| mentholinks a întrebat:

Isus, pe cruce, aproape de moarte, a strigat la Dumnezeu ca de ce l-a parasit. Pai Isus nu trebuia sa fie mai puternic? Putini oameni sunt asa slabi in fata mortii.

14 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Habar nu ai ce vorbesti! Nu exista om care ar fi rezistat unei astfel de moarte si sa nu zica nimic doar cand si-a dat duhul! N-a plans, n-a urlat de durere, n-a blestemat, a mers doar ca mielul la injunghiere stiind cel asteapta, fara macar sa crasneasca din dinti dar inainte de moarte, n-a mai rezistat fara sa zica nimic si a zis doar atat... Ca sa nu mai pui astfel de intrebari idioate, uita-te la filmul: Isus din Nazaret si imagineaza-ti ca in realitate a fost de cateva ori mai sangeros...

| Apokales a răspuns (pentru lpavel):

O explicatie mai bun am auzit-o ca fiind urmatoarea, Iisus este jumatate om si jumatate zeu, iar in momentul rastignirii El trebuia sa fie om, altfel sacrificiul nu avea nicio importanta daca pastra insusirile dumnezeiesti. Deci vocea nu-i apartine lui Iisus zeul, ci Iisus omul.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru lpavel):

Foarte bun raspuns, dar as sugera totusi filmul Patimile lui Hristos de Mel Gibson. E mult mai grafic, mult mai violent si mai sangeros si arata mult mai bine chinurile la care a fost supus Mantuitorul.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Apokales):

Nu este jumatate om si jumatate zeu. Cred ca ai incurcat un pic informatia. Hristos a fost 100% om si 100% Dumnezeu. Complet om si complet Dumnezeu deodata si inseparabil.
Si nici sa spui ca a existat un "Iisus omul si Iisus zeul" nu e corect.
Iisus a fost o singura persoana care a avut 2 firi complete: omeneasca si dumnezeiasca. A avut 2 firi dar a fost o singura persoana tot timpul.

| Apokales a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Deci el este ceva, gen 200% laughing?! Suna de parca mi-ai spune ca este bipolar, iar eu as fi zis ca este doua persoane diferite. N-are sens ce-mi spui. Fii mai explicit.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Apokales):

Nu e 200% si ma gandeam ca o sa te gandesti la asta. Nu te gandi procentual fiindca asa nu e suficient de evident.
Pur si simplu Iisus e o singura persoana (hypostasis) care are 2 firi: firea umana completa si firea Dumnezeiasca completa.
E oarecum ca si cum eu as fi imbracat cu 2 randuri de haine. Nu poti sa spui ca sunt pe jumatate imbracat cu un rand de haine fiindca sunt complet imbracat si cu un rand si cu celalalt, iar eu raman o singura persoana. Intr-un raspuns pe TPU nu pot sa zic decat atat. Pentru explicatii mai detaliate exista biblioteci intregi de carti care explica ce si cum.

| Apokales a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Si cum explici faptul ca nu a avut nicio problema pana in momentul rastignirii? Explicatia ta, te rog.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Apokales):

La ce te referi prin "problema"?

| Apokales a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu si-a abandonat increderea in Tatal ceresc, in Dumnezeul nostru. Daca in acel moment nu era doar un om si atat. Ce valoare are gestul lui daca inca era partea divina cu el? Asta vreau sa stiu.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Apokales):

Niciodata nu si-a abandonat increderea. Nici macar atunci. Iisus si-a aratat doar umanitatea, a aratat faptul ca suferea nu doar fizic ci era supus si la o tortura cumva psihica, emotionala si in primul rand a aratat prin aceste cuvinte ca ce se intampla pe cruce a fost extrem de real.

Hristos stia ca va invia si stia de ce sufera. Putea foarte bine sa le faca cu ochiul ucenicilor si sa zica "lasati ca asta e doar de show, ne vedem duminica dimineata" dar n-a zis asta. N-a facut asa ceva. Tocmai pentru ca nu a fost doar un show, a fost o suferinta cat se poate de reala pe care o simtea firea umana a lui Hristos.

Dar sa nu faci greseala sa te gandesti ca Iisus avea un fel de intrerupator intern prin care se schimba cand pe modul "om" cand pe modul "Dumnezeu". El a fost tot timpul om complet si Dumnezeu complet. Sufierinta lui, atat cea psihica cat si cea fizica era reala si complet umană. Firea umana a lui Hristos a fost supusa unor suferinte care ar fi terminat orice fiinta umana. Spunea un medic care a analizat Biblia ca Iisus, la ce suferinte a fost supus, trebuia sa fie inconstient pe cruce, deci iti dai seama ce efort extraordinar era sa si vorbeasca atunci.

Suferinta era atat de mare incat se simtea ca un abandon complet.

| Apokales a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Asta da, dar nu ca avea un intrerupator. happy Cred ca acolo am gresit sau nu m-am facut bine inteles.

| Holiday a răspuns:

Sa nu uitam ca si talharul din parul de alaturi a patit acelasi lucru. Si multi altii. Culmea e ca tocmai pe minunatul asta l-a apucat milogeala cand a vazut ca se ingroasa gluma. Probabil in schizofrenia lui chiar a crezut pana in ultimul moment ca va fi salvat cumva de vreun spiridus.

| CostinAlamariu a răspuns:

Pentru orice om care habar nu are ce zice Biblia in intregimea ei este probabil de neinteles de ce a zis Iisus ce a zis.
Dar pentru cineva care a facut cat de cat efortul sa citeasca un pic mai mult din Biblie si-ar fi dat seama ca Iisus atunci a citat din psalmii profetici ai lui David. Mai exact psalmul 21, versetul 1:
"Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, ia aminte la mine; de ce m'ai părăsit?
Departe sunt de mântuirea mea cuvintele greșalelor mele."

Aceste cuvinte au demonstrat ca Iisus Hristos - Dumnezeu pe cruce nu a venit si S-a rastignit de ochii lumii pentru a face un spectacol morbid inainte sa învieze a treia zi. Tocmai aceste cuvinte au demonstrat realitatea sincera si groteasca a crucii, a rastignirii, a batjocririi, a suferintei extraordinare pe care Si-a asumat-o Dumnezeu de dragul oamenilor. Prin aceste cuvinte Dumnezeu a aratat ca a primit intregul "pachet" de suferinta umana.

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, lipsa cunostintelor biblice determina aceasta intrebare. Plata pacatului este moartea si despartirea vesnica de Dumnezeu.

Isaia 59:2 ''şi păcatele voastre I-au ascuns faţa de voi, astfel că nu vă aude.''

Romani 6:23
Fiindcă plata păcatului este moartea, dar darul lui Dumnezeu este viaţa veşnică în Cristos Isus, Domnul nostru.

Iisus a suportat impactul total al consecontelor pacatelor tale si ale mele, ale intregii lumi, si consecintele sunt, moartea, si despartirea de Dumnezeu, in acele momente, incepand din infiniturile vesniciei, Domnul Iisus nu fusese despartit niciodata de Dumnezeu Tatal, dar in acel moment, Dumnezeu Tatal, cu care fusese una si aceeasi pana atunci, si-a intors fata de la Iisus, si a plecat. Pana a 3a zi, cand a inviat Iisus.

2 Corinteni 5:21
Pe Cel ce n-a cunoscut niciun păcat, El L-a făcut păcat pentru noi, ca noi să fim neprihănirea lui Dumnezeu în El.

Nu e o dovada de slabiciune, ci de implinire a profetiei. Iar legat de ''putini oameni sunt asa slabi in fata mortii'' noi cadem din picioare la auzirea vestilor unor analize nereusite, din partea medicului. Sa nu mai vorbim de a fi strapuns in maini si in picioare cu cuie, biciuit, scuipat, batut, injurat, batjocorit si invinuit pe nedrept, atarnat aproape gol pe o cruce romana in fata multimii care de asemenea te insulta pe nedrept.
Nu trage concluzii ferme despre ceea ce nu cunosti si nu ai experimentat.
Doar cel care a picat bac-ul prima data, il poate intelege pe cel care il pica in vara, cel care nu are legatura cu acest aspect, nu il poate intelege, il poate doar judeca. Citeste noul testament, Hristos te iubeste.