Întrebare recomandată | dragos38 a întrebat:

Studierea Astronomiei, credeti ca este mai interesanta ca studiul Religiei in scoli?

157 răspunsuri:
| dragos38 explică (pentru fuzzer):

Stinta,a explicat toate fenomenele naturale, iata raspunsul la intrebarea cu ce l-ar ajuta pe un copil daca ar studia stintele exacte sau ale naturi geografie, fizica, chimie, astronomie,(biologia+anatomia il ajuta sa-si cunoasca propiul corp geografia +astronomia sa cunoasca planeta pe care locuim si sa dezlege misterele universului cu ajutorul astronomiei si cosmologiei, Divinitatea nu ne-a creat ca sa ne distruga apropo cu zilele din urma, sfarsitul acestei planete va fi peste 4-5 miiliarde de ani cand soarele se va mari si pamantul acesta se va transforma intr-o minge de foc, dar pana atunci sunt sigur ca omenirea va coloniza alta planeta.de curand sa descoperit ca in afara sistemului nostru solar exista o planeta asemanatoare cu pamantul aflata la 20 de ani lumina distanta fata de caleea lactee.in 50 de ani s-ar putea ca americanii impreuna cu rusii sau cu altii sa colonizeze planeta marte acolo s-au gasit bucati mici de gheata, deci apa iar apa inseamna viata, deci probabil cu miiliarde de ani in urma a existat viata si pe planeta aceea ''toate fenomenele naturale au fost explicate de catre stinta happy

| ThePinkPant3r a răspuns:

Dar, de ce sa nu le facem pe amndoua.

| fuzzer a răspuns (pentru dragos38):

Nu fi prea sigur, in ceea ce priveste "Sfarsitul Lumii", asta e o gandire tipica secolului iluminat, ma refer aici la secolul al XVIII-lea, cand divinitatea numai era vazuta ca fiinta suprema, iar iluministii de seama, au incercat cu o gandire rationala, sa explice toate misterele, chiar si cele ce tin de divinitate. Iar altii spuneau, ca e nevoie de credinta, nu doar de stinta.
Iti spun sigur, ca sunt multe lucruri pe care stinta nu le poate explica, ma rog, cum face, magicianul ala dynamo, sa stea pe apa? Sau cum de s-au implinit toate profetiile religioase, ca multi neaga aceste lucruri cu desavarsire.In urma, cu cateva mii de ani, Isaia a prezis, ca se va naste un conducator puternic pe nume Cirus, care va conduce o armata, ce se va intinde de la portile Asiei, pana in Europa, si peste cateva sute de ani, aceasta profetie s-a implinit.
E imposibil, ca stinta sa explice totul, in natura asta, toate au un echilibru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De o mie de ori!

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

Da,pai sunt si materialisti care nu cred in existenta unui creator ci in inteligenta materiei, iar altii cred in existenta divinitatii care a creat tot acest univers si care in momentul de fata se extinde, oamenii de stinta au observat ca universul se afla intr-o continua extindere si evolutie, in momentul de fata la 100 de miilioane de ani lumina sau miiliarde de ani lumina fata de planeta noastra au loc explozii(big-banguri cum au fost numite )in urma carora iau nastere alte sisteme solare, iar al nostru va mai exista timp de 4-5 miiliarde de ani dupa care soarele datorita mariri discului sau va inghiti planeta si se va transforma intr-o minge de foc.deci daca universul se afla intr-o continua miscare si evolutie inseamna ca divinitatea lucreza creza.

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

Cirius,un coducator babilonian cand a venit el la putere imperiul era deja format, el a consolidat hotarele imperiului care se intindea de la rasarit de la hotarele indiei pana in apus in asia mica (au existat multe imperi dar toate au disparut in negura istoriei imperiul babilonian, persan, roman e.t.c. deci sunt fapte istorice relatate de contemporanii acelor vremuri, iudeii find subjugati asteptau sa fie eliberati de Cirus si faceau profeti prin diferiti oameni Isaia/isi batea gura degeaba.deci sunt niste relatari istorice nimic altceva.

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

Deci isaia in momentul in care facea profetii imperiul babilonian deja exista si era deja extins, si iudeii il astepta pe Cirius sa le vina in ajutor dar sau inselat. deaici vine si profetiile lui Isaia care a fost contemporan cu Cirius si vazand ca imperiul babilonian se extinde a inceput sa faca profetii, ca si intr-un meci de fotbal intre intre Brazilia si Israel sa zicem la inceput esti optimist tii cu israelul ca esti de al lor dar cand vezi ca incepi sa vina goluriile in poarta israelului upsssss. atunci incepi si tu cu profetiile ca o sa ne bata ca nu stiu ce ca nu stiu cum, da si el din gura facand o paralela cu ''Isaia'' cand a observat ca Cirius nu glumeste si incepe sa-si consolideze imperiul normal ca a inceput sa faca profetii dar degeaba ei au ramas subjugati

| dragos38 explică (pentru ThePinkPant3r):

Buna intrebare, de ce sa nu se studieze amandoua, insa nu cred ca se va intampla pt.ca nu se prea potrivesc nu se inghit una cu alta (religia +astronomie )

| ThePinkPant3r a răspuns (pentru dragos38):

Da, dar mergeu totusi ca sunt chestii inportante. Se putea face un compromis.big grin

| dragos38 explică (pentru ThePinkPant3r):

Or fi importante, dar profesoriilor de religie nu cred ca le-ar conveni, in general astronomia contrazice religia.

| Πετρονέλα_Ρίζου_1997 a răspuns:

Categoric! Studierea acelei materii este mult mai importanta in prezent decat religia. Cu religia ramai cu mantuirea sufleteasca, pe cand cu astronomia iti poti asigura un mod de trai.winking

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

A mai existat un magician, david coperrfield,cel mai tare,facea tot felul de magii, iluzii, numai de el stiute intr-un interviu David a explicat unele magii cum le-a facut pe cele simple, insa pe cele mai complexe nu, a specificat ca nu ar mai avea nici un farmec daca ar explica magiile facute de el, asa ca le tine secret numai de el stie cum le-a facut, iar noi ramanem cu farmecul acelor magii/iluzii.

| Adusca a răspuns:

La ce nivel?

| Costellino a răspuns:

Pe langa orele de religie ar fi bine sa studiem si Astronomia, dar religia e pe primul loc, urmata de limba si literatura Romana si de matematica. happy

| hellchild a răspuns:

DA! Este mai interesanta, din punctul meu de vedere, iar daca e religie pai sa fie religie, sa se prezionte fiecare religie dintr-un punct de vedere obiectiv, si sa fie optionala(unora nu le plac basmele).

| fuzzer a răspuns (pentru dragos38):

TU nu intelegi, acei oameni au fost profeti, care au prezis, si au prezis cu ajutorul lui Dumnezeu, presupun ca tu esti ateu, de asta te impotrivesti.
Si s-a prezis cu mii de ani in urma, ca Iersusalimul, va fi distrus, chiar si anul s-a prezis si anume 70 e.n... Cum explici asta? N-ai cum, nici tu nu poti explica asta, nici stinta. Nici in ziua de azi nu se stie de ce romanii s-au retras, la un moment dat si nu i-au atacat pe israeliti, acolo a fost puterea lui Dumnezeu, de asta consider eu ca e necesar studiul religiei in scoli, doar ca, e o mica problema, profesorii si mai marii bisericilor, promoveaza niste invataturi total gresite.

Răspuns utilizator avertizat
| dragos38 explică (pentru fuzzer):

Hm.daca studiezi cateva izvoare istorice te vei lamuri, primul templu ridicat de catre evrei a fost distrus de catre Nabucodonosor regele Bbilonului anul 586 I.C. a urmat o perioada de 70 de ani de exil in babilon, distrugerea de catre romani a celui de al 2 templu in anul 70, ia dus in exil si in ratacire pe evrei in care se afla si in prezent (uite ca pe asta n- au mai prevazuto profeti upssssss)tot ce a mai ramas din templu este zidul exterior din (V) acum cel mai sfant loc pentru evrei unde se aduna cu milioanele si se roaga (zidul plangerii). sunt crestin ortodox nu ateu

| dragos38 explică (pentru u2irish):

Religia, nu este deloc compatibila cu astronomia religia dupa parerea mea nu este o stinta, dar astronomia da

| dragos38 explică (pentru Πετρονέλα_Ρίζου_1997):

Ma bucur ca ti-ai dat seama, happy

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

Eu am inceput sa inteleg de mult cum sta treaba cu religiile, dar vad ca tu nu prea intelgi, ''care e smenul'' eu cred ca tu nu prea crezi in ''Divinitate'' ci mai degraba in religii happy

| dragos38 explică (pentru Adusca):

Daca se va introduce, se va introdue la nivel de liceu banuiesc.dar deocamndata nici o speranta. sa se studieze astronomia in Romania.

| fuzzer a răspuns (pentru dragos38):

Da, bine spus doar "crezi". Am o opinie si nu ma intereseaza daca aceasta conteaza pentru tine, dar nu sunt de acord cu invataturile transmise de biserici, si de mai marii bisericilor, stii, eu sunt de moda veche.Si daca cunosti adevarurile legate de scriptura, si nu ce spune sfantu popa, o sa-mi dai dreptate, cat ce tine de stiinta, mereu acest domeniu a ajutat omenirea pe plan intelectual si nu numai, au fost elucidate atatea mistere, dar mereu va fi in opozitie cu religia.Religie=divinitate.Daca crezi in divinitate, crezi si in religie. Daca nu crezi in divinitate, nu crezi nici in religie, prima religie adevarata, si anume iudaismul, se presupune ca a fost religia lui Moise, si crestinismul, religia lui Iisus..Deci tot de religie, dai.

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

Religia /religiile, nu inseamna Divinitate ele au luat nastere datorita misticismului care existau in oamenii preistorici inscriptiile lasate pe pesteri si pe diferite stanci au dus la concluzia ca ei venerau animalele dupa ce le omorau, ba mai mult se si inchinau la ele, cerandusi iertare /de asemenea ei se inchina la soare,luna, e.t.c. nu-si puteau explica fenomenele naturale ploii, cutremure, sau izbucnirea unui vulcan si atunci toate aceste fenomene au fost date pe seama unor finte supra-naturale zeii, apropo sti nu ca elohim in limba ebraica veche inseamna zeii =plural.Crestinismul da, vine de la Cristos si in numele lui au fost exterminate piieile rosii=amerindieni pentru a putea fi crestinati, nici macar Isus nu se inchina la Divinitate ci el credea tot in zeii (zeul eli)cand la batut in cuie la el s-a rugat de ce la parasit.

| dragos38 explică (pentru dragos38):

Stiinta nu este in opozitie cu divinitatea ci cu dogmele religioase si cu miturile biblice una dintre aceste mituri este crearea aceste lumi in 6 zile de catre Dumnezeu aceste legende vin in contradictie cu bazele stintei''Giordanno Bruno'' a intrat in contradictie cu inchizitia /marea greseala a celor care au scris biblia au zis ca lumea a fost creata din nimic/ ori din experienta se stie ca din ''nimic nu se poate crea nimic''
ori materia este vesnica ea nu poate fi creata nici distrusa ci numai transformata, asa cum se va intampla si cu planeta aceasta peste 4-5 miiliarde de ani cand ea se va trasnsforma intr-o minge de foc asa cum au preconizat oamenii de stiinta mai repede cred in profetiile oameniilor de stiinta decat in a celora de acum 2000 de ani care nu aveau idee ce forma avea pamantul.dar peste 5 miil de ani oamenii vor fi departe pe alta planeta pe care o vor coloniza, iar pe aici daca e sa credem in astronomie dupa ce planeta aceasta se va transforma in ''foc si para'' vor aparea alte corpuri ceresti ca doar materia nu se distruge ci se transforma la fel si energia careia i este propie, iar ca in concluzie eu zic ca stiinta este de la Divinitate '' a sti, a cunoste, a cerceta.stinta inseamna cunostere pe cand religia vine de la oamenii din antichitate datorita supersitiilor adica necunoasterii, poate o sa prindem poate nu, dar oricum biblia va devenii cum a devenit si legendele olimpului ''legendele biblice'' cu asta am avut ce am avut de zis.(ai sa vezi ca peste ani 20-30-50 de ani americani vor coloniza planeta marte) ciao

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

Stinta nu este in opozitia cu divinitatea, ci cu dogmele religioase, si cu mituriile biblice, una dintre aceste legende este crearea lumii de catre dumnezeu in 6 zile si a 7 s-a odihinit de parca divinitatea ar fi finta umana ca sa vezi greseala, aceste legende vin in contradictie cu bazele stinteii, marea greseala a celor care au scris biblia, au zis ca lumea aceasta a fost creata din nimic ori din nimic nu poti crea nimic, materia e vesnica ea nu poate fi creata nici distrusa ci ea se transforma asa cum se va intampla si cu planeta aceasta peste 4-5 miiliarde de ani se va transforma intr-o minge de foc, mai repede cred in profetiile stintei decat in acelor de acum 2000 de ani care nu aveau idee ce forma are pamantul, dar peste 5 miil oamenii vor fi departe vor coloniza alta planeta(daca bine inteles nu o sa dispara rasa umana pana atunci dar pamantul acesta se invarte si cu si fara noi)iar pe aici daca e sa credem in astronomie dupa ce planeta aceasta va dispare/transforma/vor aparea probabil alte corpuri ceresti alt sistem solar caci materia nu dispare ea se transforma precum si energia careia i este propie.In concluzie eu zic ca stiinta vine de la ''DIVINITATE'' stiinta inseamna a cunoaste, a sti, a cerceta.pe cand religia vine din supersitiile oameniilor antici necunoastere/nu-si puteau expica fenomenele naturale si se inchinau la soare ploaie, animale,(apropo si indienii in ziua de azi vaca o considera un animal sacru pe cand noi o mancam) deci ai grija si nici musulmanii nu mananca carne de
porc deci din puncul lor de vedere esti un pacatos incalcand unele reguli biblice. oricum biblia va deveni asa cum a devenit si legendele olimpului scrise de vechii greci care credeau in zeii lor asa si cu biblia va devenii legendele biblice iar peste mii de ani cand oamenii o vor citi vor incepe sa rada de noi, spunand, ca sa vezi ce primitivi erau aia cum sa crerzi in asemenea basme.ai sa vezi ca peste 30-50 de ani americanii vor coloniza planeta marte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident ca da.

| fuzzer a răspuns (pentru dragos38):

E peste limitele ratiunii umane, ca sa-ti pot explica ce scrie in geneza, si anume ca pamantul a fost facut din nimic.Aici intervine puterea divinitatii, si biblia contine multe detalii stiintifice, si anume forma pamantului, care a fost un mister, pana ce galileo galilei l-a elucidat, in biblie, spune clar, ca pamantul este sferic...Si apropo, ce ai spus tu cu Iisus, si ca el se inchina la zei, acestea sunt doar niste povesti inventate de atei, cum am mai auzit, ca Iisus a savarsit crime cat timp a fost pe pamant, doar tampenii. Atata timp cat nu exerciti credinta in Dumnezeu, si in fiul acestuia, ne putem contrazice la infinit, tu esti cu ale tale, eu cu ale mele.

| Gabbriell a răspuns:

Da, de ce nu.