| Roam a întrebat:

Sa presupunem ca exista un Dumnezeu. Dumnezeul este exact cum este prezentat de religia crestin ortodoxa. Repet... nu este cum il simti tu, nu este cum ai experimentat tu, ci este Dumnezeul crestin ortodox.

De ce nu ne ajuta?
De ce nu intervine in cursul natural al lucrurilor?
De ce simtim ca el de fapt nu prea exista? Simtim ca, de cand de-am nascut, el nu a aparut in viata noastra sau a celor din jurul nostru.

Mi-am imaginat... vreau sa fur din magazin iar Dumnezeu trimite un inger sau o forta si ma impiedica sa fur.
Vreau sa violez o fata iar Dumnezeu vine si ma impiedica sa violez fata.
Vreau sa ma sinucid si Dumnezeu vine si imi scote gandul din cap.

De ce nu face Dumnezeu aceste lucruri? Si cum ar fi viata daca Dumnezeu ar face toate aceste lucruri si cum ar fi daca ar face-o doar pentru unii sau pentru cazuri "speciale" sau doar pentru cei care se "roaga"?

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Azi Dumnezeu nu mai procedează așa pentru că suntem creati cu liberul arbitru și nu roboți. Dar prin Biblie primim informatile necesare pentru a fi fericiți și să luăm decizii înțelepte.

| milan9 a răspuns:

Viata este un continuu proces de maturizare spirituala. LIBERTATEA omului este vectorul principal care determina urmarea unui progres spiritual (care presupune in paralel si beneficierea de bunurile spirituale esentiale naturii umane: fericire, implinire, echilibru interior, pace, etc...).

Urmarea directa a pacatelor umanitatii consta in starea de jertfa continua in care se afla Mantuitorul...

| mentholinks a răspuns:

Iti recomand sa citesti Biblia si in special Noul Testament si sa nu mai tragi concluzii despre Dumnezeu din ceea ce auzi.

Răspuns utilizator avertizat
| suffarstar a răspuns:

Sa presupunem ca exista. Daca ar face toate aceste lucruri, nu ai mai avea liber arbitru.

Nu exista egalitate, daca zeul crestin ar exista, nu s-ar putea implica in viata oameniilor.

De ce sa te ajute? Nu stii ca evolutia inseamna autodepasire?

| RedBull9988 a răspuns (pentru suffarstar):

"Daca ar face toate aceste lucruri, nu ai mai avea liber arbitru.

Nu exista egalitate, daca zeul crestin ar exista, nu s-ar putea implica in viata oamenilor"

Crezi ca acum exista egalitate intre oameni? De ce se intampla "minuni" anumitor oameni, iar celorlalti nu? De ce unii se nasc cu malformatii grave, iar altii perfect sanatosi?(Aici nu e vorba de liber arbitru) De ce unii se nasc bogati, iar altii saraci? Crezi ca toti suntem egali?

| suffarstar a răspuns (pentru RedBull9988):

Daca citesti cu atentie, am scris clar ca oamenii nu-s egali, chiar daca am intercalat propozitia intr-o fraza.

| RedBull9988 a răspuns (pentru suffarstar):

Da, scuze, greseala mea.

| HowdidIgethere a răspuns:

Daca ar fi cum zici nu ne-am mai manifesta liber. Si talharii s-ar putea frumos de fatada. Insa e important ca omul sa se schimbe in libertate, nu constrans.

| Inferno a răspuns (pentru HowdidIgethere):

" Insa e important ca omul sa se schimbe in libertate, nu constrans."
De ce? Explica-mi si mie importanta acestui aspect.

| Fallen1Angel a răspuns:

Poate pentru ca avem liber arbitru.