| anonim_4396 a întrebat:

Multi oameni nu stiu de ce trebuie sa mearga la biserica si nici in ce Dumnezeu sa creada. Crezi tu ca Domnul Isus a Inviat si ca, datorita Lui tu traiesti?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Multi oameni merg la biserica din obisnuinta si tot din obisnuinta cred in El nu ca ar fi avut vreo intalnire personala cu El ci doar pentru ca citez "asa s-a pomenit"
Pentru unii Paste inseamna -oua rosii, cozonac si miel jertfit, insa uita esentialul.
Noi trebuie sa avem o relatie personala cu Dumnezeu si trebuie sa traim prin aceasta relatie nu prin traditii, obiceiuri si ritualuri!
Cred din toata inima in Jertfa Domnului Isus Hristos, El este Domnul si Mantuitorul meu personal!

18 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Isus? pentru mine? ahahahaha

| Kramerwalt a răspuns:

Este si normal, acei oameni care nu inteleg de ce se duc la biserica ne intreaba pe noi cei ce o facem de ce facem asta, exista alte lucruri mult mai bune de facut decat sa mergi la biserica si sa te plictisesti! Ei bine nu cred ca nici dumneavoastra nici eu si nici altii ce cred in Dumnezeu nu pot explica in cuvinte ce simt ei cu adevarat la biserica si cand se roaga! E ceva spiritual, ceva ce simti doar in sufletul tau tu doar cu el poti vorbi cu Dumnezeu, cuvintele sunt de prisos! Si da noi macar pentru asta ar trebui sa-i fim recunoscatori lui Isus si Tatalui Sau(pentru ca nu sunt unul si acelasi cum spun multi), Datorita dragostei Dumnezeiesti, noi traim astazi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Slava Lui, altfel nici nu se putea.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Eu unu nul recunosc pe Iisus ca fiul al lui dumnezeu si doar un profet care a profitat de disperarea evreilor din vremea acea, romani ocupau de 800 de ani tara lor aveau nevoie de o speranta asa ca multi sau dat profeti Iisus find budist a promovat ideile lui dar ca a inviat nu cred dar poate ca a existat de ce nu? si mulsulmanii il recunosc ceva real e cred

| ateuNEGATIV a răspuns:

Stiintific nu exista dovezi ca a existat din 14 istorici nici unu nu pomeneste de el doar unu pomeneste de el ca fiind un profet dar nu da prea multe detalii despre el
1 Iosefus Flavius (născut în 37 d. Hr.) – istoric evreu, la 19 ani a devenit fariseu; în anul 66 a fost comandantul, trupelor evreieşti din Galileea. După ce a fost capturat, a fost ataşat cartierului general roman. El spune într-un citat foarte contestat :

„Cam în timpul acesta s-a ridicat Isus, un om înţelept dacă este corect să-l numim om, deoarece el era un făcător de lucruri minunate, un aşa învăţător încât oamenii primeau adevărul cu plăcere. El a atras la el pe mulţi evrei cât şi pe mulţi dintre neamuri. El era Hristosul, şi atunci când Pilat, la sugestia fruntaşilor noştri, l-a condamnat la moarte de cruce, cei care l-au iubit de la început nu l-au părăsit, căci el li s-a arătat viu din nou a treia zi; după cum profeţii divini proorociseră aceste lucruri şi alte mii de lucruri minunate despre el. Şi gruparea creştinilor, numiţi astfel după numele lui, nu s-au stins până azi."
2 Lucian de Samosata, un satiric din secolul II, care se referea batjocoritor la adresa lui Hristos şi a creştinilor. El i-a asociat cu sinagogile din Palestina şi făcea aluzie la Hristos ca fiind : „… omul care a fost răstignit în Palestina pentru că a introdus acest nou cult în lume …. Ba mai mult, primul lor legiuitor i-a convins că erau fraţi între ei după ce păcătuiseră odată pentru totdeauna lepădându-se de zeii grecilor şi închinându-se acelui sofist crucificat şi trăind după legile lui." (The passing peregrinus)
De fiecare data pun aceleasi intrebari care raman fara raspuns: "Cum poate un Dumnezeu care are un fiu pe nume Isus (cel crestin) sa fie acelasi cu un Dumnezeu care nu are un fiu pe nume Isus (cel iudaic)?", "Cum poate un Dumnezeu care vorbit cu Mohamed sa fie acelasi cu un Dumnezeu care nu a vorbit cu Mohamed?"
Dumnezeul deist. Dumnezeul indiferent care a creat natura si urmareste acum spectacolul naturii este Dumnezeul de la care a pornit Biblia si Coranul desi, personal, nu are nici o contributie la continutul acestora. Acelasi Dumnezeu care nu da doi bani daca tu crezi sau nu in el, daca i te rogi, daca iti este bine sau suferi. Acelasi Dumnezeu neclintit ce a pus in miscare acest Univers.

2. Dumnezeul sadic care a transmis si Biblia si Coranul, care l-a trimis si pe fiul sau Isus sa (nu) stearga pacatul originar dar care a vorbit si cu Mohamed spunandu-i ca fiul sau este de fapt un simplu profet. Acelasi Dumnezeu sadic care a ordonat uciderea de prunci si s-a jucat cu mintea faraonului ca planul sau sa decurga intocmai. Acelasi Dumnezeu sadic care a pus 2 oameni ce nu aveau cunostinta binelui si raului sa aleaga intre bine si rau. Acelasi Dumnezeu sadic ce se bucura de conflictul religios israeliano-palestinian, de bolvanii de SIDA din Africa ce asculta de sfaturile contraceptive ale Vaticanului, de milioanele de tarani romani (mandria lui Dan Puric) care in fiecare duminica se duc in biserica satului sa se roage in genunchi pentru bunastarea asupritorilor.

3. Dumnezeul inexistent. Acelasi Dumnezeu inexistent.

| Kramerwalt a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Cand noi credinciosii venim cu dovezile noastre scrise, spui ca ce-s cu atatea cuvinte, eu de ce m-as obosii sa citesc cuvintele tale?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Kramerwalt):

Filozofie eu ma refer la dovezi reale nu filozofie

| Kramerwalt a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Si eu ma refeream la dovezi reale! Dar totusi ai auzit vreodata cuvintele astea:"Crede si nu cerceta", tu fara sa vezi nu poti sa crezi?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Kramerwalt):

Atunci as crede in toate personajele mitologile crede-ma ca le-am studiat

| anonim_4396 explică (pentru ateuNEGATIV):

Mahomed a scris la 600 si cv de ani dupa Hristos..de unde stim noi ca este corect ce a spus el

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stim ca a existat acest personaj?

| anonim_4396 explică (pentru ateuNEGATIV):

Care personaj Mahomed sau Hristos?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru anonim_4396):

Mahomed sunt dovezi ca a existat despr isus nu

| anonim_4396 explică (pentru ateuNEGATIV):

Biblia este o dovada

| anonim_4396 explică (pentru ateuNEGATIV):

Biblia este o dovada

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cartea mortilor a egiptenilor e

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Scuza-ma ca iti spun, dar la crestinii ortodocsi nu se scrie "Iisus"?
eu nu cred in d-zeu/iisus s.am.d deci nu iti pot da un raspuns concret.

| minteoan79 a răspuns:

Da este adevara pentru el traim pentru el murim numai prin el santem ertati el e calea viata si adevaru si nimeni altu nu poate sa te izbaveasca de pacat