| William1000 a întrebat:

Vreau sa inteleg de ce preotii spun ca rock-ul este muzica diavolului, cand nici nu este trecut asa ceva in Biblie? As vrea sa spun ca nu vreau raspunsuri de la atei! Nu de alta, dar sa nu inceapa certurile.

23 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E vorba de ritmul muzicii și de versuri.Dar acest lucru nu se referă doar la rock, ci la orice melodie.Nu e greșit sa ascultam muzica, dar trebuie sa fim selectivi legat de ce transmit versurile.

| William1000 explică (pentru danay72):

Eu am auzit ca ne indeparteaza de Dumnezeu, dar sa fim sriosi! Noi ne departam de Dumnezeu, nu altceva. Si nu intodeauna versurile transmit mesaje rele. Am ascultat melodii rock care transmiteau mesaje pozitive.

| danay72 a răspuns (pentru William1000):

Asa e, de aceea trebuie sa fim selectivi cu privire la orice muzică.

| anonimg a răspuns:

Muzica este buna, este de la Dumnezeu, ca de altfel orice placere: de a manca, de a bea. Problema apare atunci cand placerile noastre sunt pervertite. Adica nesanatoase.
De exemplu pruna este buna, este sanatoasa si este de la Dumnezeu. Dar daca din cauza gusturilor noastre pervertite ajunge sa fie transformata in alcool, atunci ea nu mai este buna. O fi buna la gust si placuta simturilor noastre atunci cand este transformata in alcool; dar asta inseamna ca simturile noastre sunt pervertite. De aceea gusturile omului trebuiesc schimbate.
Eu am o vorba: "gusturile nu se discuta, dar se pot schimba". De aceea noi trebuie sa ne luam dupa ratiune, dupa judecata si nu dupa inima, nu dupa placerile inimii noastre pervertite. Ratiunea se pierde daca nu este folosita. Mai sunt unii carora le mai ramane inr-un final o umbra de ratiune dupa ce au vazut ca viciul lor le-a distrus intreaga viata.

La fel stau lucrurile si cu muzica. Dupa cum unii se imbata cu alcool, altii se "imbata" cu muzica. Muzica are o influenta asupra noastra chiar la fel (daca nu mai mare) ca alcoolul.
Ca sa ma credeti, va provoc la un test. Multi dintre noi ne punem in fata calculatorului si dupa cum suntem dispusi ne punem muzica -fie la boxe, fie la casti. Testul este sa nu va puneti nici un fel de muzica atunci cand vreti sa ascultati muzica. Cat timp? O zi intreaga. Care sa fie ziua aceasta? Ziua in care aveti ce-a mai mare dispozitie si disponibilitate sa ascultati muzica.
Provocarea, testul, este sa nu ascultati muzica nu atunci cand v-ati plictisit de muzica, ci sa nu ascultati atunci cand placerea de a asculta muzica este destul de mare.
Pentru cei care vor face testul acesta vor vedea, vor simti impactul acela puternic al linistii; pentru ca in liniste ratiunea se face simtita.

Muzica are o puternica influenta supra mintii umane. Ea este o putere fie spre bine (daca este de la Dumnezeu), fie spre rau (daca este de la cel rau).
Oare ar mai fi oamenii atrasi de baruri, localuri, terase, pub-uri si altele de felul acesta daca nu ar mai fi muzica? Nicidecum. Ar fi oamenii rationali la cumparaturi in hypermarket-uri daca nu ar mai fi muzica? Eu cred ca da.

Revenind strict la subiectul de fata, da, muzica rock este de la cel rau, chiar si daca versurile acesteia ar fi fost crestine, si chiar daca ea nu este mentionata in mod expres in Biblie. Nici nu are cum sa fie mentionata pentru ca atunci cand a fost alcatuita ultima carte a Bibliei (aproximativ pana in anul 100 d.Hr. nu exista muzica rock. De asemeni Biblia nici nu spune in mod direct ca este pacat vizionarea de filme pentru adulti sau vizionarea de imagini asememanatoare. Nu spune nici macar ca sinuciderea este pacat. Toate acestea nu le spune in mod direct, ci indirect. Dar mai presus de toate acestea -pentru ca Dumnezeu este moral si asa trebuie sa fim si noi-, pacat este sa nu-L iubim pe Acela din ale carui maini am primit totul: atat viata -adica pe noi insine- cat si purtarea de grija zi de zi.

| Dandanache a răspuns (pentru anonimg):

" Dar daca din cauza gusturilor noastre pervertite ajunge sa fie transformata in alcool, atunci ea nu mai este buna. "

Dar o pruna fermentata in mod natural, pe care o mai mananca veveritele si se imbata, pe aia cine o transforma?

| Mayhem666 a răspuns:

Mai exista si oameni incuiati la minte si in zilele noastre, n-ai ce face! Oricum eu ascult rock, si imi place mult, e unul din genurile mele preferate de muzica!

| Clorox a răspuns:

Sunt ateu si tot iti raspund, incer sa-ti deschid mintea, e cam incuiata...
Rock-ul nu are legatura cu satanismul, nu stiu de unde a venit prostia asta,(Probabil de la babele proaste care atunci cand au vazut ceva nou au inceput sa zica ca-i de la diavol) poti asculta ce melodie vrei, nu exista chestia asta ''E de la diavol''!
Eu ascult rock, toate tipurile de rock, chiar si asa presupusul rock ''satanist'', nu zbor prin casa si nu mi-a sucit nimeni gatul pana acum... straight face

| William1000 explică (pentru Clorox):

Multumesc de raspuns! Scuze daca te-am insultat cand am spus ca nu vreau sa primesc raspunsuride la atei! Vroiam doar sa evit niste certuri care apar intant intre atei si credinciosi. Si voiam raspunsuri de la cei care stiu domeniul. Dar nu inteleg de ce ma faci incuiat la minte.

| Clorox a răspuns (pentru William1000):

Aici imi cer eu scuze, am crezut ca esti incuiat la minte... Esti super, scuze happy

| William1000 explică (pentru Clorox):

Multumesc. Dar cred ca si eu trebuia sa fiu mai clar in ceea ce spun. Poate trebuia sa pecific mai mult...Multumesc de raspunsuri!
P.S. Si tu est tare! (un motiv pentru care esti tare este fiindca esti printre putinele persoane care nu injura daca i se explica ceva)

| Clorox a răspuns (pentru William1000):

Sunt bucuros sa fiu corectat daca gresesc happy
Toti gresim!

| William1000 explică (pentru Clorox):

Sincer, ceea ce nu apreciez la tara asta sunt preotii care inventeaza povesti si care nu sunt de acord cu nimic din ce consta divertismentul. religia ar trebui sa fie o metoda de a tine legatura cu divinitatea in care crezi, dar, la noi in tara, a devenit o afacere. E scarbos sa profiti de niste oameni care chiar cred intr-un creator care ne vegeaza si sa le pui sa dea niste bani practice religia. Asta vrea Dumnezeu? Sa ne lasam pacaliti de niste oameni care cred ca sunt cei mai conectati cu Dumnezeu, cand de fapt fac totul pentru bani?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Diavolul nu exista, dar exista mult gunoi in industria muzicala.

| VelaJohnny a răspuns:

Exagereaza. Despre manele de ce nu spun asta, nu e mare diferenta, promoveaza sexualitatea, iubirea de bani, norocul, betia etc, dar nu se exagereaza pe tema asta. Ma gandesc ca e din cauza ca romanii is manelisti in general, rockeristi mai putin, si si i-ar pune pe majoritatea in cap daca nu ar fi de acord ca la o nunta la care e invitat si preotul sa nu fie de acord cu manelele.

E adevarat, dupa aprecierea mea, majoritatea melodiilor metal si o buna parte din rock contin idei degradante, incita la violenta, sexualitate, dar nu poti spune ca tot genul este satanist, ce e satanist in a canta la tobe, chitari electrice/clasice/acustice, voce si poate si alt instrument in acelasi timp? Mai degraba versurile pot promova satanismul, cum zicea si danay72, trebuie sa fi selectiv si atent daca vrei sa eviti astfel de melodii sau trupe.

Revenind, cum ziceam exagerarile si ignoranta duc la promovarea ideii ca rockul si metalul sunt genuri satanice de muzica. E ca si cum ai spune „toti arabii sunt teroristi" sau alte chestii de genul, pur si simplu generalizari ireale si prostesti. Si eu ascult metal si rock;)

https://www.youtube.com/watch?v=UW7EnixZVNI

| FaraNume1245 a răspuns:

Eu sunt un fel de ateu, hahahahahaha. Oamenii spun asta pentru ca ei aud un negativ care li se pare nepotrivit si de aici rezulta ca muzica nu e buna. Fara a intelege sau macar asculta versurile, daca ritmul e agresiv deja nu mai e buna muzica.

| 6684464 a răspuns:

Exista Rock-ul pe vremuri sa fie trecut? laughing
Iti indeparteaza gandurile de la Dumnezeu, probabil de asta.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Salut. se refera probabil mai mult la muzica aia in care oamenii sar si dau din cap + se imbraca si machiaza ca diavolul. adica sunt speriati de show-ul rockerilor. happy

| Clorox a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu exista machiaj ca diavolul, sunt personaje care nu au fost vazute si cel mai probabil care nu exista...
Si eu ma mai machiez, imbrac ca un Rocker si dau din cap prin casa, chiar daca sunt baiat, este distractiv...

| KanezuY a răspuns:

Pai,din cauza ce so intamplat la Colectiv...

| VelaJohnny a răspuns (pentru KanezuY):

Dar cand iau foc bisericile, de ce nu spun ca acolo se faceau ritualuri satanice? laughing

https://ro.wikipedia.org/......Arge%C8%99

Daca ia foc o cladire, sunt satanisti toti cei de acolo, si e satanic tot ce fac? Gandeste logic lucrurile.

| William1000 explică (pentru KanezuY):

Ce s-a intamplat in Colectiv a fost din cauza unor patroni(cred) incompetenti care au crezut ca este o idee buna sa foloseasca efecte pirotehnice intr-o sala unde exista un stalp dintr-un material inflamabil. Nu as vrea sa deschid un subiect atat de sensibil, fiindca, poate sunt unii dintre voi care au trecut prin asta sau au avut oameni drai ce au fost acolo.

| DanM1990 a răspuns:

Atat timp cat muzica pe care o asculti nu iti transmite un comportament necrestinesc, nu vad ce problema ar fi. Apostolul Pavel ne indeamna sa umblam cuviincios, ca in timpul zilei, nu in ospete si betii. Totul depinde de conotatia ritmului si a verserilor. Ce idei iti transmite?

| sommernacht a răspuns:

Sunt oameni batrani cu mentalitate si mai ruginita.