| Andresso a întrebat:

Salut TPU!
Pentru ortodocși:
Stie cineva ca atunci cand mergi sa te spovedesti si iti spui un anumit pacat facut, urmatoarele dati cand vii la spovedanie trebuie sa spui din nou acelasi pacat (chiar daca nu l-ai mai facut dupa spovedania trecuta)?

Răspuns Câştigător
| MeisterSchnitzel a răspuns:

Nu, tot nu trebuie mărturisit.
Îl spui o dată și preotul îți dă un Canon, mai mic sau mare, în funcție de păcat. Dacă-ți pare rău cu adevărat și faci canonul, ești iertat.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie săne mărturisim lui Dumnezeu toate faptele noastre greșite și toate intențiile nostre murdare și greșite pe care le-am comis în viața asta în sufletul acesta în duhul aceasta și inima noastră. Dumnezeul nostru tatăl nostru și prea iubitul său fiu în care își găsește Plăcerea Isus Duhul sfânt săne ierte nouă greșelile și păcatele comise și să nu le mai făptuim să nu le mai comitem căci orice faptă greșită orice păcat comis și faptuit ne va întuneca sufletul ne va întunecă inima ne va întunecă mintea ne va întunecă rațiunea ne va întunecă conștiința ne va întuneca viața și vom rătăci prin locuri grav de murdare grav de greșit grav de spurcate pe care sufletul duhul nostru inima noastră își va pierde harul și lumina dată de tatăl nostru și fiul său prea iubitul său fiu Isus. Trebuie săne mărturisim toate greșelile și faptul Tatălui nostru și sa nu le mai comitem vreodată și sa nu le mai făptuim vreodată căci ne vor face viața un haos grav de mare și sufletul nostru va rătăci grav de rău inima noastră va fi grav de rănită. Omul care îl iubește cu Adevărat da cu Adevărat pe Dumnezeu și-l are pe Dumnezeu cu Adevărat da cu Adevărat în inima sa nu va mai făptuim greșelile și faptele sale mărturisite și va învățat din propile sale alegerile și fapte greșite și nu le va mai cominte să nu-și mai bată joc de sufletul său inima sa viața sa iertarea tatălui nostru este iertarea Adevărat cu Adevărat și iubirea lui mila lui smerenia și mântuirea tatălui și fiului sau prea iubit Isus este calea Adevărul lui cu Adevărat. Amin.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Nu, deoarece păcatul de data trecută se consideră iertat și n-are niciun rost să-l mai spui.
Dacă tu ai înjurat, te-ai spovedit și după aia n-ai mai înjurat, n-are niciun rost să mai spui o dată că ai înjurat la spovedania următoare. Se consideră neîncredere în Taina Spovedaniei și în mila lui Dumnezeu.

| Andresso explică (pentru MeisterSchnitzel):

Chiar si de ar fi un pacat foarte mare( de exemplu unul din cele 7 pacate strigătoare la cer)? Tot se consideră iertat? Nu trebuie mărturisit din nou păcatul?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Andresso):

Nu, tot nu trebuie mărturisit.
Îl spui o dată și preotul îți dă un Canon, mai mic sau mare, în funcție de păcat. Dacă-ți pare rău cu adevărat și faci canonul, ești iertat.

| EestiSodalane a răspuns:

Daca nu l-ai mai facut nu. Dupa spovedanie acel pacat iti este complet iertat si nu mai trebuie sa-l marturisesti decat daca l-ai repetat intre ultima si urmatoarea spovedanie.

| Andresso explică (pentru EestiSodalane):

Chiar si de ar fi un pacat foarte mare( de exemplu unul din cele 7 pacate strigătoare la cer)? Tot se consideră iertat? Nu trebuie mărturisit din nou păcatul respectiv?

| EestiSodalane a răspuns (pentru Andresso):

Oricat de mare ar fi, nu, nu trebuie marturisit din nou. Taina Spovedaniei iartă orice pacat, oricat de mare ar fi. Deci sa spui doar ce ai facut dupa ultima spovedanie.

| T0Teu a răspuns:

De ce sa il repeti? Daca l ai spus o data si nu l ai mai făcut eu zic ca e de ajuns. Daca ar fi trebuit sa repeti pacatele la spovedanie ar dura zile intregi sa le spui pe toate de cand te stii tu

| CotutiuMartian a răspuns:

Dacă te mustra conștiința da