| Ionut12437 a întrebat:

Salut,ca creștin pocait este păcat sa mergi la război și sa omori oameni dacă este cazul? având în vedere va Dumnezeu a oprit pământul ca copii lui sa câștige un război, și în Biblie ne spune ascultam de stăpânire pentru ca nu exista stăpânire care sa nu vin de la Dumnezeu?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Hmmm... initial crestinii nu faceau parte din armata. Obiectia lor nu era cu privire la omorat oameni, ci cu privire la faptul ca armata avea zei proprii, la care soldatii trebuiau sa se roage.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

De asemenea, armata romana recruta doar intelectuali. Ca sa faci parte din armata trebuia sa cunosti cititul, scrisul si aritmetica. Ceea ce pe vremea aia era mare lucru.

Printre crestini, foarte putini erau intelectuali. Iar multi dintre crestinii intelectuali erau de fapt sclavi, iar stapanul nu le permitea sa intre la armata. Dap, existau sclavi care lucrau drept scribi si profesori pentru tineri. Adica pe vremea aia erau sclavi care o duceau mult mai bine decat unii oameni liberi. Iar daca stapanii lor erau omorati din motive politice, sclavii erau doar niste bunuri si erau vanduti altora. Practic, era o pozitie sociala mai comoda si mai sigura sa fii sclav scrib decat sa fii patrician.

| Seba2013 a răspuns:

Nu trebuie castigat niciun razboi pentru a confisca victoria. Unii se bat si dupa aceea stau la umbra celui ce porta corona. Adica a mea.

Se spune ca cine castiga razboiul conduce. Nu este tot timpul adevarata. Tu castigi in razboi insa in timp de pace trebuie sa minti poporul. Aia nu este castig ci ipocrizie.

| KovacsB a răspuns:

Biblia este ca un bufet suedez fiecare isi ia doar ce-i convine de aceea exista atat de multe religii si culte.

| T0Teu a răspuns:

Trebuie sa asculti de stapanire atat timp cat nu te pune sa faci lucruri care sunt impotriva poruncilor lui Dumnezeu. Este scris clar in Biblie "sa nu ucizi". Nu cred ca trebuie sa spun mai mult.

| Pocait01 a răspuns:

Un pocăit va căuta să fie de folos într-un mod în care să omită uciderea. Dacă nu are de ales va asculta de autoritățile pe care Dumnezeu le-a pus în funcție.
Un pocăit nu ucide pentru că așa scrie în Lege ci nu vrea să ucidă pentru că iubește oamenii și are milă de cei nepocăiți.

| Anonim027 a răspuns (pentru Pocait01):

Ascultam de autorități atata timp cat nu iasa din Cuavnt!

| Anonim027 a răspuns:

Ascultam de stăpâniri atat timp cat stau si dau legii care nu sunt impotriva scripturii, cum sa imi permit eu lucrul acesta sa omor o persoana căreia Dumnezeu i-a dat viață, spune in Cuvant
‭Iacov 2:11-13 VDC‬
[11] Căci Cel ce a zis: „Să nu preacurvești" a zis și: „Să nu ucizi." Acum, dacă nu preacurvești, dar ucizi, te faci călcător al Legii. [12] Să vorbiți și să lucrați ca niște oameni care au să fie judecați de o Lege a slobozeniei: [13] căci judecata este fără milă pentru cel ce n-a avut milă; dar mila biruiește judecata.
Dumnezeu are toata autoritatea, nu există pe pământul acesta om care sa aiba dreptul de a omorî pe cineva, Dumnezeu spune cand se sfârșește viața fiecăruia