Întrebare recomandată | dragos38 a întrebat:

Studierea Astronomiei, credeti ca este mai interesanta ca studiul Religiei in scoli?

157 răspunsuri:
| Inferno a răspuns (pentru EugenRomaniuc):

Pai la scoala se preda ortodoxism sau crestinism, sau religie?

| Exilee a răspuns (pentru Scarbo):

Fizica cuantica etse cea mai frumoasa parte a fizicii happy

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

Si religia face parte din realitate, religia din punct de vedere istoric, nu religios.

| dragos38 explică (pentru AnonimaOk):

Ma rog nu scoasa, dar macar obtionala la profilele unde se studiaza stintele exacte. daca 2 din zece asta ar fi 20 dintr-o 100 ar dori sa studieze astronomia de ce sa nu li se dea posibilitatea aceasta, si in locul religiei in acele licee sa se studieze astronomia si religia sa devina obtionala pentru ca dupa parerea mea religia este confuza nu te lumineaza cu nimic.

| Exilee a răspuns (pentru Inferno):

Religia actuala este diferita cu mult de teologia ce se invata in perioada medievalawinking

| Inferno a răspuns (pentru Exilee):

De la un timp dai numai raspunsuri puerile. Ar insemna ca o zi de scoala sa tina trei zile si inca cateva ore, timp in care ai "invata" necontenit. Ma intreb daca raspunzi doar ca sa nu taci.

| dragos38 explică (pentru Inferno):

Da,de acord face parte din istoria omeniri, dar atat.deci daca tot se preda sa se predea sub forma de istorie cum a luat nastere e.t.c. atat. fara sa-i indoctrineze cu metafore e.t.c. religia in trecutul ei a avut o imagine proasata proasta

| Inferno a răspuns (pentru Exilee):

Alt raspuns infantil.
Excelenta, religia predata din perspectiva subiectiva nu are ce cauta in scoli, ca scolile nu sunt centre de indoctrinare infantila cu ideologii criminale.

| Polonic1 a răspuns (pentru AnonimaOk):

1.Mantuire=salvare deci salvare de la ce?
Mie mi se pare d-zeu este solutia unei probleme inexistente.
2.Mamicuta mea m-a nascut prin vointa ei, nu prin vointa unui zeu anume.
3. Explicatia s-a gasit.Fosfor alb.http://www.youtube.com/watch?v=LSDaqVuP1QM
Toate "minunile" prezentate de tine nu fac biblia o carte veridica.

| Exilee a răspuns (pentru Inferno):

AM exagerat, imi asum ceea ce am spus. Si totusi, facand o comparatie intre invatamantul din scolile a toata Europei cu cele spre exemplu a Japoniei daca nu ma insel, unde elevii zi de zi invata mai mult de 10 ore ( asa am auzit prin intermediul mass-mediei- nu stiu daca era in Japonia sau altundeva, cert e ca era intr-un stat foarte puternic) putem observa cu usurinta nivelul cunostintelor de care dispun si vor depinde de acestea la cresterea economiei statului, gasirea unui loc mult mai bun de munca. Hm. e ciudat cum un stat ce a primit 2 bombe nucleare, sa devina mai tarziu o putere a lumii. Nu crezi?

| Exilee a răspuns (pentru Inferno):

EU nu stiu cum este cum religia in scoli la ora actuala. Profesoara mea de religie, pe langa faptul ca venea cu argumente solide in ceea ce priveau anumite afirmatii biblice, venea si cu argumente stiintifice. Teoretic, ora de religie la mine a fost mai mult intre stiinta si religie happy

| Inferno a răspuns (pentru Exilee):

De aici si pana la a deduce existenta divinitatii crestine,lucru imposibil oricum,este cale lunga. Biblia,dincolo de carte religioasa, este si o carte istorica, continand informatii istorice, asa ca este normal ca anumite afirmatii biblice, ce nu au legatura cu divinitatea, sa fie adevarate din punct de vedere istoric. Numai ca invierea Domnului, potopul global, arca ce a salvat animalele si multe altele raman niste evenimente anistorice.

| dragos38 explică (pentru Exilee):

Hm,da vor fi astea dar noi nu o sa prindem, pt.ca suntem in urma cu totul si in Romania nu se investeste in cercetare, decat sa faca o facultate degeaba, mai da si bani multi, mai bine ar face o profesionala ar avea o mesaerie si cu asta basta dar ma rog asta e, eu raman la parerea ca cei multi care se duc sa faca si ei o facultate o fac degeaba.

| Northern a răspuns:

Da,este mai interesanta.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Inferno):

Religia prin definiţie e o şarlatanie şi vânzare de himere, iar ceea ce se face în şcolile din România cu atât mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
NOname
| NOname a răspuns:

Pe lângă astronomie, mi-ar plăcea ca programul educaţional românesc să cuprindă şi măcar o oră pe lună de "dreptate, non-discriminare, compasiune, empatie...". Cam ducem lipsa de aşa ceva.

- http://www.tpu.ro/......-copiilor/

- http://www.tpu.ro/......unt-niste/

- http://www.tpu.ro/......tibile-cu/

| ErrorFound a răspuns (pentru AnonimaOk):

Da, ti-am citit numele. Ai dreptul sa-ti dai cu parerea, la fel si eu. Am aceasta parere despre tine(cel putin momentan). Si acum tu ai avut dreptul sa-mi spui magar asa ca suntem chit. Daca te simti "ofensata" de exprimarea mea de maimuta nu-i problema mea.

| Aiwendil a răspuns:

Dupa ce am citit toate comentariile, desi am mai raspuns o data, faptul ca tie iti place astronomie, si nu am nimic cu asta, nu poti tu sa convingi lumea ca ar fi minunat sa se faca astronomie la scoala. Dupa ce ca ai 18 materii in clasa a 12-a sa mai bagi si astronomie pai ar fi chiar culmea.Asa ar trebui sa mai bage o gramada de materii.Si sunt unora care nu le place astronomie si chestia e ca nu prea iti foloseste asa mult in viata de zi cu zi.Geografia iti foloseste,istoria,romana, matematica, biologia, engleza si alte limbi straine, si economia chiar daca nu-mi place iti foloseste in viata.Dar astronomia? Ce ai putea invata? Despre Univers si planeta.Cum s-au creat,marimea lor, din ce sunt formate, cati ani au, la ce distanta sunt de Soare si chesti d-astea.
Sper ca nu te-ai suparat, dar asta e opinia mea.

| dragos38 explică (pentru Aiwendil):

Nu,nu m-am suparat, nu mi-am propus sa conving pe nimeni sa studieze astronomia cu forta, este doar o intrebare ''crezi ca ar fi mai bine sa se studieze astronomia in locul religiei'' in liceele de profil bine inteles, asa este astronomia studiaza miscarea si evolutia corpuriilor ceresti si a sistemelor formate de ele. deci astronomia cu alte cuvinte isi propune sa cunoastem lumea in care traim si corpurile ceresti pe care le vedem intr-un mod corect.

| Aiwendil a răspuns (pentru dragos38):

Asta la profil real ca la cel uman nu ai nico sansa sa inlocuiesti astronomia cu religia.La cat de multi nu stiu matematica mai avansat ar fi o problema pentru ei daca ar incepe sa faci calcule.

| dragos38 explică (pentru Aiwendil):

Da,la stinte exacte, bine inteles, religia nu stiu la ce stiinte intra dar ma rog, in viitor va intra la mituri.

| fuzzer a răspuns:

In nici un caz, sau poate ca ar trebui scoasa aceasta materie. Dar copiii si chiar altii care o iau pe cai gresite, trebuie sa constientizeze faptul ca exista cineva mai mare decat ei, ca ei au fost creati de catre cineva, ca au venit pe aceasta lume cu un scop.Ca ei au un Creator, de acest lucru multi se feresc, dar putini observa ca traim zilele din urma..Ma intreb, astronomia cu ce l-ar ajuta pe copil? Bun, am inteles ca de la o bubuitura, numita "Big-bang", s-a format Pamantul, imi suna absurd, si mai ales ca oamenii au evoluat din maimuta. Degeaba, stiinta ocupa un loc important, dar niciodata nu poate explica, anumite limite ce sunt lasate de la natura, sau de la o divinitate.

| suffarstar a răspuns:

Exista "Stiintele naturii" unde am fost invatati despre natura, exista geografie care sa ne invete si despre planete. Ar trebui sa se puna in scoli o religie crestina bazata pe citirea Bibliei si nu pe ideologismele unui cult religios.

| Adusca a răspuns:

De fapt amândouă sunt interesante.

| EugenRomaniuc a răspuns (pentru HueyFreeman):

Psaltica, IBU, Liniara, Dogmatica si altele care acum nu mi le mai amintesc happy

| EugenRomaniuc a răspuns (pentru NOname):

Nu la toate scolile, cel putin la mine, atat in gimnaziala cat si la liceu religia chiar ne-a invatat multe! Depinde foarte mult de profesor, eu am avut acelasi preot ca profesor happy

| EugenRomaniuc a răspuns (pentru Polonic1):

Ar fi fara numar, omul nici nu cunoaste marea majoritate a lucrurilor facute de Dumnezeu, dar cel mai important este ca El a creat omul si inconjurul acestuia happy Uite, cand este vorba de Dumnezeu nici nu trebuie sa ne intrebam CUM? Trebuie sa intelegem ca asa a fost si sa spunem: Multumim apoi sa ne bucuram de ceea ce avem happy

| EugenRomaniuc a răspuns (pentru Inferno):

Religie, respectiv studiul religiilor crestine/catolice in scoli happy (RELÍGIE, religii, s. f. 1. Sistem de credințe (dogme) și de practici (rituri) privind sentimentul divinității și care îi unește, în aceeași comunitate spirituală și morală, pe toți cei care aderă la acest sistem; totalitatea instituțiilor și organizațiilor corespunzătoare; confesiune, credință. ♦ Fig. Crez, cult. 2. Disciplină predată în școală, având ca scop educarea și instruirea elevilor în spiritul religiei (1) date. – Din fr. religion, lat. religio, -onis, germ. Religion. )

| anca377 a răspuns:

Nu. Esti crestin ortodox sau esti de alta confesiune religioasa? Nu stiu altii, dar la mine, atat la scoala cat si la liceu am avut acelasi preot la religie si nu as da religia pentru nimic happy Toate chestiile alea, mai ales daca ai citit Biblia sunt extrem de interesante!