| sanboss a întrebat:

Saluty, ce explicatie aveti despre acest verset PSALMUL 2:2?

In ce sens face Dumnezeu lucrul acesta

Răspuns Câştigător
| VelaJohnny a răspuns:

E o profetie care se implineste de secole. Conducatorii umani i s-au impotrivit lui Dumnezeu prin faptul ca i s-au impotrivit scopurilor sale, sau au renegat autoritatea pe care o au. Unsul, sau Mesia, este Isus, iar prima implinire a acelui verset a fost in secolul I cand autoritatile romane l-au executat.

Pavel a dat explicatia asta in Faptele 4:24-27

„Auzind aceasta, şi-au înălţat cu toţii glasul către Dumnezeu şi au zis:
„Domn Suveran, tu eşti Cel care a făcut cerul, pământul, marea şi tot ce este în ele şi care, prin spiritul sfânt, a spus prin gura strămoşului nostru David, slujitorul tău: «De ce s-au agitat naţiunile şi de ce au meditat popoarele la lucruri deşarte? Regii pământului s-au ridicat şi conducătorii s-au adunat ca un singur om împotriva lui Iehova şi împotriva unsului său». Şi atât Irod, cât şi Ponţiu Pilat, împreună cu oamenii naţiunilor şi cu popoarele lui Israel, s-au adunat în acest oraş împotriva sfântului tău slujitor Isus, pe care l-ai uns"

Profetia este mai ampla, avand mai multe impliniri, pentru ca conducatorii umani i s-au impotrivit de mai multe ori. Cartea Apocalipsa aduce destule lamururi pe acest subiect, de asemenea si alte versete din alte carti profetice.

| sanboss explică (pentru VelaJohnny):

Perfect ce imi zici, numai ca greseala este a mea, vroiams a fac referire la versetul 4 :

Dar explicatia mentionata mai sus imi prinde si ea bine la randul ei

| sanboss explică (pentru VelaJohnny):

Ma poti ajuta putintel, trebuie sa fac un eseu despre cartea 1 Corinteni, sa aleg un subiect etc.

Cum ma organizez?
Ce tema imi recomanzi?

Nu am mai facut asta niciodata

11 răspunsuri:
| iurii75 a răspuns:

Psalmul 2: 2 Regii pământului se ridică
şi demnitarii se adună ca un singur om
împotriva lui Iehova şi împotriva unsului său.
Face ce?

| VelaJohnny a răspuns (pentru iurii75):

Nu m-am prins nici eu, poate nu s-a exprimat corect thinking

| sanboss explică (pentru iurii75):

Greseala e a mea... vroaiam sa fac referire la vrs : 4

| VelaJohnny a răspuns:

happy legat de 2:4, Dumnezeu va face razboi cu „regii" pamantului, adica tu toti conducatorii umani, pentru ca i s-au opus. Apocalipsa 16:13, 14

„13 Apoi am văzut ieşind din gura balaurului, din gura fiarei şi din gura profetului fals trei declaraţii inspirate şi necurate, care semănau cu nişte broaşte. 14 Acestea sunt, de fapt, declaraţii inspirate de demoni şi fac semneo şi se duc la regii întregului pământ locuit ca să-i adune pentru războiul zilei celei maris a Dumnezeului cel Atotputernic."

Asta e Armaghedonul, apocalipsa, daca te uiti si la versetul 16

„Şi ele i-au adunat în locul care în ebraică se numeşte Har-Maghedon" (in ebraica inseamna literalmente „Muntele Meghido") si atunci guvernele omenesti vor fi inlocuite cu Imparatia lui Dumnezeu, implinindu-se rugaciunea „Vie imparatia ta, facase vointa ta pe pamant".

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

Pana atunci „regii" pamantului il batjocoreau pe Dumnezeu, dar vor fi pedepsiti.

| sanboss explică (pentru VelaJohnny):

Cam ceea ce vedem in zilele noastre

| VelaJohnny a răspuns (pentru sanboss):

„Cam ceea ce vedem in zilele noastre" - in curand vor intrece masura...profetiile neimplinite inca incep sa prinda contur

Legat de 1 Corinteni pe cand o ai? As putea sa te ajut happy Acum, sa-ti dau niste sfaturi, din cate am observat, toate cartile scrise de Pavel sunt sfaturi date crestinilor, indemnuri, iar cartile biblice din Scripturile grecesti (N.T) sunt defat scrisori trimise de crestini intre ei pentru incurajare. Citeste-o toata si cauta sa vezi cum Pavel se ingrijoreaza de starea spirituala a crestinilor din orasul Corint, sfaturile si incurajarile pe care le scrie. Nu mai stiu exact ce scrie in 1 Corinteni, dar e posibil sa spuna si experienta sau noutati despre alti frati crestini. Oricum, ca „tema", focuseaza-te pe sfaturi, incearca sa le categorizezi, pentru familie, copii, adulti, crestinii misionari, in congregatia (biserica) crestina etc (doar exemple). Daca am timp, citesc 1 Corinteni si te ajut mai mult, doar sa-mi spui termenul limita pentru eseu.

| sanboss explică (pentru VelaJohnny):

Pana pe 11 Iunie, am timp. dar vreau sa o fac din vreme... ca mai trebuie sa studiez si bisericilie din apocalipsa si psalmi...

cu privire la 1 corinteni am o carte dea fr Nelu Filip, este sursa exacta la ceea ce imi trebuie.
Deci informatile le detin, problema e ca nu stiu cum sa le organizez intr/un eseu.

| VelaJohnny a răspuns (pentru sanboss):

La asta nici eu nu ma pricep, mai ales ca nu cunosc cartea...