fara sa insist pe ideea mea.
P.S. pe mine una ma deranjeaza subiectivismul. postarea asta are o atingere subiectiva, mi-am zis parerea, mai mult de-atat nu cred ca avem in comun. nu am incercat sa conving pe nimeni, mi-am zis parerea si m-ai interpelat tu. iti inteleg bine de tot punctul de vedere, nu are cum sa nu fie frustrant, am zis-o de mai multe ori (sper din toata inima sa nu mai fie cazul sa o zic), si asta pentru simplul fapt ca voi traiti acolo. E o coloratura foarte ciudata la societatea din Romania acum: idei comuniste, frica si reactie de respingere fata de schimbare, dorinta de dezvoltare intelectuala si economica in acelasi timp, tineri tot mai frustrati care se dau cu capul de vechile ziduri etc. N-am vesti bune, la cum decurge treaba mai dureaza vreo 25 de ani (si istoria o spune pe de alta parte). O solutie ca asta sa treaca mai repede ar fi educarea celor care educa la randul lor. De asta zic, si Guvernul stie asta. El tine fraiele. Dar ma rog, am revenit la ideea pe care deja ai comentat-o. Nu te mai bat la cap. Numai bine!

| DarthNiger a răspuns (pentru NOname):

NOname prin jignirea bisericii, il jignesti pe Dumnezeu ai grija cum vorbesti, chiar daca nu mai sunt bisercile ce au fost alta data ele sunt si vor fi casa lui Dumnezeu pentru ca el ii iubeste pe toti.

| DarthNiger a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Cam 90% din TPU este plin de atei, iti zic sigur happy.

| DarthNiger a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Chiar daca ateii nu cred in Dumnezeu, unii pot fi si rai cu el si il pot jigni ascuns in fata celorlalti cu diferite comportamente si discutii, dar cei care sunt ''orbi'' nu isi pot da seama, dar cei care nu sunt aceia vad cel mai bine.

| DarthNiger a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Uite cu ce logica te mandresti tu...''Ce dumnezeu e asta?''Dumnezeu vrea sa vada daca putem face fata dificultatilor vietii, el ne ajuta dar noi nu vedem pentru ca suntem prea ''prosti'' ca sa intelegem ca Dumnezeu exista si ne ajuta.

| DarthNiger a răspuns (pentru NOname):

Aici ai dreptate! Din vremea evului mediu, biserica apartinea domnitorului avand relatii bune cu el, biserica era platita in fiecare zii cu zeci de mii de auri pentru ''ajutorul'' tarii.Biserica confisca peste 25% din pamanturile tarii din acele perioade! iti poti da seama cea fost atunci.Iar in ziua de azi biserica face ravagii si se scalda in bani de catre stat ca nu poate fi numit asa.

| CinevaNou a răspuns:

"Politicienii au mărit salariile popilor, dar copiilor nu au vrut să le mărească alocațiile nici măcar cu 2 lei"
Pai normal, copiii oricum vor ajunge niste analfabeti care nu vor lua bacul. De popi avem nevoiesmug

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru DarthNiger):

Un ateu zdravan la cap n-are cum sa jigneasca ceva in care nu crede sau e convins ca nu exista. De fapt acele persoane incearca sa-i jigneasca pe credinciosi.

| DarthNiger a răspuns (pentru Lizzu):

NOname are sufletul mic fata de biserica si sufletul mare fata de ceilalti, toti oamenii trebuie sa fie egali, dar unii se dau superiori si mari intelepti fata de ceilalti.Liz aduti aminte de cei mai mari invatatori ai lumii din antichitate din anii 100 d.Chr care au descoperit legi importante ca Arhimede.Si domnitorii curajosi in apararea Romaniei ca Mihai Viteazu, Decebal, Alexandru Ioan Cuza.Tu crezi ca acesti oameni importanti se credeau superiori fata de ceilalti?

NOname
| NOname explică (pentru DarthNiger):

Lollcool_QuiLand_1982, mulţumesc, am înţeles punctul tău de vedere.

Doar te-aş ruga să nu-l implici pe "dumnezeu" în discuţie, care oricum se presupune că este pretutindeni, fiind atotprezent, nu doar în palate de milioane de euro, îmbrăcate în aur, clădite pe sărăcia celor mulţi.
(Asta referitor la "Biserica = casa lui Dumnezeu".)
http://i.imgur.com/8Y5WaxM.png

Aici discutăm despre lucruri concrete, reale, care ne privesc pe toţi. Dacă nu eşti în stare să participi la ea fără a fi irelevant, te-aş ruga să eliberezi spaţiul pentru cei care sunt. Mulţumesc. : )

| DarthNiger a răspuns (pentru NOname):

Nu ai cum sa il implici pe Dumnezeu in discutia despre biserica, sunt destul de relevant depinde ce pricepi tu prin asta, acesta este site public unde toata lumea isi dezbat ideile in legatura cu o problema sau o intrebare, daca nu poti face fata la aceasta iti reintorc sfatu:poti parasi intrebarea.

NOname
| NOname explică (pentru DarthNiger):

Este întrebarea mea, isteţule, la care, apropo, până acum nu mi-ai răspuns. : ))

| Lizzu a răspuns (pentru DarthNiger):

Nu stiu daca se credeau sau nu.
Dar ce legatura are?

El vorbea de suflete mici, adica proaste si oarbe care nu au minte sa inteleaga "marele plan divin". Numai cei care cred in ceva din cer inteleg "planul". E discriminare.

-Nu trebuie sa fie totul codificat si doar cei cu minte multa sa-l vada, ci daca era vreun plan atunci era accesibil tuturor sufletelor, dar nu se mai numea plan.
Ma enerveaza cum unii cred ca ceilalti sunt mici si inferiori doar pentru ca nu sunt de acord cu construirea inutila a unei cladiri fara nici un sens in aceasta lume si tara.
Si care calca in picioare nevoile celor care ar folosi banii aia pentru ceva cu adevarat important, a caror viata depinde de hartiile alea amarate.

-Sper sa se darame. Banii aia sunt bani luati din salarii de minim pe economie, de la oameni saraci care sunt storsi de bani, carora le-a luat painea de la gura.
De ce nu iau din salariile lor de milioane de euro?
Cladirea aia e construita pe chinul oamenilor si pe lesurile lor.
Aberant. Lume de rahat.

Ma duc in alta dimensiune. Vii?

| RAY a răspuns:

Asa popor asa tara

| CristiB93 a răspuns:

Cum mi se par declaratiile lor?
Pai din cate am vazut, ambii au dreptate, Este nevoie de un sistem educational si sanitar mai bun, dar probabil ca este nevoie si de mai mult loc pentru credinciosii care vin la catedrala. Nu mai da vina pe biserica daca te deranjeaza ceva, ci da vina pe oameni, pe guvern.
Dar gandeste-te un pic la cele trei institutii : Biserica, Scoala, Spitalele
. Care dintre acestea sunt cele mai fregventate de oameni?
Ai putea spune ca sunt bisericile si spitalele, caci scoala banuiesc ca sti si tu ca 50 % dintre copii nu au nici treaba cu invatatul si au absente cu carul apoi spitalele sunt pline de bolnavi, dar cine-i trateaza?
Ai vazut ca medicii nostri cei mai buni pleca toti in strainatate, Eu zic ca problema nu este faptul ca nu sunt spitale ci fapttul ca nu avem medici.
Apoi vezi ca la biserica vine multa lume, se inghesuie si se calca in picioare unii peste altii, nu crezi ca este normal atunci sa se contruiasca biserici multe daca oamenii le cauta si dau bani pentru ele? Deci cum spuneam, oamenii sunt de vina pentru problema care te macina pe tine.

NOname
| NOname explică (pentru CristiB93):

Vrei şi mai multe biserici? Tot sunt prea puţine? Şi aşa România este pe primul loc în Europa la numărul de biserici (pe cap de vizitator).
- http://i.imgur.com/tYa4t01.png
- http://stirileprotv.ro/......erici.html
- https://www.facebook.com/....../photo.php
Plus, pe cei care se calcă în picioare (de sărbători sau la pupat de moaşte) nu tot biserica i-a îndoctrinat?

Iar medici buni şi motivaţi de ce oare nu avem, de ce preferă să plece în ţări mai civilizate, unde munca lor este apreciată, nu a unor şarlatani care umblă cu prostit lumea? La fel e şi în cazul profesorilor.
Dar bine că plătim salariile popilor şi preafericiţilor...care ne lasă în curul gol.
Ia imaginează-ţi cum ar fi dacă acele milioane de euro (pe salarii şi biserici) s-ar investi în educaţie şi sănătate! E, altă viaţă!
Aşa că, oricum ai lua-o, e şi vina bisericii şi angajaţilor ei. Au fost destul scutiţi de răspundere! Să se întreţină singuri, că au de unde - BOR-ul având o avere de peste 3 miliarde de euro -, nu din banii publici, care ar putea avea sute de mii de destinaţii mai bune!

- http://www.tpu.ro/......ea-eu-zic/

- http://www.tpu.ro/......ebook-com/

- http://www.tpu.ro/......-000-deja/

P.S. "CATI BANI RISIPESTE STATUL PENTRU RELIGIE.

Simbioza dintre politica si biserica este bine cunoscuta. Depind enorm de mult una de alta si de accea nu este de mirare ca in fiecare an sume consistente de bani sunt alocate de catre politicieni, prin buget si nu numai, cultelor religioase. In special pentru Biserica Ortodoxa.

Asa se face ca anul viitor Secretariatul General al Guvernului prevede cheltuieli de aproape 300 de milioane de lei pentru religie; cei mai multi ajung, desigur, la BOR:

Sustinerea cultelor – 5 mil. lei
Sprijinirea BOR din afara granitelor – 12, 88 mil. lei
Salarizarea personalului de cult – 270, 016 mil. lei
Salarizarea personalului ne clerical – 2, 5 mil. lei
Finantarea schitului romanesc Prodromu de la Muntele Athos – 1, 250 mil. lei
Adunate dau 291, 646 mil lei in total. Si totusi, pentru ca anul viitor e unul electoral, suma asta nu e de ajuns. Senatorii si deputatii au depus (ilegal) sute de amendamente la proiectul de buget al Secretariatului General al Guvernului pentru a aloca si mai multi bani publici pentru culte. Adica pentru preotii din colegiile unde au fost alesi in functiile pe care le ocupa acum.

Dupa cum spuneam la inceput de simbioza si dependenta, popa cere, popa primeste. Pentru ca senatorul sau deputatul "X" are nevoie de voturi daca vrea sa-si pastreze functia. Iar oamenii nu au incredere in el dar au incredere in biserica, guess what!? Popa au un cuvant greu de spus in aceasta ecuatie. Plus ca da bine la imagine. Romanul prost apreciaza mai mult pe unul ce da bani la Biserica fata de altul care nu.

Cel mai vandut, pardon, Campion este senatorul Alin Tise (PDL), cu 348 din cele 563 de amendamente depuse in total. Cele mai multe pentru alocarea catre culte a unor sume cuprinse intre o mie si 10 milioane de lei, in functie de necesarul preotilor care ii cer bani:

Constructie de noi biserici
Inlocuirea de mese de altar
Inlocuire de termopane
Asfaltarea curtilor
Si pentru ca banii ceruti trebuie luati de undeva, iata ce debiteaza Tise: „din majorarea de impozite si taxe". Superb!

Apetitul de bani al cultelor religioase este enorm de mare. Iar asta reiese si din estimarile pentru perioada urmatoare. Dar si din statistica alocarilor de pana acum. Iata banii alocati doar pentru rubrica „Sustinerea cultelor religioase" (fara salarii sau alte finantari):

2009 – 2012 - 815.298 mil lei
2013 – 36 mil lei
2014 – 5 mil. lei
2015 – 20 mil. lei
2016 – 30 mil. lei
2017 – 40 mil. lei
Total 2009 – 2017 – 946, 298 mil. lei.
Daca toate astea scapa ochiului, fiind "doar" cifre pe hartie, in urma lor raman sute de efecte fizice. Adica sute de biserici in constructie in fiecare an. Conform estimarilor tot mai multe. Din ce in ce mai multe:

567 in 2014
606 in 2015
640 in 2016
676 in 2017"

http://haragus.wordpress.com/......u-religie/

http://www.romanialibera.ro/......19102.html