| anonim_4396 a întrebat:

Sperjurul este pacat de moarte? Si poate fii iertat doar prin pocainta? Pentru ca am promis ceva in fata lui Dumnezeu si nu m-am tinut de promisiune.Crede-ti ca imi va ierta sprerjurul daca voi incerca sa ma tin iar de promisiune si sa o duc pana la capat?

6 răspunsuri:
| IMPERO a răspuns:

Da, cand vei fi batran, la o anumita varsta vei murii sigur.

| sabin89 a răspuns (pentru IMPERO):

* vei muri

| IMPERO a răspuns (pentru sabin89):

Grazie mille!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sperjurul este o infractiune in caz ca juri stramn in fata justitie, in rest nu e decat un semn ca esti o persoana neseioasa si atat... nu vad ca treaba are religia in toata ecuatia asta.

| Holiday a răspuns:

Decat sa te dai de ceasul mortii de frica unui personaj din povesti ar fi mai bine sa intelegi ca astfel de atitudini intr-adevar iti vor crea neplaceri, dar nu din cauza nu stiu carui spiridus care te pedepseste ci din cauza faptului ca vei fi catalogat drept neserios, asta bland spus.

| ada92 a răspuns:

Biblia afirmă că, din cauza imperfecţiunii, „toţi ne poticnim de multe ori", în special în vorbire (Iac. 3:2). Creştinii care se fac vinovaţi de un astfel de păcat pot beneficia de iertare. Dacă îi mărturisesc lui Dumnezeu pacatul, el îi iarta(1 Ioan 2:1, 2). Însă, pentru a rămâne în favoarea lui Dumnezeu, trebuie să arătăm că ne căim cu adevărat. Aceasta înseamnă să nu facem un obicei din a ne încălca promisiunile şi să ne străduim să îndreptăm orice rău pricinuit prin nerespectarea cuvântului dat (Prov. 6:2, 3). Desigur, înainte de a face o promisiune, trebuie să ne gândim bine dacă o putem respecta. (Eclesiastul 5:2.)