| AC4S4 a întrebat:

Https://www.youtube.com/watch?v=y8n8w4FQMIg
Avand in vedere aceste lucruri, mai este Romania o tara majoritar ortodoxa?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Ortodocsii care nu-si cunosc si nu-si respecta invataturile credintei lor sunt doar cu numele ortodocsi, doar "de jure", nu si "de facto". sad Din pacate nu sunt relevanti pentru statistici, nu merita sa fie considerati reprezentanti ai Ortodoxiei (in privinta statisticilor comparative spre exemplu...).

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Romania este o tara cu numele crestina si atat in rest dumnezeu cu mila,in acel video e nimic realitatea e mult mai pacatoasa,asta nu tine de religie de a fi rau sau bun, tine de ratiune,inteligenta,educatie, civilizatie, bun simt, in mare parte din ro chestii de genu nu exista, as vrea sa spun ca mai mult admir ideea de comunitate penticostala din care face parte maicamea, e o comunitate care se ajuta intre ei si incearca sa fie mai buni uni cu alti
https://www.youtube.com/watch?v=iB7DnJtrncg
in rest au trecut 28 de anii romanii tot adormiti au ramas

| Mclaren12 a răspuns:

Fireste ca este majoritar ortodoxa. Daca nu se supun religiei asa cum ar trebui teoretic sa se supuna, nu inseamna ca nu mai sunt ortodocsi. Oricum treaba asta cu ortodoxismul este doar praf in ochi. Voi ortodocsii va comportati de secta voastra este mai presus de catolicism sau de nu stiu cata alta secta crestina cand in realitate toate sunt la fel de false.

| AC4S4 explică (pentru Mclaren12):

Nu sunt ortodox.
"Daca nu se supun religiei asa cum ar trebui teoretic sa se supuna, nu inseamna ca nu mai sunt ortodocsi." - De fapt, asta inseamna. Fireste ca ei se pot considera orice. Dar daca luam strict doctrina ca sa vedem cine este si cine nu este ortodox, pe multi nu-i poti incadra aici.
Daca folosim logica ta, cum ca nu e necesar sa respecti ce spune religia ca sa apartii acelei religii, ne putem declara cu totii hindusi si sa nu avem nicio treaba cu hinduismul. Suntem hindusi?

| Mclaren12 a răspuns (pentru AC4S4):

Am zis că nu se supun așa cum ar vrea religia să se supună, nu că nu se supun absolut deloc. Dacă nu se supuneau absolut deloc, nu mai erau creștini și nu mai credeau în Yehova. Ți se pare că hindușii se supun doctrinei creștine?

| AC4S4 explică (pentru Mclaren12):

Nu am spus ca hindusii se supun doctrinei crestine.
Deci, daca un om nu respecta deloc regulile unei religii (nu se supune), doar atunci putem spune ca nu apartine de acea religie. Daca respecta doar cateva, putem spune ca apartine de acea religie.
Conform acestei logici (pe care eu o consider falsa), exista multi romani pagani. Sunt multi romani care cred in astrologie. In fiecare dimineata la televizor se prezinta horoscopul. In ziare la fel. Multi se uita ca sa vada cum le va fi ziua.

| Mclaren12 a răspuns (pentru AC4S4):

"Sunt multi romani care cred in astrologie"
Adevărul este că românii stau gură-cască pe pro TV toată ziua ca să audă ce zice prezentatoarea despre vrăjeala ei de astrologie. Ce-i drept astrologia este reală, dar ce se prezintă la televizor este o tâmpenie. Dar ce pretinzi, că românii ascultă știrile astrologice mai mult decât ascultă slujbele la biserică? Asta nu prea aș crede.

"exista multi romani pagani"
Tu te referi la creștini (ortodocși) practicanți să înțeleg, adică aceia care pun în practică ordinele bibliei. Poate doar babele și moșnegii (majoritatea) mai sunt așa în ziua de azi, dar treaba este că în România după ce ești născut ești botezat la o biserică ortodoxă pentru sunt șanse imense să te naști într-o familie de ortodocși, asta te face creștin ortodox și așa rămâi până îți dai seama ce păcăleală de religie ai urmat pentru că încă de la naștere ți se bagă pe gât dogme creștine fără să fii conștient direct de asta. Asta te face creștin până în ziua în care decizi să nu mai urmezi acest program de manipulare. Fie că cineva merge biserică de 2 ori pe an și se roagă la Yehova numai când dă de belele, tot creștin ortodox se numește pentru că are aceleași credințe religioase ca toți ortodocșii. Dacă le practică mai puțin asta nu înseamnă că nu mai este ortodox. Deci conform acestei logici nu există mulți români păgâni, există mulți români spălați pe creier cu dogme creștine care practică obiceiurile religiei mai puțin sau poate chiar deloc, dar ei cred în același zeu în care cred restul ortodocșilor și de frică nu îndrăznesc să-și pună religia la îndoială.

| AC4S4 explică (pentru Mclaren12):

Eu cred ca pentru a apartine de o religie trebuie sa respecti si regulile acelei religii.

| Mclaren12 a răspuns (pentru AC4S4):

Nu este o regulă să mergi la biserică sau să pupi moaște sau alte lucruri asemănătoare pe care mulți ortodocși nu le fac. Astea sunt mai degrabă ritualuri creștine, să asiști la slujbă, să te rogi la lemne, să pupi moaște etc. Nu înțelege prin asta că le promovează religia, ci că sunt practicate în cadrul acestei religii. Creștinii nepracticanți de fapt nu practică aceste ritualuri, nu că încalcă sau nu respectă regulile creștine. Ce-i drept sunt situații și situații când unii creștini le încalcă, unii înjură de Yehova sau de cruci/biserici, unii fură, unii ucid etc, astea sunt excepții pe care oamenii respectivi le fac mai degrabă datorită unor factori exteriori, nu exclusiv din proprie alegere. Unii înjură că s-au lovit cu degetul de pat, unii fură din cauza sărăciei sau anturajului, unii ucid din cauza geloziei provocate de alte persoane etc. Dacă ar face treburile astea din proprie alegere, atunci toți ar înjura de Yehova/cruci/biserici fără niciun motiv, toți ar fura cât se poate, toți ar ucide pe oricine nu le convine pentru că în primul rând n-ar mai avea frică de regulile religiei și de presupusele repercursiuni care vin după moarte și în al doilea rând pentru că nu sunt oameni etici (pentru că nici nu au fost învățați să fie).

| Teffan a răspuns:

Este o tara majoritar ortodoxa,asta arata statisticile.
Dar in ce fel "majoritar ortodoxa"?
In felul de TRADITIE.
Prin urmare,oamenii sunt catalogati "ortodocsi" cand sunt botezati,ceea ce mi se pare un abuz,dar asta este alta poveste.

Mentalitate ortodoxa exista,stii asta cand oamenii sarbatoresc sarbatorile ortodoxe(furate,dar e alt subiect),Nasterea lu Isus,Moartea lui Isus,Rusalii si alte mizerii care sunt transfomate din paganism,in crestinism.

Faptul ca multi oameni sunt crestini doar cu numele in ziua de astazi este un lucru foarte bun,inseamna ca ne trezim la realitate.
Faptul ca oamenii incep sa experiementeze yoga sau spiritismul de orice fel(chiar daca nu tot spiritismul este valid, este un inceput pentru transpunerea in adevarata spiritualitate), faptul ca se pune accent pe sexualitate si pe natura omeneasca, este minunat, inseamna ca usor usor ne intoarcem la origini.

| Teffan a răspuns (pentru Teffan):

Pe de alta parte, mentalitatea ateista ia locul mentalitatii crestinesti, ceea ce de asemenea nu este in regula.

| AC4S4 explică (pentru Teffan):

Nu prea pare sa fim o tara ortodoxa. Ortodoxia presupune multe lucruri. Daca i-ai arata unui roman simplu care doar se declara ortodox ce presupune ortodoxia, nu te-ar crede. Daca respectivul nu practica ortodoxia, de ce este numit ortodox?

| Teffan a răspuns (pentru AC4S4):

Deja ti-am explicat asta,datorita traditiei.
Iti inteleg gandurile,de asemenea ti le impartasesc, consider ca pentru a te numi CEVA,tebuie sa fii intocmai afiliat cu acel CEVA.

Dar chiar de prea pot fi numiti ortodocsi,sau crestini, mai bine zis, pot avea o anumita "mentalitate ortodoxa"

Am explciat motivul, de ce oamenii se considera ortodocsi.
Din cauza ca pentru ei ortodox, inseamna traditie.