NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Până şi locurile de joacă pentru copii sunt distruse ca să-şi facă loc noile afaceri/biserici.
https://www.facebook.com/....../photo.php
Declaraţiile preotului Mircea Marian Pintica, coordonatorul preoţilor de caritate din Arhiepiscopia Bucureştilor, deci cam tot ce are BOR mai bun pentru coordonarea "operelor de caritate":
"Cu ajutorul lui Dumnezeu, o nouă biserică răsare din pământ ca o floare. Suntem cu Dumnezeu si nu ne temem de nimeni şi de nimic. Avem aripi date de sus de la Dumnezeu."
Cum de nu răsar grădiniţe, şcoli şi spitale?
"Locul ala este blestemat. S-a mai curăţat după tămâire, agheasmă, lumânările aprinse."
Adică au distrus un parc şi un loc de joacă pentru copii pe motiv că era blestemat. Ca în Evul Mediu...
"Am proces cu Ecocivica pe 27 nov dar ii invingem. Eu lupt cu ei din decembrie 2012. Doamne ajută! Șantierul este deschis. Chiar dacă încearcă ei să oprească lucrările nu ne lăsăm."
Adică pentru el este o ambiţie şi o luptă...cu oamenii care nu vor nici în ruptul capului o biserică printre blocuri, fiind şi aşa destule, ci îşi vor parcul înapoi, singurul parc pe o rază de câţiva kilometri.
http://stirileprotv.ro/......-parc.html
Păreri?

157 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Http://www.contributors.ro/editorial/citi-preoti-sint-prea-multi/

Dacă fiecare preot - scos pe banda rulantă de BOR şi finanţat (în mare parte) din banii publici - o să-şi construiască o biserică (din banii noştri, cum altfel?), în curând se vor apuca de dărâmarea şcolilor şi spitalelor, doar ca să facă loc pentru afacerile lor murdare. Până când statul român o să-i tolereze?

NOname
| NOname explică:

Un preot din judeţul Sibiu şi-a ridicat o vilă ca-n reviste la marginea satului din banii oamenilor.

https://www.facebook.com/....../photo.php

Fiecare abuzează de putere şi oameni cum poate... Biserici, vile, maşini de lux, afaceri, călătorii, conturi în bancă... până când?!

| Fatamuntilor a răspuns:

Ca si persoana care are contact cu copii stiu cat e de greu sa gasesti un loc de joaca.La mine de putini ani s-au contruit asemenea locuri.
Ii inteleg foarte bine pe cei care se opun si imi doresc sa-si pastreze parcul.
Spune-i copilului ca nu va avea unde sa se joace, oare va intelege?
Biserici oricum sunt destule dar sa se distruga un loc de joaca? Mi se pare de neacceptat! Oare aceai oameni nu au copii, nepoti? Jalnic!

NOname
| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

Acei oameni, se pare, au doar multă ambiţie prostească şi neruşinare.

https://www.facebook.com/mirceamarian.pintica/posts/1390864001157463

Din câte poţi observa din comentarii, este imatur şi ignorant şi nu înţelege deloc problema oamenilor şi motivele revoltei (oamenii sunt disperaţi, iar pentru el e un fel de joacă)...sau doar nu-i pasă, interesele personale fiind pe primul loc.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu cred ca e o regula, afirmatia ta. Daca singular se intampla, tin sa-ti zic ca si mie mi-au furat un teren si mi-au dat altul intr-o zona unde costa putin.Nu cel mostenit.
Daca te intrebi de ce se intampla? Pai e simplu! Votati hoti, de hoti aveti parte! Poate ca va au la mana sau interese comune. De ce nu te intrebi de ce sunt rude ale parlamentarilor in parlament, mafii locale sau globale.De ce in constructii sunt numai mafioti care iau doar banii contribuabililor dar nu fac nimic? Asta de ce nu te intrebi? Cine te invrajbeste impotriva bisericilor? Au si ei uscaturi (preotii) dar ca in 'civilie ' nu am vazut!

NOname
| NOname explică (pentru oprescudorin11):

Ne aflăm la categoria "Religie". Despre ce ai vrea să discut?
Acesta este subiectul şi aceasta-mi este întrebarea. Dacă nu îţi convine, eşti liber să vizitezi alte categorii.

Iar cu politicienii lucrurile stau cam aşa:
http://i.imgur.com/m2WejAJ.jpg
Din nefericire, hoţii se susţin între ei
http://i.imgur.com/hZtIXPi.png
http://i.imgur.com/US5qiCa.png
şi situaţia nu se va ameliora, cât timp vor fi susţinuţi şi de oameni (de o majoritate).
http://i.imgur.com/4o56xl5.png

P.S. - http://www.tpu.ro/......aniei-are/

- http://www.tpu.ro/......ista-doua/

- http://www.tpu.ro/......impotriva/

- http://www.tpu.ro/......-000-deja/

NOname
| NOname explică:

Tocmai am dat peste un citat în temă, care exprimă foarte bine ceea ce am vrut să spun:

"I'm completely in favor of the separation of Church and State. My idea is that these two institutions screw us up enough on their own, so both of them together is certain death." - George Carlin.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

Off,ai dreptate.Suntem prea,, mici'' pentru razboi asa mare!
Statul, ma ma rog, cei ce aproba asemenea proiecte ar trebui sa nu numarul bisericilor e import, ci scopul si pentru cine sunt construite.
Ca si crestin mie ajunge o singura biserica.Nu ma ajuta cu nimic daca se consrueste alta la 100 de metri, ca eu tot la prima merg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice popa vrea sa fie ctitor.dar ambitia lor e gresita cred. daca as fi preot, le-as spune enoriasilor ca vor avea biserica pe care o merita dupa vrednicia lor.si m-as ocupa intr-adevar de suflete.le-as duce biserica in case si in suflete.problema e alta.cred ca statul prin goana dupa bani va impozita si locasurile de cult, si averile manastiresti si ale preotilor, fiindca doar asa multele locasuri vor ajunge sa fie inchise.fiindca vor fi, inchise.multe.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Sper să prind acele vremuri...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

No sa ne ajute cu nimic noname.fiindca dorul si nevoia spirituala ne vor indemna sa cautam oameni ai lui Dumnezeu, in crapaturile pamantului si in creerii muntilor, si nu vor fi de gasit.vom ramane goi cu suflete seci ca dragostea dintre oameni va fi disparut, asa cum citeam intr-un articol ca ar fi in anglia.doar o descriere a unei laturi a vietii oamenilor de pe acolo.am simtit rece pe spate si intrevazut ceva neplacut.ma gandeam ca noi romanii asa cum santem,nu santem ca ei ci oarecum mai omenosi, mai calzi mai buni. celelalte, se regleaza dupa vremuri, si politici.dar ca sa deschizi usa vecinului tau cu zavoarele puse la usa, e triiist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

N-o sa ne ajute cu nimic noname.fiindca dorul si nevoia spirituala ne vor indemna sa cautam oameni ai lui Dumnezeu, in crapaturile pamantului si in creerii muntilor, si nu vor fi de gasit.vom ramane goi cu suflete seci ca dragostea dintre oameni va fi disparut, asa cum citeam intr-un articol ca ar fi in anglia.doar o descriere a unei laturi a vietii oamenilor de pe acolo.am simtit rece pe spate si intrevazut ceva neplacut.ma gandeam ca noi romanii asa cum santem,nu santem ca ei ci oarecum mai omenosi, mai calzi mai buni. celelalte, se regleaza dupa vremuri, si politici.dar ca sa deschizi usa vecinului tau cu zavoarele puse la usa, e triiist.

| TempestUV a răspuns:

Lumea se duce de rapa.De asta se intampla atatea nenorociri in lumea asta intreaga.Preotii astia nu vor decat bani. Putini sun preotii care ajuta oamenii din dorinta de a-i ajuta.

| costis a răspuns:

Se mai distrug locuri de joaca pentru copii, insa societatea moderna ofera locuri de joaca pentru cei mari. Salonul de masaj si camaruta de videochat. Astea nu deranjeaza pe nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru costis):

Costis? si angicut? cand m-am mutat in cartier am strans bani pentru locul de joaca al copiilor.au venit oameni de bine, ca mine si ca voi, nu popi, nu biserica.si au aparut intre blocuri garaje,frumoase,si prospere,cu pivnite pline cu muraturi,varza,fieratanii,vinuri,si altele care au ingradit dreptul de joaca al copiilor fiindca dadeau cu mingea in masinile ce nu aveau loc in garaje, fiindca le zgariau masinile lasa-te afara, nu in garaje, fiindca le atingeau si porneau alarmele, masinilor lasate afara nu in garaje.sa-mi fie cu iertare, dar; aveti copii? dar masini? garaje aveti?

| costis a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu esti de pe-aici? La noi si RDS-ul cade din cauza bisericii. Daca n-ai aflat, din cauza bisericii a cazut si pretul la cartof si usturoi.

| oprescudorin11 a răspuns:

Ce legatura au presupusele abuzuri ale unor biserici sau practicanti cu religia?

| Ben00 a răspuns (pentru costis):

Ai patit ceva? Pestele in Delta a inceput sa dispara de cand se construiesc biserici. Iar cele mai multe telefoane mobile se defecteaza Duminica dimineata in timpul slujbei; e dovedit statistic. Sa nu imi spuna mie cineva ca-i intamplator.

| Mădă0611 a răspuns:

Pai n-ai vazut cate se intampla prin parcuri? Copii disparuti, mancati de caini, sau cel putin muscati, capuse, clar, trebuie sa dispara, se poate altfel? Bisericile si oamenii care lucreaza acolo sunt sfinti, o sa sfinteasca locul.
Stiu ca in prezent si viitorul apropiat nu se poate face nimic, majoritatea conduce si majoritatea e o turma de oi care se teme prea mult de tot ca sa gandeasca macar un pic, satisfactia e ca peste ceva timp, crestinismul o sa fie vazut cum e, mitologie, si mi-as dori sa existe ceva dupa moarte ca sa pot sa ma bucur atunci si sa vad toate oile.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Mădă0611):

Vrei sa te faci o capuse mica, sa musti oile si acolo? Lasa-le macar acolo.

| RAY a răspuns:

Ce sa mai spun, asta e

NOname
| NOname explică (pentru RAY):

Dap, tipic românesc.
http://youtu.be/RdZuHPjJtgs

| usuk a răspuns:

Iti marturisesc sincer ca, am avut la un moment dat, eu cu inca cativa prieteni, idea porniri unei revolutii "virtuale".
insa cand vad zilnic atatia oameni slab dezvoltati intelectual fara absolut nici o farama de coloana vertebrala, imi conformez gandirea
este aberant ce se intampla in Romania, si pacat, ca mai sunt si oameni rationali care sunt insa nevoiti sa plece, deoarece nu au nici o sansa inpotriva maselor de oameni atat de abil controlate, impotriva ignorantei si prostiei de aici
pe final, ma rezum doar la a spune ca, daca tot asa o tinem, in Romania oamenii vor fi nevoiti sa-si vanda pana si casele, numai ca preotii sa-si construiasca bisericile; o sa ajungem sa locuim "cu gizaz" de-a dreptul, in biserici, la gramada, pe chirie, si asa, preotii vor mai scoate niste bani>ce sa mai zici? ai putea spune ca deja povestea se contureaza intr-o teorie a conspiratiei...dar ar putea fi o coincidenta

NOname
| NOname explică (pentru usuk):

Fenomenul a şi început deja... :(
http://youtu.be/UI-tOkTS4Rg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru orice constructie trebuie aprobari. cine da acele aprobari? degeaba apar stirile astea daca nu dau toate informatiile.

NOname
| NOname explică:

"CATI BANI RISIPESTE STATUL PENTRU RELIGIE.

Simbioza dintre politica si biserica este bine cunoscuta. Depind enorm de mult una de alta si de accea nu este de mirare ca in fiecare an sume consistente de bani sunt alocate de catre politicieni, prin buget si nu numai, cultelor religioase. In special pentru Biserica Ortodoxa.

Asa se face ca anul viitor Secretariatul General al Guvernului prevede cheltuieli de aproape 300 de milioane de lei pentru religie; cei mai multi ajung, desigur, la BOR:

Sustinerea cultelor – 5 mil. lei
Sprijinirea BOR din afara granitelor – 12, 88 mil. lei
Salarizarea personalului de cult – 270, 016 mil. lei
Salarizarea personalului ne clerical – 2, 5 mil. lei
Finantarea schitului romanesc Prodromu de la Muntele Athos – 1, 250 mil. lei
Adunate dau 291, 646 mil lei in total. Si totusi, pentru ca anul viitor e unul electoral, suma asta nu e de ajuns. Senatorii si deputatii au depus (ilegal) sute de amendamente la proiectul de buget al Secretariatului General al Guvernului pentru a aloca si mai multi bani publici pentru culte. Adica pentru preotii din colegiile unde au fost alesi in functiile pe care le ocupa acum.

Dupa cum spuneam la inceput de simbioza si dependenta, popa cere, popa primeste. Pentru ca senatorul sau deputatul "X" are nevoie de voturi daca vrea sa-si pastreze functia. Iar oamenii nu au incredere in el dar au incredere in biserica, guess what!? Popa au un cuvant greu de spus in aceasta ecuatie. Plus ca da bine la imagine. Romanul prost apreciaza mai mult pe unul ce da bani la Biserica fata de altul care nu.

Cel mai vandut, pardon, Campion este senatorul Alin Tise (PDL), cu 348 din cele 563 de amendamente depuse in total. Cele mai multe pentru alocarea catre culte a unor sume cuprinse intre o mie si 10 milioane de lei, in functie de necesarul preotilor care ii cer bani:

Constructie de noi biserici
Inlocuirea de mese de altar
Inlocuire de termopane
Asfaltarea curtilor
Si pentru ca banii ceruti trebuie luati de undeva, iata ce debiteaza Tise: „din majorarea de impozite si taxe". Superb!

Apetitul de bani al cultelor religioase este enorm de mare. Iar asta reiese si din estimarile pentru perioada urmatoare. Dar si din statistica alocarilor de pana acum. Iata banii alocati doar pentru rubrica „Sustinerea cultelor religioase" (fara salarii sau alte finantari):

2009 – 2012 - 815.298 mil lei
2013 – 36 mil lei
2014 – 5 mil. lei
2015 – 20 mil. lei
2016 – 30 mil. lei
2017 – 40 mil. lei
Total 2009 – 2017 – 946, 298 mil. lei.
Daca toate astea scapa ochiului, fiind "doar" cifre pe hartie, in urma lor raman sute de efecte fizice. Adica sute de biserici in constructie in fiecare an. Conform estimarilor tot mai multe. Din ce in ce mai multe:

567 in 2014
606 in 2015
640 in 2016
676 in 2017"

http://haragus.wordpress.com/......u-religie/

http://www.romanialibera.ro/......19102.html

| contαbαndonαt a răspuns:

Locul este blestemat si ce s-au gandit, sa ridicam aici o biserica si sa-l sfintim.
O gogomanie mai mare ca asta...
Pan' la urma astia n-au pic de respect pentru semenii sai. Oameni ai bisericii cica, auzi si tu!
De copiii aia ii doare undeva, sa se duca de acum sa se joace in strada, in fata masinilor, ce dracu...Si daca e calcat vreunu vina, desigur, ramane a parintilor care i-au neglijat prin nesupraveghere nu tot a mitocanilor de la BOR care le-au luat pe nedrept locuitorilor din vecinatate pana si ultimul petic de pamant destinat publicului pentru locul de joaca al celor mici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Statul finanteaza de fapt si pe cei care dau aprobari si fac lucrarile, pe langa BOR. Este o naivitate sa cred ca toti cei implicati nu isi iau partea de bani. ce firme se angajeaza si ale cui sunt?
cred ca sunt implicati mai multi oameni in toata schema asta si fiecare din cei implicati isi ia partea.
as vrea sa iasa totul la lumina, nu numai aparentele pe care ne lasa ei sa le vedem.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Mulţi sunt murdari şi corupţi, mulţi au de câştigat de pe urma mârşăviilor lor, dar ar fi mult mai uşor de prins, adus în faţa justiţiei şi dezactivat, dacă nu s-ar ascunde în spatele religiei şi beneficiilor, pe care le oferă preaînaltele funcţii.

NOname
| NOname explică (pentru contαbαndonαt):

Dap, într-un oraş de beton doar încă un pic de beton mai lipsea... straight face La ce ne trebuie zone verzi?

Dacă ar fi după preoţi, România probabil ar fi o una foarte mare biserică.