Întrebare recomandată | dragos38 a întrebat:

Studierea Astronomiei, credeti ca este mai interesanta ca studiul Religiei in scoli?

157 răspunsuri:
| dragos38 explică (pentru fuzzer):

El intinde miazanoapte asupra golului,si spanzura pamantul pe nimic, Iov; un semianalfabet probabil, o alta descriere a formei pamantului ''Si pamantul era fara chip si pustiu si intunericul era deasupra adancului, deci cu alte cuvinte pamantul(planeta) nu avea forma la inceputurile sale si era si pustie saraca planeta, deci materia era informa si pustie, halal descriere stintifica a acelor primitivi semianalfabeti probabil. Norocul nostru a fost cu Galileo Galilei parintele astronomiei care a descoperit ca pamantul se misca, devenind un inamic al inchizitiei si a dogmelor religioase ''Tu ai asezat pamantul pe temeliile lui si nici odata nu se va clatina/ astea sunt descriile stintifice din Biblie hm.bine inteles ca Galileo a fost numit eretic si l-au incarcerat/datorita afirmatiilor sale care erau in contradictie cu scripturiile vechi, biblia/docme religiose cu ce vrei tu.mai documenteazate, iar in privinta lui Eli'' Preotimea Judaica tinea de vechiul testament si practica jertfe in templele zeilor (elohim=zeii la plural)acesti zei erau ''ELI'', adonai, sabaot si iahve. Miticul Moshe, (nu exista probe ca ar fi existat) ar fi incercat sa reduca zeii judaici numai la Iahve insa iudeii antici, si inclusiv Jeshua, a continuat sa-i invoce pe toti/si sa-ti mai spun o cheste ce spune apostolul Toma despre Jeshua, zeificat de iudeo-crestini Isus Hristos (de fapt exista 10 evanghelii aflate in prezent la muzeul din Cairo bine inteles ca nu au fost introduse in Biblie ca sa nu se afle anumite adevaruri despre Isus.
1.A fost un simplu predicator, interesat sa aduca unele modificari in textele originale, practica pentru cei saraci (ai vazut si filmul majoritatea erau pescari, semianalfabeti ) carturarii nu-l prea bagau in seama
2.Nu a savarsit nici una din minuni descrise in cele 4 evanghelii, acele minuni circulau in folclorul judeu despre prorociile lui Ilie Tesvitianul si Eliseu
3.N-a fost maltratat(desi in una din cele 4 evanghelii ar fi fost maltratat in fine)deci nu a fost deoarece era pacifist si impaciuitor.
4.N-a fost maltratat, nici crucificat si normal ca nici nu a inviat, Fariseii traditionali l-au batut si l-au alungat in Shringar, unde a trait pana la batrtanete. Discovery a prezentat o emisiune pe aceasta tema insistand pe celelalte evanghelii 39 la numar, evanghelia dupa Iuda, Toma, Maria Magdalena, Bartolomeu e.t.c.deci tu cu mituriile tale iar cu ale mele asa cum ai zis tu.Si am o intrebare daca vrei sa raspunzi bine daca nu iarasi bine /Tu tot zici ca Religia =Divinitate,sti tu oare care este diferenta intre religie si credinta?
Si cu asta am incheiat conversatia caci nu mai are rost/sa-mi consum energia degeaba, si nu iuta Biblia va deveni cum a devenit si legendele olimpului o carte plina cu basme, metafore, mituri, relatari ale unor fapte istorice,(ocuparea israelului de catre imperiul babilonian )

| svartirhimnar a răspuns:

Este mult mai interesantă, normal. Acolo nu-ţi bagă nimeni pe gât nimic, e doar ştiinţă.
Pe când la religia din şcoală. dacă ai o opinie sau un argument cu care profesorul nu e de acord, degeaba, tot eşti obligat să faci ce zice el, că de nu ai notă mică.
Tâmpenii.

| fuzzer a răspuns (pentru dragos38):

MA rog, tu ai o gandire "New Age", adaptata noilor metode, si eu m-am uitat pe discovery, am vazut tot felul de emisiuni, am citit multe carti de Dan Brown, prietene, gresesti amarnic, tot ce fac acesti oameni, fac pentru bani, sa induca lumea in eroare.
Religia=Este o stiinta, ca tot ai vrut sa-ti raspund..Si are o mare legatura cu credinta.

Religia este credința în supranatural, sacru sau divin, și codul moral, practicile de ordin ritual, dogmele, valorile și instituțiile asociate cu această credință. În cursul dezvoltării sale religia a luat un imens număr de forme în diverse culturi sau persoane...

Draga Domnule, fie crezi, fie nu, dar toate profetiile din biblie, aceasta carte de "mituri", s-au implinit.Mai trebuie sa se implineasca o profetie, si bum, cu necredinta oamenilor. Atunci cine o sa-i mai salveze? Stiinta? Nu, nu cred..Este vorba, despre profetia cu "ARmaghedonul", sau acel sfarsit al lumii, care este foarte aproape. Priveste in jur, cand pacatul, violenta, razboaiele, foametea, pana si sclavia in unele parti ale lumii, ating apogeul suferintei si al durerii. Ce face stiinta in privinta asta? Se pare ca omenirea are nevoie de un ajutor, de undeva, si totusi il primim, dar il refuzam cu desavarsire.
Exista multe religii, si credinte, si practici religioase la nivel mondial, de asta nici nu ma intereseaza, mai putin important sa-mi umplu capul, cu tot felul de zei, zeite, etc..Religia adevarata este aceea care face voia lui Dumnezeu, si care acumuleaza cunostinte despre Dumnezeu si despre Fiul sau, cat si despre scopul acestuia cu privire la pamant.

Ce-mi spui tu acolo, cu zei, si mai stiu eu ce, astea chiar ca sunt povesti, si ai pomenit ceva despre Iisus, mintea oamenilor, a fost orbita de-a dreptul, niste lucruri atat de marunte, si totodata atat de mari nu pot fi vazute cu ochii fizici.

Omule, gandeste-te, daca toate astea, ar fi simple povesti, nu crezi ca era cazul sa se piarda toata chestiunea cu religia/credinta/Dumnezeu/Iisus?
Dar uite, ca nu s-a pierdut, a rezistat mai bine de 2 Mii de Ani, si acest Iisus, care spui tu ca nu a facut nimic special, a avut cea mai mare influenta asupra omenirii, din punct de vedere istoric... Alti conducatori/regi/imparati de renume, nu au influentat omenirea, la fel ca acest personaj.

Eu zic ca asta iti da de gandit, si sa nu crezi tot ce vezi tu la televizor, ca te vei muta pe o alta planeta, si alte povesti...

Puneti simpla intrebare :"De ce am venit pe lumea asta?" Exista vreun scop?"
"Ce este viata?" "De ce stiinta nu ma poate ajuta sa traiesc vesnic, cum se presupune ca traiau anumite personaje biblice?"

Cand vei gasi raspunsul la aceste intrebari, vei stii exact pe ce drum te afli. Vezi tu, e foarte usor sa negi anumite lucruri, cand viata asta e asa de scurta, intr-o fractiune de secunda ti-ai putea pierde viata, si la final sa afli ca exista acest Dumnezeu, si acest Fiu al Sau care si-a dat viata pentru oameni, atunci ce vei face? Mai bine zis, ce vom face cu totii?
DAca nu suntem in stare sa aratam putin respect, fata de acest Creator, oamenii din prezent, care chiar sunt inteligenti, divinizeaza, elementele chimice, hidrogenul, oxigenul, ca din perspectiva lor, acestea au creat lumea.

Eu vad lucrurile altfel, tu, le vezi altfel, 2 oameni diferiti, 2 pareri diferite..Care e cea corecta? Asta ramane de vazut.

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

Sa o luam metodic
1.new age, este tot o religie oculta indreptata impotriva religiei crestine, ma doare in spit de ea.(de amandoua)
2.nu am citit nici o carte de Dan Brown in schimb sper sa citesc cartiile lui Stephan Hawking.
3.Religia =credinta in zei, monoteimul este credinta intr-un singur zeu, Iudaismul a fost prima religie monoteista la fel si (crestinismul si islamismul tot religii monoteiste), pe cand credinta=sa crezi in existenta unui creator atotputernic, divin.
4.armaghedonul, nu o sa vina ca asa a prezis niste inculti
5.Isus nu a fost singurul carea influentat o parte din masa populatiei globului, a mai existat si Buddha religia budista, Confucius, Muhammad intemeietorul religiei islamice numele lui real Muhammad ibn Abdalah, deci, pe langa biblie asa zisa sfanta, mai exista si coranul alta carte sfanta (asa zisa) islamisti sunt pe locul 2 dupa crestini, deci isus nu a fost singurul care a influentat masele populare.
Oamenii de stiinta nu divinizeaza (H2O) chiar daca 70% din organismul nostru contine apa, in schimb primitivi aia de acum 2000 si ceva de ani divinizau soarele, luna, ploaia. divinitatea a creat materia si energia care i este propie si datorita cercetariilor stintifice sa ajuns la concluzia ca materia si energia nu poate fi distrusa nici creata doar transformata/
Si in legatura cu Isus care a fost un simplu om, daca ar fi savarsit vreo minune istoria l-ar fi consemnat cu lux de amanunte, insa persoana lui a fost ignesifianta la scara planetara.in schimb, regele David si Solomon au fost consemnati in izvoarele istoriice.deci au fost oameni importanti din punct de vedere al izvoarelor istorice.
Si puneti tu urmatoarea intrebare, de ce, nu au fost canonizate toate cele 39 de evanghelii aflate in momentul de fata la muzeul national din Cairo. doar 4 au fost canonizate, au ceva de ascuns eu zic ca da,Isus daca a existat a fost un om la fel ca si Buddha,Confucius, toti au fost fondatorii unor religii si razboaiele au fost, sunt, si vor mai fi datorata religiilor,care au impanzit pamantul,si reprezinta o otrava pentru creierul uman. stiinta reprezinta antidotul care este de inspiratie divina, Galileo Galilei,Giordano Bruno,Nikola Tesla(roman)Thomas Edilson, e.t.c. au ajutat la progresul omenirii, pe cand isus, muhammad, au creat religii si oameni duc razboaie in nule acelor religii, nu uita in numele lui Cristos au fost macelariti amerindieni pentru. ca nu au vrut sa se converteasca la religia crestina.intradevar ai dreptate ca biblia depaseste ratiunea umana, dar al unora,(El intinde miazanoapte asupra golului, si spanzura pamntul pe nimic)intr-adevar te depaseste ''pe tine'' folosesteti mintea ca doar de aceea ne-a inzestrat divinitatea cu creier, sa discerni ce este adevarat si ce este minciuna(manipulare)

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

Leo Taxil care a scris biblia hazlie a spus urmatoarele toate acestea sunt rezultatele sugestiei de veacuri si ale educatiei religioase care cer sa ne inchinam fara cartire in fata ''cuvantului domnului''atat este de mare puterea credulitatii naive cu care oamenii accepta cele mai fanteziste invataturi ale autoritatiilor crestine. (si eu cand eram mic si mergeam la bunici, bunica mea, nu ma lasa sa intru in pat pana nu ziceam tatal nostru, bine inteles, cu timpul cand cresti iti dai de unel; e tampenii care apar in biblie, dar asta este educatia religioasa transmisa din generatie in generatie pt.ca masele de creduli sa poate fi manipulata.

| fuzzer a răspuns (pentru dragos38):

Vezi tu, e doar o chestiune de timp pana ce se va arata acest personaj biblic.

Iisus a fost ignorat in totalitate cat timp a fost pe Pamant, oamenii complotau impotrova lui, insa faimosul istoric H.G. Wells, a scris despre el, si multi altii...

Tot oamenii l-au ucis pe Iisus, desi unii spuneau ca era descendentul lui David, el nu era acceptat deoarece se intitula fiu al lui Dumnezeu.
E un mister in mare parte, inaccesibil mintii umane, aceasta divinitate este exact ca si curentul electric, nu-l vezi, dar stii ca exista, sunt semne ale creatiei.

Eu nu vreau sa ma mai gandesc, dar sper la o lume unde nu mai exista suferinta, durere, moarte..Stiinta, nu ofera astfel de satisfactii omenirii.

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

Bine zis,''personaj biblic'' dar nu istoric, cum a fost Regele David,Isus,descendentul lui David, l-ar fi consemnat Istoria dar, nu-a fost, deci, i-mi pare rau amice, dar nu am cu cine sa discut, nu ai fost instare sa raspunzi la o simpla intrebare, care este diferenta intre ''credinta si religie'' ai nota 4 la religie pe care tu o sustii cu atata inversunare,
curentul electric ''nu-l vezi'' esti penibil, fulgerul rezulta in urma unui proces de descarcare electrica,si se vede uitate si tu noaptea cand are loc descarcarile electrice,sau daca vrei doar sa-l simti fara sa-l vezi, bagati degetele intr-o priza stricata si atunci o sa stii ''ca exista si fara sa-l vezi' si ca sa-l simti cu si mai mare putere fa urmatorul experiment du-te si udati maniile cu apa ca sa simti curentul electric pana in maduva spinarii, vad ca treci prin scoala ca gasca prin apa
stiinta nu-ti poate oferi ''viata fara de moarte'' sau ''tinerete fara batranete'' dar oameni inteligenti ne-au oferit cateva metode pentru prelungirea vietii, sa ducem o viata activa sa practicam ''exercitile fizice'' exercitiul fizic a fost inventat in imperiul roman, sugestii pozitive, autosugestie pozitiva, exista persoane care alerga km intregi (maratoane) la varsta de 70 de ani, exista persoane care practica arte martiale si la varsta de 80 de ani, exista persoane care au trait pana la varsta de 120 de ani sectretul au muncit au fost activi.
moartea este un fenomen natural si corbul care traieste 300 de ani moare, si insectele care traiesc cateva secunde sau minute mor, si care-i faza, aha ti-e frica de ''MOARTE'' astepti sa vina Mesia sa te scape nici o grija nu-o sa vina nimeni.sti ce inseamna asta ca tu nu crezi in D-zeu, deoarece daca ai crede nu ti-ar fi frica de moarte, aici se vede diferenta intre credinta si religie(esti un religios)dar nu credincios.sigur faci parte din vreo secta infecta/eu ti-am zis ca nu sunt ateu sunt crestin ortodox, dar nu dau doi bani pe religie,
ce ai mai zis pe acolo ''suferinta si durere'' pai tot din cauza religiei crestine si nu numai au fost multi care au suferit, li s-au bagat pe gat cu forta religiile, pe cand stinta nu te -a fortat nimeni nu ti-a bagat-o pe gat Galileo Galilei a inventat Astronomia daca vrei sa o studiezi bine daca nu, nu ti-o baga nimeni pe gat, poti trai si ca un animal inchinandu-te la chipuri cioplite, Thomas Edilson a inventat becul electric daca vrei sa-l folosesti bine daca nu, e mai bine de abia scapi de plata facturi, Nikola Tesla a creat un circuit alternativ, care se foloseste si la masini, daca vrei sa mergi cu masina e bine daca nu, e mai bine, nu te forteaza nimeni si asa poluarea e in crestere pe aceasta planeta. spune-mi din ce secta faci parte?

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

I-mi cer scuze pentru expresiile vulgare, dar, pentru. mine sectele si religiile le vad ca pe niste chestii otravitoare pentru creierul uman.

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

In legatura cu curentul electric,poate ai vrut sa zici ca energia electrica este o creatie a divinitatii '' sunt semne ale creatiei'' pe care nu ni-le putem explica, astronomia specifica ca materia nu poate fi creata nici distrusa ci doar transformata,deci noi oamenii nu putem crea energie noi doar ne folosim de ea. Divinitatea nu este exact ca curentul electric ''nu-l vezi,dar stii ca exista'' curentul electric este o materie vizibila,nu invizibila, in schimb Divinitatea,Creatorul,Dumnezeu, nu este materie, este o energie divina,duh,spirit,invizibil,dar stim ca exista un creator,ma rog cine crede in existenta lui,pentru ca vedem semne ale creatiei sale, pamantul,soarele,luna, curentul electric, cum au aparut ele? stinta ne-a oferit un raspuns in urma cu sute de miiliarde de ani s-a produs o explozie in urma acestei eplozii s-a creat sistemul solar, cine a produs aceasta explozie, divinitatea sau elementele chimice care au fost create de divinitate, si in prezent au loc explozii marii in urma carora se formeaza noi sisteme solare, si universul se afla intr-o continua extindere, deci divinitatea lucreaza, creaza, iar sfarsitul lumii nu vine ca asa au prezis niste semianalfabeti, ea vine peste 4-5 miiliarde de ani''deci iata ca si planeta asta moare, de fapt materia se transforma nu moare,
Isus nu era bagat in seama de carturari pt.ca daca s-a declarat fiul lui dumnezeu, probabil era dus cu pluta, atunci normal ca l-au ocolit, il vedeau ca pe un ciudat. daca ar aparea acum unu si ar declara ca e fiul lui dumnezeu nu-l trimiti la psihiatru sa vada daca e intreg la minte? eu zic ca da.

| fuzzer a răspuns (pentru u2irish):

Scuza-ma, abia acum am vazut afirmatiile tale.

Eu nu ma iau dupa religii, la numar sunt chiar sute de mii de religii, important este sa faci voia lui Dumnezeu, cat timp traiesti, sa acumulezi cunostinte cu privire la Fiul Sau, si cu scopul acestuia in ceea ce priveste omanirea.
Nu ma incred in Biserica, deoarece aceasta promoveaza invataturi total gresite precum idolatrizarea unor lemne, metale, sfinti, si asa se pierde esentialu. Printre traditii si toate cele, se uita de Dumnezeu, si toti crestinii afirma ca fac toate acestea in voia Lui, cand de fapt nu este asa.
Nu te lua dupa religii, ortodox/penticostal/adventist/ etc.
Cand faci voia lui Dumnezeu, si respecti cu strictete poruncile Acestuia, atunci vei stii ca esti pe drumul cel bun.

| fuzzer a răspuns (pentru Πετρονέλα_Ρίζου_1997):

Nu fii imorala!
Nu visa la bogatii, lucruri materiale, caci pe acestea intr-o buna zi le vei pierde, toate au un sfarsit.
Dar ce este in interiorul tau nimeni nu ti le poate lua.
Asigurati viitorul prin intelepciune practica!

| fuzzer a răspuns (pentru dragos38):

Esti indisciplinat, eu am facut o mica comparatie intre "Curentul electric si divinitate", ca sa poti observa, tu vezi curentul care trece prin cabalaje? Nu cred ca-l vezi, cu ochii fizici.

Din cauza oamenilor ca tine, multi nu ajung sa afle ce este Imparatia Lui Dumnezeu.

Si lasa prejudecatile, nu-i mai cataloga pe anumiti oameni ca fiind "semianalfabeti", cand tu nu ai trait in acele timpuri, iti este foarte usor, acum cand toate iti sunt pe tava, acei oameni au supravietuit, fara sa cunoasca vreo sursa de curent electric, si totusi au preconizat in mod consecvent spiritul de toleranta religioasa, si au lasat omenirii informatii, precum si modele de urmat. Trecutul, in complexitatea sa, e mult mai valoros decat prezentul.

Nu te obliga nimeni sa-mi accepti parerea, stiinta este importanta, dar nu e calea spre viata.
Asta, cauta oamenii, viata si sa-si poata puna increderea in cineva, nu in zei si in denumiri care nu vor avea nici o importanta pe viitor.
Eu personal, cunosc cate putin din fiecare, sa nu ma dau un expert, sa dea bine la imagine, cunosc religia universala, stiinta, si istoria.

Rezultatul istoric al activitatilor lui [Isus] a fost mai important, chiar si din punct de vedere strict laic, decat faptele oricarui alt personaj istoric. O noua era, recunoscuta de principalele civilizatii ale lumii, incepe odata cu nasterea sa.

Si ca sa termin aceasta discutie iritanta. Da, cred ca le-ar fi de folos copiilor, cu ajutorul acestei stiinte(astronomia), sa-si cunoasca planeta, sa cunoasca multe alte informatii cu privire la ce-i inconjoara.
Dar, sa nu piarda esentialu, caci credinta nu stiinta, ne-ajuta sa construim.Ce anume? Sa construim adevarate "comori" in ceruri.
Stiinta, desi te face mai inteligent, iti inchide ochii, iti inchide inima, pentru ca intotdeauna vei cere dovezi, chiar cand nu e cazul, daca aceasta divinitate vrea doar sa avem "incredere" in ea, adica "CREDINTA" sa nu ne-o pierdem, atunci nu mai incape indoiala, eu personal nu am nevoie de dovezi. Desi istoria vorbeste in acest sens.

Eu n-am incercat sa te conving, ca sa ai o parere asemanatoare mie, suntem diferiti, si asta se vede de la primul cuvant scris.
Tu vezi lucrurile cu alti ochi, apelezi la stiinta, la ratiune.
Eu imbin aceste lucruri, doar ca am un respect fata de aceasta divinitate, si sunt constient, ca din evenimentele ce inca se mai petrec, omenirea, nu va mai avea mult de suferit.

Orice alt conducator/imparat/rege, pana si stiinta, nu au reusit sa puna capat suferintelor existente, caci asta vrea fiecare om in parte, nu cred ca oamenii vor sa vada cum sunt descoperite planete/galaxii/constelatii etc, cand fratii lor mor pe zi ce trece.
Trebuie luata o solutie in ceea ce ne priveste, credinta ne este la Pamant, desi se pare ca ne este acordat timp, sa avem grija de credinta, si de traiul nostru spiritual, noi ne impotrivim acestor lucruri cu desavarsire.

Iti respect opinia, tu, tot ce ai spus, a fost real s-a implinit, te bazezi pe realitate, stiinta.
Eu merg pe calea divinitatii, deoarece consider ca asta este calea corecta.
Sper ca nu am deranjat prin afirmatiile mele.

Pace!

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

eu mi-am dat seama de comparatie, nu putem vedea curentul cum circula prin cabluri, in schimb daca atingem doua fire il putem observa si cu ochii fizici, insa divinitatea nu o putem vedea, doar creatia sa./ Tu faci imbinatii dar parerea mea, le faci gresite, imbini religia =divinitate daca tot studiezi religia universala ar fi trebuit sa stii care este diferenta intre religie si credinta.(din evenimentele ce inca se mai petrec omenirea nu va mai avea mult de suferit)probabil te referi la a 2 venire a lui Mesia(unsul)ma umfla rasul iarasi asta este,care va pune sfarsit tuturor suferintelor happy te dezamagesc din nou Isus nu a avut nimic divin in el,au fost altii mai intelepti ca el Buddha,si isus se mai tinea si de chefuri impreuna cu apostoli lui spunandu-le ca ma voi intoarce blaaa,blaaaa,blaaaa suferinta nu o sa sfarseasca pana ce nu vor disparea toate religiile de doi bani.
Stiinta,nu a inchis ochii nimanui si nici inima dinpotriva a deschis ochii multora, oferindune sansa unei vieti mai frumoase sa traim in armonie cu natura,cu animalele,cu semenii de langa noi/Isus preferatul tau ce ne-a promis cand va veni o sa despart pe fiu de mama, cine nu este cu mine este dusmanul meu,(deci eu i sunt dusman,asta este)am sa seman razboi, am sa aduc sabia blaaa, blaaaa, blaaaaa.
Pace in suflet si fie sa descoperi pe adevaratul dumnezeu, si nu pe cel din Biblie.

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

Pardon, nu toate religiile sa dispara, sa ramana una, daca exista un singur Dumnezeu ar trebui sa existe o singura religie

| dragos38 explică:

Iata un sait pentru amatorii de astronomie http://wwwastronomy.ro primul portal despre astronomie deschis in urma cu 6 luni in Romania,se pare ca in calarasi la nivel de liceu cl XI sau XII se preda ceva astronomie materia este optionala, deci cine doreste nu-i musai intra pe acel sait, se inregistreaza si poate vb cu altte persoane pe acel forum exista si astronomie incepatori si avansati deci puteti vb si cu incepatori si cu avansati/bafta pentru pasionati, repet, cine doreste, eu doar v-am anuntat probabil unii dintre voi stiti eu doar v-am anuntat

| dragos38 explică (pentru svartirhimnar):

Daca esti interesata si vrei sa vb cu alte persoane pasionate de astronomie iata un sait http://wwwastronomy.ro

| LazyKatZ a răspuns:

Da. Cat despre religie, nu e religie. E crestinism-ortododxie. Sa ne predea istoria religiilor, daca tot vor religie in scoli.

| Πετρονέλα_Ρίζου_1997 a răspuns (pentru fuzzer):

Cu intelepciunea practica mori de foame in Romaniawinking Educatia morala sa poate realiza in familie, biserica etc. Nu este necesara studierea religiei in scoala. De ce? Pentru ca atunci cand termini o scoala, ai nevoie de un loc de munca, nu de cunoasterea legilor sfinte. Pe acelea le utilizezi in cotidianul tau, pentru a putea fi un om mai bun si a respecta limitele morale. Religia poate foarte usor sa fie o materie optionala sau una la care sa nu se puna note.winking

| Πετρονέλα_Ρίζου_1997 a răspuns (pentru dragos38):

Multi probabil se gandesc la faptul ca daca sunt impotriva studierii religiei in scoala, comit un mare pacat. Dar nu e asa. In primul rand, omul cand termina scoala are nevoie de un loc de munca, nu de practicarea legilor sfinte, pentru ca nu toti putem fi preoti. De fapt, Romania e plina de preoti. Concluzie? In cazul in care doresti ca al tau copil sa invete religie, il duci la biserica si ii faci educatie morala in familie (vorbesc la modul general). Simplu!

| fuzzer a răspuns (pentru Πετρονέλα_Ρίζου_1997):

Oh, nu incepe si tu. Esti materialista si asta se vede din primul cuvant scris.
Uita-te la creaturile cerului. Si totusi ele au ce manca, asa ca nu va faceti griji ce-o sa mancati, si ce va fi de azi pe maine. Oare nu sunt oamenii mai importanti decat aceste creaturi?
Pune-ti increderea in Dumnezeu!
Prin studierea religiei, acumulezi cunostinte despre Dumnezeu, si cu privire la scopul sau in ceeea ce vizeaza omenirea, asta te face un bun crestin. Sunt de acord cu tine, ca in Romania la tipica ora de religie nu prea ai opinii, caci asa sunt profesorii.Dar si singur poti acumula cunostinte.Studiind Biblia.

E strict decizia ta!

Si daca incerci niste replici de "mare valoare", mai bine abtine-te.

| Πετρονέλα_Ρίζου_1997 a răspuns (pentru fuzzer):

Decizia de a studia Biblia apartine fiecaruia in parte si nu ma consider materialista, ci mai degraba realista. Daca astepti sa-ti cada din cer de la Dumnezeu, imi pare rau, dar vei ramane asteptand mult si bine. Credinta este o nevoie a fiecarui om, pentru ca fara ea nu ar exista speranta. Pana si un ateu are ceva care il inspira in care crede.
De asemenea, imi pare tare rau sa te dezamagesc, dar daca studiind in amanunt Biblia si avand suficiente cunostinte despre religia, te face sa ai impresia ca esti un bun crestin, te inseli. E de ajuns sa CREZI si sa ii respecti legile. Sa ai cunostinte despre El, nu te ajuta in societatea contemporana. Cand te angajezi, nu te intreaba nimeni ce s-a intamplat in Noul si Vechiul Testament. Important e sa-L porti in suflet!winking
P.S. Nu compara creaturile cerului cu omul. Exista diferente imense intre aceste doua specii.

| fuzzer a răspuns (pentru Πετρονέλα_Ρίζου_1997):

Tu interpretezi literal, era un limbaj simbolic mai exact, cel cu creaturile si oamenii, un pasaj din Biblie, ce te duce cu gandu spre asta, ma rog.
Asta nu inseamna ca acumuland cunostinte despre Dumnezeu devi un "nimeni", un analfabet.
Dar tu, nu-i pune pe altii pe primul loc, "ca n-o sa te intrebe nimeni ce s-a intamplat in noul testament", oamenii sunt ca frunza in vant, azi sunt, maine nu sunt. Atata timp cat traiesti trebuie sa exerciti credinta in Dumnezeu, pe mine nu ma intereseaza cum sunt aranjate planetele, cate sunt la numar etc.Dar totusi, stiu aceste lucruri, si ce mare satisfactie o sa am?
Insa draguta, daca cunosti invataturile esentiale ale Bibliei, si ignori tot ce spun ateii, cum ca "Iisus a savarsit crime cand a fost pe Pamant/ nu a facut nicio minune/ s-a culcat cu o femeie etc." o sa observi ca tot ce scrie in acea carte plina cu "povesti", considerata de multi o "mare iluzie", S-A IMPLINIT.
Toate profetiile, scrise in cartea asta, s-au implinit. Chiar si profetii stiintifice/istorice/ precum si cele din zilele noastre.
Mai trebuie sa se implineasca o singura profetie, si anume:ARMAGHEDONUL, sau sfarsitul lumii.Biblia spune ca "Tu, eu, generatia asta, va apuca sfarsitul", prin urmare noi traim zilele din urma.
Deci poti observa, ca acest Dumnezeu este sincer si iubeste dreptatea. Cum iti dai seama? Pentru ca tot ce scrie in unica "poveste", ce ofera detalii despre existenta Sa, s-au implinit.
Priveste in jur, daca nu ma crezi pe mine, si-o sa te convingi si singura, cand suferinta atinge apogeul, de asemenea si durerea, privesti cum cei dragi iti mor in fata ochilor. Ma intreb, de ce stiinta nu intervine in cazul asta. De ce? Iti spun eu de ce, pentru ca nu se poate. Acest "lucru" poate fi inlaturat doar de Dumnezeu, degeaba se agita impotrivitorii.

Asta e, fiecare cu parerea lui, eu n-am vrut sa spun, ca tu nu mai trebuie sa faci nimic, doar sa citesti Biblia, si sa te inchini, etc.Nu! Sa fii om drept, cinstit, sa ai calitati care-i plac lui Dumnezeu, mult nu mai este, si pe urma vom da socoteala, pentru tot ce am facut in aceasta viata.Chiar si pentru fiecare cuvant, sau gand.

Sa ai o zi frumoasa in continuare!

| Πετρονέλα_Ρίζου_1997 a răspuns (pentru fuzzer):

In primul rand, in Crez se zice ca Dumnezeu va veni sa critice vii si mortii. A fost tradus din limba greaca si asta e varianta corecta iar intre a judeca si a critica e diferenta de la cer la pamantwinking In al doilea rand, nu este ARMAGHEDONUL, ci APOCALIPSA. In al treilea rand, nu sunt de acord prin faptul ca daca gandesti ceva anume, asta inseamna ca ai savarsit un pacat enorm. Da, de la gand la cuvant, respectiv actiune e cale lunga, dar se poate ca si constiinta la randul ei sa intervina si sa nu savarsesti ceea ce ai gandit. Religia este nimic altceva decat educatie morala, dar nu crezi totusi ca de la un anumit nivel de varsta/clasa, ar trebui scoasa din programa? La liceu, de exemplu, e tarziu pentru orice fel de schimbare.
Mai gandeste-te la ceva, de ce crezi ca moare din ce in ce mai multa lume? De ce apar tot felul de virusuri? De ce se raspandesc? Nu ti se pare ca cineva vrea sa mai "curete" din populatia Planetei? De ce exista totusi moarte? Daca am fi nemuritori ar exista vreodata reproducere? Ti-ai pus vreodata intrebarile astea? Nu crezi ca unele lucruri din Biblie sunt cam inexacte? Nu spun ca nu cred, dar oamenii prin intermediul religiei pe parcursul istoriei, au incercat si vor incerca sa influenteze lumea. Uita-te in Romania! Mergi la biserica si esti nevoit sa platesti lumanarile, botezul, inmormantarea. La noi religia este o afacere.winking

| fuzzer a răspuns (pentru Πετρονέλα_Ρίζου_1997):

Ai dreptate, in ceea ce ai spus cu privire la religie, biserica, si ca e vorba de o afacere.Eu nu ma incred in biserica, sau preoti. Ma ghidez doar dupa ce mentioneaza biblia, pe plan spiritual.

"In primul rand, in Crez se zice ca Dumnezeu va veni sa critice vii si mortii", acest "crez", sau o simpla rugaciune, are o istorie destul de veche si controversata, incepand cu primul conciliu ecumenic din 381, a fost definitivat crezul si dogmele, precum si anumite erezii sau invataturi gresite, prin urmare nu au nuicio legatura cu Biblia.

"In al doilea rand, nu este ARMAGHEDONUL, ci APOCALIPSA". Apocalispa, este o carte a Biblei, sau revelatia cum se mai numeste. Armaghedonul inseamna sfarsitul lumii, e total corect, in apocalipsa, vei gasi acest termen.

Eu sunt convins, ca profesorii, nu te vor invata niciodata ceea ce ar trebui sa stii de fapt, cu privire la Dumnezeu, si in ceea ce priveste scopul Sau.
Nu te contrazic, mai bine astronomia decat plictiseala de la religie.
Dar odata, ce studiezi Biblia in profunzime, cu niste oameni, care respecta in totalitate legile Bibliei, altfel tratezi situatia.

Si ai spus ceva de suferinta, si virusuri. Noi, oamenirea am mostenit un pacat foarte grav. DE unde l-am mostenit? De la primii oameni:Adam si Eva, ei au fost primii oameni "PERFECTI", insa nu au ascultat de legile lui Dumnezeu si au pacatuit, astfel acest pacat s-a transmis descendentilor lor. Precum si moartea si suferinta.

Multi spun ca : "De ce Dumnezeu nu vine o data, pe Pamant, si de ce mor atatia oameni din cauza Lui?".

Raspunsul este foarte simplu, daca ai putina logica. Dumnezeu, permite suferinta, dar nu el o cauzeaza...Noi, avem o viata, si viata aceasta ne este data cu imprumut, daca nu respectam deciziile, si legile Lui Dumnezeu. Observi, ca traiesti 70-80 de ani, ca de la 70 de ani e doar chin, si mori. Mori, pentru ce? Pentru stiinta, pentru bani? O sa ai pe viitor o satisfactie?

Dumnezeu spune "Cine-si va lasa lucrurile, familia pentru mine, va primi inzecit inapoi". Cand vine vorba de Dumnezeu, familia nu este la fel de importanta, Dumnezeu trebuie pus pe primul loc.

Daca nu ai observat inca, lumea din prezent este condusa de un dumnezeu, caci de asta se explica atata suferinta si durere. Acest dumnezeu, nu este nimeni decat satan diavolul. De fapt, este mai mult un test, sa vada Dumnezeu ce "Copiii" fideli are.

Cand Dumnezeu va termina cu satan, atunci ne putem bucura in pace si armonie de viata vesnica. Asta, bineinteles, daca am facut voia lui Dumnezeu, si am ramas neclintiti in fata Lui.

Poti interpreta acest mesaj in cate moduri doresti, dar te rog, in limita bunului-simt!

| dragos38 explică (pentru fuzzer):

Vreau sa te corectez un pic cu privire la ateii care au zis ca ''nu a savarsit nici o minune'', acest pasaj a fost extras din evanghelia dupa Toma care se afla la Muzeul national din Cairo acolo se afla 39 de evanghelii necanonizate Evanghelia dupa Maria Magdalena, Bartolomeu, Iuda, Matei e.t.c.astia sunt ateii care au spus chestea asta. daca veiavea prilejul sa mergi vreodata in Egipt ti-as recomanda sa faci si o excursie la Muzeul national din Cairo ''bine inteles'' daca te vor lasa sa te uiti la ele expuse in vitrina daca nu asta e partea doua, cu privire la viata vesnica ' de ce nu exista pe acest pamant n-are cum sa existe din moment ce corpul nostru material moare si nu datorita legendelor cu Adam si Eva ci pentru ca el asa a fost programat sa traiasca o anumita perioada de tmp sa zicem 100 de anio dar oamenii nu traiaesc nici atat datorita vicilor. in organismul uman exista gene ale batranetii care odata activate organismul incepe sa imbatraneasca dar prin autosugestie pozitiva prin practicarea ex.fizice ne putem prelungi viata atiangand varsta de 100 de ani altii au trait si pana la 120 de ani dupa moarte corpul energetic care ramane dupa ce moare cel material pleaca spre alte lumi mai bune mai naspa depinde de fapte dupa ''fapta si rasplata''

| fuzzer a răspuns (pentru dragos38):

Exact, "Dupa fapta si rasplata".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sfatuiti sa citeasca anumite capitole din biblie ce sunt foarte utile, iar religia e inventata de om, fiecare religie crede in ce vrea, nu stiu cat de utila e

| Zazy a răspuns:

Astronomia este uimitoare. Este foarte interesantă! Dar şi religia este interesantă şi frumoasă, desigur! Căci se vorbeşte despre Dumnezeu, iar fără El poate noi nu existam şi desigur că... dacă noi nu existăm, nici atronomia nu ar exista. Corect?
Ajungem la concluzia următoare : Această materie, religia, nu trebuie scoasă din învăţământ.

| dragos38 explică (pentru Zazy):

Da,bine inteles ca religia nu trebuie scosa din sistemul de invatamant,fiecare popor isi venereaza (PROPRIUL LOR ZEU) dupa ce am citit ''ISTORIA CREDINTELOR si A IDEILOR RELIGIOASE,, am ajuns la concluzia ca, crestinii se inchina la zeul YHWEH, indienii la Brahma, unii la Shiva, budistii la Budha(Gautama Buddha)islamisti la Allah(dumnezeu-domnul zeu)cartea lor de capatai este coranul si nu biblia, iar Muhamed este ultimul profet si mesager al lui Allah(domnul zeu)majoritatea musulmanilor sunt sunniti si altii Siia, aia care isi pun bombe unii altora, frumosa religia n-am ce zice.laughing)
hai pa.nu ma mai plictisi cu religia caci nu ma intereseaza, religiile au ajuns o buna afacere pentru popi, din intreaga lume.Eu zic sa te convertesti la islam caci acolo Muhammad a promis celor care sunt de religie islamica 72 de fecioare, in locul tau nu as mai sta pe ganduri.laughing)) bafta si fie ca yahwe sau buddha sau Shiva sau Mahomed sa-ti lumineze mintea.laughing)

| Zazy a răspuns (pentru dragos38):

Fiecare cu parerea lui, mai Dragos. Tu acum ce incerci sa-mi spui? Ca noi credem de fapt in altcineva, sau ce? Ca nu te-am inteles.
Astronomia este o materie optionala, o face cine vrea, din buna dispozitie. Eu am facut-o si inca o mai fac, dar cred ca si religia e importanta, pentru noi. Fara D-zeu poate ca tu acum, nici nu existai. Religia e o materie importanta, si de aceea trebuie sa ramana in invatamant! Invatam cum sa ne iubim aproapele, cum sa fim mai buni!
Din comentariul tau, am inteles intr-un fel ca tu nu crezi in Dumnezeu. Asta voiai sa-mi explici tu mie? chiar nu-mi pasa de orientarea ta, dar voiam sa-ti spun ca astronomia e o materie optionala, si religia e o materie obligatorie. este o diferenta mare intre ele. De aici iti dai seama ce materie e mai interesanta si mai frumoasa.