| Steregoi a întrebat:

Speranta nu moare niciodata.

Ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| Anilu123 a răspuns:

Speranta noastra ca si crestini este in Domnul nostru. Dumnezeu este sursa adevaratei sperante si ce placut este sa stim ca ne putem increde in cineva intr-atat de iubitor si atotputernic. El niciodata nu ne-a privat de promisiunile Sale si fagaduintele Sale si atata timp cat umblam alaturi de El si vom crede se vor implini. Noi ca oameni suntem tentati sa privim viata limitata si epuizabila... pe acest pamant poate da... dar sa nu uitam ca Imparatia lui Dumnezeu ne asteapta impreuna cu o viata de fericire langa El. Nici moartea si nimic nu ne poate lua speranta aceasta. Dumnezeu este mai puternic decât moartea. El a dovedit acest lucru în repetate rânduri. Cum anume? Înviind morţi. Biblia vorbeşte despre nouă ocazii în care Dumnezeu şi-a folosit puterea pentru a readuce la viaţă persoane ce decedaseră. ( ex. Lazar)
Asadar, cred ca speranta in Dumnezeu si in ceea ce ne-a fagaduit nu poate muri niciodata

4 răspunsuri:
| Nilsson a răspuns:

Inca nu ti-a raspuns nimeni. Ma indoiesc ca ai dat tuturor ignore in afara de mine.
Eu zic ca speranta moare odata cu omul.

| Steregoi explică (pentru Nilsson):

Inviere nu exista de la Dumnezeu? Pot vorbi si singur. Mai bine intreb si raspund singur decat sa astept raspunsuri de la niste atei irationali sau oameni batjocoritori si insultatori. Pe toti acestia ii bag la "ignore" si nu stau la discutii cu ei pentru ca nu merita atentie. Larga e calea ateismului stiintific irational. Stramta e calea credintei rationale.

| Nilsson a răspuns (pentru Steregoi):

Ai dreptate. Ma refeream insa la faptul ca mortii nu mai sunt constienti, iar pe Noul Pamant nu mai ai pentru ce sa speri pentru ca ai deja totul.

| Steregoi explică (pentru Nilsson):

"Ai dreptate. Ma refeream insa la faptul ca mortii nu mai sunt constienti, iar pe Noul Pamant nu mai ai pentru ce sa speri pentru ca ai deja totul." - sunt de acord. Exista speranta mai mare sau mai mica la fel ca probabilitate sau posibilitate mai mare sau mai mica mai plauzibil sau mai putin plauzibil. Atunci va fi posibil si materializabil 100% orice gand si vis curat si fara de pacat al omului inaintea lui Dumnezeu.