Întrebare recomandată | dragos38 a întrebat:

Studierea Astronomiei, credeti ca este mai interesanta ca studiul Religiei in scoli?

157 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Parerea mea este ca ora de religie nu ar trebui sa fie scoasa sub nicio forma din orarul elevilor, indiferent in ce clasa sunt. Si asa societatea noastra pare sa uite adesea ca scopul vietii noastre nu este imbogatirea sau altele, pamantesti, ci mantuirea. Trebuie sa credem cu tarie in Dumnezeu, pentru ca numai asa vom dobandi viata vesnica. El a facut atatea pentru noi, dar in ziua de azi, parca uitam sa mai aratam multumire...
Si astronomia este interesanta insa este complicata, e destul de greu de inteles in privinta anumitor lucruri. Nu ma declar o cunoscatoare extraordinara a acestei materii, insa sunt de parere ca este suficient ca se face in facultati specifice. Nu stiu daca avem in tara, dar in alte parti se face. Daca iti place, te orientezi spre asa ceva. In plus, in scoli si licee se fac materii elementare nu aprofundare pe teme iesite din comun ca si Cosmosul.
Asta e ceea ce cred eu, fiecare are dreptul sa zica ce vrea...

| EugenRomaniuc a răspuns:

Nu. Esti crestin ortodox sau esti de alta confesiune religioasa? Nu stiu altii, dar la mine, atat la scoala cat si la liceu am avut acelasi preot la religie si nu as da religia pentru nimic happy Toate chestiile alea, mai ales daca ai citit Biblia sunt extrem de interesante! big grin

| Scarbo a răspuns:

Mult mai interesanta, pacat ca la profilul meu nu se face astasad

| dragos38 explică (pentru AnonimaOk):

Intr-un studiu facut in Romania de o televiziune (4 din 10 romani cred ca soarele se invarte in jurul pamantului)

| dragos38 explică (pentru EugenRomaniuc):

Sunt crestin ortodox, dar d dupa parerea mea nu conteaza religia, eu nu zic sa se scoata religia, dar la nivel de liceu ar trebui sa devina obtionala, si sa se introduca astronomia din nou pt.ca sunt convinsa ca sunt destui romani care ar dori sa studieze astronomia

| dragos38 explică (pentru Scarbo):

Asta e, intr-un viitor mai apropiat/departat sigur o sa se introduca si astronomia ca materie de studiu la nivel de liceu happy

| AnonimaOk a răspuns (pentru dragos38):

laughing mda ok am inteles si mi-e frica sa te contrazic ca e sigur adevarat... totusi chestiile astea se cam stiu din clasa a4a de la geografie. Nu iti trebuie astronomie sa le stii. Iar daca studiile au fost si ele facute pe persoane de la sat unde sunt oameni mai in varsta si care nu au avut posibilitati si nici acces la educatie. cu atat mai bine tongue

| dragos38 explică (pentru AnonimaOk):

Doar la nivel de facultate nu este sufiecient si nu vad de ce ne- ar departa de divinitate daca religia ar deveni obtionala la nivel de liceu si sa se introduca studierea Astronomiei

| EugenRomaniuc a răspuns (pentru dragos38):

In cazul asta poate deveni astronomia un obiect optional happy

| dragos38 explică (pentru AnonimaOk):

Nu,nu chestionarul acesta a fost facut in Bucuresti pe persoane alese aleatoriu si tineri si invarsta

| AnonimaOk a răspuns (pentru dragos38):

Ne-ar indeparta pentru ca oricum populatia pare din ce in ce mai dezinteresata. Ora de religie, tinuta cum trebuie, ar trebui sa ne raspunda anumitor intrebari, sa ne deschida ochii mai bine. De ce ar fi astronomia indispensabila totusi? Elementele fundamentale ale Universului si astfel de notiuni se invata la geografie si ne formam acolo cultura generala, putina dar nu zero, in acest domeniu. Eu sunt la profil de mate-info si ar fi interesant sa fac astronomie pentru ca banuiesc ca e ceva intre fizica si geografie, care mie imi par ok. Te intreb insa, de ce i-ar trebui unuia de la filologie sau de la stiinte sociale asa ceva? Ii va folosi lui asta in viata ori la locul sau de munca viitor? Ma cam indoiesc.
PS : optionala *

| dragos38 explică (pentru EugenRomaniuc):

Da, dar la licee de profil eu zic ca astronomia sa devina obligatorie iar religia obtionala, caci si asa religia sa introdus lla ciclul primar, gimnazial, liceal, macar la liceu sa devina obtionala

NOname
| NOname a răspuns:

În mod sigur astronomia este mult mai utilă, căci face parte din realitate.

| EugenRomaniuc a răspuns (pentru dragos38):

La licee de profil, da. Dar la filologie, bilingv, sau geografie-istorie sa fie obligatoriu religie! happy

| dragos38 explică (pentru AnonimaOk):

Eu,dupa parerea mea, astronomia daca se va introduce vreodata sa se introduca la profile de specialitate, nu neaparat la filologie sau e.t.c. dar acolo unde se studiaza fizica sa se introduca si astronomia

NOname
| NOname a răspuns:

...astronomia nu predă basme şi minciuni.

http://www.tpu.ro/......re-aceste/

| Polonic1 a răspuns (pentru AnonimaOk):

Poti sa enumeri lucrurile pe care le-a facut d-zeu pentru noi?

| AnonimaOk a răspuns (pentru Polonic1):

Daca citesti Crezul, deja reies cateva :
- a coborat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara si S-a facut om
- S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pont din Pillat
- A patimit, S-a ingropat, a inviat a treia zi
- S-a inaltat la ceruri
Toate astea le-a facut pentru a mantui omenirea, a inviat mortii, a murit El insusi. Sa nu mai zic ca fara el nu ai exista, Dumnezeu IAHVE/YAHVE a creat pe om si bineinteles restul - animale, plante, apa, lumina etc.
Citeste Biblia. Sunt suficiente argumente acolo dupa parerea mea, care nu am aprofundat-o in intregime nici eu.

| dragos38 explică (pentru AnonimaOk):

De ce este idispensabila Astonomia pt.ca este stinta care studiaza miscarea, evolutia corpurilor ceresti si a sistemelor formate de ele

| Aiwendil a răspuns:

Mie mi-ar place sa studiez astrologia, dar si astronomia, dar nu am nimic cu ora de religie pentru ca ne mai odihnim si noi mintile dupa ce ai avut latina si romana unde ai scris o gramada de pagini. big grin

| HueyFreeman a răspuns (pentru EugenRomaniuc):

Daca la astfel de licee religia este obligatorie, atunci la teologie ce se mai face?

| AnonimaOk a răspuns (pentru dragos38):

Si totusi dumneavoastra nu credeti ca aceste lucruri se mai studiaza si la fizica si geografie? La astronomie singurele chestii noi sunt amanuntele ce tin de corpurile ceresti, amanunte oricum nu indispensabil pentru ca ceea ce e mai important de zis, a fost spus la geografie (verificati clasa a5a si a9a)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mult,dar din pacate include multa matesad

| andrei1237 a răspuns:

Nu,nu mi se pare.

| dragos38 explică (pentru AnonimaOk):

In astronomie lucrurile devin mai complexe am acasa o astronomie de clasa XI-real si lucrurile devin mai profunde (schema sistemului solar, natura fizica si miscarea stelelor, cartea a fost publicata in 1960, noi suntem in anul 2013 oare ma intreb cum ar arata o carte de astronomie bublicata ceva mai recent sa zicem anum 2000 sau 2013 stinta a avansat sau facut noi descoperiri ultima descopereire a fost anul acesta cand o naveta coriozity nu stiu daca am scris bine/ a descoperit o planeta noua asemanatoare cu planeta noastra care se afla la 20 de ani lumina in afara sistemului nostru solar

| AnonimaOk a răspuns (pentru dragos38):

Astfel de informatii pot fi accesate si la biblioteca, chiar si eu am mai luat carti de genul vara trecuta, cand aveam timp liber. Este intr-adevar interesant dar as fi de acord cu introducerea acestui obiect doar ca optional in clasa XI la mate-info si stiintele naturii. Inlocuirea religiei insa nu este o varianta. Tinerii / adolescentii au mai mare nevoie de aceasta disciplina desi, avand in vedere faptul ca in orele astea elevii dorm sau asculta muzica si altele... hmm astronomia nu e asa rea daca ma gandesc, cel putin comparativ cu modul ignorant de predare a religiei in unitatile de invatamant.

| dragos38 explică (pentru anonim_4396):

Include mate, dar in Romania sunt sigur ca sunt destui care vor sa studieze satronomia sa descopere lucruri interesante, dar neavand posibilitatea aici, ei vor pleca in alte tari mult mai deschise (open maind) pentru.a studia

| dragos38 explică (pentru AnonimaOk):

Pai vezi, decat sa doarma la orele de religie pentru ca nu e nimic interesant /mai bine s-ar baga astronomia poate cine stie unora le vor trezi interesul

| Polonic1 a răspuns (pentru AnonimaOk):

1.De ce avea omenirea nevoie de mantuire?
2.Nu stiu de tine dar pe mine m-a facut mama si tata.
3.De unde stiu eu ca biblia e veridica?

| dragos38 explică (pentru AnonimaOk):

Ma refer la licele de profil acolo sa nu se mai studieze religia si asa depasita ci sa se introduca astronomia ca materia de studiu iar religia sa se studieze in liceele cu profil teologic.