Întrebare recomandată | SergiuOsan a întrebat:

Considerati ora de religie importanta?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Sunt de parere ca orice materie predata in scoli ar trebui sa fie bazata pe lumea reala din jurul nostru. Religia nu e o astfel de materie. Ea nu aduce decat niste basme nesustinute de absolut nicio dovada, si-i sperie pe copii cu povesti despre iad si suferinta eterna. Religia trebuie inlocuita cu istoria religiilor, unde elevii sa invete despre originea reala a acestora si sa-si faca singuri o parere despre credibilitatea lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Exact.Religia e o forma de manipulare.ea a fost predata in scoli,pe vremea parintilor si bunicilor mei. Dupa ce a fost scoasa,odata cu aparitia democratiei,internetlui, tv, intr-un cuvand mijloace de informare si socializare, tineri si nu numai, nu mai dau atentie la aceste manipulrari.Simtind ca atentia e distrasa de la ce vor ei, au introdus-o din nou in scoli.Bieinteles ca aceasta ora de religie cu seprieturile lor cu iad si nu mai stiu eu ce, afecteaza si pshicul copilului. Mai tarziu, teama, frica anxietatea, toate acestea afecteaza psihicul copilului si ramane toata viata cu atacuri de panica. Cele asa zise 10 porunci scrise in biblie se poate invata in cei 7 ani de acasa si nu neaparat cu sperieturi.

107 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Ora de religie e la fel de importanta ca frectia la un picior de lemn.

| Inferno a răspuns:

Nu.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu e importanta. Suntem generatii intregi care n-am studiat religia in scoli...

| costis a răspuns:

Cunoasterea este importanta. La ora de religie se afla multe lucruri despre spiritualitatea poporului din care facem parte.

| SergiuOsan explică (pentru costis):

Cum ar fi? Eu in 11 ani nu am aflat nimic interesant, decat chestii plictisitoare despre cat de importanti erau martirii (sau mai degraba ticniti), despre cat de bine e sa pupi mortaciuni si sa te duci la biserica, despre cat de rau e sa faci sex si sa te masturbezi. Ceva interesant aici? Eu nu vad nimic folositor

| costis a răspuns (pentru SergiuOsan):

Poate ai aflat si ca in tara asta crestinismul a dat putere oamenilor sa se ridice mereu dupa valurile de migratori.

Ca au existat oameni capabili sa se jertfeasca pentru un tel, iar noi cei ce blogarim toata ziua fara rost ii judecam ca ticniti.

Ca legea crestina a tinut loc legilor de azi sute de ani, impiedicand talharii, violuri, hotii.

si altele asemenea.

| SergiuOsan explică (pentru costis):

Iar povestea cu "religia e buna pentru ca e morala"? Nu cred ca morala vine de la religie, ci mai degraba invers. Nu trebuie sa fii religios ca sa stii ca nu e etic sa ucizi/furi/faci rau etc.

| costis a răspuns (pentru SergiuOsan):

Nu-s povesti, ci istorie, traditie si valori. Ca pentru tine si valorile si morala sunt povesti e alta chestie.

| SergiuOsan explică (pentru costis):

De cand sunt in scoala nu am invatat nimic folositor despre morala. Singurele tentative de educatie morala au fost pildele, si nici alea nu erau prea reusite.

NOname
| NOname a răspuns:

Importantă pentru prostirea tineretului, ruperea lui de realitate şi pentru îmbogăţirea popilor? Da, probabil.

Orele de religie în educaţia copiilor le consider mai degrabă dăunătoare (mai ales sub forma sub care sunt predate în România).

| danay72 a răspuns:

Consider ca e important sa acordam atentie lucrurilor spirituale si faptul de a citi din Biblie personal, acasa, e un pas.

| daηă a răspuns:

Nu. De obicei nu facem nimic, sau ne predă ceva ce am mai făcut înainte.
Și uneori profa spune lucruri fără sens, cum ar fi: "dacă vezi o persoană de care nu îți place și spui "îmi vine să vomit când îl/o văd" chiar vei vomita!"
Și unele lecții pe care ni le predă par a fi opinii. Nu vreau să învăț mecanic opinia cuiva ca să iau o notă mare, iar apoi să uit tot ce am învățat. Nu văd rostul orelor de religie.

| mODIN a răspuns:

Deloc

| robby212 a răspuns:

Da.

| usuk a răspuns:

Nu

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu o consider.

| milan9 a răspuns:

La aceasta ora de educatie morala se invata lucruri despre viata, despre suflet, nu sunt la fel de interesante precum o lecţie de anatomie sau geografie- (avem şi spiritual nevoie de o anumită,, natomie"), fiecare elev în formare are astfel ocazia de a avea mai multe cunoştinţe în realizarea unei ierarhii a valorilor pe plan moral, nu numai material;

Sunt valori în funţie de care se va conduce o viată întreagă şi de care va depinde si eternitatea…

| SergiuOsan explică (pentru milan9):

Hmmm nu pentru asta era facuta biserica? Sau e pe principiul "daca nu vine Mahomed la munte vine muntele la Mahomed" thinking

| NOname a răspuns (pentru milan9):

Aha, desigur, poate doar în lumea ta de basm.

http://youtu.be/kSFTUCuJUs0

https://www.facebook.com/....../photo.php

E o îndoctrinare, milan, una care dezinformează, prosteşte şi traumatizează copiii. Li se umple capul cu basme, superstiţii şi tradiţii absurde.

Copiii sunt puşi să se roage, să stea în genunchi, să aibă credinţe iraţionale...şi doar în privinţa unui singur zeu, zeului creştin-ortodox. Toată "educaţia" este bazată pe subiectivism şi favoritism. Nu aşa se îmbogăţeşte cultura generală şi nu prin ameninţări se învaţă etica/morala (cea creştină fiind, oricum, în mare parte depaşită şi bizară).

http://i.imgur.com/C3J2wuL.png

| milan9 a răspuns (pentru NOname):

In materie de credinţa, orice exprimare care constrange libertatea este indezirabila...
De aceea orice educatie, morala, civica, atat in cadrul familiei si cu atat mai mult in cadrul public, vor trebui sa respecte in mod absolut libertatea persoanei.

Tot respectul pentru cei care reusesc acest lucru. Ceilalti..., fac un deserviciu credintei lor, si semenilor...

| NOname a răspuns (pentru milan9):

Vezi tu, milan, "vor trebui-ul" tău rămâne la stadiul de vorbe, praf în ochi. Realitatea e alta...şi este aprobată şi susţinută de Biserica Ortodoxă Română (asta în caz de ai iluzii că poţi da vina pentru toate relele ce se întâmplă şi pentru un program şcolar idiot, începând cu manualele de religie, pe cazuri particulare).

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

Nu este vorba de asta. "Vor trebui-ul" acela trebuie sa fie esential. Ce putem dori mai mult de atat? Religia ne explica clar CUM TREBUI SA splicam desi este greu. Cel putin ar trbeui sa existe indrumatori. Gandeste-te ca religia promoveaza aplicarea / dobandirea virtutiilor, insa saocietatea le spulbera. Deja nu trebuie sa existe manipulare. Societatea aceasta ne inclina spre o parte negativa. Pur sisimplu se promoveaza egoismul fara a mai cunoaste si durerea celuilalt. Insa cum spunea si milan9 si foarte mare dreptate. Conteaza educatia, conteaza si capacitatea de autoeducatie, conteaza copilaria fiecaruia deoarece ea influenteaza organizarea vietii adolescentine si apoi a celei adulte happy

| NOname a răspuns (pentru Exilee):

Iar eşti pe lângă şi neîntrebat, VreauSaZborCatreStele.

Tu eşti o dovadă vie a faptului că religia dăunează grav unei minţi tinere şi neantrenate. Probabil ai şi uitat cum s-o foloseşti de unul singur şi să aplici o analiză critică, realistă, raţională şi sinceră.

Tot ce e pueril, prostesc şi neadevărat ţi se pare inteligent şi invers. Ţi-a distrus minţile de tot. Condoleanţe!

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

Foloseste-ti si tu mintea in scopuri constructiva, fara a emite niste critice la adresa altora intr-un mediu virtual. Viata este prea scurta. Te afli intr-o tara cu numeroase bogatii naturale. De ce va risipiti din timp intr-un mediu virutla si sa dezbateti astfel de subeicte?

| NOname a răspuns (pentru Exilee):

Aceeaşi întrebare poţi să-ţi adresezi şi ţie, mai ales că internetul, în viziunea religioşilor, e "lucrarea diavolului".
Ce cauţi aici?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Exilee):

Nu trebuie sa te superi pe NOname. Ea spue,referindu-se la tine: "Tu eşti o dovadă vie a faptului că religia dăunează grav unei minţi tinere şi neantrenate" Prin consecinta, ea nefiind religioasa, este o minte "batrana si antrenata". In ce consta batranetea se desprinde din sfaturile pe care le da, dar oare antrenamentul mintii sa constea in exprimari de genul: "
Tot ce e pueril, prostesc şi neadevărat ţi se pare inteligent şi invers. Ţi-a distrus minţile de tot. Condoleanţe!"? Asa se educa, nu prin amenintare, ci prin afirmatii categorice! Invata de la experienta EI nereligioasa cum se exprima o "minte antrenata".

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Metanie, vezi-ţi de mătănii şi nu te tot băga aiurea în seamă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Stimata doamna, nu ma bag singur in seama, ci caut sa dau si eu, cui pot, explicatii lamuritoare.Ce dvs. nu ati procedat asa cand l-ati indemnat pe acel pusti onanist ca poate sa se masturbeze zilnic fara a-i dauna cu nimic? Cred ca fiziologul Dr.Kenneth Ring a fost un idiot cand spunea ca astfel de practici pot dauna grav nu numai viitoarelor relatii sexuale, dar si memoriei. Si mai este ceva stimata doamna:daca eu nu ma bag singur in seama, macar din cand in cand, cand am timp (ca eu nu dispun de timp ca altii), cine sa ma bage(in seama)?

| milan9 a răspuns:

Ora de religie presupune în primul rând educaţie morală şi mai puţin prezentare a unui specific dogmatic. Cel puţin, aşa cum ştiu din toate sursele pe care le am, cam pe această educaţie morală se insistă cel mai mult.

Eficienţa educaţiei morale nu constă atât într-o asimilare a unei culturi generale (lucruri care în general sunt cunoscute din familie), cât mai ales în punerea în discuţie a temelor morale generale, practice şi esenţiale pentru echilibrul psiho-fizic al persoanei umane...

Fiecare elev, aflat în plin proces de formare a personalităţii, are nevoie şi de repere morale sănătoase, sau în primul rând de repere morale, de o învăţătură morală – constructivă pentru spiritul său tot la fel cum pentru metabolismul său, eficiente şi vitale sunt necesităţile sale nutritive.

| SergiuOsan explică (pentru milan9):

Mda... foarte util e din punct de vedere moral sa invete copii despre cinstirea icoanelor, a moastelor care vindeca cancerul (cine dracu' mai are nevoie de medici), a pelerinajelor sau liturghie. Foarte folositor

| Exilee a răspuns (pentru SergiuOsan):

Pai chiar este folositor... TIn sa-ti reamintesc faptul ca Dumnezeu este Doctorul suprem si ca el detine toata tainele stiintei? Stiinta exista gratie Lui si de-asemenea tin sa-ti reamintesc faptul ca s-au savarsit minuni si chiar au aparut vindecari de cancer cu ajutorul icoanelor facatoare de minuni? Da este adevarat! VIndecari au existat inca de la inceputul crestinismului si vor mai exista pentru cei care se roaga cu credinta.

Stiai ca fondatorii medicinei au fost persoanele religioase si cei care au construit spitalele au fost Sfintii Parinti?

| BiuL a răspuns:

Nu.

| Liviu a răspuns:

Evident ca nu in loc sa ii invete ceva mai rau ii prosteste. Asta e parerea mea si mi-o sustin.

| oprescudorin11 a răspuns:

Este o materie, macar de cultura generala, orice om trebuie sa aiba notiuni, doar traiesti in societate.E ca oricare materie. Daca dai la medicina iti mai trebuie 'analiza matematica'? Nu. Dar macar notiuni de baza se predau la colegiu.

| SergiuOsan explică (pentru oprescudorin11):

Daca dai o geana pe la orele de religie numai de notiuni de cultura generala nu te lovesti

| oprescudorin11 a răspuns (pentru SergiuOsan):

Eu spuneam ca ar conta ora de religie. Daca o fac profesori incompetenti, asta nu am de unde sa stiu.Doar sa banuiesc vazand nemultumirea ta.

| NOname a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu doar "profesorii" sunt de vină, Dorin, ci religia în sine, începând cu manualele, programul, metodele de predare, favorizarea unui singur cult religios şi îndoctrinarea în el...

Când ţie, în calitate de copil, ţi se bagă în cap cu forţa credinţe iraţionale în superstiţii şi zei imaginari (2 în 1), când eşti pus să respecţi tradiţii şi ritualuri elucubrante, când îţi sunt predate drept adevăruri absolute nişte idei care contrazic realitatea, ştiinţa, când eşti ameninţat cu pedepse "divine" şi chinuri veşnice pentru lucruri fireşti şi banale sau pentru că nu îţi faci cruci în faţa bisericii ortodoxe...asta numai "cultura generală" nu se poate numi.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru NOname):

De acord. Programa este in afara bunului simt, in afara regulilor pedagogice, in afara vremurilor reale in care traim.
E clar ca nu sunt elevii de vina ca nu suporta mizerii invechite.
Religiile insa nu se fac in grup. Fiecare cu religia lui. Asta stiu sigur ca daca esti ortodox nu te obliga sa urmezi ora de religie de mahomedani.Nici' Istoria Religiilor 'nu se preda la ora de religie. Nici nu cred ca ar fi normal la varsta lor.

| NOname a răspuns (pentru oprescudorin11):

Da, cel mai bine ar fi ca materia (nici nu ştiu cum să o numesc, că religie nu e, e ortodoxie şi atât) să fie scoasă din şcoli de tot. Nu îi văd loc în educaţie, mai ales oficială şi civilizată, modernă.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru NOname):

Daca rezultatele sunt contrare a ceea ce s-a vrut, adica creaza repulsie majoritatii elevilor, asa trebuie facut -desfiintata.Dar trebuie dovezi, acordul parintilor, nu e asa simplu.Si Biserica se va opune, are si ea oarecare influenta.

| costis a răspuns (pentru NOname):

Ai trecut prea usor peste complimentul lui metanie. La urma urmei nu-i de ici-de colea ca ai o "minte batrana si antrenata".

| robby212 a răspuns (pentru NOname):

Tu vii de nicaieri si mergi nicaieri...
Indoctrinarea e la tine in capsor.Tu sti cum se preda religia in scoli? Ai fost vreodata la o ora de religie?
Asta credeam si eu, deci nu sti ce si cum se preda.

Nimeni nu baga nimanui credinte cu forta in cap.Cum voi fiind oameni atat de atotstiutori, atat de inteligenti de nu incapeti in lumea asta, ar trebui sa gasiti si alte argumente.Religia e cel mai important lucru din viata unui om.
Te intreb, tu ai fost vreodata crestin/a?

| NOname a răspuns (pentru robby212):

Robby, mama, eşti prea îndoctrinat ca să mai judeci drept.
În loc să te bagi în subiecte care te depăşesc, ia-te de mânuţă cu exile şi puteţi să faceţi schimb de puerilităţi până vi se acreşte.

| SergiuOsan explică (pentru robby212):

Ma robbi... dar tu ai fost la ora de religie? 11 ani am facut religie si nu am facut nimic util. Nu am facut decat sa invat cat de important e sa pup niste mortaciuni sau venerezi niste sfinti morti. Pe langa asta, se mai toarna si ineptii ca potopul ridicat la rang de teorie stiintifica. Ce e important la ora de religie? Ce vezi important in recitarea in fiecare an a unor lectii de care mi se face deja greata, in care nu aud decat cat de nociv e avortul si sexul sau masturbarea si cat de sfinti sunt sfintii parinti si martirii.

| Hombre a răspuns (pentru robby212):

Iar spui prostii.

| robby212 a răspuns (pentru Hombre):

Fiecare avem dreptul la libera exprimare.
Asta e parerea ta si ti-o respect, dar nu o si accept. big grin

| robby212 a răspuns (pentru SergiuOsan):

Si ce e gresit in asta? Daca noua ne place sa pupam moaste, lasati-ne domn'e in pace sa pupam moaste.
Sunt atatea minuni care arata puterea Lui Dumnezeu, dar voi nu credeti...

| robby212 a răspuns (pentru NOname):

O intrebare am:
Tu sti ce inseamna sa fi îndoctrinat?
Indoctrinarea inseamna cu totul altceva decat in cazul meu.
Te rog nu ma lua cun '""robby, mama", nu cred ca ne tragem amandoi de pantaloni.

| milan9 a răspuns (pentru robby212):

Există ore în care se învaţă despre religii şi confesiuni în general, există altele în care prezintă aspecte ale propriei confesiuni (fiecărui cult i se predă în confesiunea lui), dar foarte important, SE DISCUTĂ LUCRURI CE ŢIN DE SPIRITUALITATE ŞI DE MORALĂ în general, lucruri ce ţin de comportamentul uman...

Aşa cum în general, înveţi toată viaţa, şi întotdeauna există loc pentru a mai descoperi ceva, pentru a mai învăţa ceva, la fel, pe planul vast al vieţii psihice, sufleteşti, întotdeauna există loc pentru a învăţa să cunoşti mai bine pe ceilalţi, să te cunoşti mai bine pe tine...

| Hombre a răspuns (pentru robby212):

Sigur ca ai dreptul la exprimare dar asta nu inseamna ca nu am dreptul sa remarc tampeniile.

| robby212 a răspuns (pentru Hombre):

Nu am zis ca nu ai dreptul sa imi remarci parerea! Ai vazut?
Dai dovada de incultura doar prin simplul fapt ca numesti parerea mea ca fiind "tampenie".Si eu puteam zice despre a ta ca e o tampenie, dar eu iti respect parerea.
Apropo, din poza aceea, tu esti? laughing)))))))

| Hombre a răspuns (pentru milan9):

Asa prea cucernice baga-ti oița (robby212) ratacita in cuscă că mușcă din gard si ramane fara caiele, inca nu a invatat sa mearga pe drum si dă prin santuri mai mult. happy

| milan9 a răspuns (pentru Hombre):

Sunteti subiectiv happy Stiti la ce ma refer... happy

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

In principiu o consider un abuz si ar trebui sa fie optionala. A nu se intelege ca sunt impotriva crestinismului dar cine este interesat poate studia separat fenomenul. Nu toata lumea trebuie indoctrinata.
Daca tot vor sa dea niste salarii si nu stiu cum (desi am inteles ca e criza iar consecinta logica ar fi inlaturarea materiilor nefolositoare, care sunt destule si reducerea numarului de bugetari) ar putea introduce istoria religiilor. Asa, elevii ar putea sa judece singuri ce e mai bine pentru ei si sa-si aleaga religia care li se pare lor corecta.

| Deaad a răspuns:

Deloc.Orele de religie sunt niste porcarii care nu ar trebui sa se predea in scoli.Este o insulta nenorocita la adresa scolii.
Dar daca tot se preda religia ca de..., n-ai ce face:sa se zica dracu despre istoria religiilor, despre mai multe religii, filosofiile lor desi sunt neimportante.E ora consumata degeaba.Iti pierzi ore bune din viata asistand la mizeria aia.Sa nu mai zic ca se spune si rugaciunea la inceput si la sfarsit de ora.Cel putin la mine asa se facea.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Optionala.

| KhludCiprian a răspuns:

As dori sa fie ora de religie in care sa se prezinte comparat: "religia crestina" vs "religia musulmana" vs "religia hindusa" vs "religia budista", nu sa invatam o versiune "curatita" a Bibliei, ca sa scuze oamenii sa nu citeasca Biblia si sa creada ce zice preotul si mai tare.

Dar visez cu ochii deschisi, stiu! happy

| SergiuOsan explică (pentru KhludCiprian):

Si alternativa visata de Cernea mi se pare in regula (in loc de religie etica)

| LegionarulRoman a răspuns:

Da,caci neamul acesta are un fundamnet crestin-ortodox,pentru care am fost persecutati de secole( chiar de "prietenii" romano-catolici).

Caci subscriu cuvintelor marete ale lui Petre Tutea : "Fara Dumnezeu,omul este un biet animal rational,umblator si vorbitor care vine de nicaieri si merge catre nicaieri".

Orele de religie se fac gresit in tara(fara sa neg importanta explicarii moastelor sfinte,a rugaciunii,a Sfintelor Taine).De ce? Caci eu consider neaparat necesara o educatie care sa le arate copiilor mai mari efectele foarte negative ale societatii moderne, atee, comercializate si animalizata. Inclusiv elucubratia cu homosexualii si "drepturile omului" (si in acelasi timp si persecutarea majoritatii ).

Oamenii mult mai inteligenti decat alde NoName au ajuns la concluzia ca "lumea aceasta este admirabil construita si orice teolog, biolog, fizician sau chimist isi dau seama ca este un ceas mult prea perfect ca sa fie produsul hazardului sau a unui Univers, chipurile, mai vechi.Si ceasornicarul este Dumnezeu! ".

Iti recomand cartile "Creationism stiintific" si "Bazele Biblice ale stiintei moderne" de Henry Morris. Aceste carti mi-au demonstrat(desi eram convins) ca premizele evolutioniste sunt false,sau cel putin subiective (subiective, deoarece acei oameni erau atei, sau luptau contra Lui, si folosindu-se de asa zisa "stiinta" au incercat sa formuleze teorii negandu-l, desi foarte multi savanti precedenti credeau in Dumnezeu).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai degraba inutila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, mareste media.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ora de religie este importanta impreuna cu toata educatia religioasa facuta in adevar, adica in Ortodoxie, daca nu vrei sa ajungi un ateu imbatranit in rele si acru, care se crede atotstiitor, care nu-si cunoaste limitele, deci e mandru de fapt de ce nu stie, fiindca nu putem sa stim absolut totul, ca oameni, si atunci de ce ar exclude ateul pe Dumnezeu? De fapt, Dumnezeu rade de cel batjocoritor si celui mandru ii sta impotriva.
Deci, daca nu vii de nicaieri si te duci catre nicaieri, ca ateii, atunci trebuie sa ai o educatie religioasa ca sa stii intru adevar cum sa te mantuiesti.

| SergiuOsan explică (pentru anonim_4396):

Daca deja exista biserica care deja toarna morala crestina la ce e mai buna ora de religie?

| mODIN a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce te face sa crezi ca Ortodoxia este adevarul? Poate Zeus e adevaratul dumnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia e imp, dar ca ora nu cred :/

| TheAvenger a răspuns:

Dacă te referi la ora aia în care mă dau cu tuș și-mi conturez sprâncenele, atunci nu. Îi doar o oră bună de nimic în care îmi găsesc orice altă preocupare.

| neca a răspuns:

Ora de indobitacire nu e importanta

| DarkAndDreary a răspuns:

Nu. Chiar dimpotriva.

| Dumniezău a răspuns:

Nu.E indoctrinare in masa.Ar trebui ca orele de religie sa fie interzise in scoli.