| ÎngerulThawMic16 a întrebat:

A tin cineva dieta lui Dukan? E buna? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Aniquel a răspuns:

Da. Eu sunt in faza de croaziera. Trebuie sa ai mare grija si sa o urmezi ca la carte, altfel nu da rezultate.

| ÎngerulThawMic16 explică (pentru Aniquel):

Cat ai slabit pana acum?

| Aniquel a răspuns (pentru ÎngerulThawMic16):

Pai aveam 64 kg, iar acum am 60 si ceva. Ma simt mult mai bine, dar am facut si sala in acelasi timp. Vreau sa ajung la 55 big grin

| ÎngerulThawMic16 explică (pentru Aniquel):

Felicitari! happy Si eu vreau sa slabesc 5-10 kg. Am 54 kg la 160 cm. Vreau sa ajung la 45... sau macar la 50 laughing :* Si bafta in continuare, cred ca o sa ma apuc si eu de ea. laughing

| Aniquel a răspuns (pentru ÎngerulThawMic16):

Bafta si tie. happy Eu am 173 cm si imi ajung 55. laughing Dar e bine ca ai ambitie, e cel mai important!

| ÎngerulThawMic16 explică (pentru Aniquel):

Exact. :* Te pup!

14 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Oricum, Dieta Dukan este o dietă foarte STRICTĂ şi trebuie ţinută CORECT - altfel, o ţii degeaba :(
Deci, NU o recomand!

Vezi detalii la linkul :
http://dietadukan.ro/

Toate cele bune.

| ÎngerulThawMic16 explică (pentru bursuc001):

15 ani, 160cm, 54 kg... Si este necesar sa slabesc... laughing

| bursuc001 a răspuns (pentru ÎngerulThawMic16):

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 55, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar cu 1, 2 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), etc.

O seară frumoasă.

| ÎngerulThawMic16 explică (pentru bursuc001):

Stiu ca NU ar fi cauzut sa slabesc. Multa lume imi spune asta. Dar eu imi doresc sa slabesc macar 5 kg, deoarece consider ca arat mai bine putin mai slaba; ma simt mult mai bine asa. Si in pus am banchetul pe 11 iunie si vreau sa arat bine.winking

Multumesc la fel!

| bursuc001 a răspuns (pentru ÎngerulThawMic16):

Cu plăcere!
Mersi şi euwinking

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Este o dieta buna, pe care eu nu o recomand tinerilor. Daca nu te tii de ea asa cum trebuie, sau daca dupa terminarea dietei nu esti atent/a, atunci vei pune pe tine mult mai multe kilograme decat ai dat jos, si la fel de repede.

| Sunshine18 a răspuns:

Am tinut-o si eu vara trecuta si a fost foarte eficienta (cel putin primele 2 etape pentru ca dupa din motive personale am renuntat la ea)
in fine intr-o luna reusisem sa slabesc in jur de 8-9 kg.
dar daca vrei sa o urmezi mare grija in prima etapa pentru ca o sa ai stari de lesin, eu te sfatuiesc sa-ti iei de la farmacie niste vitamine.
multa bafta si orice ar fi nu te lasa de ea!
eu si acum regret ca am renuntat, din pacate am mai incercat dupa o juma de an sa o reincep si n-a mai dat roade...

| ÎngerulThawMic16 explică (pentru Sunshine18):

Am auzit ca e putin mai dificila aceasta dieta... mai ales prima parte (atac). Trebuie sa fii motivata, foarte motivata sa rezisti. Si o sa incerc sa o duc pana la capat.winking

| AntoniaAndreea98 a răspuns:

Nu îți recomand, am slăbit iar apoi am pus dublu pe mine. Sfatul meu este dacă vrei sa slăbești, trebuie sa respecți 3 mese pe zi, iar cea de-a 3 a masa sa fie pana la ora 19.Incearca sa elimini usor, usor făinoasele, zaharul și grăsimile. Ar fi indicat sa faci un pic de mișcare ca sa Îți fie mai ușor. Pe www. csid.ro sunt cele mai bune sfaturi ale specialiștilor.