| Anonimzece a întrebat:

Heii, voi credeti in dedublarea astrala?
Ati practicat asa ceva? daca da, in timpul exercitiului ce ati simtit?

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Nu are niciun rost sa credem. Asa ceva se poate doar experimenta. Credinta fara experimente este praf in ochi. Experiente au fost destule, cei care le-au trait pot crede in ele. Se cunosc foarte putine despre constiinta umana si chiar recent am facut o asemanare intre ceea ce stiau samanii despre constiinta si ce au dedus oameni contemporani care se ocupa cu asa ceva. Daca te pasioneaza subiectul poti citi "Arta de a visa" de Carlos Castaneda sau "Vindecare spirituala si nemurire" de Patrick Drouot dar sa stii ca nu sunt chiar asa usoare.

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu pentru că omul e sufletul și nu se poate dedubla.

| RAY a răspuns:

L-am simtit cand am mers prima oara pe centura simteam cand faceam sex ca eram in spatiu si stelele se invarteau in jurul meu, de atunci ma dedublez, triplez etc
cum naiba credeti in asa ceva in secolu 21?

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

Unele culte, în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10).
Ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? Sufletul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am practiat dedublarea astrala, eu am practicat visul lucid e cam la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu simt. Eu sunt o zeitate astrala care poate dedubla si univresul. Eu sunt peste tot.