| RAY a întrebat:

Http://jurnalul.ro/stiri/externe/musulmani-atei-marea-br itanie-659392.html din pacate a recunoaste ca esti ateu poate duce la multe lucruri chiar pierderea propiei vieti, sunt pe aici persoane care le e teama sa recunoasca ca sunt ateii dar nu au curajul sa o faca?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Ateii ba nu au drepturi, ba sunt inchisi sau omorati in multe tari islamice, si acum ceva timp se plangeau ai nostri ca ai lor "e" persecutati si ca vai, se adevereste ce scrie in biblie, "e" zilele din urma. oh go on Pai cica o sticla cu sange de crestin costa 100.000 de dolari sau euro smug, asa si in Romania ar fi omorati, asta e biznis, nene. laughing

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Numai le da idei mada ca imediat pun pret crestini pe sangele nostru

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

laughing o sa puna musulmanii pe sangele oricarui nemusulman.

14 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Nu imi este frica de oameni.
''...chiar dacă însuşi Einstein mi-ar zice că este un spiriduş pe umărul meu, tot i-aş cere dovezi şi nu aş greşi cerându-i-le.''winking

| Exilee a răspuns (pentru 4b):

Biiii! Ce surpriza minunata!

| mODIN a răspuns:

Abia astept sa vad crestinii care vor spune ca islam-ul e o religie oribila dupa ce vor vedea aia, dar in acelasi timp se vor preface ca cruciadele nu au avut loc happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru mODIN):

"cruciadele nu au avut loc"

Nu ma, n-ai inteles. Respectivii NU au fost crestini (au fost doar cu numele) iar cei din alte religii, daca fac chestii naspa o fac din cauza ca religia lor "ie naspa".

Ah si sa nu uit, Hitler era ateu si crimele comise in acea perioada au fost comise in numele ateismului deci si ateii "ie naspa".

Crestinii "ie ok" iar toti cei care comit nasoale in numele crestinismului (sau la comanda zeului crestin [zau ca sunt multe exemple]), in realitate nu sunt crestini cu adevarat, sunt doar cu numele (caci dupa cum stim toti, crestinismul e o religie a pacii (LOL), a tolerantei (clar), a iubirii fata de aproapele (cu mici exceptii gen persoanele din alte religii, ateii, cei din celelalte ramuri ale crestinismului si LGBT [adica 92-97% din oameni]), respectul fata de natura ( laughing ) si altele de genul).

| anonimg a răspuns:

Musulmanii sunt extremisti. Toti; fara nici o exceptie. Eu cand aud de musulmani, receptez acest cuvant "teroristi". Nu sunt rasist; n-are treaba cu rasismul -dar sunt de parere ca fiecare om sa stea in tara lui. Pot pleca doar aceia care se simt amenintati in tara lor. Atat.

In tarile islamice, absolut orice om este amenintat cu moartea: fie ateu, fie crestin, fie orice altceva.
De astia de mai sus e bine ca au putut scapa; dar refuz sa ma gandesc la schingiurile celor care nu au putut sa scape. Daca scapa de pedeapsa in public li se taie capul de catre extra-extremisti(adica de cei care se considera patrioti -si care sunt mai rai decat cei de la conducerea tarilor islamice). Ce! N-am cuvinte sa descriu cruzimea musulmanilor!

| HowdidIgethere a răspuns:

Nu murea, ray!
Prefa-te ca nu esti ateu, sa nu te impuste vreo baba care iese de la parastas.

| RAY explică (pentru HowdidIgethere):

De ce sa nu mor? imi pregatesti ceva?

| HowdidIgethere a răspuns (pentru RAY):

Tu spui ca ateii sunt primejduiti de babele crestine. Deci ia-ti masuri de precautie.

| Rührselig a răspuns:

Mă bucur Ray că după atâta timp încă nu te-ai lăsat de TPU.

Mă consider norocos că m-am născut în România, deoarece faţă de alte ţări mai subdezvoltate şi cu religii totalitariste, am o oarecare libertate de gândire, de opinie. Nu vei fi ucis în România pentru că declari că eşti ateu. Din fericire creştinismul din România nu e atât de fanatic, sau cel puţin prea puţin pentru a conta. Adevărata frică vine de la părerea celorlalţi faţă de tine. Poate şeful tău e creştin convins şi te-ar da afară în prima secundă de-ar şti ce orientare religioasă ai. Sunt cazuri în care părinţii îşi pedepsesc sau chiar izgonesc copiii pentru că nu adoptă credinţele lor. Din fericire în România aceste cazuri sunt destul de rare. Oricum aici pe internet poţi fi oricine, e ca şi cum ai purta o mască, e ca şi cum ai citi jurnalul tău în public, deoarece nu vei păţi nimic sub protecţia "divină" a anonimatului.

| RAY explică (pentru Rührselig):

Sunt multi dihori cum ne numea petre tutea care le e teama sa se declare ateii sunt siguri de asta

| Rührselig a răspuns (pentru RAY):

Ce contează e că ei nu cred în superstiţii şi basme, nu contează dacă ştiu şi alţii asta.

| RAY explică (pentru Rührselig):

Ba conteaza daca am fi uniti am putea sa oprim basmele astea si indoctrinarea