NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Sunteţi de acord cu predarea religiei în şcolile din România în forma ei actuală?
"Școala trebuie să-i învețe pe elevi CUM să gândească nu CE să gândească și mai ales trebuie să-i încurajeze să pună întrebări inclusiv despre religie și credință.
Deoarece credința în Dumnezeu și religia joacă un rol important în viața majorității românilor, subiectul prezenței religiei în școlile publice este intens dezbătut, de multe ori haotic.
Încercăm să aducem structură argumentației, punctând considerentele legale și morale care ne fac să respingem actuala formă de predare confesională.
Forma actuală a Legii Educației Naționale este dezamăgitoare pentru că nu permite cetățenilor să aibă un rol activ cu privire la una dintre libertățile fundamentale ale omului, libertatea de credință.
Susținem importanța prezenței religiei în educație dar suntem ferm împotriva prezenței bisericii în scoală.
Asociaţia Secular-Umanistă Din România."
http://youtu.be/E6ythVfTWJ8
Care dintre opţiunile prezentate în materialul video aţi bifa-o voi personal?

112 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu am răbdare să văd toată aia!

Religia trebuie scoasă din școli și gata!

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru MMihai):

Religia nu trebuie scoasa din scoli, Mihai!
ASUR nu lupta pentru scoaterea religiai din scoli, ci pentru predarea ei intr-un mod corect, eliminarea indoctrinarii!
"Pentru binele copiilor noștri, este momentul să introducem Religia în Educație și să scoatem Biserica din Școală!"

http://www.contributors.ro/......-in-scoli/

| NOname explică (pentru мιнαɛℓα36):

Foarte adevărat:

"Pe lângă problema manualelor de religie prezentată pe larg cu alte ocazii, devine îngrijorător felul în care unii dascăli de alte discipline fac prozelitism creștin ortodox la orele lor, încălcând deontologia profesională şi consensul ştiinţific, aducând explicaţii medievale unor fenomene naturale. Astfel, copiii sunt învățați că secetele sunt produse de un Dumnezeu răzbunător pe oamenii care nu-l iubesc suficient. Același Dumnezeu este gata să-l condamne pentru eternitate pe copilul care duminica merge la cinema. Cea mai îngrijorătoare este intoleranţa cu care sunt privite persoanele de alte credințe religioase sau ateii precum și atitudinea paternalistă față de știință care este "bună" doar dacă nu contrazice dogma creștină, în caz contrar este "satanică". În această săptămână, presa a ajuns în posesia unor materiale audio foarte relevante pentru situațiile de mai sus [1]. Au fost semnalate numeroase alte exemple de catehism ortodox crâncen care, dacă sunt văzute prin prisma manualelor de religie confesionale, ne zugrăvesc o imagine sumbră de intoleranță religioasă [2].

În astfel de condiții, ne întrebăm cât de pregătiţi vor fi elevii români să facă faţă marii competiţii globale când ei învaţă la şcoală că oamenii de alte religii sau cei fără vreuna sunt imorali şi nedemni de încredere?

Cât de benefică va fi relaţia cu sud-americanul catolic căruia îi vindem automobile dacă profesorul de religie îl descrie ca papistaș, membru al unei turme rătăcite? Cât de fructuoase vor fi schimburile culturale cu scandinavul ateu pe care profesorul îl zugrăvește ca adept al Satanei? Cât de xenofob și intolerant va deveni copilul nostru față de imigrantul musulman care fuge tocmai de fundamentalismul din propria țară dacă Ministerul Educației nu se îngrijește ca fenomenul religios să fie prezentat echilibrat, fără ore de cateheză în școlile publice?"

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Claaar istoria religiilor in scoli! As semna oricand pentru asta!

NOname
| NOname explică:

Http://i.imgur.com/C3J2wuL.png

NOname
| NOname explică:

Http://i.imgur.com/GBrTAUj.png

NOname
| NOname explică:

Chiar e nevoie ca şi copiii noştri să fie supuşi procesului de îndoctrinare religioasă?
http://i.imgur.com/Ixp0t2e.png

NOname
| NOname explică:

De ce?!
http://i.imgur.com/QyjQT2G.png

NOname
| NOname explică:

Înclinaţia preoţilor spre pedofelie este bine cunoscută deja (sau înclinaţia pedofililor spre preoţie).
http://stirileprotv.ro/......_embed.php

Cum pot fi luaţi drept exemplu de moralitate şi lăsaţi în preajma copiilor?

NOname
| NOname explică:

Http://youtu.be/xpxd3pZAVHI

NOname
| NOname explică:

"Cum să te abonezi la sclavie."

https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Îndoctrinarea religioasă în şcoli, amploarea şi efectele ei:
http://youtu.be/uEUcS_ioa8M

NOname
| NOname explică:

Http://youtu.be/kSFTUCuJUs0

NOname
| NOname explică:

"Destinatari: Guvernul României şi Parlamentul României
Semnatarii acestei petiţii ne adresăm Guvernului României şi Parlamentului României deoarece:
Cerem eliminarea religiei din şcoală, învăţământ laic. Cerem interzicerea tuturor activităţilor cu caracter religios în şcolile publice (de stat) din România.
Considerăm că o asemenea decizie trebuie luată în regim de urgenţă, în folosul societăţii, pentru revenirea la valorile fundamentale ale educaţiei în sistemul public de învăţământ (de stat).
Principalele motive pentru care cerem revenirea la învăţământul laic:
În Decembrie 1989 românii şi-au dorit o nouă viaţă, un nou stat, o nouă societate, prosperitate, de aceea au înlăturat regimului sovietic-ceauşist.
Din 1990 toate guvernele şi toţi miniştri învăţământului au promis şi au demarat reforme ale educaţiei, niciuna cu o logică, niciuna cu o finalizare. Din contră, prin introducerea religiei în şcoală s-a lovit puternic în instruirea şi educaţia copiiilor, denaturând şi scopul şi sensul învăţământului în România.
Cerem eliminarea religiei din şcoală datorită efectelor negative profunde şi de durată pe care le produce la nivelul societăţii. Copiii de ieri sunt deja tinerii de azi şi adulţii de mâine. Avem generaţii din ce în ce mai slab pregatite de absolvenţi, avem tineri din ce în ce mai slab ancoraţi în societate, avem tineri din ce în ce mai neputincioşi. Aceasta neputinţă a noii societăţi româneşti nu se corectează prin rugăciuni sau prin pupat moaşte. O societate va prospera prin oamenii săi, oameni bine instruiţi, capabili să-şi ia destinul în propriile mâini, oameni cutezători şi înarmaţi cu cele mai noi cuceriri ale ştiinţei, capabili să tragă după ei România spre progres şi bunăstare.
Ştiinţa, nu religia, ne arată calea spre progres, iar progresul înseamnă bunăstare. Şcoala şi nu biserica, este acel loc minunat în care se predă ştiinţa.
Toţi cei ce doresc să-şi exerseze credinţa şi religia o pot face în instituţia numită biserică. Biserica se ocupă de religie, nu şcoala!

1. România este un stat laic, învăţământul românesc este laic. Religia şi biserica nu au ce căuta în învăţământ.
2. Prin introducerea religiei în învăţământ s-a încărcat orarul elevilor, de aceea la unele materii s-a redus numărul de ore. Dacă tot doreşte ministerul ca elevii să facă câte opt ore de şcoală pe zi, atunci mai bine introducem mai multe ore de Limba Română, căci am devenit un popor de semianalfabeti.
3. Prin introducerea religiei în şcoală, părţi importante ale ştiinţei au fost eliminate din învăţământ, ca exemplu, "Teoria Evoluţionistă". Nu este admisibil să eliminăm din şcoală ştiinţa pentru a face loc religiei.
4. În România s-a inventat ceva ce nu există, "profesorul de religie". Considerăm acest fapt ca fiind aberant. În acest fel statul român a ajuns să plătească salarii la aproximativ 10.000 de aşa-zişi profesori (din banii noştri). Ne plângem că nu sunt bani pentru Educaţie, dar sunt bani pentru plata a 10.000 de "profesori de religie".

Considerăm ca pe un factor agravant al situaţiei faptul că religia este inclusă în şcoală din clasa pregătitoare până în clasa a 12-a. Lună de lună, 10.000 de salarii se aruncă pe ignoranţă, pentru prostirea societăţii româneşti.
În mod evident, în cel mai democratic spirit, se poate observa că nu milităm împotriva dreptului la credinţă. Fiecare om are dreptul să creadă în ceea ce vrea. Dar dacă un individ are dreptul de a crede, aceasta nu înseamnă că transformăm un drept în OBLIGATIE. Şcoala nu este creată pentru îndoctrinarea religioasă a copiiilor, a societăţii. Şcoala nu este creată pentru prozelitism! Şcoala este creată pentru transmiterea ştiinţei.
De ce ne trimitem copilul la şcoală, ca să înveţe că "Îţi trage Dumnezeu scara de sub picioare"? Sau pentru a speria copiii că "Dacă nu mergeţi duminica la biserică veţi ajunge în Iad"? Pentru aşa ceva statul plăteşte 10.000 de "profesori de religie"?

Să înţelegem că făţărnicia nu ne ajută, credinţa în Dumnezeu nu se dobândeşte cu "profesori de religie". Dumnezeu a lăsat şcoala pentru a face ştiinţă şi biserica pentru religie. Să nu fim făţarnici!

Cerem Guvernului României şi Parlamentului să separe şcoala de biserică. Cerem revenirea la învăţământul laic.

Pagina de informare:
https://www.facebook.com/nureligie
..."

Semnat!

http://www.tpu.ro/......todoxa-in/

NOname
| NOname explică:

- http://www.tpu.ro/......zeu-de-ce/

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......715055118/

NOname
| NOname explică:

"Nimic fără Biserică! 15 reforme în Educaţie care intră în vigoare de anul acesta.

• Elevii vor fi trimişi nu doar să ude buretele, ci şi să umple cădelniţa şi să facă curăţenie la lumânări;

• Pe lângă banii de covrig şi suc, copilului i se vor da obligatoriu şi nişte bani pentru cutia milei;

• De la anul deschiderea anului şcolar va avea loc direct la biserică;

• Pe lângă nota la purtare, elevii vor primi notă la evlavie;

• La începutul orelor, în locul imnului României se va cânta Doamne Miluieşte;

• Stema din clasă va fi înlocuită cu portretul Patriarhului;

• Copiii nu vor mai ridica două degete, ci vor ridica 3 degete, împreunate ca pentru făcut cruce;

• Elevii nu mai au nevoie de uniformă, dar trebuie să fie dotaţi cu un patrafir, pentru când sunt ascultaţi;

• Când fac prostii, elevilor li se vor da puncte-amendă, fiecare punct în valoare de 80 lei, dacă se achită la orice biserică în maxim 48 ore;

• Elevii pe care îi cheamă Daniel trebuie să-şi schimbe numele, să nu existe confuzii;

• La lucru manual copiii vor face cărămizi şi bolţari pentru Catedrală, într-o făbricuţă amenajată în sala de sport;

• La muzică se vor intona exclusiv psalmi;

• Ora de biologie va fi desfiinţată, pentru că noi nu ne creştem copiii în minciuna evoluţionismului, ca blestemaţii de atei;

• La sport se introduce proba de rezistenţă: 8 ture în jurul bisericii;

• Copiii trebuie să ajungă cu 2 ore înaintea începerii cursurilor, ca să se obişnuiască să stea la cozi la moaşte."

http://www.timesnewroman.ro/......nul-acesta :))

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......l-vrea-pe/

NOname
| NOname explică:

Apropo de îndoctrinare ortodoxă în şcoli:
http://www.revista22.ro/......26246.html

Profesorul de istorie, care la orele sale îndoctrinează copiii cu prostii religioase, anti-ştiinţifice:
http://www.trilulilu.ro/......-religie-2

Norocul nostru că măcar nu a decis să candideze la preşedinţie...că la cât de prost e românul de rând, l-ar vota. :))

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......529956067/

NOname
| NOname explică:

Cum unii dascăli/directori încearcă să profite de neştiinţa şi naivitatea copiilor (cred ei) şi să-i supună în continuare la îndoctrinarea religioasă, împotriva voinţei lor şi ilegal:

http://www.tpu.ro/......-comun-al/

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......edat-bine/

NOname
| NOname explică:

Https://cabalinkabul.wordpress.com/......-biserica/

"2014: Republica Ortodoxă Română – alegerile rușinii pentru biserică…

La un popor întreg la minte, in sec. XXI, religia ar trebui să fie o afacere intimă, precum preferințele sexuale sau culinare. Nu se afișează in politică, decât dacă vrei să devii ca Iranul… sau Rusia lui Putin.

Biserica s-a băgat însă la noi în alegeri în favoarea lui Ponta.

Ați dat comunismul pe ortodoxie… Tot o ideologie totalitară.

Iar dreapta are aici o mare responsabilitate: Dreapta românească a apărat în permanență amalgamul bisericii cu statul, dintr-o pulsiune irațională care i-a împiedicat să vadă mașina de făcut bani prin suceala de minte a maselor cu moaște și icoane.

Imaginasem această Circulară duhovnicească a Preafericitului Daniel, în preajma alegerilor prezidențiale… Unii au luat-o drept bună, într-atât pare natural bunului simț ca biserica să nu implice în politică:

Textul imaginat de mine suna așa:

"Iubitului nostru cler, cinului monahal şi drept-credincioşilor creştini, har, milă şi pace de la Dumnezeu.

Iubiţii mei fii duhovniceşti, preacucernici părinţi, fraţi şi surori întru Cristos, vă îndemnăm ca în viitoarele alegeri prezidențiale inimile voastre să urmeze judecata minții, iar nu mesaje electorale ce ar invoca numele Imparatului Imparatilor, al Domnului nostru Iisus Hristos.

"Exercițiul libertăților civile se practică în afara sfintei Biserici, dincolo de fățărnicie, lingușeli și promisiuni vane către cei năpăstuiți sau săraci cu duhul.

"Iubiţi fraţi creştini, sfinții pe care îi cinstim cu osârdie și care au fost prigoniți atât în viață cât și dupa moarte vă îndeamnă să nu amestecați patimile lor cu cele lumești și trecătoare. Votați așadar chibzuind la programele economice și sociale ale candidaților, iar nu după numărul de rugăciuni și mătănii dovedite de aceștia.
Amin.

Preafericitul Daniel,
Arhiepiscop al Bucureștilor, Mitropolit al Munteniei și Dobrogei, Locțiitor al Tronului Cezareei Capadociei și Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române."

Aiurea, nici vorbă de așa circulară, biserica s-a implicat și se implică în politică și în aceste alegeri, insidios, ierarhic, tenace, din sete de arginți. Scria, tardiv, Paul Dragos Aligica că el e dezamăgit de, zice el: "modul delporabil in care bisericile si religia organizata insititutional din țară" se comportă în prezent, pe fundal de alegeri, obsedate de bani șabada… Ha!

Mare surpriză. Acum se regăsesc driblați de Ponta și PSD, care le râde în spate și le ia voturile prin masa de enoriași îndobitociți… Nu-mi rămâne decât să hohotesc și eu trist, chiar dacă răzbunat. O meritați.

Unde e problema cu religia în școli? răcnea această dreapta asta românească cu obsesia pieței și a monarhiei. Doar e identitatea noastră europeană… Vaaai… Acum biserica e cu Ponta. Halal profeți și analiști. Se mai și declară dezamăgiți de cler.

Când li se spunea că întreaga ierarhie bisericească e compusă din coțcari și că religia este o dimensiune spirituală privată care nu are ce căuta în școli și în spațiul public n-au vrut să asculte. Poftim, au mai și sucit minți de tineri. Așteptăm măcar un pic de rușine, dacă nu de pocăință. Până atunci, să ne scutească cu lamentațiile.

Iar poporul găsește asta normal, desigur. Au fost învățați cu fățărnicia de mici, din școli. Așa încât, obsedată de arginți și șireturi metalice de 18 carate, biserica ortodoxă te controlează mintal, ba chiar și prin limbaj, căci îți transmite azi mecanic un discurs arhaic, cel care folosește voroave precum "meteahnă", "păgubitor", "îndeletnicire"… Când mergi să te spovedești, trebuie să folosești vorbe rare, radioactive, precum "malahie"…

Pe deasupra, prin atâta pasivitate o să râdeți acru când va veni și legea blasfemei și a interdicției de a critica cele sfinte. Republica Ortodoxă Română.

Nu e de mirare, așadar, că atunci când biserica își încalcă vocația de neutralitate politică și îți spune cum să votezi, ea folosește un limbaj anacronic. Tu devii atunci "stimat alegător"… "Stimat", da… Intotdeauna adjectivul "stimat" a dat piele de găină oamenilor normali. Când vreau să enervez, eu interpelez cotidianul prin: "stimați oameni buni".

Iată, așadar, stimați oameni buni, ce se difuzează la mănăstiri:

„Stimate alegător creştin-ortodox, când votezi, nu îţi trăda credinţa şi neamul! Votează Victor Ponta!"
Stima noastră și mândria.

Numai că Dumnezeu n-are ce căuta între mine și România, iar Ponta nu e un bun român.

Ponta a spus recent în campanie la Bistriţa, că "toţi cei care cred în Dumnezeu, respectă ţara şi legile" sunt "buni români". Ei bine, fățarnicul Ponta nu este un bun român. Iar biserica știe asta și totuși îl sprijină… pentru arginți și șireturi de aur.

"Credință în Dumnezeu" au și ăia care taie capete de jurnaliști în Siria și Irak. O fac tot în numele lui Dumnezeu.
Dumnezeu n-are ce căuta între mine și România.
Ponta e un fățarnic. România există în afara lui Dumnezeu.

Așa încât, am să tot postez, repetat, prin copy-paste, să fie clar: eu votez Iohannis. Nu e un îndemn electoral interesat, nu particip la campanie, l-aș vota și pe Chewbacca din Star Wars, numai să nu iasă Ponta.

Iohannis, nemțul tacticos. Vorbește lent dar e uman și vrea să facă bine. Intrăm într-o lume normală, cu plictis birocratic și reguli de țară care s-a săturat de exuberanță balcanică cu daci și fantezii ortodoxe.
Dacă nu votăm Iohannis, ne așteaptă Dragnea și Mazăre și zombii olteni și toți gangsterii provinciali de-alde burtosul Voicu, ăla care vota cu două mâini și-ar vinde și foetusul lu mă-sa.

Ne așteaptă sinistre aluzii spre spațiul carpato-siberian și demnitate anti-europeană, că adică nu ne dictează nouă nimeni nimic dacă nu bagă plicul.
Mânca-mi-ai.
Pe scurt: votez Iohannis. Clar?

Și nu un Țepeș, ci un Cuza îi trebuie României…

Citim cu oroare asta :
"Mai multi preoti ortodocsi din judetul Cluj ar fi primit o circulara de la Mitropolia Clujului Maramuresului si Salajului prin care li se cere sa spuna credinciosilor sa voteze cu un presedinte care sa fie "crestin, ortodox, roman", potrivit TVR Cluj. Reporterii postului de televiziune au au inregistrat mai multi preoti care au recunoscut ca au primit asemenea indicatii si care spun ca le vor urma." (Hotnews)

Abia acum se vede că România a avut un istorie un singur om de stat autentic, nefățarnic și pus doar pe bine: Cuza.
Cuza, cu secularizarea averilor mănăstirești, confiscarea și naționalizarea proprietăților bisericilor și mănăstirilor si punerea popilor la locul lor umil.

Brătianul tatăl, fondatorul partidului liberal, era atât de disperat să-l oprească pe Cuza de la aplicarea reformelor, în special cea agrară, încât s-a unit cu dușmanii naturali ai liberalilor, conservatorii, formând acea Monstruoasă Coaliție care l-a răsturnat pe Domnitor.

Liberalii presupuși a reprezenta progresul s-au aliat cu sefii politici ai celei mai retrograde caste de latifundiari de atunci din Europa pentru a-l rãsturna pe domnitorul ce poprise averile popilor îmbuibați.

Asta ca să nu mai aveți atâta nostalgie pentru Brătieni.
Un Cuza ar trebui acum, cu tot atâta curaj, un Cuza care să confiște proprietățile și pădurile bărboșilor cu cruci și măicuțelor inculte și fățarnice și care să rușineze toată intelectualitatea asta ce-și zice de dreapta și care a incurajat religia în școli și morbiditatea moaștelor în minți."

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......igia-nu-e/

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......842138704/

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......2252137263 :))

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......re-cum-se/

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......i-voia-sa/