| anonim_4396 a întrebat:

Se simte Har dupa spovedanie daca nu spui voit un anumit pacat?

16 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Se simte Har dupa spovedanie daca nu spui voit un anumit pacat?== Pe cine minți, dacă nu spui voit un anumit păcat, la spovedanie, pe popă sau pe Dumnezeu?

| nesuferit a răspuns (pentru MMihai):

Pai dumnezeu parca stie tot, ce rost mai are sai mai enumeri toate pacatele?

| sunrises a răspuns (pentru nesuferit):

Stim ca Dumnezeu cunoaste toate gandurile noastre iar asta ne/a facut in mare masura nepasatori si dispusi la compromisuri.
In fata lui Dumnezeu este nevoie de sinceritate si de constientizarea gravitatii morale a pacatului. Prin Prin similaritate, in relatiile interumane contientizarea profunda a actului de "mea culpa" se face doar in prezenta unei persone. Stim ca Dumnezeu este present personal pretutindeni, dar pentru ca avem tendinta de a pierde acest lucru din vedere, martorul lasat de el pentru acest act al confesiunii ofera mai multa "consistenta" regretarii pacatelor.

Marturisirea pacatelor in fata lui Dumnezeu alaturi de un " martor" (preotul), se ofera consistenta si sinceritate actului de pocainta, de regret a caderilor.

| nesuferit a răspuns (pentru sunrises):

De acord, e un exercitiu pshihologic, te ajuta sa treci mai usor peste greselile facute de tine. Insa nu are nici o legatura cu dumnezeu
In alta ordine de idei, cred ca ar trebuie sa reformulezi cu "Eu cred". Daca grei ca eu sa consider ce ai afirmat tu ca fiind adevar, intareste cu dovezi, altfel pastreazale ca idei personale, adaugand "eu cred"

Răspuns utilizator avertizat
| dragos9234 a răspuns:

Ocazional se simte o durere la basca, dar trece de la sine.

| HueyFreeman a răspuns:

Ni ma puta. Tot acelasi placebo se simte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa fii nebun sa mergi la spovedanie si sa ascunzi ceva ce este stiut deja de cel caruia ii ceri mila si iertare.ori sa te impartasesti cu sfintele taine, mintind.

Răspuns utilizator avertizat
| sitărescu a răspuns:

Vei simți Harul abia atunci când te vei apropia sincer de Dumnezeu prin Taina Spovedaniei.

Încearcă o dată fără frică să spui tot ce ai pe suflet, pentru că nu spui preotului ci Lui Dumnezeu care vede totul.

Preotul a auzit multe spovedanii la viața lui el nu e acolo să-ți dea în cap.

Preotul va fi doar martor la Judecată.

Ca să lucreze pe deplin Harul în tine trebuie să continui și după Spovedanie să nu le mai faci.

Chiar dacă, vei mai avea căderi, important e să te lupți în continuu să scapi de ele și să nu le voiești.

| andri22 a răspuns:

Da,se simte acel har, dar tu cand te duci la spovedanie nu trebuie sa minti trebuie sa spui adevaru ca daca nu, nu te mai duce ca e cel mai mare pacat sa minti si mai ales la spovedit

| sunrises a răspuns:

Falsificarea spovedaniei prin ascunderea voita a unui pacat reprezinta la randul sau un pacat mai grav, unul impotriva Duhului Sfânt.
Scriptura arata ca aceste fapte sunt foarte grave:
FApte5, 3-5 : "Iar Petru a zis: Anania, de ce a umplut satana inima ta, ca să minţi tu Duhului Sfânt şi să doseşti din preţul ţarinei? "
Oare, păstrând-o, nu-ţi rămânea ţie, şi vândută nu era în stăpânirea ta? Pentru ce ai pus în inima ta lucrul acesta? N-ai minţit oamenilor, ci lui Dumnezeu.
Iar Anania, auzind aceste cuvinte, a căzut şi a murit. Şi frică mare i-a cuprins pe toţi care au auzit."

Cum bine spunea cineva mai sus, nu este mintit preotul, ci Duhul Sfânt, pentru ca actul de marturisire este indreptat spre Dumnezeu.

| sunrises a răspuns:

Prin actul spovedaniei, lui Dumnezeu ii ceri iertare, preotul este doar un martor al regretului sincer şi deplin asumat. El este cel confirmat de Fiul lui Dumnezeu ca fiind persoana prin care lucreaza harul Sau.

| zavaidoc a răspuns:

Irelevant.De fata lui DUMNEZEU oricum nu te poti ascunde, iar harul este un dar al DUHULUI SFANT (depinde ce har ca sunt 9 daruri ).