NOname
| NOname a întrebat:

Ştiaţi că după "Ştiinţa" predată la orele de "Religie" Soarele se învârte în jurul Pământului?
Ce părere aveţi despre aceste metode de predare?
http://youtu.be/ZLdcVG9aUYQ
Ar mai înţelege ceva un copil din haosul pe care i-ar crea în minte "Domnul Profesor", care susţine, acoperindu-se cu sutană şi "sfinţi", cum că Soarele se învârte în jurul Pământului, iar ceea ce li se predă copiilor la alte materii, care au o bază ştiinţifică, este doar o înşelătorie? Savanţii sunt toţi nişte proşti.
Cât o să mai asistăm la îndoctrinarea copiilor cu idei absurde din Evul Mediu cu acordul nostru tacit, pe banii publici? Practic, plătim singuri pentru tâmpirea generaţiei tinere şi mai spunem şi "săru' mâna".
Parcă şcoala era pentru a învăţa, pentru a deveni mai informat şi mai deştept, nu pentru a te întoarce acasă mai prost.
Sunteţi de acord cu dezinformarea şi bătaia de joc din învăţământul românesc? Oare se poate numi "Educaţie" ceea ce unii dintre "Profesori" de "Religie" oferă? În acest caz, ce mai caută în sistemul Educaţional? Sau cele peste 18.300 de biserici nu erau suficiente pentru acest tip de "educaţie", era neapărat nevoie să se pună stăpânire şi pe cele 4 mii de şcoli (în continuă scădere), transformându-le în nişte mini-biserici (instituţii de îndoctrinare religioasă)? În acest ritm, în curând vom avea câte două-trei biserici pe cap de locuitor şi zero şcoli şi spitale (care acum, apropo, sunt doar vreo 400). Ce se va alege de sistemul de învăţământ şi de ţara noastră? Cât vom mai fi conduşi de Biserica?
Nu ţin să-mi răspundeţi la toate întrebările (majoritatea retorice), ci doar să vă exprimaţi părerea liber (în limita bunului simţ).

125 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......9379702550 =)))

| CristiB93 a răspuns:

In 12 ani de scoala pe i-am facut, nu am auzit sa se spuna la religie ca soarele se invarte in jurul pamantului, Iar cu predatul religiei, e jalnic, 90% di copii nu sunt interesati de materia asta, multi nici nu vin la ore, si e doar o ora pe saptamana care alte ori nici nu se face, nu ma fi asa... Religia este cea mai neinteresanta materie pentru elevi in ziua de azi, stiu ce spun.

| Leocerba a răspuns:

Aia din primele banci, un pic mai trecuti, cred ca sunt repetenti si nu combat pentru ca...repetenti fiind...n-au cu ce.
_______________
* si ca sa nu se umfle orezul in careva, sa-mi reproseze ca nu-i bine sa ma iau de repetenti, exista si cazuri de oameni exceptionali care au ramas repetenti, ei bine, aia din fata popii par a fi ramas repetenti de vreo 20 de ori si mai vor o data.

| NOname explică (pentru Leocerba):

Păi vezi, dacă nu vrea să le între în cap că Soarele se învârte în jurul Pământului (sau Lunii), rămân repetenţi. : ))

(O fi vreun seminar sau o lecţie deschisă cu părinţii.)

| relian a răspuns:

Eu sint pentru eliminarea din scoala a religiei sau ce se preda acolo.Referitor la teoria geocentrica sau cum ii mai spune asta nu este o teorie a bisericii, este o teroie foarte veche de pe timpul antichitatii la care biserica a aderat cindva.Dar astazi nici biserica nu mai este de acord cu aceasta teorie.Deci nu vad si nu inteleg cum se se preda asta la ora de religie.Acei preoti sau ce sint ar trebui sa li se smulga barbile.Problema este urmatoarea. Pote cineva sa demonstreze teoria Heliocentrica, adica asta stiintifica, sau recenta? Anticii deci nu biserica, nu religiosii au enuntat acea teorie Geocentrica si eu explicat cum are loc.Adevarul este ca e cam dificil sa poti demonstra oricare din aceste teorii.Asa la prima vedere pare simplu si foarte usor dar nu cred ca lucrurile stau chiar atit de simplu.In rest eu nu sint impotriva biserici ci sint pentru scoatere ei in afara scoli, in afara guvernului si cemi place cel mai mult sa spun sint pentru PRIVATIZARE Bisericii.Statul sa isi ia mina de pe aceste lacuste care sug seva tarii si a oamenilor.La vinzare frate, iti dai seama cit banet sar aduna daca sar vinde toate bisericile, toate manastirile plus paminturile aferente? Banet nu gluma. Dupa, cine vrea biserica, cine doreste sa isi dea venitul unei anume biserici nu are decit. Apoi statul prin guvernanti capabil si cinstiti sa puna impozit acestor cladiri detinute de cei care la cumpara.Sa isi plateasca apa, curent electric si asa mai departe.Eu asta as face si chiar as incuraja preotii sa isi faca biserici ori sa cumpere, ca statul sa aiba pe cine jumului.Acum daca crestinoizii dau bani sa fie sanatosi. Iara cu banii aia renovez toate spitalele din tara si le aduc la standarde normale.Deci cine ma voteaza? Cred ca crestinoizii mar spinzura de limba daca ar putea.Mai ales sa auda un preot din asta cu barba pina la briu cred ca sar ruga de 11 ori pe zi sa dispar cumva din univers.Eu vreau sa fiu ales dictator pentru o anumita perioada, deci cine ma sustine?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru relian):

Prima partea mi-a placut.Insa a doua nu are nici un sesns.Crezi ca daca se vand bisericile(ceea ce nu se poate) o sa ai tu slariu mai mare. Fals! O sa aiba politicienii falca mai groasa.Pana la urma nu stiu de ce te intereseaza.Eu cand platesc impozitele stiu ca se duc o parte si la culte si sunt dea cord (si probabil multi altii ca mine).Eu chiar nu resimnt faptul ca "biserica ne fura banii" deorece parintii meai au altele pe cap(cum ar fi privatizarea Postei, reducerea personalului si zilele de munca neplatite).

Eu consider ca biserica este esentiala pentru unitatea acestui stat!

| relian a răspuns (pentru LegionarulRoman):

De ce ma intereseaza? Pt ca sint si banii mei, pentru ca din orice biserica si eu am o bucatica de aia.Nu stiu cum de gindesti asa. Daca stai si te gindesti cite religii legale sint in Romania? Nu este doar biserica Ortodoxa sint mai multe biserici crestini si alte relegii de acord? Ei daca pina aici sintem de acord tu crestin fiind si ortodoxbanui ti se pare foarte normal adica doar tie ca o parte din banii tai merg la bisrrica.Dar unu alt tip sau [persoana care este de alta religie sau are alta biserica decit ortodoxa nu stiu daca i se mai pare corect, normal zii cumvrei ca o parte din banii lui sa mearga la alta biserica decit el ar dori.Deci sdtatul ori plateste la fel toate bisericile ori nu mai plateste nici una.Ce bine va este voua cu bani de la stat.Asta este cea mai mare magarie.Ai vazut tu biserica in America care este platita de stat? Nu vezi, ei sin Romania la fel sa se procedeze.Biserica trebuie privatizata si daca ai fi citit cu atentie ai fi vazut ca am si specificat guvernul sa aiba oameni cinstiti care sa faca ceva pentru tara pentru oameni.Nu vorbim aici cine fura, de unde si asa mai departe. Vorbeam strict legat de biserica.Ca se fura asta stie oricine asa ca noi vorbeam chestii legate de biserica. Spui ca biserica este esentiala pentru unitatea acestui stat? Poate in opinia ta asa o fi dar biserica nu are nici un rol si nu biserica tine tara noastra unde e sau unde a fost vreodata.Biserica a avut cindva un rol, iar acum este doar asa doar ca decor.Si acest decor se pare costa cam scump tara si eu zic ca ar trebui privatizat. Unde mai pui ca este decor doar pentru cei care adera la aceasta biserica, deci nu pentru totica urmare nu este normal, nici logic si nici cum vrei tu sa o iei ca statul roman sa suporte un sector care nu aduce nimic, care nu produce nimic si asa mai departe.Religia este libera, fiecare poate sa creada in ce doreste dar nu pe banii mei sau a altora.Tu daca vrei poti dona tot bisericii nimeni nu te opreste.Dar biserica sa fie independenta sa nu fie sustinuta de stat, pentru caeu nu sint de acord ca o parte din impozitul ce mi se opreste sa mearga la biserica. Uite nu-s curios de asa ceva. Apoi daca fgiecare cetatean are o bucatica din fiecare biserica din Romania si asta numi aduce nimic bun, nici un venit nimic atunci ce rost mai are sa sustinem acest sector? Nu frate privatizarea si dupa cine vrea biserica sa mearga la care doreste sa plateasca ce si cit vrea fiecare sa isi sustina ei crestinozii biserica.Nu moca, nu pe spatele meu tu sa mergi la biserica, popa sa tine sluja pentru tine nu pentru mine din bani mei.Cam asa sta treaba, si nu am spus nimic anormal sau cum tu spui nu are sens.Nu are sens pentru tine ca tie iti convine esti ortodox, poate eu as fi catolic sau mai stiu eu nu-s de nici o religie si vreau ca impozitul ce mi se opreste sa fie folosit in scopuri care ma priveste si pe mine.

| sitărescu a răspuns (pentru relian):

O privire atentă pe secretariatul de stat pentru culte, ne edifică faptul că majoritatea cultelor mari din România primesc subvenții și salarii de la stat.

http://www.culte.gov.ro/biserici-culte

Deci și greco-catolicii și catolicii, și musulmanii și evreii și în principiu oricine o solicită.

Că unii nu solicită e altceva dar, și ei sunt scutiți de impozite.

Catolicii pentru subvențiile de la stat mai există îmi spunea un user catolic A, că la sate e jale până și Bisericile Patrimoniu istoric se degradează și fără ajutorul de la stat multe parohii ar fi muzee.

Că BOR primește mai mult, este pentru că are reprezentativitate mai mare în procent de 85%, și e altă discuție.

În democrație cine are 50% + 1 face regulile jocului.

Niciodată nu vor suporta solidar toate bisericile pentru că de exemplu dacă s-ar lua fondurile asociațiilor evreiești ar sări alianța israelită că sunt discriminați de anti-semiți, la fel ar face și musulmanii.

Și Bisericile, eterodoxe sau necreștine, sunt folosite de minorități pentru campania electorală și sunt reprezentate în Parlament de aleșii care s-au folosit de ele.

Iar, să iei doar subvențiile ortodocșilor și să-i jupoi cu taxe, în timp ce pe ceilalți îi favorizezi e o discriminare pozitivă și o dictatură a minorităților împotriva majorității + o ură anti-creștină atroce, care poate da naștere la monștrii din partea ambelor tabere.

| NOname explică (pentru relian):

Foarte bună argumentare, Relian.

Şi eu prefer din banii mei să susţin un spital, o şcoală, o casă de copii..., nu opulenţa nesimţită a religioşilor, care nu mă încălzeşte cu absolut nimic, doar mă dezgustă.

Şi în mod sigur mulţi gândesc aşa, indiferent de preferinţele lor religioase.

Dacă am fi lăsaţi să alegem: să dăm o bucată de pâine unui copil sau bătrân necăjit sau să umplem burta unui popă cu lanturi la gât care se plimbă cu limuzine, ce om normal ar fi ales a doua variantă?

Dar aşa...statul hotărăşte pentru noi (fiind mână în mână cu politicienii în sutane), iar Biserica în loc să spună "stop, că nu acesta este scopul religiei; banii să meargă la oameni, la cei care cu adevărat au nevoie; noi putem să ne rugăm şi fără palate şi cupole poleite cu aur...", stă cu mâna întinsă şi vrea mai mulţi.
Epic!
Cum să nu te revolţi?

| AvalohAlyn a răspuns:

Hmm..aia din videoclip numai copii nu erau.laughing Vad ca sunt adultilaughing
In fine..sa nu uitam ca in orice padure exista uscaciuni..Si unii oameni de stiinta clacheaza,abereaza, dezinformeaza.
Medicii la fel, unii iau mita altii omoara omul etc.
Dar ce e mai important este ca exista MULTI oameni cu har, profesori de religie si preoti, eu i-am intalnit. Oameni de milioane de la care ai ce invata.Sunt multi teologi foarte bine documentati si gata sa-ti raspunda in orice problema...
Daca noi vedem doar preotul beat si preotul afacerist etc. nu ajungem nicaieri.
E usor sa faci o intrebare uitandu-te la un clip cu un preot care greseste.
Dar de ce oare nu pui si un clip cu un om cu har, de milioane, un teolog foarte invatat si apreciat?
Uite de exemplu Parintele Tanase cu cei peste 300 de copii pe care ii ingrijeste sau Episcopul din Republica Moldova la fel cu peste 300 de copii care ii ingrijeste?
Asta nu vedem?
E usor sa gasesti partile proaste dar greu pentru unii sa scoti partile bune.
Vedem numai raul dar binele il ignoram..de ce oare?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ei sa nu fim malitiosi are doar o ora pe saptamana cu fiecare clasa, ai vazut sfinti sau calugari iesind din scoli? domnu profesor e cam singular nu are si discipoli. eu am pe sora mea care e profesoara de religie si copii sunt bata la alte materii sau mai toate si nu exceleaza unul la religie ca sa fie indoctrinati, nu e nici macar o exceptie, am vazut tineri care daca au un telefon conectat la internet stiu totul, dar in capsor n-au nimic, pentru ca tot timpul e mancat de tehnica

| NOname explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Poate dacă cele peste 30 de milioane de euro cheltuiţi anual de statul roman (din banii publici) pentru salariile profesorilor de religie, majoritatea preoţi, s-ar învesti mai cu folos, copiii nu ar fi atât de "bată" (o părere pur subiectivă, după părerea mea, generalizarea căreia o găsesc inoportună).

O mică paranteză:

"În şcoli nu se studiază Istoria Religiilor. Din contră, predarea se face de o manieră confesională, la orele de religie elevilor prezentându-li-se insistent doctrina unui singur cult. În practică, de cele mai multe ori, este vorba de doctrina BOR. Religia se studiază an de an, săptămână de săptămână, începând cu clasa I. Timp de 12 ani, copiii sunt obligaţi, de facto, să participe la cel puţin o oră de religie în fiecare săptămână. Religia este singura materie, cu excepţia Limbii Române/materne şi a Matematicii, care se studiază în absolut toţi anii de învăţământ preuniversitar."

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru NOname):

Nu e obligat daca e de alta religie

| martzian a răspuns:

Cateva observatii.

In primul rand, din filmulet nu mi se pare ca audienta ar fi formata din copii. Ar fi culmea ca la orele de religie sa se predea geocentrismul! Nu cred ca asa ceva ar face parte din curriculum, dar, daca sunt profesori de religie prin zona, ii rugam sa ne lumineze.

In al doilea rand, greseala pe care o face nenea parintele este ca nu se informeaza corespunzator. Ideile geocentriste sunt preluate in mod eronat din interpretarea gresita a unor pasaje din Biblie, cum ar fi 1 Cronici 16:30, Geneza 1:14-18, Psalmul 104:5, Iov 26:7 sau Isaia 40:22. Pasajele acestea nu indica, in nici un fel, faptul ca Dumnezeu ar fi creat pamantul in centrul universului. Nu gasim nicaieri asa ceva, nici macar ca ar fi centrul sistemului solar... Din nefericire, astfel de invataturi false ii gonesc pe oamenii onesti de la a studia textele Scripturii pentru a afla adevarul.

Inchei, cu parerea de rau ca Romania, tara majoritar (pseudo)crestina, nu isi cunoaste Cartea de capatai – exemplele cele mai serioase fiind cele de acest tip. Ignoranta si lipsa responsabilitatii din invatamant se manifesta, totusi, in cele mai multe discipline nu doar la orele de religie. Pacat...

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

"In facultati, ai bani, ai diploma si asta se aplica in 80% din cazuri." - Dani, din pacate, ai dreptate. Avem zeci de mii de licentiati care au trecut ca prin apa - prosti cu diploma. sad

Răspuns utilizator avertizat
| Alphawolf a răspuns (pentru martzian):

"Ideile geocentriste sunt preluate in mod eronat din interpretarea gresita a unor pasaje din Biblie, cum ar fi 1 Cronici 16:30, Geneza 1:14-18, Psalmul 104:5, Iov 26:7 sau Isaia 40:22."

Dar de ce nu arunci vina pe Biblie? Pentru ca o carte nu poate fi vinovata!?! Sute de ani la rand(sa nu zic mii), invatatura crestina a sustinut ca Pamantul este in centrul universului si ca totul se invarte in jurul lui, iar toti care au incercat sa sustina altceva, sa argumente contrariul au fost redusi la tacere. Galilei a incercat sa deschida ochii, dar tot el a picat de vinovat, fiind fortat de biserica sa-si marturiseasca "greseala", pentru care a platit cu utimii 9 ani din viata sa, timp in care ar fi putut sa faca si alte observatii, descoperiri. Ai uitat sau n-ai stiut, sau poate consideri ca nu este interesant?
Daca ai fi trait in urma cu cateva sute de ani, foarte probabil, si pentru tine Pamantul ar fi fost centrul Universului, insa tu traiesti in alt timp, intr-un timp in care stiinta iti ofera multe raspunsuri, tu nu mai poti interpreta gresit acele pasaje, dar in schimb, poti afirma ca oamenii au gresit, au pacatuit, si ca acele invataturi sustinute de crestinism timp de sute de ani au fost false.

| martzian a răspuns (pentru Alphawolf):

Generalizarea nu ne face cinste. Nu ma poti acuza pe mine in locul prelatilor care l-au acuzat pe Galilei. Faptul ca, in toate timpurile, oamenii nu si-au cunoscut Bibliile, nu este o acuza la adresa Cuvantului, ci o dovada de ignoranta.
PS: Te rog sa te uiti peste pasajele respective si sa le comentam dupa, apropo...

| Exilee a răspuns:

Cat despre video, nu comentez.

In ziua de astazi, desenezi un patrat si devi inginer( in Romania)
Acum sa fim seriosi NoName, mai gasesti in ziua de astazi scoli in care elevii sa fie pasionati de stiinta sau de materie? RARERORI.

Zicea Zenicide, ieri, ca multi ii ocarasc pe oameni de stiinta. BIne, si daca-i oacarasc, barfesc, dispretuiesc, de ce oare mai traiesc dupa urma inventiilor lor?
Crede-ma, termenul ''stiinta'' nu merita sa-l rosteasca orisicine.

| LegionarulRoman a răspuns:

Chiar nu ma intereseaza cine este acesta.De parca n-as avea ce face decat sa caut videoclipuri "anti-popi".

Din cate stiam eu, parca Biologia am studiat in fiecare an intr-un fel sau altul si Ed.Fizica.

Nu stiu cate diploma are acest preot in astfel de domenii, insa stiu bine ca sunt preoti, calugari si simpli crestini care chiar exceleaza in studiul stiintific(a se vedea Virgiliu Gheorghe).

Sunt de acord cu raposatul Nicolae Iorga care zicea ca "Religia" ar trebui sa fie obligatorie deorece este madular al neamului romanesc de peste 1500 de ani (vorbim de ortodoxie).Nu sunt de acord cu "istoria religiilor". Cine s-a nascut in India mai mult ca sigur va fi hinduist/buddist; cine s-a nascut in Iran, mai mult ca sigur va fi islamist s.a. Deci, cine s-a nascut roman, mi se pare normal sa fie educat in spirit ortodox, iar orele de religie ar trebui sa fie un catehism serios.Caci dupa cum afirma un ziarist la o emisiune Tv: "Credinta este singura care mai tine neamul acesta! Fara ea Romania s-ar dezbina si ar fi papata de valurile care vin din UE ".

Mi se pare ipocrizie ce zici.E ca si cum patriarhul Daniel, neavand ce face(chiar daca nu prea are) l-ar suna pe Base: "Alo? Base? Uite, vreau si eu la tata vreo subventie pentru o biserica.Trebui inchis un spital? Nici o problema, doar stiii...sunt cu tine."Troll.

De parca disparitia tot mai multor fabrici,scoli, spitale sta in carca bisericii. Exact ca acum un secol, cand LEnin creea criza artificiale, ca mai apoi sa zica ca biserica e capul rautatilor, si sa fure tot.Aici se vede diferenta intre biserica si statul roman.Biserica fura mai putin din banii pe care i primeste, si face cu ei ce si-a propus, in timp ce Guvernul 90% fura, si doar 10% folosesc in scopuri utile.Cum zicea cineva:"Patriarhul ar fi un excelent Ministru al Economiei".

Cand s-a construit National Arena, de ce n-ati marait? Un stadion care se putea construi fain-frumos cu 50 milioane de euro, s-a construit cu 200. Furt la pielea goala.

Desigur ca actiunile umanitare, scolile azilele, librariile, spitalele fondate de biserica nu sunt luate in considerare.

Ex: spitalul Christiana(unde se afla celebrul medic crestin Pavel Chirila); actiunea Pro-Vita(http://www.provitabucuresti.ro/ -ma intreb de ce nu se zice nimic de ea prin licee); Asociata De pe Valea Plopului, fondat de un preot cu o inima mare(http://www.crestinortodox.ro/......67937.html )

Scolile fondata de biserica,de obicei sunt cu plata,dar stiu eu din surse sigure(la o scoala de acest fel in Timisoara) ca mediul si anturajul e fara cusur,iar educatia pe masura(desigur punandu-se accentul pe langa materiile de baza, pe Religie).

E ciudat cum unii ca voi nu vad cazurile prezentate la stiri de copii cu dizabilitati (abandonati de medici) sau orfani cu o credinta naucitoare in Dumnezeu si care sunt si olimpici, in timp ce mai toti colegii de generatie o ard prin discoteci, si sunt tun la invatatura, mai ales ca "n-au nici un Dumenzeu" (de ce credeti oare ca s-a impamantenit expresia asta?).

| Hombre a răspuns (pentru LegionarulRoman):

"n-au nici un Dumenzeu" dar pe asta o stii, "ai mana de popa", nu-i mai pupa asa mult pe popi ca-i albesti prea mult de cinste. Oricum termenul de comparatie ca guvenanti sunt prea hoti(chiar sunt cei mai mari hoti) si biserica cinstita nu e pertinent. Biserica la randu-i e cea mai mare cersetoare.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Nu este bine sa generalizezi. Sunt si oameni cu inima sincera si curata.

| NOname explică (pentru LegionarulRoman):

Faptul că eşti foarte îndoctrinat, LegionarulRoman, te face să percepi distorsionat lucrurile, să fii extrem de subiectiv şi să vezi doar ceea ce îţi convine.

Vrei să dai de înţeles că Biserica nu fură, că nu e un parazit al societăţii, că nu este şi "meritul" ei că ţara a ajuns unde a ajuns, că faţă de politicieni popii sunt nişte sfinţi?
Priveşte!
http://videonews.antena3.ro/......ajuta.html
Cum comentezi? Nu observi că ne distrug ţara?

...şi urmăreşte cum se eschivează să răspundă concret la întrebări concrete şi vin cu nişte scuze penibile, care insultă inteligenţa oamenilor.

http://www.trilulilu.ro/......ere-inflor

Nu spun că printre ei nu sunt şi oameni de treabă. Vorbesc mai mult de sistemul în sine şi de felul în care sunt manevrate lucrurile în ţara asta, influenţa asupra cărora o are extrem de mare şi Biserica.

Cred că trebuie luată atitudine, indiferent de convingerile religioase, căci dacă nu ne arătăm nemulţumirile şi plecăm capul în faţa nedreptăţilor, nici nu se va schimba nimic...şi vom deveni o ţară de ignoranţă, foame şi biserici (nu că n-am cam fi deja).

- http://i.imgur.com/pOqVSRS.jpg
- http://i.imgur.com/6Pc4082.png
- http://i.imgur.com/gzk7oXq.png
- http://i.imgur.com/6950nIc.png
- http://i.imgur.com/drQbdY9.png
!?!
- http://i.imgur.com/3NprBwc.png

Personal, nu doresc decât dreptate.

| martzian a răspuns (pentru NOname):

"Vrei să dai de înţeles că Biserica nu fură," - Te rog sa retragi prostia asta. Nu putem generaliza si nu iti face cinste. Da, exista prelati care sunt necinstiti (la fel cum exista si atei care sunt necinstiti - fara ca asta sa insemne ca si tu esti automat ca ei), dar Biserica nu este o organizatie pamanteasca - limitata, apropo, la cultul ortodox - ci este formata din totalitatea OAMENILOR, ai celor ce sunt urmasi ai lui Hristos. In lumina asta, imi poti spune ce am furat eu?

"Personal, nu doresc decât dreptate." - Nu poti inclina balanta dreptatii, dintr-o parte ce indica spre nedreptate, aducand-o in partea opusa a nedreptatii si sa ai impresia ca s-a facut dreptate. Dreptatea implica restabilirea echilibrului.

| NOname explică (pentru martzian):

martzian: ""Vrei să dai de înţeles că Biserica nu fură," - Te rog sa retragi prostia asta."

Prostia e să nu vezi cum o instituţie, menită să îndoctrineze şi să manipuleze, îi jupoaie pe oameni de bani prin diverse metode de persuasiune.

"Dreptatea implica restabilirea echilibrului."

Mai mult de atât nici nu vreau, dar, oricum, sună a utopie...la câtă nedreptate e în jur.

| martzian a răspuns (pentru NOname):

"Prostia e să nu vezi cum o instituţie, menită să îndoctrineze şi să manipuleze, îi jupoaie pe oameni de bani prin diverse metode de persuasiune." - Bai, parca aveti 5 ani, pe cuvantul meu! Bine, daca atat poti pricepe din ce am scris mai sus, las-o moarta! La revedere. sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii dau de bunavoie NOname... exceptand banii publici care merg catre BOR, chiar si de la cei care nu sunt ortodocsi. laughing))). asta ar trebui oprita. in rest este alegerea oamenilor, dau de bunavoie.
cat despre subiectul propus discutiei: copiii (la fel ca tot restul populatiei) ar trebui informati corespunzator. Religia in scoli ar trebui inlocuita cu Istoria religiilor si predaa ca atare (nu stiu cum se cheama acum). Oricum, in cazul in care nu se schimba nimic, scolile si profesorii respectivi ar trebui actionati in istanta. este o dezinformare grosolana si ar trebui trat c atare. este o chestie sapovestesti biblia si cu totul altceva sa o prezinti drept fundament stiintific.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

De acord.

Iar personal, sunt de părere că ar fi şi mai bine, dacă s-ar scoate de tot nonsensurile din programul şcolar.

Îndoctrinarea religioasă, în opinia mea, nu ar avea deloc ce să caute în educaţia unui copil din secolul XXI. Mai mult dezinformează şi derutează.

Pentru religie există biserici, pentru educaţie şcoli (mă rog, cel puţin aşa ar trebui).

Cel mult, ar merge un an, doi de Istoria religiilor undeva prin liceu, când copilul este deja suficient de matur şi judecă singur, nu ia orice vorbă ieşit din gura adultului de bună.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Istoria religiilor prezinta toate religiile, nu numai crestinismul. Copilul trebuie invatat sa faca singur deosebirea si sa alleaga ce e cel mai bun pentru el.te duci la scoala sa inveti despre tot ce cuprinde viata, iar religia ocupa un loc important fie ca ne convine sau nu. La fel ca si educatia sexuala, gramatica, educatia fizicaa si altele. Pooti spune despre toate astea ca se fac in alt loc: sportul pe stadionn, sexul in pat (sau pe unde ii mai trasneste fiecaruia prin cap) etc. In momentul de fata religia este la nivelul asta in vviata oamenilor si, daca tot este predata, ar trebui predata corespunzator.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Eu sunt de altă părere. Sunt multe ţări în care religia nu se predă în şcoli şi copiii nici nu-i simt lipsa, ba din contră, ies mai siguri pe ei, mai realişti şi mai neintoxicaţi cu frică, ură, superstiţii şi idei absurde.
- http://youtu.be/Hs7CfjmDTgA
- http://youtu.be/8Eam-z1bwrk
- http://i.imgur.com/VTHhXbC.png
Chiar nu văd vreun folos în predarea religiei din clasa pregătitoare, primii 13 ani esenţiali în formarea unui viitor adult. Mai ales că în România nu se predă şi nu se va preda niciodată istoria religiilor în mod obiectiv, ci ortodoxismul. Până şi Constituţia ţării au corupt-o.

http://www.tpu.ro/......itia-http/

Ni se impune de mici să fim ortodocşi, iar cine nu se supune şi îşi permite să gândească cu propriul său cap, este discriminat şi exclus din anumite grupuri.

Oare ar mai fi existat această problemă, dacă BOR-ul nu şi-ar băga codiţa vicleană peste tot şi şi-ar vedea de credinţă, nu de conducerea, jefuirea şi îndoctrinarea ţării?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

E cam greu sa o scoti oamenilor din cap brusc. Nu sunt deloc impotriva a ce spuitu, eu ma lipsesc de relligie de foarte multi ani si nu-I duc deloc lipsa (exact cum spui tu). Ma rog, felul in care decurge acum ora de religie pare a fi unul care duce la indoctrinare (nici nu stiu prea multe pentru ca sunt plecata cu mult. Inainte ca religia sa fie introdusa in scoala). Nu vreau sa zic decat ca ar fi un pas inainte. Mie insami mi-ar placea sa stiu mai multe despre istooria religiilor ca si cultura generala, in nici un caz din alte motive. Nu prea sunt de acord cu religiile de nici un fel insa, daca tot exista, m-ar interesa sa aflu despre origini, implementare si extindere si interpretari. A fost (si este inca) o etapa marcanta in evolutia omenirii. Doar dpdv asta mi se pare chiar interesant. Incerc sa nu pic in cealaltta extrema. Faptul ca a fost inteleasa si folosita gresit nu este din vina celor care au relatat anumite experiente. E ca si cum am spune "de maine nu mai exista"...nu prea ar fi corect parca, va mai trece o perioada lunga de timp pana vom putea spune ca nu mai face parte din viata oamenilor. Spre exemplu Eliade a scris si predat Istoria Religiilor, pe care am citit-o si eu, dar din pacate nu am inteles-o la fel de bine cum as fi inteles-o daca mi-ar fi fost predata de el sau de altcineva cu o specializare in Istoria religiilor. Nu cred ca cei care predau religie la scoala sunt pregatiti sa o faca, nu cred ca au o specializare in asta, cum nu cred sa aiba macar un curs de pedagogie. Eu asta am vrut sa zic, ar face o diferenta majora si ar crea o generatie care chiar ar sti cu ce se mananca religia. Le-ar fi explicata de oameni specializati si cred cel mai sincer ca abia asa s-ar putea prodduce o schimbare benefica din punctul asta de vedere.

Răspuns utilizator avertizat
| ManStrong a răspuns:

Acesti profesori sau pseudo-preoti ar predati imediaat pe mina politiei, si pusi sa se invvirta in jury\ul puscariilor, cite o tura in 24 de ore.

Răspuns utilizator avertizat
| cooldreams a răspuns:

Ce ma enerveaza efectiv nu e religia in sine, ci modul cum e abordata in timpurile noastre.

| NOname explică (pentru cooldreams):

Religia e o treabă murdară, mai ales dacă pică în mâinile cui nu trebuie, iar în România (şi nu numai), din păcate, de astfel de mâini e plin.

| cooldreams a răspuns (pentru NOname):

Depinde ce intelegi prin treaba murdara.

| NOname explică (pentru cooldreams):

Manipulare negativă, escrocherie, îndoctrinare, abuz de putere, inducerea fricii, vânzarea de false speranţe, de iluzii, limitare...

| cooldreams a răspuns (pentru NOname):

Nu crezi ca exagerezi putin totusi? Adica, nu cred ca TOATE Bisericile fac asa. E adevarat, sunt multe care indoctrineaza, dar inca exista unele mai de Doamne-ajuta.

| NOname explică (pentru cooldreams):

Nu spun că nu sunt şi popi de treabă sau religii mai puţin nocive, dar sistemul în sine e corupt şi putred, iar cum ei fac parte din sistem, devin involuntar complici, inclusiv prin neluarea atitudinii împotriva nedreptăţii.

| sitărescu a răspuns:

Nu Biserica a demolat spitale şcoli şi altele, nu există raport de cauzalitate între construcţia Bisericilor şi demolarea spitalelor şi a şcolilor.

E o manipulare grosolană încercarea de a transforma Biserica în răul suprem al ţării şi sursa necazurilor.

Nu Biserica gestionează bugetele sau ministerele care decid tăierile.

Biserica a creeat rulaje economice, a angajat specialişti, a cumpărat materie primă şi a dat locuri de muncă.

Astfel firmele şi specialiştii nu au dat faliment şi au putut plăti impozite.

Sumele vehiculate pentru Catedrala sunt umflate de Asociaţia Umanistă.

Catedrala va intra într-un circuit turistic ce va brăzda mai toate catedralele importante din Estul Europei.

Municipiul Bucureşti şi implicit statul român vor câştiga din afluxul de turişti care vor vărsa bani în ţară.

Ce construieşte Biserica se poate vedea.

Dacă se petrece vreun dedesubt e tot din vina politicienilor, care permit asta pentru a se asocia cu imaginea bisericii, în interesul unui câştig de popularitate.

| NOname explică (pentru sitărescu):

1. Banii nu sunt nelimitaţi, Sitărescu, şi cred că ştii şi tu asta. Ajungând într-un loc (biserica, salariile miilor de popi), nu mai ajung în alte locuri, unde ar fi cu adevărat utili şi necesari (şcoli, spitale, grădiniţe, case de copii, azile de bătrâni, maternităţi, adăposturi...).
- http://i.imgur.com/URUW978.png
- http://i.imgur.com/5ziSBLx.png

2. De ce Biserica şi funcţionarii ei nu respectă ceea ce promovează? Biblia le spune "nu vă adunaţi comori pe pământ", iar ei se scaldă ostentativ în opulenţă...şi tot cer, în timp ce majoritatea oamenilor trăiesc în sărăcie.
Unde e dreptatea, unde e fair-play-ul, unde e bunul simţ, unde e cinstea, unde e iubirea faţă de aproapele, unde e neprihănirea...? Tu le vezi?...că eu nu.
Că au şi politicienii vina lor, asta e partea a doua.

Fair-play, din punctul meu de vedere şi al Bibliei, după care chipurile se ghidează aceşti oameni, ar fi să pună la dispoziţia oamenilor averile strânse de-a lungul timpului tot datorită oamenilor, nu să mai cerşească alţi bani, pe timp de criză.

Dar ar trebui să fie cu adevărat creştini ca să se întâmple asta.
- http://i.imgur.com/8Y5WaxM.png

Ce se întamplă în realitate:
- http://i.imgur.com/ATAqbGg.png

Chiar nu ţi se pare nimic în neregulă? Nimic nu deranjează?
De ce ţii neapărat să aperi nedreptatea şi megalomania? Îmi pari totuşi un om inteligent. Sau ai interese personale?

| sitărescu a răspuns (pentru NOname):

1. Nu avem nici o garanție că banii vor fi redirecționați către categoriile pe care le-ai menționat, va fi mai mult de furat pentru politicieni.

Dacă acum fură cu atâta nerușinare.

2. Biserica primește cât politicul îi permite, niciodată nu pot fi de acord cu spolierea unei singure biserici, în timp ce alte culte cresc în popularitate.

Nu am susținut furtul ci analiza rațională când vorbim de Catedrala Mântuirii Neamului.

3.Nu am văzut nici un spital sau școală demolate de Biserică.

4.Jocul pe care-l face R. Cernea dă de înțeles că în spatele lui e un curent care urăște de moarte creștinismul și urmărește distrugerea lui, distrugerea clerului, distrugerea familiei creștine prin căsătoriile gay, răsturnarea valorilor, preluarea copiilor în învățământ de la vârste fragede și suprasaturarea lor cu informații trunchiate.

Promovarea mascată a hedonismului în școli prin materiale de propagandă și educație sexuală la vârste fragede de 12 ani.

De aceea nu pot fi de acord cu acest anarhism.

Reformiștii nu se vor oprii aici și vor face abuzurile care s-au întâmplat după Revoluția Franceză când odoarele bisericii au fost jefuite, preoții care n-au fost de acord cu pretențiile politicului au fost uciși sau băgați la zdup.

Biserica franceză a fost deposedată de spitale și de centrele de caritate, sistemul sanitar a devenit de stat cu oameni dezinteresați care erau doar după ciubucuri.

Ce faci tu se cheamă manipulare prin imagine, și instigare la ură de clasă și anti-clericală, contrapui niște imagini ale sărăciei lucie, cu Clădirea Patriarhiei care va deveni element de patrimoniu UNESCO și un centru vizitat de mii de pelerini din toată lumea, lucru ce va aduce sume importante pentru țară.

Un demers similar au făcut protestanții când catolicii construiau Catedrala Sfântului Petru.

Sunt preoți care au făcut centre de caritate și de asistență socială, girând cu bunurile proprii ca să ia ajutor bancar, doar că pe ei nu-i vede nimeni.

Da, am un interes personal, să mai existe ortodoxia când voi fi bătrân să mă pot îngropa în Legea creștin- ortodoxă.

Iar, dacă se va face într-adevăr o reformă, oamenii de bună-credință să nu aibă de suferit, pentru că pe toboganul urei anti-clericale avem preoți înjunghiați în plină biserică în România anului 2012 și tare mi-e că tot cei nevinovați vor fi persecutați exact ca pe vremea comunismului.

| sitărescu a răspuns (pentru NOname):

Http://www.youtube.com/watch?v=fDcRyZBWSB4

Realizezi că există diletanți pe forumuri care susțin gestul ucigașului, ba chiar ar vrea să se întâmple la fel cu toți?

| millyca a răspuns:

Foarte interesant. Dar s-ar putea sa nu intelegem ce vrea preotul sa spuna de fapt. In orice caz, voi, astia cu blasfemiile, o sa ardeti in iazul de foc, acolo unde este plansul si scrasnirea dintilor. NOname, te am in lista mea de prieteni, nu ma asteptam tocmai la tine sa incurajezi cu atat de multa ardoare ereziile acestea care se ascund sub numele de "stiinta".

| NOname explică (pentru millyca):

Dacă-ai şti cât de rău îmi pare...
Gata, acum că m-ai ameninţat, o să încep negreşit să cred în ce crezi tu. Te bucuri? Sau vrei să mă arzi pe rug?

| millyca a răspuns (pentru NOname):

Era una care imi placea si care in situatia asta s-ar potrivi: "Pomul care nu face rod bun sa fie taiat si aruncat in foc." Poate ca m-ar bucura sa stiu ca mai este cineva care crede in ce cred eu. Poate nu m-as mai simti atat de singur. Imi amintesc, ca prin vis, prima oara cand cineva mi-a vorbit despre Dumnezeu. Eram foarte mic, iar la noi in casa, parintii nefiind credinciosi, nu se discutau astfel de lucruri. Imi amintesc sentimentul de revolta. Cum poate cineva sa fie atat de puternic si sa aiba orice drept asupra oricaruia? Apoi repede am fost convins cine este si de ce trebuie sa crezi. In fine, credinta si iubirea mea fata de Domnul au oscilat in timp. A fost deci o vreme cand eram sincer si iubitor in credinta mea. Frate, cum suna! Scriu aceste randuri cu un zambet larg si meschin. Acum nu mai cred in Dumnezeu. Datorita experientei de viata, datorita argumentelor contra si in special datorita propriei mele reflectii. Si aici punem punct acestei glume.
Insa prima parte a mesajului meu anterior chiar nu era o gluma. Am incercat sa ascult si sa inteleg ce vorbea acel preot. Apoi am incercat sa ma pun in acel unghi de vedere din care o asemenea predica ar putea capata valoare de adevar. Cred ca am gasit unghiul respectiv, dar, in orice caz, sfideaza bunul simt. Ar fi foarte mult de discutat. Prima intrebare este daca el chiar credea ce vorbea acolo. Am indicii ca NU, dar nici nu pot sa bag mana in foc, pentru ca nu il cunosc, la fel cum nici tu nu ma cunosti pe mine si nu iti poti da seama foarte repede daca glumesc sau vorbesc serios. Sigur, in acea inregistrare nu poate sa fie vorba despre o gluma, ci despre altceva. Iar ca sa fim corecti mai trebuie observat si ca el nu le preda acolo unor copii de scoala.

| AnyAnA99 a răspuns:

Eu respect biserica si preotii in general, dar pot sa spun ca acest om chiar era .....inapoiat? asta e, nu toti sunt la curent cu toate, doar ca partea rea este ca le preda la niste copii asta! Cum pot sta in invatamant niste oameni fara pic de cultura generala?

| NOname explică (pentru AnyAnA99):

"Cum pot sta in invatamant niste oameni fara pic de cultura generala?"

Da, şi eu îmi tot pun aceeaşi întrebare...

| AnyAnA99 a răspuns:

SaveOurSouls ai dreptate.Iar tu, MMihai, te inseli amarnic!

| NOname explică (pentru AnyAnA99):

SaveOurSouls cu ce are dreptate, cu insulte gratuite şi aberaţii?

Iar Mihai cu ce greşeşte când spune că trebuie să ai ceva lipsă ca să te faci prelat creştin? Nu-ţi ridică un semn de întrebare cineva care crede în arce lui Noe http://i.imgur.com/tPk7MCg.jpg http://i.imgur.com/ivxzkK0.jpg şi http://i.imgur.com/jcqVRld.jpg şerpi vorbitori, vrea ca musai şi ceilalţi să creadă în ce crede el, îşi face o meserie din asta şi se aliază cu una dintre cele mai corupte şi hoţomane organizaţii din ţară http://i.imgur.com/xDpDhkW.jpg dacă nu din lume? De ce "se înşală amarnic" Mihai când nu are încredere în aceşti http://i.imgur.com/PGlrXGE.jpg http://i.imgur.com/n0bwNUG.jpg oameni?

| BlitzkriegJack a răspuns:

In simpla si nesemnificativa mea opinie, la ora de religie ar trebui sa invatam despre religie in sine, despre toate religiile. Daca nu, macar sa i se schimbe numele in "Ora de indoctrinare".

| NOname explică (pentru BlitzkriegJack):

De acord.

http://www.tpu.ro/......ul-nu-are/

Iar cum predarea religiei într-un mod obiectiv este ca şi imposibilă în România (dacă e să fim realişti), mi s-ar părea mult mai ok să fie înlocuită cu orele de etică, logică şi educaţie sexuală.

| rosini a răspuns:

Dar cine esti tu sa il contrazici pe Sfantul Duh care ne spune ca universul se invarte in jurul pamantului prin adeptii lui? Adica acei antici stiuai ei ce spun, ca doar Dumnezeu era in ei. Nu a vorbit Moise cu boschetele in flacari din desert, adica cu Dumnezeu?
Toate aceste teorii care ne spun ca pamantul este rotund si se invarte in jurul soarelui, teoria evolutiei, universul are ~13, 7 mld. ani, toate sunt minciuni ale satanistilor care conduc lumea si pretind ca sunt oameni de stiinta, iar ca dovezi ii avem pe sfintii parinti care ne spun de de secole adevarul, dar au venit masonii si uite ca vau indobitocit.
Daca nu crezi in ceea ce zic, o sa suferi dupa ce mori sau te aruncam in prapastia de la marginea pamantului, dar daca esti femeie te ardem pe rug.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru rosini):

Demonstreazam teoria evolutionista si "ideea" ca pamantul are cateva miliarde de ani.Iar eu o sa vin cu contr-argumente solide.

| M25M a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Http://www.scientia.ro/biologie/67-evolutionism.html
Ai articole despre evolutie, ca tot ceri dovezi in prostie in ultima perioada vezi seria 15 dovezi ale evolutionismului. (stiu ca nu ai sa le accepti, sigur au fost "demontate" de institutul de cercetare creationist care invoca verigile lipsa).

Aci ai despre varsta universului : http://www.scientia.ro/......sului.html

| sysysysy36 a răspuns:

Noname,imi pare rau de tine...vad ca nu iti poate scoate nimeni din cap convingerile tale...esti foarte pornita contra bisericii si tot ce inseamna religie.Indoctrinarea despre care vorbesti tu in general este la tine nu la altii.Indoctrinarea despre care tu vorbesti nu e cea facuta de religie, si cea de "oamenilor de stiinta"
.Nu spun ca nu exista preoti care uneori au incalcat ce trebuie sa faca un preot, dar pana la urma suntem oameni, nu? Nu spun ca Biserica nu a facut investitii proaste si inca mai face Ca poate unii bani nu s-au folosit pentru ce trebuia.Dar la cate lucruri bune a facut Biserica pentru oameni, ca de obicei noi vedem partea rea.La fel si cu preotii, si apropo, medicii.Nu mi-a placut niciodara sa generalizez.
''cat vom mai fi condusi de biserica?''
Cred ca ai ceva probleme, Sincer!
''Înclinaţia preoţilor spre pedofelie este bine cunoscută deja''-din nou aceeasi NOname...Ti-a spus DarkSpore un adevar si tu, tipic, cu aceeasi replica ''inteligenta'':''Scuteşte-mă, te rog. Nu am timp de pierdut cu citate, speculaţii şi fanatismele tale. '' ''Basmele'' de care vorbesti tu sunt lucruri adevarate, insa prea complexe pentru mintea umana.Te crezi prea inteligenta, insa de fapt nu sti nimic.Si nici nu o sa stii cu atitudinea asta.Continua asa, o sa ajungi bine.Eu una nu mi-as putea imagina viata fara Dumnezeu(cum ti-o imaginezi tu, probabil)Sa te trezesti dimineata cu senzatia asta ca esti singura.In tot universul asta esti singura.Nu exista Dumnezeu, nu? Atunci de ce mai traiesti? Eu una nu pot sa imi imaginez ce e in mintea ta si a celor ca tine.Sincer,nu ti s-a intamplat niciodata sa spui''Doamne, ajuta-ma!''.Tu ai crezut vreodata in Dumnezeu? Nu crezi ca era mai bine asa? Sincer, imi pare rau pentru voi.
Am multe sa iti zic dar nu pot acum. Poate nu o sa imi bagi in seama raspunsul, sau o sa treci cu aroganta peste el-ca de obicei.Nu stiu.Pa-pa!

| NOname explică (pentru sysysysy36):

Să-ţi manifeşti tupeul şi prostia de pe contul principal nu te ţine? Era musai să-ţi creezi un cont "de post" pentru descărcarea frustrărilor?

Pe viitor, ţine-le pentru tine, iar de răspuns, răspunde strict la subiect şi asumă-ţi cuvintele, fără laşitate şi ipocrizie!