| Dorugar a întrebat:

Oare cum va explicati faptul ca un Legionar (adica membru al unei organizatii criminale) ca Arsenie Boca a ajuns sfant?

Pai daca legionarii fascisti sunt preoti sfinti, atunci ce este seful lor Hitler?

Nu cumva el este chiar Mantuitorul, care la fel ca si Isus Christos mantuia toti oamenii numai prin moarte?

Ca sa nu fiu acuzat pe nedrept iata ce scrie Sfanta Wikipedie despre miscarea Legionara - o organizație paramilitară teroristă de orientare naționalistă-fascistă, creată după modelul organizațiilor naziste SA și SS[german], cu un caracter mistic-religios, violent anticomunist, antisemit și antimasonic.

21 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Salut. Da-mi si mie, te rog frumos, o referinta ca sa ma pot convinge ca Arsenie Boca a fost legionar. O zi buna.

| Dorugar explică (pentru minrest):

Pai cauta si tu in Wikipedia la Arsenie Boca si vezi ca el deja din 1940 declanșează la Mănăstirea de Sâmbăta de Sus ceea ce s-a numit „mișcarea de reînviere duhovnicească de la Sâmbăta", de inspiratie nationalist-legionara.
In plus de asta el a fost arestat de securitate si apoi inchis exact pentru activitate legionara si pentru ajutorare acordata unor legionari instruiti in SUA si apoi parasutati in Mtii Fagarasului.
Asa ca ce vrei mai mult decat atat?

| costis a răspuns:

Rabinule, du-te si le dezvolta ideile tale celor care stau la rand la mormantul de la Prislop.

Asa vei invata ce inseamna expresia "a o rupe la fuga"!

| Holiday a răspuns (pentru costis):

Daca niste fraieri stau la coada la oasele lui Boca, prostiti de cei care isi umfla buzunarele de pe urma povestilor despre nenea ala, nu inseamna ca nu a fost legionar.

| costis a răspuns (pentru Holiday):

No meri si tu dragule de le explica cu legionarii. Vei sfida joggingul, intelegand ce este aia fuga sanatoasa.

| Holiday a răspuns (pentru costis):

He, he, vezi cum pana la urma recunosti ca toate poruncile alea date de spiridusul tau nu inseamna de fapt nimic pentru crestini? Pai asa va invata pe voi spiridusul sa faceti?
Pe de alta parte, nu e nevoie sa stai sa explici la toti idiotii cum sta treaba, ar fi pierdere de timp, majoritatea de acolo sunt mult prea dusi cu capul ca sa inteleaga.

| Holiday a răspuns:

Miscarea legionara a fost una nationalista si care propovaduia patriotismul si ortodoxismul. Nu doar Boca asta a fost legionar, datorita caracterului sau ortodox multi preoti au aderat la miscare.

| costis a răspuns (pentru Holiday):

Acolo este frontul vostru de lupta. Aici sunteti ca actorul care recita la oglinda.

| Holiday a răspuns (pentru costis):

Cand e clar ca unii sunt deja prea spalati pe creier ca sa mai poata discerne ceva, trebuie sa fii idiot sa incerci sa le explici ceva, ceea ce spunem noi pe aici nu este adresat celor de genul asta, gen care predomina in jurul oaselor lui Boca. Discutiile sunt pentru cei care mai au inca discernamant si care pot intelege argumentele logice, chiar daca au oarecari inclinatii religioase.
Cu alte cuvinte, discutiile pe care le port cu tine, nu sunt pentru a te convinge pe tine de ceva, stiu ca nu exista sanse, tu faci parte dintre aia din jurul oaselor, dar din fericire, felul in care porti discutia si ceea ce spui ii ajuta, chiar mai mult decat o fac eu, pe cei care sunt in dilema, sa inteleaga stupiditatea povestilor promovate de voi.

| costis a răspuns (pentru Holiday):

Credeam ca Dorugar e ca un tonomat stricat si abandonat. S-ar parea ca el este un Arsenie Boca al tau.

Fiecare cu valorile lui.

Pentru cultura ta generala, Arsenie Boca a fost urmarit de securitate toata viata pana la vreo luna inainte de moarte. Nu au putut sa ii aduca nici o acuzatie. Arsenie Boca a ajutat oameni, si oamenii ajutati de el au marturisit ajutorul primit.

| Holiday a răspuns (pentru costis):

Da, si alti fosti legionari au fost urmariti de securitate, pe undeva e logic. El a fost arestat pentru ca a fost legionar iar apoi a sprijinit activ fostii legionari care au incercat cate ceva impotriva comunistilor.
Pe de alta parte, daca crezi ca securitatea avea nevoie de dovezi ca sa-i faca felul, te inseli amarnic, se puteau fabrica imediat unele.
In plus a fost CONDAMNAT, deci au existat dovezi suficiente pentru asta si repet, au fost unele reale, el fiind legionar.

Problema securitatii nu a fost ca era popa, ci ca avea vederi, ca sa zic asa, "verzi".
Iar povestea cu securitatea si popii ortodocsi e doar o tampenie, nici un popa ortodox nu a fost deranjat de securitate pentru ca era popa, ci din cauza vederilor politice.

| costis a răspuns (pentru Holiday):

Securitatea a constatat rapid ca nu are vederi verzi. Aveau fobie de orice miscare sociala. In plus el era considerat un caz special.

In puscarie, a disparut pentru cateva ore la inmormantarea mamei sale si li s-a confirmat ca a fost vazut acolo. Au crezut ca fenomenul se va repeta si ca vor fi pionieri in cercetarea deplasarii la distanta a fiintei umane, insa au asteptat 40 ani degeaba.

| Dorugar explică (pentru costis):

Ce a vrut sau nu sa constate securitatea din diferite interese, nu-i poate sterge biografia, securitatea a avut grija sa-i copteze pe legionarii de varf astfel ca sa tina sub control intreaga miscare legionara, si acesti agenti mascati au fost exlusiv preoti ortodocsi, din care unii au ajuns in pozitiile de varf ale BOR-ului! Iar faptul ca "a disparut" din puscarie la inmormantarea mamei sale este dovada ca a acceptat sa fie recrutat si sa colaboreze, insasi faptul ca a ajuns celebru in toata tara este tot o dovada ca securitatea l-a umflat

| Dorugar explică (pentru costis):

Rabin era Isus din Nazareth, si fac pariu ca daca Rabinul Isus din Nazareth ar mai invia odata si se va duce la mormantul de la Prislop ...satanistii ortodocsi l-ar mai ucide si a doua oara, si astfel ar comfirma faptul ca stramosul lor Pilat (pileati =nobil dac) l-a mai ucis odata acum 2000 de ani. si de aici blestemele care se abat mereu asupra voastra

| Dorugar explică (pentru costis):

Ignoranti care vor sa se inchine Satanei sunt liberi sa o faca, si eu nu mi-am propus sa le dau ceea ce ei nu au, adica materie cenusie.
Oamenii care vor sa STIE in loc sa CREADA, se vor documenta si vor afla adevarul si anume ca Arsenie Boca a avut o activitate legionara ba chiar a organizat asemenea manifestari incepand cu anul 1940.
Asa ca cei care stau la Prislop si-l cred sfant, sunt aceia despre care Apostolul Pavel spune in Corinteni 4 4. ca: " Dumnezeul veacului acestuia a orbit minţile oamenilor" text in care "Dumnezeul veacului acesta " este o denumire data Satanei.

| Dorugar explică (pentru Holiday):

Exact asa este dar cu completarea precum ca miscarea legionara a fost si o organizație paramilitară teroristă de orientare naționalistă-fascistă, creată după modelul organizațiilor naziste germane SA și SS cu un caracter mistic-religios, violent anticomunist, antisemit și antimasonic.
Tocmai din cauza ca avea un caracter mistico-religios ea a fost imbratisata de foarte multi preoti ortodocsi

| Dorugar explică (pentru costis):

Da intr-adevar, eu Dorugar recunosc ca sunt un tonomat care repeta mereu adevaruri pe care cei aflati la nivelul tau de intelegere a realitatii, nu le pot intelege.
Intr-adevar fiecare are valorile sale, unii au valori satanice care nu le permite sa accepte adevarul si realitatea tocmai din cauza ca il au ca Dumnezeu pe Tatal Minciunii numit Satan
Pentru cultura ta generala afla ca Arsenie Boca nu a fost urmarit de securitate ci avea contact cu securitatea asa cum au majoritatea preotilor ortodocsi de astazi, care primes bani de la Stat si nu de la Dumnezeu, tocmai pentru ca fac munca de securitate, adica culeg informatii la spovada si manipuleaza turmele de oameni transformate in oi smerite

| Dorugar explică (pentru costis):

Intr-adevar, aici suntem ca niste actorii care impartasesc un adevar publicului dispus sa accepte adevaruri

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru Dorugar):

Nimeni nu o sa te bage in seama vreodata Dorugar, pentru ca tori stiu ca tu nu esti crestin!

| Holiday a răspuns (pentru costis):

Nu era nevoie ca securitatea sa constate mare lucru, simpatia si sprijinul lui fata de legionari era un fapt cunoscut clar.Cine naiba a crezut ce spui tu acolo, poate niste tembeli religiosi care cred in povesti de genul asta, in rest...A disparut pe naiba, e o poveste nascocita, uimitor e ca unii chiar o cred...laughing

| Dorugar explică (pentru AdiTorrent7):

Sa inteleg ca vrei sa spui ca nu sunt prost ca o oaie?