NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Preoţii vor (şi primesc) nu doar finanţarea construcţiilor de biserici noi (cam una la 3 zile, la cele peste 18.000 deja existente), ci şi finanţarea restaurărilor celor vechi (eventual, trăsnite de "Dumnezeu" într-un sat de "sfinţi").
https://www.facebook.com/....../photo.php
(Nici Doamne-Doamne nu mai vrea biserici şi hoţi.)
Până când o să finanţăm prostia (obligaţi-forţaţi)? De ce banii din bugetul de stat şi bugeturile locale nu se duc unde sunt necesari, ci sunt risipiţi pe inutilităţi şi superstiţiile unora? De ce li se acordă dreptul primarilor de a da banii publici pe biserici şi nu pe asfaltarea străzilor, grădiniţe, şcoli, spitale...? De ce sunt lăsaţi de capul lor (mai ales dacă este evident că e semi-gol)?

106 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Jesus poate nu mai vrea biserici...dar poporul da.

Ca astia suntem...parca suntem un popor nascut in biserica.
Uita-te la statistici cati atei si cati crestini sunt in Romania.

Pai cum ai vrea se schimbe ceva cand oponia generala este atat de mult in favoarea bisericii?

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

"Averea estimata a BOR se invarte in jurul sumei de 3 miliarde de euro.

* 40.000 hectare de padure evaluate la 400 milioane euro
* 40.000 hectare de teren arabil evaluat la 20 de milioane euro
* 90 de milioane euro venituri anuale
* participatii la peste 15 firme din sectoarele hotelier, media, energie, agricol, industria lemnului sau constructii
* 4, 4 milioane euro conturile bancare la BCR ale Patriarhiei, a sase Mitropolii si a 10 arhiepiscopii.
- http://www.curaj.net/? p=76804

- În România, la fiecare trei zile dispare o şcoală, iar în fiecare an apar alte 200 de biserici. Şcoala, însă, nu e sfântă. Aşa se face că faţă de 1990, avem de trei ori mai puţine instituţii de învăţământ şi de două ori mai puţine paturi în spitale.
- http://www.antena3.ro/......83066.html

Pe langa toate acestea, BOR ar mai avea de revendicat vreo 200.000 de hectare de padure la nivel national, cu o valoare estimata de 5 miliarde de euro, dar si piese care se afla acum fie in circuitul muzeal fie in tezaurul de la Moscova revendicat de statul roman.

Cu cele de mai sus averea BOR ar depasi pragul de zece miliarde de euro.

Romania are peste 18.000 de biserici, dar doar 4.700 de scoli generale si 400 de spitale.

In alte tari, bisericile finanteaza operatiuni educationale si medicale dar BOR evident ca nu o face."
- http://www.money.ro/......73663.html

NOname
| NOname explică:

Http://youtu.be/EprQGmZ3Imw :))

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......ebook-com/

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

Oglinda este chiar la tine (in fata). laughing

NOname
| NOname explică:

"CATI BANI RISIPESTE STATUL PENTRU RELIGIE.

Simbioza dintre politica si biserica este bine cunoscuta. Depind enorm de mult una de alta si de accea nu este de mirare ca in fiecare an sume consistente de bani sunt alocate de catre politicieni, prin buget si nu numai, cultelor religioase. In special pentru Biserica Ortodoxa.

Asa se face ca anul viitor Secretariatul General al Guvernului prevede cheltuieli de aproape 300 de milioane de lei pentru religie; cei mai multi ajung, desigur, la BOR:

Sustinerea cultelor – 5 mil. lei
Sprijinirea BOR din afara granitelor – 12, 88 mil. lei
Salarizarea personalului de cult – 270, 016 mil. lei
Salarizarea personalului ne clerical – 2, 5 mil. lei
Finantarea schitului romanesc Prodromu de la Muntele Athos – 1, 250 mil. lei
Adunate dau 291, 646 mil lei in total. Si totusi, pentru ca anul viitor e unul electoral, suma asta nu e de ajuns. Senatorii si deputatii au depus (ilegal) sute de amendamente la proiectul de buget al Secretariatului General al Guvernului pentru a aloca si mai multi bani publici pentru culte. Adica pentru preotii din colegiile unde au fost alesi in functiile pe care le ocupa acum.

Dupa cum spuneam la inceput de simbioza si dependenta, popa cere, popa primeste. Pentru ca senatorul sau deputatul "X" are nevoie de voturi daca vrea sa-si pastreze functia. Iar oamenii nu au incredere in el dar au incredere in biserica, guess what!? Popa au un cuvant greu de spus in aceasta ecuatie. Plus ca da bine la imagine. Romanul prost apreciaza mai mult pe unul ce da bani la Biserica fata de altul care nu.

Cel mai vandut, pardon, Campion este senatorul Alin Tise (PDL), cu 348 din cele 563 de amendamente depuse in total. Cele mai multe pentru alocarea catre culte a unor sume cuprinse intre o mie si 10 milioane de lei, in functie de necesarul preotilor care ii cer bani:

Constructie de noi biserici
Inlocuirea de mese de altar
Inlocuire de termopane
Asfaltarea curtilor
Si pentru ca banii ceruti trebuie luati de undeva, iata ce debiteaza Tise: „din majorarea de impozite si taxe". Superb!

Apetitul de bani al cultelor religioase este enorm de mare. Iar asta reiese si din estimarile pentru perioada urmatoare. Dar si din statistica alocarilor de pana acum. Iata banii alocati doar pentru rubrica „Sustinerea cultelor religioase" (fara salarii sau alte finantari):

2009 – 2012 - 815.298 mil lei
2013 – 36 mil lei
2014 – 5 mil. lei
2015 – 20 mil. lei
2016 – 30 mil. lei
2017 – 40 mil. lei
Total 2009 – 2017 – 946, 298 mil. lei.
Daca toate astea scapa ochiului, fiind "doar" cifre pe hartie, in urma lor raman sute de efecte fizice. Adica sute de biserici in constructie in fiecare an. Conform estimarilor tot mai multe. Din ce in ce mai multe:

567 in 2014
606 in 2015
640 in 2016
676 in 2017"

http://haragus.wordpress.com/......u-religie/

http://www.romanialibera.ro/......19102.html

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......titudinea/

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

"Fabrica de bani: Biserica Ortodoxă Română - averea și afacerile.

Foarte interesant reportajul. Durează puțin peste o oră. Continuarea aici: http://youtu.be/sjRX70d-vks?t=14m10s

Trei miliarde de euro: la această sumă se ridică averea Bisericii Ortodoxe Române.

Cel mai mare cult din România deţine peste 70.000 de hectare de pădure şi teren arabil, zeci de hoteluri, restaurante şi ferme. Realizatorii acestui film au obţinut aceste informaţii din surse, dată fiind lipsa de transparenţă a Bisericii Ortodoxe cu privire la bunurile pe care le deţine.

Răspunsul la întrebarea „ce se întâmplă cu banii strânşi din serviciile religioase, vânzarea de obiecte de cult, donaţiile şi subvenţiile de la stat?" nu a fost încă elucidat.

Acest film documentar, intitulat „Cât de mare este averea Bisericii" şi difuzat în emisiunea Cu Ochii'n 4, la TVR, încearcă să risipească misterul din jurul averii impresionante a BOR.

Biserica Ortodoxă Română cuprinde 6 Mitropolii, alcătuite din Arhiepiscopii şi Episcopii, cu un total de 11.146 parohii, deservite de 14.035 preoţi şi diaconi, în 15.116 lăcaşuri de cult. Pentru românii ortodocşi din străinătate, există 3 Mitropolii şi 2 Episcopii (în Europa) şi o Arhiepiscopie (pe continentul american).

BOR are, de asemenea, 631 mănăstiri şi schituri, cu peste 8.059 călugăriţe şi călugări. În cadrul BOR există, de asemenea, 279 de aşezăminte sociale, 275 de muzee şi colecţii muzeale, precum şi 42 de centre de conservare şi depozitare a obiectelor cultural-religioase ale moştenirii naţionale.

Numai în Protoieria III din Capitală există 59 de parohii şi o mănăstire, majoritatea fiind construite în secolele XVI -- XVII şi menţionate în lista monumentelor istorice. Toate aceste clădiri sunt, evident, plasate pe terenuri care se întind în total pe sute de mii de hectare, dacă socotim şi pădurile care aparțin Bisericii. Unele dintre ele sunt închiriate unor firme renumite, altele sunt doar exploatate în folosul Bisericii.

De asemenea, pe lângă fiecare biserică, există, de obicei, şi o casă parohială, ceea ce înseamnă că numărul clădirilor bisericii este cu mult mai mare de 27.000. Dacă estimăm valoarea medie a fiecărui imobil la numai 100.000, înseamnă că bunurile imobile ale Patriarhiei se ridică la minimum 1 miliard de euro."

http://www.filmedocumentare.com/averea-bisericii-ortodoxe-romane/

NOname
| NOname explică:

"Domnule Ponta, când se vor impozita averile bisericilor?"
https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Priorităţile României (oare?):

https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......nstruirea/

NOname
| NOname explică:

Săracii hoţi bogaţi...

https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

"Dacă ne gândim puțin, banii ăștia ajungeau de la primari la preoți - drept șpagă pentru serviciile propagandiste de la următoarele alegi. Ponta nu a făcut nimic altceva decât să trimită preoților direct "partea lor" din înțelegerea asta. Nici nu a început campania electorală și deja se scurg "cadourile speciale" către biserică. Ce mână spartă au fost și ăia dinaintea lor, dar nici ăștia nu se lasă mai prejos - a dracu' nație de politicieni avem. Dar și de popi. Nici unii, nici alții, nu se uită să ajute pe alții nici măcar acum de sărbători. Un spital, o școală, un cămin de bătrâni când mai inaugurăm și noi? Tot ce știu să facă politicienii e să dea bani la biserici. Tot ce știu popii să facă e să ceară bani, dar pentru ei, nu pentru nevoiași. La televizor, la radio, pe Facebook, etc... vezi numai campanii de ajutorare pentru copii/bătrâni/sărmani dar biserica în timpul ăsta spune că e criză și ne cere bani pentru Catedrala Mall: http://fb.com/772221346125554.

BOR primește mereu cadouri (clădiri) de la stat și cam toate terenurile pe care se construiesc biserici. Ultimele două cadouri primite:

1. Complexul hotelier de la Covasna, prin ordonanță de urgență: http://fb.com/775363509144671

2. Tabăra Tismana cu o valoare de inventar de 424.416 lei: http://fb.com/751972578150431

__articol__
Banii vor fi direcționați spre biserici de către Victor Opaschi, fostul consilier al lui Ion Iliescu, numit la conducerea Secretariatului pentru Culte în mai 2012, imediat după instalarea USL la guvernare.

La începutul lunii, Victor Ponta le promitea primarilor că le va aloca, pentru cheltuielile din sezonul rece, tot ce i-a mai rămas în Fondul de rezervă. „Tot ce economisim până la sfârşitul anului vom da pentru necesităţi urgente. Suntem în decembrie, iarna nu-i ca vara, cum spun unii clasici care se pregătesc de pensie, şi, da, îi dau toţi banii, puteţi să mă certaţi dumneavoastră că dau la aleşi locali, bine fac!", şi-a anunţat Ponta intenţiile. Sursa: http://goo.gl/snZRNl
..."

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

Care este problema ta?

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

Dar nu este asa.

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

In fine, nu ma mai bag in astfel de discutii. Dar totusi, tind sa cred ca e vorba de altceva...

| NOname explică (pentru Exilee):

Am o problemă cu proştii la pătrat (aroganţi, ipocriţi şi cu aere de intelectuali), care nu realizează că sunt proşti.
Te recunoşti...sau nici cu oglinda în faţă?

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

Permite-mi sa-ti adresez niste scuze.
Nu prea ma simt bine deloc.

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......ng-pareri/

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......dreaza-in/

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......cioare-ba/

NOname
| NOname explică:

"CAMERA ASCUNSĂ. Cum se îmbogăţesc PREOŢII.

Fă ce zice popa, nu ce face popa! Este o vorbă din popor care, din păcate, se aplică şi multor preoţi din Capitală, pentru care lăcomia e un păcat trecut cu vederea, iar creştinarea unui copil, de exemplu, se negociază ca la piaţă. Deşi Biserica Ortodoxă Română nu a stabilit niciun fel de tarif pentru astfel de servicii religioase, un botez ajunge să coste şi 400 de lei, iar o cununie, 500 de lei..."

Continuare: http://www.realitatea.net/......11832.html

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../video.php

NOname
| NOname explică:

Căci tot nu sunt destule... :|

https://www.facebook.com/....../video.php

NOname
| NOname explică:

Cum Biserica Ortodoxă influenţează voturile, negând, desigur, că se implică în politică.

http://www.tpu.ro/......litici-in/

http://youtu.be/fxu-ayWpFPc

https://www.facebook.com/....../video.php

Cât de ipocriţi... Cică "ortodoxia nu stă la masă cu viclenia". Mi-e silă.

NOname
| NOname explică:

"Statul englez are decența de a trimite acasă la tine, o hârtie, prin care explică frumos cum cheltuiește impozitul pe venitul tău.

Ghici ce? Nici un bănuț nu merge la biserici. Zero. Un mare zero spre biserici.

Nu e bugetul perfect, dar abia aștept ziua in care voi vedea așa ceva in Romania."

https://www.facebook.com/......671464726/

La noi pe când?
...mai ales că tot Guvernul Ponta îşi bate capul acum cu bugetul pe 2015. Nu ar fi mai bine dacă cu banii daţi pe culte religioase ar astupa nişte găuri, care chiar trebuie să fie urgent şi obligatoriu astupate (educaţie, sănătate, etc)?

NOname
| NOname explică:

Parcă nu ar fi suficient că sug miliarde de euro din taxele plătite de oameni către stat. Îi lasă în fundul gol şi când aceştia le solicită câte un serviciu (înmormântare religioasă, botez...), pentru care sunt deja plătiţi.

"Într-un stat de drept e musai, nu e un moft, să primești chitanță în schimbul unei taxe. Preoții denotă și multă prostie, nu-și dau seama că prin astfel de mesaje se incriminează. Cum adică "oferiți chitanță"? Până acum nu ofereați chitanță? Nu toți preoții oferă chitanță? Sau ce vreți să înțelegem din precizare asta?"

http://morometia.ro/......a-preotii/

Când vine DNA şi pe capul mafiei BOR?